Autor Tema: Hrvatski proljetni UKV kup 2020 (2nd subregional VHF & UP contest)  (Posjeta: 1209 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A4V Contest Club
    • 9A5R
Pozdrav svima,

Ekipa 9A4V će biti aktivna u Hrvatskom proljetnom UKV kupu 2020 iz lokatora JN95MM. U natjecanju ćemo koristiti slijedeću opremu:

RTX: Kenwood TS-590S + Javornik II
ANT: 4x16el. LFA
PWR: 1kW
ASL: 176m
OP's: 9A2SD, 9A4EK, 9A4TM, 9A5M, Ivan, Dorian, Mirela i 9A5R
QRV: 144 MHz

GL svima u natjecanju...

73 de 9A4V contest team!

There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: Hrvatski proljetni UKV kup 2020 (2nd subregional VHF & UP contest)
« Odgovori #1 : 02. Svibanj. 2020, 09:21:12 »
Pozdrav,

ako vrijeme dopusti 9A4QV će biti aktivan na 3cm iz lokatora JN74BX.
5W i 60cm antena.
2m mi je međufrekvencija  ;D ali ću podijeliti bodove koristeći FT-817d i "grablje" 2el.antenu.
Sretno svima

QV

Aftermath:

10GHz  - u subotu je počelo dosta dobro. 23 QSO u 4 sata. Pred noć su se prilike poboljšale. Čudno je da preko noći nema aktivnosti na 10GHz a propagacije su puno bolje noću nego danju.
U nedjelju jaka bura, bez QSO-a mada je bilo moguće odraditi još par QSO-a. bez ijednog Austrijanca u LOG-u, samo jedan Mađar a bilo ih je puno više na chatu :-)
Nekoliko standardnih beacona na 3cm je u kvaru (IQ6AN i S55ZKP) ali zato naš 9A0BXV sa Velebita radi. Istina, signal je dosta slab, ali bolje slab nego nikakav! Trebati će i taj beacon servisirati. Potrošnja struje mu je manja nego što bi trebala biti tako da je upitno kojom snagom radi.
Karta sa odrađenim postajama:
http://opencontest.org/edi/map/20200503222319000852IRLMCG

1.3GHz - uspješno testiran i podešen SDR Adalm-Pluto. Dinko - 9A6AR imao je strpljenja da podesim jačinu modulacije i nekoliko popratnih postavki. Kao izlazno pojačalo korišten je LNA4ALL u TX modu  ;D. cca 100mW i 3dB gušenja u tankom teflonskom kabelu do 10-el.cheap yagi radilo je perfektno. U anteni samo 50mW i telefonska veza obostrano. Adalm-Pluto se pokazao kao odlično i jednostavno rješenje za rad na uW. nadam se u Lipnju sa njime odraditi i ostale bandove do 5.7GHz.
https://youtu.be/_gluFZ7nSZo

144MHz - kad sam u nedjelju upalio FT-817d mislio sam da mi ne radi prijemnik kako treba. Toliko o propagacijama na 2m u nedjelju. Ugodno me iznenadio broj stanica u natjecanju iz Rijeke i okolice, pohvalno. Kada bi svaki veći grad imao desetak učesnika, možda bi se i učesnici iz drugih zemalja više okretali prema nama. Rijeka -> palac gore.
« Zadnja izmjena: 03. Svibanj. 2020, 22:11:19 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 03. Svibanj. 2020, 23:21:49 »
Vec drugo takmicenje s ocajnim propagacijama na 2m i 70cm. Ima tko kakvu ideju zasto je tome tako?
Sada je malo avionskog prometa, no to nije jedini razlog.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
    • 9A5R
« Odgovori #3 : 04. Svibanj. 2020, 01:11:08 »
Vec drugo takmicenje s ocajnim propagacijama na 2m i 70cm. Ima tko kakvu ideju zasto je tome tako?
Sada je malo avionskog prometa, no to nije jedini razlog.

Mi nikada nismo radili s boljim setupom, a napravili tako loš rezultat za ovo natjecanje. Za ovako loše propagacije se mora skupiti nekoliko razloga u isto vrijeme:

- dosta sudionika je radilo od kuće sa skromnim setupom
- potpuno su izostali veliki timovi iz DL, S5, OK, itd
- nema avionskog prometa pa su i "AP scatteri" bili rijeđi
- band je "kuhao" cijelo vrijeme (često kod visokog MUF-a) pa je QRN podizao S-metar i do 4-5 S jedinica
- prema Hepburn tropo indexu nije bilo ni Tropo ducta prema nama svim zanimljivim pravcima

Mislio sam da gorih propagacija od prošlog perioda 9A Activity contesta nema, ali ovo je bilo identično...
 Hvala svima za vezu u ovom, po propagacijama, očajnom contestu i u privitak stavljam jedno od boljih istraživanja Tropo "ductinga".

73 de Željko, 9A5R
There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9a3sm

• Newbie
  • *
  • 9A3SM
« Odgovori #4 : 04. Svibanj. 2020, 08:19:37 »
Pozdrav svima

Evo sada kad smo "odradili" i ovaj kontest u uvjetima takvim kakvi jesu mene interesira da mi netko pojasni šta znači " AP " kratica ... naime istu sam nekoliko puta primjetio na chatu na KST prilikom dogovora 2 stanice da se nadju .. npr " time is for AP 5 minuta " ili slično .. taj AP se dosta često pojavljivao a kako sam ja novi po chatanju molim Vas tko zna da mi to objasni.
Hvala svima za veze u kontestu koga sam uspio odraditi no ja sam zadovoljan i učinjenim iako se veselim i trudim ići k boljem ..

73 de Mato - 9A3SM

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
    • 9A5R
« Odgovori #5 : 04. Svibanj. 2020, 09:13:05 »
Pozdrav svima

Evo sada kad smo "odradili" i ovaj kontest u uvjetima takvim kakvi jesu mene interesira da mi netko pojasni šta znači " AP " kratica ... naime istu sam nekoliko puta primjetio na chatu na KST prilikom dogovora 2 stanice da se nadju .. npr " time is for AP 5 minuta " ili slično .. taj AP se dosta često pojavljivao a kako sam ja novi po chatanju molim Vas tko zna da mi to objasni.
Hvala svima za veze u kontestu koga sam uspio odraditi no ja sam zadovoljan i učinjenim iako se veselim i trudim ići k boljem ..

73 de Mato - 9A3SM

Pozdrav Mato,

radi se o odbijanju VHF & UP radio signala od zrakoplova (AirPlane Scatter). Kolega Frank (DL2ALF) je razvio računalni program AirScout koji prikazuje sve zrakoplove i njihove točne pozicije u realnom vremenu, pa je moguće iskoristiti njihov prelet iznad područja zanimljivog dvoje korespodenata koji bez te pomoći ne bi mogli uspostaviti kontakt. Zavisno od frekvencije, snage predajnika i pojačanja antena, na ovaj način se mogu uspostaviti veze od 50MHz-10GHz na udaljenostima između cca 600 i 1100 Km.
      Sve je ovo postalo moguće uvođenjem obaveznog radio beacona na svim zrakoplovima (ADS-B) koji na 1090 MHz emitiraju podatke o zrakoplovu, njegovoj poziciji, visini i putanji. Više o tome možeš pronaći na:

https://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_dependent_surveillance_%E2%80%93_broadcast

Detaljan opis kako sve to radi možeš pronaći na slijedećem linku:

http://www.airscout.eu/downloads/AirScout_V1_2_0_0_EN.pdf

AirScout software možeš skinuti na slijedećem linku (Instalacija i korištenje SW-a je vrlo jednostavno):

http://www.airscout.eu/downloads.html

P.S.
Veze ostvarene ovim putem moraju biti odrađene u vrlo kratkom vremenu pa pri kontaktu nema vremena za ponavljanje lokatora i imena 2-3 puta...samo osnovni podaci da bi veza bila kompletna :)

73 de Željko, 9A5R

Offline 9a3sm

• Newbie
  • *
  • 9A3SM
« Odgovori #6 : 04. Svibanj. 2020, 22:00:35 »
Hvala Željko na objašnjenju, sad ću se pozabaviti ovim da vidim šta to je.

Srdačan pozdrav
Mato - 9A3SM

Offline 9A5R

• Jr. Member
  • **
    • 9A5R
« Odgovori #7 : 04. Svibanj. 2020, 22:58:42 »
Hvala Željko na objašnjenju, sad ću se pozabaviti ovim da vidim šta to je.

Srdačan pozdrav
Mato - 9A3SM

Nema na čemu Mato,

ako bilo gdje zapneš, javi mi se na mail 9a5r@hamradio.hr da ne pišemo ovdje na forumu eseje...hi

73 i sretno sa AirScoutom

Željko, 9A5R

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 05. Svibanj. 2020, 22:05:10 »
Kratka demonstracija: cujem Ceha 3/1, on mene ni u tragovima. Cekam glupi avion 10 minuta (jer su budale odlucile suludom karantenom ubiti ekonomiju cijelog svijeta), odjednom Ceh dolazi 5/3. Prodje njegova relacija, ali moja ne. Avion se kretao okomito na pravac prostiranja signala i "prozor" je bio prekratak. Ali, 2 min kasnije dolazi novi avion. Saljem covjeku poruku: "AP in 2 min",  Ceh ponovo izroni iz suma, izronim i ja njemu, prodje moja relacija i veza je gotova.
Na tom principu rade pasivni radari.
Obavezno povuci novi AirScout na komp i kreni ga koristiti. Vidjet ces koliko ce ti vremena ustedjeti pozivanje uz avijaciju.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris