Autor Tema: APRS digipeater 9A0XZD pušten u rad  (Posjeta: 1321 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A4V Contest Club
    • 9A5R
APRS digipeater 9A0XZD pušten u rad
« : 19. Srpanj. 2020, 00:48:59 »
     Dana 18.7.2020. godine, pušten je u rad APRS digipeater na Ćelavcu - 9A0XZD. Upotrijebljena oprema je Motorola GM 340 sa predajnom snagom od 20W i najmodernijim TNC uređajem "Open tracker 3". Open tracker 3 je jedini TNC na tržištu koji  ima sposobnost reprogramiranja putem RF-a.
       Trenutne postavke digija su: Beacon svakih 20 minuta i Wide 2-2,a digipeater prima sve ulaze do Wide 3-3.
       Rad digija možete pratiti na slijedećem linku:

http://aprs.fi/info/a/9a0xzd-11

S vremenom će se, ukoliko bude potrebno, zbog propagacija iz Italije izvršiti preprogramiranje.       Zahvaljujući ovom digiju konačno je povezana kontinentalna Hrvatska, Istra i Dalmacija na način da je digi na Velebitu dobio vezu sa digipeaterom na Visu koji sa svojom pokrivenošću povezuju  veliki teritorij RH i šire. (Automatski paketni report sistem) je sistem preko kojega možemo prenosti sve informacije do 65 znakova, koji prenosimo kroz legendarni AX 25 protokol. Domet mu je dosta veliki i ovisi o korisnikovom zahtjevu koji sam unosi u svoj uređaj. Taj zahtjev za korištenjem se zove WIDE n-n (danas se koristi maksimalno do 3-3) i to je dovoljno za prijenos poruka na više stotina,nekada i tisuću kilometra.
       Kod radioamatera je najpoznatiji  oblik slanja svog položaja korištenjem GPS uređaja. Manje je poznato da se na isti način može slati preko RF-a telemetrijske informacije sa vremenske stanice, razne telemetrije (obično naponi baterija,struje trošila,nivoa vode,tlaka).
          Poruke se šalju u realnom vremenu kroz APRS sustav, a mogu se  poslati i primati e-mailom.
      APRS se može koristiti  u traženju i spašavanju zbog svoje mogućnosti da koristi  nisko potrošne uređaje koji su lako mobilni i nekoliko odličnih RF računalnih programa koji su napravljeni za te namjene.
       Danas, skoro svi radioamaterski uređaji imaju implementiran analogni APRS tako da ga je šteta ne koristiti.
       Hvala našim mladim kolegama Željku (9A3DZK) i Dini (9A3DDC) koji su montirali opremu na Ćelavac i tako spojili APRS-om sjever i jug Hrvatske. Takoder hvala Hristi (9A7KXP) na velikoj pomoći pri izradi i instalaciji digipeatera  :D

73 de Zeljko, 9A5R   
« Zadnja izmjena: 19. Srpanj. 2020, 01:06:56 9A5R »
There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9A2B

• Sr. Member
Odg: APRS digipeater 9A0XZD pušten u rad
« Odgovori #1 : 19. Srpanj. 2020, 20:10:11 »
Pih, kome to jos treba  ;)

Svaka cast decki, cim krenem prema Dalmaciji, a to uopce nije upitno, moze biti svakog casa, vidjet cemo kako me prati cijelim putem dokle ide...
Na krovu je L/4 i 20W iz FTM-400XDR.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A4V Contest Club
    • 9A5R
« Odgovori #2 : 20. Srpanj. 2020, 09:24:35 »
Pih, kome to jos treba  ;)

Svaka cast decki, cim krenem prema Dalmaciji, a to uopce nije upitno, moze biti svakog casa, vidjet cemo kako me prati cijelim putem dokle ide...
Na krovu je L/4 i 20W iz FTM-400XDR.

Hvala Boris, dečki su odradili odličan posao u jednom danu. 
Javi kako to sada radi kad budes prolazio. Za sad vidimo da su se počeli javljati u mapi prvi turisti iz DL i SP 😀

73 de Zeljko, 9A5R 
There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 20. Srpanj. 2020, 14:48:15 »
Posao je dobro napravljen ali mislim da je digi malo "gluh".
Bit će da ima smetnji na lokaciji jer vidim da okolni digiji idu preko udlajen digija a ne preko 9A0XZD.

Dok se malo ne testira iz mobila pa će se vidjeti kako to radi.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2M

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 20. Srpanj. 2020, 17:08:42 »
Pričao sam sinoć preko 9A0DZD sa 9A8RA iz Kijeva. Također se žali da je digi na Ćelavcu gluh ko top. Očito da je gore prejako polje od silnih predajnika koji ga ometaju.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A3DZK

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 20. Srpanj. 2020, 17:20:57 »
Evo par slika
Ja sam zadovoljan odradjenim, napokon malo manje posla pa se moze.
A i mene je bio strah da ce biti gluh, a evo mozemo jos pratit... pa ako bude trebalo dodat ulazni filter, nema druge...  Hristo je tako dodao na Sljemenu...
Eto nadam se da ce posluziti, i ako bude potrebe da cemo sta prije poboljsati prijem.
Pozdrav svima, i hvala Hristi, Adamu, Zeljku i ostalima na pomoci(OiV)
« Zadnja izmjena: 20. Srpanj. 2020, 17:49:22 9A3DZK »

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #6 : 20. Srpanj. 2020, 22:13:17 »
Pozdrav.

Sve se bude odradiilo sa vremenom.

Gluhiji je,ali sigurno nije kao top.

Svaka lokacija nosi svoje probleme.

Ali treba analizirati i uređaj s kojime se ulazi u digipiter.

Ako je Anytone,sa njime se treba dosta poigrati da bi prolazio kroz APRS mrežu.

Sa ft2-samo se ukljući u postavkama i radi.

73

Hristo
« Zadnja izmjena: 21. Srpanj. 2020, 05:09:29 9a7kxp »

Offline 9A1GS (prije 9A3GOS)

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 25. Srpanj. 2020, 19:48:33 »
Lijepo da nam se pokrivenost analognog APRS-a širi.
Hristo, zanima me ova informacija oko anytone-a i igranjem? Meni dobro radi, no zanima me gdje su potencijalne boljke? Hvala
73

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #8 : 26. Srpanj. 2020, 19:58:42 »
Hristo, zanima me ova informacija oko anytone-a i igranjem? Meni dobro radi, no zanima me gdje su potencijalne boljke? Hvala
73

Ja ti mogu samo reći o analognom dijelu APRS u Anytonu.To je dio koji me interesira i koji ima smisao u mojem pogledu APRS-a.Anytone ima u analogiji dobar PS position report,ali Anytone ima nepotrebno veliki opseg u podešavanju parametra za APRS a mali radni dio.
Transmit delay-u principu radi najbolje oko 400-600 najbolje je 600ms,a prewave time u principu radi sa 600.
Transmit deley je vrijeme potrebno uređaju da se "smiri"u TX-u-predaji a prewave time bi trebalo biti vrijeme koje govori koliko bi kanal trebao biti slobodan prije nego kanal ide u predaju(inaće se taj pojam u APRSu zove (Quit time)

Transmit deley  vremenski opterećuje RF mrežu sa do 600ms.(Digipitori u HR-opterećuju sa do 250ms).Quit time nije problem za mrežu.

Problem je što je uređaj bez codepluga bedast i što je dosta teško doći do pravih APRS postavki.Program je dopustio da delay time ide od 0-5100ms. 0-200ms je premalo vrijeme smirivanja uređaja za TX a od 400 na dalje je samo zauzimanje frekvencije,a paketu u principu ne garantira da će  proći.

Prewave time je ostavljen od 0-2550 sekundi.To je problem za korisnika ako se koristi više od 600ms.Desiti će mu se da stalno čeka prazanu frekvenciju bar 600ms.To će vjerovatno naći ali 1000-2500ms to sigurno neće naći.

Anytone je odličan uređaj za experimente i za korisnika koji želi nešto naučiti,ali mi je žao da je sve prepušteno "golom" codeplugu i  bez nekog predodređenog predprograma,koji se nadograđuje.
Najveća šteta je što mu nisu napravili mogućnost da se mogu poruke slati kroz analogni APRS.

Tu na analogiji Yeasu ft 1d-2d  definitivno šije Anytone.Na c4fmu su napravili u principu sve što ima Anytone na DMR u.

Što se tiće digitalnog APRS-a tj prikazivanja lokacije i poruka.Koncepcija je totalno drugačija i nosioc je internet kao medij.
Analogni APRS ima dosta kompjuterskih programa kojima  ne treba internet a i koncepcija prenosa paketa kroz WIDE-ove i nepovezaom dijelovanju APRS digipitora u jednom velikom prostoru vrijedna je proučavanja.

Sada sam malo skrenuo sa teme. ;D

73

Hristo

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
« Odgovori #9 : 26. Srpanj. 2020, 21:29:28 »
Evo da se nadovezem na ekipu koja radi punom parom, pustio sam i ja u Bjelovaru APRS. Trenutno samo primam i šaljem na net a iduci tjedan cu sloziti i predaju sa 25w na gm340. Pozdrav

Offline 9A1GS (prije 9A3GOS)

• Newbie
  • *
« Odgovori #10 : 27. Srpanj. 2020, 07:40:09 »
73

Ja ti mogu samo reći o analognom dijelu APRS u Anytonu.To je dio koji me interesira i koji ima smisao u mojem pogledu APRS-a.Anytone ima u analogiji dobar PS position report,ali Anytone ima nepotrebno veliki opseg u podešavanju parametra za APRS a mali radni dio.
Transmit delay-u principu radi najbolje oko 400-600 najbolje je 600ms,a prewave time u principu radi sa 600.
Transmit deley je vrijeme potrebno uređaju da se "smiri"u TX-u-predaji a prewave time bi trebalo biti vrijeme koje govori koliko bi kanal trebao biti slobodan prije nego kanal ide u predaju(inaće se taj pojam u APRSu zove (Quit time)

Slažem se da digitalni APRS nema previše smisla, da ne pišem sve razloge sada..

