Autor Tema: IARU R1 50/70 MHz Contest 2020  (Posjeta: 3103 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: IARU R1 50/70 MHz Contest 2020
« Odgovori #30 : 27. Lipanj. 2020, 20:56:14 »
Jure, evo me. Ne znam kako ti časnik za vezu s IARU R1 u konkretnom pitanju može pomoći, ali pokušat ću pojasniti. Oko natjecanja IARU 50/70 MHz ove godine u 9A zajednici pojavljuju se dva pitanja: 1. kategorija MO; 2. MGM.
1. Organizator natjecanja je IARU R1 i on određuje pravila. Ove godine odlučili su da nema kategorije MO iz poznatih razloga, a da su to mogli (morali i trebali) objaviti na vrijeme, mogli su. Alex, IV3KKW, koordinator za natjecanja IARU R1, je mladi, i okretni contester i operativac i pretpostavljam da to nije njegova ideja, već da su ga u zadnji čas na to natjerali/nagovorili članovi Izvršnog odbora. Nisam Alexov odvjetnik, ali mi se tako čini. Osobno mislim da ovakva vrsta natjecanja (neizvjesne propagacije, odvojeno rangirani bandovi) i nije neki izazov za MO ekipe. Na koncu i Adam je lijepo predočio koliko je bilo ekipa i što su napravile u MO na 70 MHz prošle godine.
Da zaključim: ove godine nema kategorije MO, jer je tako odredio organizator.
2. Puno više od podkapacitiranosti i intelektualne deficitarnosti izvjesne IARU R1 gospode, mene brine naša nezainteresiranost. Uoči IARU R1 Opće skupštine 2017. godine, objavio sam link  na sve dokumente u kojima su prijedlozi o kojima će se raspravljati i odlučivati. Svi članovi HRS-a imali su priliku pročitati ih i dati mišljenje, ali nije bilo niti jedne reakcije, pa tako ni na prijedlog da se u IARU R1 natjecanje na 50 i 70 MHz uvede MGM način rada. Tada smo mogli zatražiti da izaslanik HRS-a lobira i glasa protiv takve ideje, ali NISMO. Što možemo poduzeti da se to promijeni? Možemo načiniti dokument za iduću IARU R1 Opću skupštinu u kojem se predlaže uklanjanje MGM načina rada iz natjecanja. Dakle, prijedlog je jednostavan, ali iza njega mora slijediti obrazloženje prijedloga. E, sad vas čekam …. Da čujem….. Obrazloženja da smo operatori starog kova, da je FT8 smrt radioamaterizma, da računalo radi veze a operator spava, neće proći. Kad se jednog dana napravi analiza logova u kojima ima i MGM modova, možda će zaključak biti sličan onome o rover kategoriji ili će trend biti sasvim drukčiji, a onda se vrijedi prilagoditi.
Ova situacija može biti upozorenje i poziv da se dobro prouče svi dokumenti koji će ići na iduću IARU R1 Opću skupštinu i da naša mišljenja i zaključke izaslanik HRS-a zastupa i za njih lobira. U protivnom će se MGM ušuljati i na 2m.

Željko, 9A2EY

Željko pozdrav,

odakle krenuti, možda od propale inicijative za Rover kategorijom. Mislim da nisi ispravno interpretirao razlog zašto se ona ukinula prije nego je i došla. Prema informacijama kojih se ja sjećam, problem je bio kako inkorporirati rezultate, robot za tu kategoriju. To je bio jedini problem. Niti jedan savez nije niti pokušao uvesti tu kategoriju u svoja natjecanja, ni eksperimentalno da se vidi kolika je zainteresiranost, nego je jednostavno "skinuta"... Nije mi jasno, u Americi to funkcionira sasvim normalno, a kod nas evo normalno ne može.

Što se tiče MGM-a, osobno nemam ništa protiv te vrste rada.
Potrebno je samo odvojiti MGM iz natjecanja u kojima se radi CW, SSB, FM. Isto kao što je RTTY odvojen u posebno natjecanje i tu ne vidim nikakvih prijepora. Nemam ništa protiv toga da to isto natjecanje bude istovremeno kao i 50/70MHz ali kao posebno, dakle samo MGM. Dapače, to bi bilo upravo produktivno, da vidimo koliko ljudi je zainteresirano za tu vrstu rada u natjecanjima i usporediti broj ostvarenih veza u natjecanju jednom i drugom vrstom rada, da vidimo što nam to nosi, koje su prednosti ili nedostaci.

što se tiče prijedloga nas radioamatera, mislim da tu ne treba previše isticati otvorenost i ekspeditivnost HRS-a. Mislim, sve je već odavno rečeno i poznato, da se ne vraćamo na onu sagu kada su susjedi iz Slovenije glasali umjesto našeg predstavnika koji nije ni bio nazočan, a to da nije imao pojma što su mu punili glavu na zajedničkom proputovanju to je valjda poseban događaj.

Rijetko će tko nešto predložiti jer ljudi su valjda umorni od takvih stvari, barem ja.
Primjer posljednji: prije par mjeseci na HRS forumu sam ukazao na problem gubitka područja 3.4GHz, rekao da je javna rasprava u tijeku, objasnio što će se dogoditi i naravno, HRS nije dao niti jednu primjedbu u javnoj raspravi na stranicama HAKOMA. I tako je 3.4 GHz band bio izgubljen.

Pukom srećom u nesreći i COVIDOM, odgođeno je oslobađanje spektra 700 Mhz za 5G tehnologije a samim time i 3.4GHz pa je prije neki dan HAKOM ponovio javnu raspravu. Naravno, HRS još ništa nije reagirao, a da li će...vidjet ćemo.

Lp
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #31 : 28. Lipanj. 2020, 08:44:57 »
neka se machine takmiče sa mašinama a nas radioamatere nek ostave da radimo ssb cw fm...normalni modovi...
9a9c

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #32 : 28. Lipanj. 2020, 09:27:04 »
Sada imamo situaciju da je takmicara malo, bandova puno i ako u to utrpamo digitalne vrste rada (pogotovo u robot modu), imat cemo situaciju kao u zadnjem kontestu da je hrpa ljudi bila na 50MHz, zbog cega ih se nije moglo upecati na drugim bandovima. Ako krene FT8 u paketu sa fonijom, fonija gubi.

Takmicanje treba obavezno razdvojiti, ovo nisu 80te da ima puno operatora u takmicenju.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #33 : 28. Lipanj. 2020, 10:10:45 »
Radilo se u IARU 70MHZ!!!!!!

Kao i svake ,pa i ove godine ,sa početkom natjecanja ES propagacije utihnu.Dok su u subotu prijepodne "tresli" SV i 4X4 na 70MHz,u rano poslijepodne šum se pojačao i sve utihnulo.
Preostalo je "pohvatati" ono što je dohvatno direktno-tropo.Obzirom na moju predajnu snagu 7W,ostalo je prelistavati band i pokušati dozvati snagatore,koji ne posustaju u "CQ-tanju".Večinu stanica u okruženju sam odradio u subotu uveče,a nedjelja je ostala za ev. otvaranje.U rano nedjeljno jutro otvorio se band prema OH,ES,ali od "puste" CW/SSB aktivnosti samo dvije stanice...dok na 70154 gdje raporte izmjenjuju računala stalno se čulo cvrkutanje i pijukanje FT8 signala.Dobrih pola sata sam na 70057 slušao TF1FOUR iz HP84 sa Islanda,ali jedina stanica odande aktzivna je bila zauzeta na 50MHz u FT8 cvrkutanju.
Sve u svemu 9 ispravnih CW/SSB veza: 5xS5 ,2x9A ,1 x OH , 1xES.....= 5000km.
Eh sada je trilema : -dal , gdje i zašto poslati dnevnik?
Na 9A robot nema smisa,jer za sva IARU natjecanja "ovi naši" samo proslijede dnevnike u OE-IARU,a onima tamo u OE dal ima svrhe slati dnevnike jer i tako to nitko ne gleda,samo prepišu prijavljeno....to smo vidjeli lani u VHF i UHF kontestu....kolko su sposobni...A možda je IARU menađer opet otišao na safari,unatoč COVID krizi.... možda naleti na nekog mlađeg lava....
Gudlak svima i sljedećeg vikenda u 9A 50/70MHz natjecanju,samo da provjerimo dal i tu ima MGm vrsta rada?!?
Zlatko-sb
« Zadnja izmjena: 28. Lipanj. 2020, 10:19:56 9a2sb »
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A4V Contest Club
    • 9A5R
« Odgovori #34 : 28. Lipanj. 2020, 12:34:05 »
Radilo se u IARU 70MHZ!!!!!!

Gudlak svima i sljedećeg vikenda u 9A 50/70MHz natjecanju,samo da provjerimo dal i tu ima MGm vrsta rada?!?
Zlatko-sb

Pozdrav Zlatko,

u 9A 50/70 MHz natjecanju nema MGM vrsta rada, niti ih po meni treba biti.

Posebno natjecanje za MGM je dobrodošlo, ali ne treba miješati digitalije i "Old school" modove rada.
    Za MGM ćemo razmotriti mogućnost pokretanja posebnog MGM Activity contesta koji bi se uklopio u slične termine takvih natjecanja iz regije. Npr. svake prve srijede u mjesecu 3-4h contest u vecernjem terminu 17-20UTC ili sl. Pa tko voli, nek izvoli :D
    http://www.ft8activity.eu/index.php/en/

73 de Željko, 9A5R

There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #35 : 28. Lipanj. 2020, 12:36:39 »
Jure, evo me. Ne znam kako ti časnik za vezu s IARU R1 u konkretnom pitanju može pomoći, ali pokušat ću pojasniti. Oko natjecanja . . . . .

Željko, 9A2EY

Zeljko sve 5,
Nisan ni mislia da si triba svakoga ponaosob obavijestit sta nam  se sprema ali su meni sada te glavonje iz IARU pale u ocima... da ne mogu nize.
Citam ode da i onako  nema bas  puno  njih u MO kategoriji ? ! :o
E pa nas , ode doli ,ta kat. puuuunoo  veseli ne toliko glede rezultata , pehara i diploma nego  jednoga pravog RA/CONT.  okupljanja .
O nasem  "vodstvu"  necu trosit rijeci  . .   jer njihova nezainteresiranost , sporost i nebriga  je vec odavno poznata.
Dogodine moze doc obavijest da se  repetitori ukidaju i ogranicava FM rad na 2m.... ali nece nas ni o tome obavijestit ...jer ce tajnica bit na godisnjen  a prostor u Dalmatinskoj  jos nije u  uporabi   :P.....
 73 PJT

= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Online 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #36 : 01. Srpanj. 2020, 18:22:58 »
Pozdrav
svi logovi sa 9A robota su proslijeđeni na IARU robot
LP
K
Kreso

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #37 : 02. Srpanj. 2020, 22:05:25 »
Jure, evo me opet. Zahvaljujući tvom pitanju (pozivu), poduzeo sam jednu akciju analize dokumenata vezanih za pravila IARU R1 50/70 MHz natjecanja i njihove izmjene u zadnjih 6 godina. Ne mogu reći da nisam  upućen šta se  događa  u vrhovnom zapovjedništvu, ali su me iznenadile neke stvari vezane za sljedivost dokumenata.
Kako bi situaciju sebi (a onda i vama) pokušao učiniti jasnijom, analizirao sam IARU R1 C5 dokumente vezane za pravila natjecanja s IARU R1 konferencija u Varni 2014. godine (bio sam tamo, ali star čovjek pa zaboravio detalje) i Lanshutu 2017. godine (nisam bio tamo, ali bih svejedno zaboravio detalje) i međukonferencijskih sastanaka u Beču 2016. i 2019. godine.
Moram priznati da sam nakon te analize ostao zbunjen i ne znam kako objasniti uočene promjene teksta pravila. Iz tog razloga sam napravio kronologiju  tih promjena i zamolio Alexa, IV3KKW, voditelja radne grupe za natjecanja pri Odboru C5 IARU Regije 1, da pojasni situaciju oko pravila.
Ako nekog zanima taj pdf dokument, stavljam ga u privitak.

73 de Željko 9A2EY 

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #38 : 27. Srpanj. 2020, 17:52:27 »
Jure, evo me opet. Zahvaljujući tvom pitanju (pozivu), poduzeo sam jednu akciju analize dokumenata vezanih za pravila IARU R1 50/70 MHz natjecanja i njihove izmjene u zadnjih 6 godina. Ne mogu reći da nisam  upućen šta se  događa  u vrhovnom zapovjedništvu, ali su me iznenadile .....
Zeljko ovo je dobro sto si zakacia u postu.
Bar su neke stvari  malo jasnije.
Inace niko nebi  triba od  tebe trazit  da sve znas i  da  si upucen u bas svaku odluku , PREPORUKU  ::) koju IARU  donese.
Imas ti  i svog posla ,  a i godine su pocele cinit  svoje  , HI !
Da ne razvodnjavan vise temu,  evo za kraj  sigurno  si upoznat sa  QSL aferom kod nas,dilanje karata za  strance ,Taljane , priko naseg  bureau itd.
Sada se njihov  savez  uzjogunija , poceli su pisat o tome , spominje  se  Vrhovno Zapovjednistvo  ilitiga  IARU.
Daj budi malo sada atentto  ,osluskuj ,  jer nebi bilo lipo da nas Taljani tuzakaju  i cinakju , ovi to prihvate  , opale nam neke sankcije  a mi  nemamo pojma o tome . :o

73 PJT

= Kad se male ruke sloze sve se moze =