Autor Tema: Odg: Novi VNA na Ebay-u  (Posjeta: 2 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AD6IW

• Hero Member
Odg: Novi VNA na Ebay-u
« : 09. Listopad. 2019, 17:10:36 »
Damir, najprije nauci pa se onda k....

Offline 9a5ay

• Jr. Member
  • **
  • Member of contest team 9a1pkc
« Odgovori #1 : 09. Listopad. 2019, 23:15:48 »
"Pozdrav,A
A
bolje nastimovana antena je za 80m nego za 40m. Impedanca je u prvom slucaju Z=52.5-j1.03 Ohm, dok je u drugom Z=53.1-j5.37 Ohm. Uostalom i na ekranu se vidi da je marker blize centru na 80m anteni. Ove vrednosti vaze ako instrument pokazuje seriske vrednosti odnosno da su rezistansa i reaktanska seriski spojene Z=R+jX.A

Ovu poruku sam dobio od kolege iz YU što me natjeralo da idem provjeriti neke stvari. Naime instrument MFJ ima drugačije sučelje ili kako to kaže 2B interface. Pa tako kod MFJ-ta piše R-što znači el otpor(dakle ne impedancu, dalje piše X-što znači reaktanca(reaktivni otpor). Dalje impedanca se dobije prema formuli na fotografiji, nemojte zaboraviti da je to impedanca antene, takva impedanca se podijeli da 50 i dobijemo SWR. Ako je impedanca antene manja od 50(npr ako je 25) onda dijelimo 50, dakle u bilo kojem slučaju veći broj dijelimo sa manjim tako da uvijek dobijemo pozitivni broj. 

E sada do zabuna je došlo jer se sa mojih fotki koje sam poslao kao primjer onaj otpor izčitavao kao R-el otpor a to nije to, dakle radi se o Z-impedanci. Posebno mi je drago jer je istu grešku napravio i "pametni" amerikanac koji nam tu dijeli citiram: pamet, glupost, neznanje i nemogu se sjetiti svega šta je izašlo iz njega.

Savjetujem autoru teme da ju zaključa jer ovo više nema smisla, svašta se tu priča.

Pozz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2 : Jučer u 02:24:44 »
Slazem se, samo kalibracija opet zavisi od korisnika. Nano VNA ima limite, ali ova naprava je odlicna za amatersku upotrebu. Meni je VNA work horse jer zivim od toga, ne bas ovaj "malo" bolja verzija  :)
« Zadnja izmjena: Jučer u 02:38:42 AD6IW »