A da se vratimo na Anytone i APRS. Radi APRS TX, istina šteta nema prijem niti slanje poruka. Hvala na informacijama oko timinga, vrlo korisno.

Također vrlo velika boljka, barem na mojim uređajima je da im prijem GPS signala rado vrlo vrlo loše. Jedan skoro pa da ne može lockati GPS (vani na otvorenom), drugi još nekako.. pa mi se čini da ću ih sam morati otvoriti i vidjeti da li negdje nije dobar kontakt ili slično. Slao sam ih i u wimo na servis, no vratili su se skoro jednako gluhi..

Offline 9A3DZK

• Newbie
  • *
« Odgovori #11 : 29. Srpanj. 2020, 08:05:53 »
Malo smo offtopic al mislim da se nitko nece ljutit...
Komentar za Anytone GPS... mislin se kupiti ga da iman nesto sa dmr ili ne... sada imam ft1d sa c4fm.
Na njemu gps uhvati brzo, nakon minutu uglavnom, unesem ga u kucu i drzi fix..
Prijatelj ima anytone, zezao ga gps, proradilo tek nakon sta smo bili vani 15ak minuta.. na ft1d proradi i u kuci u kojoj smo bili bez problema ako ima vise prozora... tako da, moguce da je neki tvornicki bug? Radi se o anytone koji nema bluetooth, neznam jesu li poslije sta dodatni mijenjali...
Najbolje mozda pitati Tilena iz S5, oni imaju dosta tih uredjaja..
Ili ako ce Hristo istestirati svoga..
Pozz

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #12 : 29. Srpanj. 2020, 10:12:37 »
Malo smo offtopic al mislim da se nitko nece ljutit...
Komentar za Anytone GPS... mislin se kupiti ga da iman nesto sa dmr ili ne... sada imam ft1d sa c4fm.
Na njemu gps uhvati brzo, nakon minutu uglavnom, unesem ga u kucu i drzi fix..
Prijatelj ima anytone, zezao ga gps, proradilo tek nakon sta smo bili vani 15ak minuta.. na ft1d proradi i u kuci u kojoj smo bili bez problema ako ima vise prozora... tako da, moguce da je neki tvornicki bug? Radi se o anytone koji nema bluetooth, neznam jesu li poslije sta dodatni mijenjali...
Najbolje mozda pitati Tilena iz S5, oni imaju dosta tih uredjaja..
Ili ako ce Hristo istestirati svoga..
Pozz

Iskreno,ja i Anytona i ft2d ostavim prije upotrebe na vedrom nebu i za 30secundi oboje nađu gps signal.

Ako na oboje upalim hodajući gps,onda se dešava da čak i po 15 minuta ne mogu naći signal.

Znaći,daj im 30 sekundi u miru i mora raditi..

.

Evo da se nadovezem na ekipu koja radi punom parom, pustio sam i ja u Bjelovaru APRS. Trenutno samo primam i šaljem na net a iduci tjedan cu sloziti i predaju sa 25w na gm340. Pozdrav

Čestitam bivši klupski  kolega, lijepo radi,a i predaja je proradila.Jedino promjeni slanje lokacije preko neta na 2 beacona u satu.Sada ti ide svakih 1 minuta.Što nema nikakvog smisla.

U HR nemamo vraćanje interneta u RF,osim poruka.Da imamo TX gate koji propušta beacone sa neta, on bi tvoje svakominutne beacone vraćao u RF što bi rezultiralo problemima u RF-u.

73

Hristo
« Zadnja izmjena: 29. Srpanj. 2020, 12:19:12 9a7kxp »

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
« Odgovori #13 : 29. Srpanj. 2020, 11:19:51 »
Ok Hristo. Učim se još oko toga pa svaki savjet dobro došao. Poštelam popodne kad dođem doma i možeš mi poslati svoj broj ovdje u privatnoj poruci da se čujemo ako mi nešto negdje zapne.

Znači od jučer radi i digipitor Bjelovar pod mojom pozivnom oznakom. U Bjelovaru je prije radio od kolege 9A6NTD ali je sada nešto u kvaru pa kad on svoj složi ja ću svoj ugasiti jer nema potrebe da imamo dva u tako malom gradu.

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 20. Kolovoz. 2020, 17:26:04 »
Odnproslog pon. do sada sam prokrstario relaciju od KA do DU (Orasac), 20W i L/4. Mislim da je to solidan test.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris