Autor Tema: 40 MHz (8m) band eksperimentalno dopušten u 9A  (Posjeta: 2580 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5R

• Administrator
  • Jr. Member
  • Member of 9A4V Contest Club
    • 9A5R
40 MHz (8m) band eksperimentalno dopušten u 9A
« : 04. Prosinac. 2020, 00:52:30 »
Pozdrav svima,

HAKOM je dopustio eksperimentalno korištenje novog 40 MHz (8m) banda u radioamaterske svrhe u dijelu opsega 40,660 - 40,700 MHz. Ovim smo uvršteni među prve zemlje u IARU R1 regionu koje mogu experimentalno i legalno koristiti ovaj band.

Dozvole su ranije dobile Slovenija, Irska i Južna Afrika, a ovih dana se očekuje i Litva.

Dio banda koji smo dobili na korištenje je prvenstveno namijenjen za ISM ( Industrial, Scientific & Medical).
    HAKOM je prvu eksperimentalnu dozvolu izdao Draganu, 9A6W, na period od godinu dana.
Kako se u slijedećim mjesecima očekuje još zemalja koje će odobriti korištenje ovog banda za radioamaterske svrhe, evo nam dobrog razloga za izradu novih antena, transvertera te preradu postojećih radio uređaja za rad na novom bandu.

73 de 9A5R, Željko

There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9A5BWT

• Newbie
  • *
Odg: 40 MHz (8m) band eksperimentalno dopušten u 9A
« Odgovori #1 : 04. Prosinac. 2020, 19:02:35 »
Zanimljivo. Hvala.
Više od toga tko je prvi dobio dozvolu, mene zanima kako se zatraži dozvola, koji su modovi dopušteni i koja je dopuštena snaga.

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #2 : 04. Prosinac. 2020, 20:20:19 »
Zanimljivo. Hvala.
Više od toga tko je prvi dobio dozvolu, mene zanima kako se zatraži dozvola, koji su modovi dopušteni i koja je dopuštena snaga.

Dozvola se zatraži klasično kao i za bilo koju drugu radioamatersku postaju.

Evo i jedan link pa možda pomogne:

https://ei7gl.blogspot.com/2020/12/new-activity-from-croatia-on-40-mhz-dec.html
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A5R

• Administrator
  • Jr. Member
    • 9A5R
« Odgovori #3 : 04. Prosinac. 2020, 23:52:53 »
Zanimljivo. Hvala.

Za sada se radi samo o experimentalnom emitiranju pa je i dozvola limitirana na period od 1g i snagu do 100W (All mode). Više informacija možeš dobiti u HAKOM-u, a u privitku stavljam predloženu "Band allocation" tabelu.

Uređaji za koje do sada znamo da mogu raditi na ovom opsegu su IC 706, IC 7000, IC 7200, IC 7300, IC 7400, IC 7600, FT 817, FT 857, FT 897...

Više o modifikacijama na:

https://www.mods.dk/

73 de 9A5R, Željko

« Zadnja izmjena: 08. Prosinac. 2020, 02:12:08 9A5R »
There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9a3tn

• Newbie
  • *
« Odgovori #4 : 06. Prosinac. 2020, 13:14:02 »
Citat:
Za sada se radi samo o experimentalnom emitiranju pa je i dozvola limitirana na period od 1g i snagu do 100W (All mode). Više informacija možeš dobiti u HAKOM-u, a u privitku stavljam predloženu "Band allocation" tabelu.
Željko!
Pokušao sam to pronaći na stranicama HAKOM-a ali bez uspjeha hi.
Da li se radi o izmjeni kakvog pravilnika ili što?
Može li kakav link

Boris

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #5 : 06. Prosinac. 2020, 14:15:35 »
Borise,

Imaš na stranicama HAKOM-a.

http://tablice.hakom.hr:8080/vis?lang=hr
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #6 : 06. Prosinac. 2020, 14:36:14 »
  A zar nije  naiiibolje  i  naiijednostavnije  poslat  upit  6W  :o ? ! ?
Ovako se  sa polovicim odgovorima  jedna zanimljiva tema vodni  ka Cesima vino na fishpicnic-u   ::) .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a3tn

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 06. Prosinac. 2020, 14:38:29 »
Hrvoje !
Evo ta tablica, ja ne vidim gdje je to??

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #8 : 06. Prosinac. 2020, 14:52:49 »
Borise,

Ne vidi se jer se dozvole izdaju po zahtjevu. Dakle nije ubačena namjena za radioamatere. Gore u ovoj temi sam stavio link gdje možeš pročitati iskustva od 9A6W. Evo ga stavljam ovdje ponovo:

https://ei7gl.blogspot.com/2020/12/new-activity-from-croatia-on-40-mhz-dec.html

I kako je napisao 9A7PJT možda je najbolje da ga nakon toga kontaktiraš jer je on jedini koji za sada posjeduje dozvolu i zna cijelu proceduru oko izdavanja iste.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A5R

• Administrator
  • Jr. Member
    • 9A5R
« Odgovori #9 : 06. Prosinac. 2020, 14:53:35 »
Hrvoje !
Evo ta tablica, ja ne vidim gdje je to??

Pozdrav Boris,

gore sam napisao da se radi o eksperimentalnim dozvolama koje se izdaju za dio banda dodijeljen ISM-u ( Industrial, Scientific & Medical). Tu smo u Scientific dijelu  :)
   Radi se i na dodjeli 60 MHz (5m) banda, ali tu ide malo sporije i teže. Otežavajuća okolnost za ovaj band je i ta što gore navedeni uređaji više ne mogu raditi na 5m, pa će rješenje biti uglavnom transverteri.
   Amaterska služba nije još upisana u Tablici namjene radiofrekvencijskog spektra. Za to treba proći proceduru, ali kako sam napisao...radimo na tome :)
   Do tada, malo prepiske i kontakta sa HAKOM-om i privremena dozvola će doći....hi

Uskoro još više detalja...

73 de 9A5R, Željko

Offline 9a3tn

• Newbie
  • *
« Odgovori #10 : 06. Prosinac. 2020, 15:12:40 »
Ma sve 5

Kao državni službenik HI znam da iza svake ovakve vijesti mora  stajati nekakva ODLUKA ili Izmjena i dopuna nekakvog Pravilnika, pa me zanimala ta biroktarska strana hi.

Drago mi je za novi band (8m) na kojem sam u službene svrhe dugo godina radio. Imam u skladištu jedan repetitor i duplekser (1MHz) tj. retransalator koji poklanam ako je savez zainteresiran.

73

Boris

Offline 9A5R

• Administrator
  • Jr. Member
    • 9A5R
« Odgovori #11 : 06. Prosinac. 2020, 15:20:21 »
Dosta brzo i ide sva ta procedura ako se uzme u obzir da je IARU R1 tek nedavno potvrdio ove nove bandove i dao nam "Vjetar u leđa" da ih možemo lakše dobiti na lokalnoj razini.

Naravno da smo zainteresirani, sva tehnika koju možemo upogoniti u svrhu unapređenja našeg hobija je dobrodošla :D
     Upravo je u tijeku skupljanje materijala i izrada radio fara za 40 MHz (9A2EY, 9A4QV, 9A5R).

73 de 9A5R, Željko

Offline 9a3tn

• Newbie
  • *
« Odgovori #12 : 06. Prosinac. 2020, 15:26:26 »
Može li ovo pomoći

RiZ 8000 10W fm sa ispravljačem

Offline 9A5R

• Administrator
  • Jr. Member
    • 9A5R
« Odgovori #13 : 06. Prosinac. 2020, 15:46:20 »
Može li ovo pomoći

RiZ 8000 10W fm sa ispravljačem

Naravno! :D

Čujemo se za detalje...

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 08. Prosinac. 2020, 15:02:03 »
Pozdrav kolege,

Čestitam na novom bandu, nadam se mi nećemo toliko dugo da ga čekamo kao što je bio slučaj sa 4m opsegom koji smo dobili tek ove godine. Pošto je izvesno da će sada trebati da se grade antene evo vam poklanjam dizajn dve antene koje bi trebalo da zadovolje potrebe. Ako neko bude imao ambicija da pravi i veću antenu ili sa debljim elementima javite se ...

Uz ovu poruku je prikačena antena sa 5 el. koja bi trebala da je idealno rešenje a uz sledeći post ću posebno staviti antenu sa 4 el. za one skromnije

Na crtežima sa dimenzijama nisam napisao ali se podrzumeva da je napajanje direktno sa koaksom i obavezno staviti 1:1 strujni balun ili RFC da bi se sprečilo zračenje koaksa i tok common mode struja preko plašta napojnog koaksa.

73, Pop, YU7EF