Autor Tema: Hrvatski proljetni UKV kup 2021.  (Posjeta: 1408 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
Odg: Hrvatski proljetni UKV kup 2021.
« Odgovori #15 : 06. Svibanj. 2021, 07:07:43 »
Sustav sa više antenskih sistema ne bi bio u prednosti pred jednim sistemom kada bi u kontestu svih 24h vladali idealni uvjeti... svi korespondenti rade 24h i cijelo vrijeme vladaju iste propagacije, bez otvaranja i sl.. Tada bi i jedan sistem pokupio teoretski sve ribe u bazenu. Ali, svi znamo da se u kontestu stvari mijenjaju ponekad jako brzo, a dosta kontestaša sudjeluje samo par sati, da podjele pikice kako kaže jedan OM.
9A1N je možda dobar primjer super brzo rotirajućeg sustava ali koji je inferioran prema multi antenskom sustavu...
Taktika rada i tehnika rada BigGun postaja je posebna priča i mislim da tu ima kolega koji mogu bolje objasniti tu temu... ali naravno je da se ne sluša na sve ant sisteme odjednom jer korištenje jednog sistema pomaže da se eliminira qrm iz drugog pravca...
Postao sam pravi teoretičar, hi... nadam se da ću do rujna nešto složiti pa da ne bude samo puka priča ..

73

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #16 : 06. Svibanj. 2021, 09:08:43 »
Pozdrav, kod nas na lokaciji S59P radimo sa četiri antanska sistema, ako je samo 2m takmičenje može 5 ili 6. Spojeno imamo zajedno 3 Javornika i onda preklapanje antena na 14 MHz. Tu je matrika napravljena tako, da možeš slušati odjednom samo jednu, dve, tri, ... , ili sve antene odjednom. Znači moguče su sve kombinacije, kako god operater to želi. U praksi se pokazalo, da su zapravo sve te kombinacije i u nekim slučajevima najbolje. Nekada je nemoguče dobiti najjači signal iz jedne antene, a ako spojiš dve, tri ili čak četiri zajedno, koje su obično u različitim smerovima, dobiješ najbolji signal. Antene imamo različite tipe u grupama in na različnoj visini. Baš u ovom zadnjem kontestu su bili tako extremni uveti, da smo ponekad mislili, da jedne antene ne rade, a za par minuta obrnuto.
Moje je mnenje, da je tu stvarno težko biti pametan, HI.

73, Janko

Offline 9A3WP

• Full Member
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #17 : 06. Svibanj. 2021, 10:34:59 »
Pozdrav Janko,

Nažalost već dugo nisam u mogućnosti sudjelovati u natjecanjima,
pa zapravo i općenito nemam vremena ni mogućnosti za Ham aktivnosti.

Hvala ti što si nesebično podijelio način rada vaše ekipe u natjecanju.

Upravo tako sam to ja oduvijek sanjao i čestitam vam na tome što ste
uspjeli složiti takav "setup" pa vam ujedno želim i vrhunske rezultate.

Svako dobro tebi i ekipi! 73!

P.S.
Tijekom ovog natjecanja bio sam na kratkom vikend odmoru na Malom Lošinju
i šetajući kućnog ljubimca više puta dnevno pokušao sam uz pomoć Kenwood
THF7 sa četvrtvalnom štap antenom (koji ima usb/lsb/cw) čuti nešto s opsega.
Čuo sam samo dvije 9A i dvije,tri talijanske stanice ...

OP: Goran QTH: Zabok
@9A3WP @DK3WP

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #18 : 07. Svibanj. 2021, 09:52:33 »
Vrhunskog rezultata bez istovremenog pokrivanja svih smjerova nema. Donekle postoji razlika ovisno o poziciji postaje. Ako si dovoljno blizu ili u samom centru aktivnosti, tada se sa manjim vertikalnim sistemima može pokriti dobar dio od 360 stupnjeva, a jedan veci rotirajući sistem ostaviti za dalje veze.
Stvar se mijenja ako je QTH udaljen od centra aktivnosti, npr. istocna Slavonija, Dalmacija. Tada se neki pravci mogu i zanemariti ali je prema centru aktivnosti potrebno imati velike sisteme +20dbd što implicira
najčešće H konfiguraciju i duge antene, a samim time vrlo uske -3db lobove. Takav sistem od 10tak stupnjeva koliko god se brzo rotirao ne može biti dovoljan. Iz recimo JN95 od JO80 - JN47(OK,DL) ima 60 stupnjeva, a od I1 do I0 (JN35-JN61) ima dodatnih 40 stupnjeva.  Ukupno 100 stupnjeva QTF za pokriti
0-24 sa adekvatnim signalom do glavnih centara aktivnosti.

Kod nas koji smo relativno blizu centru aktivnosti išli smo za sad na setup sa 4 fiksna vertikalna stacka sa  -3db lobovima od 50tak stupnjeva i 2 vertiklana stacka dugih antena sa -3db lobovima 30tak stupnjeva.
Na RXu svaki sistem se djeli na 2, tako da dva operatora mogu neovisno birati bilo koji od 6 sistema/pravaca. Drugi operator može po izboru raditi u duetu sa prvim operatorom ili preslušavati band i tražiti nove veze po bandu.

73 UN / 9A1P team

Offline 9A3WP

• Full Member
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #19 : 07. Svibanj. 2021, 10:48:36 »
Pozdrav Davore,
Hvala za info.

Jedna od dvije 9A stanice koju sam čuo na četvrtinu lambde i THF7
sa Malog Lošinja bila je naravno 9A1P, negdje u subotu predvečer.
Vjerojatno ste bili "našiljeni" nekamo na sjeverozapad ili slično
jer je signal bio slab... I kišilo je poprilično...
Ova dva talijana koje sam čuo, a ne sjećam se više znakova
imali su jače signale od vas - vjerojatno sam bio u zoni pokrivanja
njihovih antena...

73 Goran, 9A3WP
OP: Goran QTH: Zabok
@9A3WP @DK3WP