Autor Tema: Generalna skupština IARU R1 (C5 novosti)  (Posjeta: 942 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A4V Contest Club
    • 9A5R
Generalna skupština IARU R1 (C5 novosti)
« : 27. Listopad. 2020, 00:45:31 »
Pozdrav svima,

Iza nas je prvi (virtualni) dio 25-te Generalne skupštine IARU R1 na kojoj je usvojeno više dokumenata vezanih uz rad na VHF & UP bandovima.

Sve dokumente sa skupštine možete pronaći ovdje: https://conf.iaru-r1.org/part-1/documents/

Izdvojio bi dio usvojenih dokumenata:

1.   Dokument NS20_C5_08 - IARU R1 50/70 MHz contest se dijeli na dva posebna natjecanja/termina

2.   Dokument NS20_C5_20 - Predlagatelj (OZ savez) povukao prijedlog za uvrštenje FT8 moda u sva IARU R1 natjecanja

3.   Dokument NS20_C5_25 - MGM modovi uvršteni kao mogućnost u 50 i 70 MHz natjecanjima. Kategorije će sada izgledati: SO, MO, SO-MGM, MO-MGM, 6H (CW-SSB-MGM). U 70 MHz natjecanju nema 6H kategorije.

4.   Dokument NS20_C5_21 - Novi MGM Activity contest na nivou IARU R1 članica, svake prve srijede u mjesecu od 17-20UTC na 144 MHz, svake druge srijede u mjesecu od 17-20UTC na 432 MHz. Jedna veza = jedan bod + množitelji su lokatori sa 4 znamenke (JN85, itd). Nacionalni savezi koji nisu u mogućnosti organizirati ovo natjecanje će bar prenijeti info svojim članovima o terminima ovog natjecanja. Cilj je ujediniti sve MGM activity conteste članica na nivou IARU R1 u isti termin.

5.   Dokument NS20_C5_22 - IARU R1 pokreće od 2022. godine "IARU R1 Trophy" u koji će biti uvršteni svi rezultati iz IARU R1 + subregional contesta (3,5,7 mj). Zbog prilagodbe svih članica i samog IARU R1 robota, 2021. godina će se iskoristiti za uhodavanje ovog "Trophy" contesta.

6.   Dokument NS20_C5_24 - Sve postaje koje u pojedinim kategorijama imaju za cilj pobjedu na nivou IARU R1, moraju svoje logove poslati na robota najkasnije 34 sata po završetku natjecanja, kako bi se smanjila mogućnost "peglanja" loga što je također zabranjeno i biti će objavljeno u novom izdanju IARU R1 VHF handbooka.

U privitku se nalazi zapisnik sa svih odbora (C5 je pod brojem 7)

73 de 9A5R, Željko
« Zadnja izmjena: 27. Listopad. 2020, 01:01:17 9A5R »
There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9a1un

• Sr. Member
Odg: Generalna skupština IARU R1 (C5 novosti)
« Odgovori #1 : 27. Listopad. 2020, 09:39:35 »
Pojasnjenje, da li je odbijen prijedlog samo za R1 conteste ili i za sub regionalne.

Nadam se iskreno da nece nikom pasti napamet uvrstavat
MGM kategoriju u bilo koji postojeci contest.
Ako vec mora nek bude zaseban termin i iskljucivo MGM mode contest

73 UN

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A4V Contest Club
    • 9A5R
« Odgovori #2 : 27. Listopad. 2020, 09:57:30 »
Pojasnjenje, da li je odbijen prijedlog samo za R1 conteste ili i za sub regionalne.

Nadam se iskreno da nece nikom pasti napamet uvrstavat
MGM kategoriju u bilo koji postojeci contest.
Ako vec mora nek bude zaseban termin i iskljucivo MGM mode contest

73 UN

Palo je na pamet danskom manageru i još nekoliko njih, ali je shvatio da će to biti jedini odbijeni dokument pa ga je na vrijeme povukao.
   Ništa od MGM-a ni u Subregional contestima koji su pod ingerencijom nacionalnih saveza, ali se pravila trebaju uskladiti zbog nadolazećeg "IARU VHF Trophy" u 2022.
   Odluka o MGM Activity contestu srijedom je OK i treba je podržati. Tako će svi doći na svoje  :D

Željko, 9A5R
There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 27. Listopad. 2020, 10:26:46 »
Takmicenje srijedom? I onda se netko cudi sto je dob operatora 100+. Pa nismo svi u mirovinama!
Opcija digitalnih vrsti rada ce isprazniti SSB i CW dio banda, to treba odjebavati pod obavezno.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A2M

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 27. Listopad. 2020, 10:45:12 »
Mislim da je vrijeme 17-20UTC sasvim primjereno bez obzira što nije vikendom. NAC Contest se radi već desetljećima radnim danima. MGM neće isprazniti SSB i CW dio banda, mislim da je čak i vrlo koristan za detekciju propagacija jer mašine su stalno u pogonu. I u slučaju Es ili Aurora otvaranja svaki operator će se prebaciti na SSB ili CW jer su to načini rada sa kojima se u kratkom vremenu može odraditi puno više veza nego MGM-om. Aurora se čak ni ne može radimi MGM-om nego isključivo CW.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 27. Listopad. 2020, 11:40:30 »
Super. Kad budem na terenu. Doci cu k tebi doma raditi takmicenje.
Molim dobrovoljce da se po regijama stave na raspolaganje.

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #6 : 27. Listopad. 2020, 12:07:37 »
  Ajdee

Nije sve bas tako lose   ::) . . . uvik moze  bit  i  gore   :(

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A2M

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #7 : 27. Listopad. 2020, 12:27:12 »
E Borise u tom slučaju si zakinut. Ali si se izjasnio da MGM treba ukinuti. Zašto bi ga onda radio?
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a3tn

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 : 27. Listopad. 2020, 16:54:26 »
Citat:
6.   Dokument NS20_C5_24 - Sve postaje koje u pojedinim kategorijama imaju za cilj pobjedu na nivou IARU R1, moraju svoje logove poslati na robota najkasnije 34 sata po završetku natjecanja, kako bi se smanjila mogućnost "peglanja" loga što je također zabranjeno i biti će objavljeno u novom izdanju IARU R1 VHF handbooka.

Konačno se netko sjetio skratiti vrijeme slanja dnevnika!
Po meni vrijeme slanja dnevnika trebalo bi biti najviše onoliko koliko traje natjecanje tj. za velika natjecanja 24 sata a za Activity 5 sati pa ti peglaj HI.

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 27. Listopad. 2020, 18:56:11 »
Ja drumom, ti sumom. Protiv miksanja sam DIGI i SSB/CW vrsti rada. Za poseban sam kontest, ali vikendom, ne u tjednu. 

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 27. Listopad. 2020, 21:11:38 »
Borise ovaj trophy je nesto sto bi trebalo malo potaknut rad n a bandu i van vikenda, definitivno nije lose a vise dodje ko neki termin za poticanje aktivnosti nego pravi contest. Talijani su to pred par godina iskopirali od skandinavaca (NAC). Zahvaljujuci bas tom IAC, 2m je toliko ponovo zazivio u Italiji. Njihov moto je bio javit se pa makar i par minuta i bilo kakvom antenom, sa vremenom su se ljudi od tih par minuta zarazili contest virusom i prosli IARU je bilo vise od 400 aktivnih stanica iz I na bandu. Dok se ne petljaju MGM modovi u subregionalne i r1 conteste svaka nova aktivnost je dobrodosla

73 UN

Offline 9a4m

• Administrator
  • Jr. Member
« Odgovori #11 : 28. Listopad. 2020, 09:38:49 »
Pa mi Trophy imamo odavno ustanovljen. Zovemo ga Hrvatski UKV super kup, a plasman se ostvaruje zbrajanjem rezultata pojedinih Kupova (3.,5.,7. mjesec, tzv. Subregionalni contesti).
U ovom smo korak ispred drugih  :)

Naš aktiviti ima dobar termin i po mom mišljenju ispunio je smisao ali ne bi smetalo dodati i u tjednu još štošta da se aktivnost dodatno poveća. Svojedobno je na C5 bilo rasprava da se u terminu NAC-a napravi jedna šira aktivnost i u našim krajevima ali su se tome protivili predstavnici pokretača NAC-a jer je njima u interesu da se signali sa sjevera bez lokalnih smetnji mogu čuti na jugu, pa je to ostalo kako je.
Sada vidimo da su Talijani napravili po svom što ima efekta pa valja ponovo preispitati te stare ideje da i mi formaliziramo neku aktivnost u tjednu, band po band.

73
Mate 9A4M

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #12 : 28. Listopad. 2020, 17:40:18 »
Mda, nazalost, mi nismo ni Talijani, ni Skandinavci. Ljudi na Balkanu rade od jutra do sutra i jedino sto imamo je vikend.

Bilo bi bolje da se  standardizira nas Activity, pa da svi nacionalni savezi imaju takmicenje ovog tipa u istom vremenskom rasponu. To bi trebalo promovirati, a ne rad tokom radnog tjedna. Ja sam samo jedan od mnogih koji nemaju slobodan tjedan, niti cu trositi godisnji i slobodne dane na konteste, posto ih koristim radno kroz korisnije aktivnosti.

Sta cemo sa FMom? Izmjene pravila i sutiranje FMovaca je dovelo do praznine na simpleksima, sto je bilo posebno edukativno za pocetnike.
To je bio jos jedan europski trend koji je kod nas napravio enormnu stetu.
Promasaji u stilu "rover" kategorije.

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a5ay

• Full Member
  • Member of contest team 9a1pkc
« Odgovori #13 : 29. Listopad. 2020, 04:10:28 »
Citat:
6.   Dokument NS20_C5_24 - Sve postaje koje u pojedinim kategorijama imaju za cilj pobjedu na nivou IARU R1, moraju svoje logove poslati na robota najkasnije 34 sata po završetku natjecanja...
Nisam siguran da je ovo dobro, naime iz aviona se vidi diskriminacija ili povlašteni status ovih ili onih. Pravila trebaju biti za sve jednaka u suprotnom stvara se jaz među nama a time se trasira put odlazak mnogih i prestanak aktivnosti. Ljudi će se pitati šta ja radim ovdje ako pravila za sve nisu jednaka, razlog "peglanja" ili bilo koji drugi razlog da nas se dijeli, nije dobar.

Pozz, D

Offline E74G

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #14 : 29. Listopad. 2020, 08:46:22 »
Apsolutno se slažem sa tobom Borise. Citat: "Protiv miksanja sam DIGI i SSB/CW vrsti rada. Za poseban sam kontest, ali vikendom, ne u tjednu", završen citat. Za DIGI vrste rada, kao što jedan naš radio-amater reče, Ma pusti djecu nek se igraju !!! Nadoćiće !!! Neka imaju svoj Contest ali daleko od CW/SSB-a. I zašto vikendom, pa svaka čast Talijanima, oni imaju svoj Contest tokom sedmice i to rade vrlo dobro. A kako će mo mi u Bosni, ja radim do 16,00 sati, moramo da radimo iz portabla, i kako ću da dođem na lokaciju na vrijeme, da instaliram opremu, i da odradim Contest? Ma nikako, to je za nas Bosance nemoguća misija!
Dečki živjeli, i do slušanja u Marconiju !

E74G, Nedim