Autor Tema: Novi VNA na Ebay-u  (Posjeta: 5515 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5CZI

• Newbie
  • *
Odg: Novi VNA na Ebay-u
« Odgovori #45 : 02. Listopad. 2019, 10:35:33 »

Kao prvo, RL je pozitivan broj za pasivne komponente.

Ok, prihvaćam primjedbu... Ako je u samom nazivu parametra "loss" onda nema minusa za pasivne sustave. Ja sam se referirao na S11 mjerenje iz gornjeg posta i odnos između RL-a i SWR-a. Mislim da je bilo jasno što sam htio reći...

73

Offline 9A2B

• Full Member
« Odgovori #46 : 03. Listopad. 2019, 06:57:32 »
Vecini ljudi treba antenski analizator za mjerenje SWRa, drugo nece ni raditi.Za tu primjenu je definitivno bjeloruska varijanta bolja.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

9A3IV

• Gost
« Odgovori #47 : 03. Listopad. 2019, 13:08:24 »
Zašto?

Offline 9A2B

• Full Member
« Odgovori #48 : 03. Listopad. 2019, 20:16:52 »
Zasto? Pogledaj mu softverski interfejs i vidjet ces sam. Na hamfest u Ivanicu sam donio oba analizatora, pa je svatko mogao vidjeti kako koji radi i koji je laksi za upotrebu.

73 de 9A2B - Boris

9A3IV

• Gost
« Odgovori #49 : 03. Listopad. 2019, 21:55:35 »
Eh, kad ja nisam pametan pa da shvatim. Kako da pogledam softverski interfejs kad ga nemam. A samo da bi ga vidio, zato ga necu kupovati. Nego ti meni, onako jednostavno reci. Da li mogu i sa jednim i drugim izmjeriti i dobiti iste podatke? Ako mogu, interfejs me ne zanima.

Primjer: nekad davno, dok sam bio mlad svi instrumenti su bili u decibelima. Osim jednog. On je bio u neperima. Ali, ipak sam sve uspjevao izmjeriti i sa njim. Interfejs me ne zanima. Taj argument je bez veze

73 Damir

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #51 : 05. Listopad. 2019, 00:30:38 »

Offline 9a5ay

• Jr. Member
  • **
  • Member of contest team 9a1pkc
« Odgovori #52 : 05. Listopad. 2019, 10:13:28 »
Još jedna analiza na nanoVNA 2 žičane antene(dipoli) na jednom kabelu. Radi se o anteni tzv obrnuto V. Na fotkama se vidi da je antena za 7Mhz dobro uštimana(optimizirana) jer je na navedenoj frekvenciji tzv X(kod MFJ-ta) 4,14nH, to bi na MFJ-tu pokazalo X= +4,14.
Drugi dipol je slabije optimiziran a to je vidljivo iz podatka 44,2nF, to bi ma MFJ-tu pokazalo X= -44,2 iako je ovdje prilagođenje u smislu impedancije bolje nego na dipolu za 7Mhz. Klasični problem više antena na jednom coaxu je što one utječu jedna na drugupa tako kada optimizirate jednu onda to neminovno utječe na drugu antenu. Ovo što govorim je sve iz praktičnog iskustva, nisam školovana "neznalica" kao par kolega na ovom forumu koji si dozvoljavaju dociranje u smislu uvredljivih riječi i ponižavajućih fraza.

Pozz

Offline 9A5CZI

• Newbie
  • *
« Odgovori #53 : 05. Listopad. 2019, 10:58:29 »
Mene veseli činjenica da se ovako korisan uređaj može kupiti za male novce.
Večina radio amatera su prije svega amateri u ovom području, ali su mnogi željni učenja, a ovaj uređaj je idealan za tu svrhu. Zato mislim da je važno podržati svakoga tko pokaže interes za učenje i pomoći mu.

73

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #54 : 06. Listopad. 2019, 02:47:45 »
[quoteohms]analiza na nanoVNA 2 žičane antene(dipoli) na jednom kabelu. Radi se o anteni tzv obrnuto V. Na fotkama se vidi da je antena za 7Mhz dobro uštimana(optimizirana) jer je na navedenoj frekvenciji tzv X(kod MFJ-ta) 4,14nH, to bi na MFJ-tu pokazalo X= +4,14. A
Drugi dipol je slabije optimiziran a to je vidljivo iz podatka 44,2nF, to bi ma MFJ-tu pokazalo X= -44,2 iako je ovdje prilagođenje u smislu impedancije bolje nego na dipolu za 7Mhz. Klasični problem više antena na jednom coaxu je što one utječu jedna na drugupa tako kada optimizirate jednu onda to neminovno utječe na drugu antenu. Ovo što govorim je sve iz praktičnog iskustva, nisam školovana "neznalica"[/quote]  Oh, Uhh... Upitna je ta tvoja skola koja ne pravi osnovnu razliku izmedju reaktanse-imaginarnog dijela kompleksne impedance, i induktiviteta odnosno kapaciteta. Xl = +J 0.186 Ohms i Xc = -J 0.97 Ohms respektivno,  X je induktivna ili kapacitivna reaktansa u Ohms, nije kapacitet u nF  nije induktivitet  u nH :'(
« Zadnja izmjena: 06. Listopad. 2019, 04:34:44 AD6IW »

Offline 9a5ay

• Jr. Member
  • **
  • Member of contest team 9a1pkc
« Odgovori #55 : 06. Listopad. 2019, 05:04:54 »
Prošle godine sam čuo jedan vic koji objašnjava pojam nepismenosti odnosno vrlo dobro to izvlači na površinu Pa ću vam ga prepričati nadam se vjerno kako sam ja čuo Šeta jedan par parkom i susretnu na klupi čovjeka kako fintira da čita novine novine je okrenuo naopako i momak je rekao djevojci ovaj čovjek je nepismen kada su se oni odmaknuli ovaj sebi promrmljao u bradu kako on zna da sam ja nepismen. 
Dobro bi bilo kada sa nekim razgovarate slušate šta čovjek kaže ili pak pročitate dobro šta je vaš korespondent napisao jer možete doći u rizik da netko pomisli da ste nepismeni.
Radi šireg auditorija koji prati ovu temu a vidim da mi je samo na europskom kontinentu nego i šire,u mom prethodnom postu vrijednost X nije izražena ohmskim, induktivnom ili kapacitivnim jedinicama. U MFJ-tu X pokazuje gdje se nalazi antena ( u induktivnom ili kapacitivnom dijelu) ovisno o frekvenciji.
-na niskim frekvencijama induktivni otpor teži prema nuli, a kapacitivni raste prema beskonačno
-na visokim frekvencijama induktivni otpor raste prema beskonačno, a kapacitivni teži prema nuli, tamo gdje se oni poništavaju(induktivitet 0 i kapacitet 0) tu je antena rezonantna. Pa tako na MFJ-tu postoji menu gdje se može vidjeti reaktivna vrijednost u Ohmima.
Za mene ova tema je QRT

73,s

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #56 : 06. Listopad. 2019, 16:07:47 »
Citat:
Za mene ova tema je QRT
jedina pametna stavka u tvom postu

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #57 : 06. Listopad. 2019, 16:15:24 »
za mene je mfj-259 najbolji....najjednostavniji
u istom trenutku ti pokazuje swr impedanciju i rezonanciju
zato je taj dobar za  radioamatere a za profesionalce neznam
9a9c

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #58 : 08. Listopad. 2019, 08:42:01 »
Imam blagi osjecaj da su GOOGLE i Internet u zadnjih 20g stvorili vise idiota nego Inkvizicija kroz prosla stoljeca!  Umjesto da budo obrnuto, zdrava logika nestaje a svi se oslanjaju na svemocnog Boga Googla, sve zna, sve pise, svaki problem je P-dim ? Dostupnost informacija i mogucnost ucenja u danasnje vrijeme jednostavno nema cijene, nikada nije bilo lakse i sve djeluje vrlo EASY, no sa druge strane vrhunska ucilista su sve skuplja, sve se teze upisati .... nekako mi je to sve cudno i kosi se sa mojom logikom, mozda postajem star i grintav ? 

Offline 9A2B

• Full Member
« Odgovori #59 : 08. Listopad. 2019, 11:42:37 »
Dobro si uocio, ljudi vise nisu nacitani, vec su naguglani.

73 de 9A2B - Boris