Autor Tema: Novi VNA na Ebay-u  (Posjeta: 11615 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline S51LF

• Newbie
  • *
Odg: Novi VNA na Ebay-u
« Odgovori #90 : 24. Veljača. 2020, 23:19:08 »
Da li je netko probao N1201SA? Zanimljiv mi je zbog mjerenja na 23 i 13cm bandovima...

https://tinyurl.com/qvlkcjl

Pozdrav!
N1201SA (137MHz - 2.7GHz) smo nabavili u našem klubu S59DGO..prava stvar za npr brzo lociranje problema s SWR u grupi više antena na samom stupu..u našem slučaju na 70cm i 23cm..u kompletu dodje pored SMA 50ohm dummy-load (mjerjenje gubitaka u koaksu) i dva elementa za kalibraciju.
U usporedbi s AA-170,koji imamo isto u klubu, na 144MHz nema nekih večih odstupanja.
Postoji i nešto skuplji N1201SA+ (35MHz - 2.7Ghz) sa Smith chart-om.

73 Leon S51LF

Offline 9a5ay

• Full Member
  • Member of contest team 9a1pkc
« Odgovori #91 : 19. Ožujak. 2020, 18:11:37 »
Pozdrav društvo.
Na nagovor kolege 9a3ru snimio sam video uradak na hrvatskom kako kalibrirati NanoVNA https://youtu.be/hi4MSDjBNgg.

73,s  D

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #92 : 13. Lipanj. 2020, 17:35:33 »
Damire,
na početku pohvale za trud ali onda ide "paljba"  ;D
Ima nekoliko stvari koji si krivo interpretirao i postupak nije baš "by the book".

Najprije da razjasnimo: Return Loss (RL) ne može biti negativan kod pasivnih komponenti (antene, filteri itd).
Return Loss (RL) može biti negativan kod aktivnih komponenti (pojačala, oscilacije itd.)
Radi se o čistoj terminologiji te se često u literaturi može naići na krivi pristup i krivo korištenje terminologije.

RL(dB)=10log10 x Pi/Pr
ili
RL(dB)=Pi(dB) - Pr(dB)

Pi je incident power ili ulazna snaga, dok je Pr reflected power ili povratna/reflektirana snaga.
Kod pasivnih elemenata ulazna snaga je uvijek veća od reflektirane snage, tako je onda i RL uvijek pozitivan.

Primjer:
Pi = 30 dBm (1W)
Pr = 20 dBm (100mW)
RL = 30-20 = 10dB
RL od 10 dB je loše prilagođenje.

W2AEW je krenuo sa serijom kratkih video tutorijala kako koristiti nano VNA. Prvi objašnjava što je VNA dok u drugome kreće sa korištenjem nano VNA, kalibracijom.

https://www.youtube.com/watch?v=Sb3q8f0NBZc
https://www.youtube.com/watch?v=x-tbvAbh9jk
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #93 : 13. Lipanj. 2020, 18:27:06 »
 Pozdrav Adame
Nisi ništa loše rekao ja sam se pogrešno izrazio.  čitao sam objašnjenje od profesorice Sandra Cruz iz Portorika koja kaže sljedeće:
 "in microwave Engineering, They are basically the same thing but opposite sing. S11 will be negative in dB, but since the Return Loss is a loss, it is expressed positive in dB"

Pozz, D

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #94 : 22. Lipanj. 2020, 18:21:52 »
Adame
Sve što si napisao je by the book, međutim teoretizirati danas nije in, treba nam nešto by the practice... Naslušao sam se priča da je antena koja ima SWR 1:1.5 dobra antena jer eto vraca se sami 4% i to je zanemarivo stetno za rig kao i to da se lako nadoknadi tih 4% sa lineraom. To je samo jedna strana medalje koja se može riješiti tako da zalemiš neki kapacitet/in i imaš idealan swr. Druga strana medalje je GAIN antene a antena koja ima swr 1:1.5 je katastrofalno loša antena 📶. Da skratim priču mjerio sam prilagođenje antene metodom S11 čija vrijednost ima negativan predznak
pa tako anteni koja ima - 20dB odgovara swr 1:1.2 (po sjećanju) i pomjeri kazaljku na mjeracu polja do boja 1.
-25dB... 1:1.14..... 3
-30dB.... 1:1.09..... 5
-35dB..... 1:1.05..... 7
Mjerac polja ima skalu u decibelima i mjeri jačinu magnetnog polja "GAIN" antene,vrijednost je relativna i razlika između gore navedenih primjera je svemirska u praksi, tako da kada neko govori da je antena swr 1:1.5 dobra neka me zaobiđe. To je druga strana medalje stim da antene nisu prilagođene zalemljenim kondenzatorom nego stvarnom optimizacijom.

Pozz, D

Offline 9A3IV

• Newbie
  • *
« Odgovori #95 : 22. Lipanj. 2020, 18:49:38 »
Ne shvacam tvoj post. Da li zelis reci kako antena kad se swr smanji sa 1,2 na 1,05 ima 4dB jaci signal u odasiljanju?
R0, S17, 9A0UZZ, SU20

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #96 : 22. Lipanj. 2020, 20:12:02 »
Citat:
Naslušao sam se priča da je antena koja ima SWR 1:1.5 dobra antena jer eto vraca se sami 4% i to je zanemarivo stetno za rig kao i to da se lako nadoknadi tih 4% sa lineraom

Correction,  VSWR 1.15 power reflection je 0.4% sto je red velicine manje

« Zadnja izmjena: 23. Lipanj. 2020, 01:16:39 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #97 : 23. Lipanj. 2020, 00:26:10 »
Damire,

ti si dakle mjerio prilagođenje antene.
Bio to S11 kako si ga ti prikazao, ili VSWR ili RL, uglavnom izmjerio si prilagođenje.
Prilagođenje antene nema utjecaj na pojačanje antene.
Prilagođenje nam govori koliko energije je predano anteni i koliko se vratilo u izvor energije, konkretno u odašiljač.

Npr. VSWR 1.0:1 nam daje 0% reflektirane snage, što znači da se sva snaga izračila.
VSWR 3.0:1 znači da se 25% snage vratilo u odašiljač, 75% je izračeno.

Ti podaci nemaju nikakve veze sa pojačanjem antene.

Jedno praktično pitanje za razmišljanje i mjerenje:
Spojiš antenu na instrument kabelom dužine 1m i izmjeriš prilagođenje, recimo da je prilagođenje 10dB.
Sada spojiš tu istu antenu kabelom dužine 50m koji ima gušenje na istoj frekvenciji od 3dB. Prilagođenje ti se popravilo za 6dB i sada iznosi 16dB! Da li to znači da se promijenilo pojačanje antene? Prema tvojem tumačenju, pojačanje antene bi trebalo biti veće jer je izmjereno prilagođenje bolje! Naravno da to ne stoji.
Dakle, da zaključim i ponovim, prilagođenje antene nema utjecaj na pojačanje iste te antene.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #98 : 23. Lipanj. 2020, 18:38:01 »
A da koristimo termin "dobit" i time smanjimo konfuziju?
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A3IV

• Newbie
  • *
« Odgovori #99 : 23. Lipanj. 2020, 20:07:17 »
Meni je uvijek najbolji primjer savijeni dipol. On ima impedancu 200 oma. SWR je 4 kad ga napajam bez prilagođenja nego direktno sa 50 oma. Ali on i dalje ostaje isti. Ista rezonantna frekvencija, ista karakteristika zracenja. Sve isto
R0, S17, 9A0UZZ, SU20

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #100 : 23. Lipanj. 2020, 21:05:11 »
Dobro večer
Da malo pojasnim moj predhodni post, dakle samo sam prenio moja mjerenja iz prakse, nisam ništa tvrdio. Bila su tri tipa mjerenja S11, VSWR i GAIN(mjerač polja) koja su pokazivala određenu pravilnu zavisnost jedno od drugog.
Nadalje imam još primjera mjerenja "by the practice" tako da se nebih složio sa onim da nije važno kojom metodom smo mjerili "prilagođenje" RL, VSWR ili S11. Izmjero sam antenu koja je imala impedanciju 50ohm tj VSWR 1.0 rekli bi ste savršeno prilagodeno, medutim S11 je pokazao - 17dB a mjerac polja 0(nula), mjerenje je bilo u istim uvjetima. Moj zaključak je bio da metoda mjerenja "prilagođenja" S11 nam govori nešto drugo odnosno različito od VSWR-a. Šta je to drugo morate se malo potruditi da biste saznali.
Borise dodirnuo si bolnu tocku kolega "by the book" kada si rekao dobit, naime u uskom krugu radioamatera koji se bave antenama radioamaterski razlikuje se pojam DOBIT i GAIN što nam neki osporavaju tvrdeći da je to ista stvar..
Pozz, D

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #101 : 23. Lipanj. 2020, 22:17:39 »
Borise dodirnuo si bolnu tocku kolega "by the book" kada si rekao dobit, naime u uskom krugu radioamatera koji se bave antenama radioamaterski razlikuje se pojam DOBIT i GAIN što nam neki osporavaju tvrdeći da je to ista stvar..
Pozz, D

Da, dobit i pojačanje je jedna te ista stvar.
Ako to nije tako, molim objasnite mi što je dobit a što je pojačanje.
I kako se dobit kaže na Engleskom te kako se pojačanje kaže na Engleskom jeziku ?

Što se tiče prakse, i mjerenja RL, VSWR ili S11, sve izmjerene vrijednosti bi trebale biti jednake jer RL = - S11 ili RL= -20log10(VSWR-1/VSWR+1)
Ako si mjerenjem iste antene dobio VSWR 1.0:1 i S11 od -17dB znači da jedan od ta dva instrumenta ima neki problem.
Preračunato, S11 od -17dB odgovara VSWR od 1.33:1 što predstavlja ne baš zanemarivu razliku, pogotovo ako se ona izrazi u decibelima.
Pitanje, što je uzrok razlici u mjerenju za istu antenu?

I volio bih čuti, kako se to mjeri "by the practice" mjeračem polja? Koja je procedura, udaljenost od antene, da čujem iz prve ruke kako to u praksi funkcionira?
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #102 : 24. Lipanj. 2020, 04:40:10 »
"Ako si mjerenjem iste antene dobio VSWR 1.0:1 i S11 od -17dB znači da jedan od ta dva instrumenta ima neki problem."

Instrument je jedan koji pikazuje istovremeno sve vrijednosti i nema problem, antena je ta koja ima problem.
Pozz, D

Offline 9A3IV

• Newbie
  • *
« Odgovori #103 : 24. Lipanj. 2020, 07:48:22 »
Sve su to razliciti nacini da se kaze ista stvar i MORAJU biti kompatibilni.

Nesto sto ce svi razumjeti. Duzina od 50,8 mm ili 2 inca je isto. Makar je izrazena razlicito. Isto je i sa swr, s11, RL
R0, S17, 9A0UZZ, SU20

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #104 : 24. Lipanj. 2020, 19:38:12 »
Do sada se uvijek koristio termin "pojačanje" za aktivne elemente, antene su pasivne i kod njih se koristilo pojam "dobit". No, svakom po želji, ja ću i dalje računati "dobit sistema".
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris