Autor Tema: Novi VNA na Ebay-u  (Posjeta: 6784 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2B

• Full Member
Odg: Novi VNA na Ebay-u
« Odgovori #30 : 25. Rujan. 2019, 00:00:09 »
Dobro je kalibriran, slaze se sa MFJ-om.

Bjeloruski instrument ima puno bolji user interface, a radi sve kao i NanoVNA + puno otoga jos...
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A5CZI

• Newbie
  • *
« Odgovori #31 : 25. Rujan. 2019, 17:22:30 »
Evo i tablica s usporednim mjerenjima SWR-a na jednoj provizorno složenoj anteni za 2m:

Frekv          NanoVNA       RigExpert AA-170

130                 4,76                      4,87

135                 2,78                      2,78

140                 1,49                      1,51

145                 2,09                      2,08

150                 2,27                      2,28

Oba uređaja su prije mjerenja kalibrirana s istim etalonima u području od 130 do 150Mhz.
Vidljivo je da se odstupanje pojavljuje samo kod visokog SWR-a što upučuje na ograničenja u mjerenju impedancija koje znatno odstupaju od 50 oma.

Ne znam kako ovaj uređaj radi iznad 300MHz gdje radi na višim harmonicima pobudnog signala. Na žalost nemam opremu za napraviti i tu usporedbu, no ovi rezultati koje sam izmjerio pokazuju da ovaj uređaj daje puno, puno više od novca koji je za njega dan. Možda bi dobro bilo napraviti neko kućište za njega da se mehanički ne uništi previše brzo.

Ako ovdje još dodamo da ovo nije samo antenski analizator nego VNA i s njime možemo raditi i S21 mjerenja, tada je za one koji se bave samogradnjom, a nemaju love za nešto ozbiljnije, on pravi dobitak.

73 de 9A5CZI
« Zadnja izmjena: 25. Rujan. 2019, 17:33:21 9A5CZI »

9A3IV

• Gost
« Odgovori #32 : 25. Rujan. 2019, 19:39:16 »
Evo, danas stigao moj nanovna preko nizozemske. cca 48 dolara. Nisam platio carinu, pdv, cak ni onih 5kn. Prvo mjerenje na 6el yagi za 70cm. Mrvicu je predugacka.

320 kn. Za te novce nemogu kupiti ozbiljniji swr metar. Prezadovoljan

73 Damir

Offline 9a5ay

• Jr. Member
  • **
  • Member of contest team 9a1pkc
« Odgovori #33 : 30. Rujan. 2019, 09:45:24 »
Stigao :)

Offline 9A5CZI

• Newbie
  • *
« Odgovori #34 : 30. Rujan. 2019, 12:33:24 »
U prilogu je dokument s procedurom za kalibraciju NanoVNA... Loša kalibracija je glavni razlog početnih poteškoća u radu s ovim uređajem.
 73

Offline 9a5ay

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #35 : 30. Rujan. 2019, 14:02:44 »
Evo male analize antene Loop 12el 9A6DDA. Ovdje se vidi rezultat LOGMAG što bi bilo nešto kao logaritmi i decibeli, rezultat za ovu antenu je -22,18dB a radi usporedbe mjerio sam antenu za baofeng koja pokazuje -1,6dB. Teorija kaže da što je više decibela u minusu to je manje "gušenje" u anteni odnosno drugim riječuma snagu koju ste poslali u antenu imati će manje gubitaka i više će se izračiti tj  više biti iskorišteno kod loop nego kod 1/4 antene. Teorija kaže kada bi bilo 0,00dB onda antena nebi zračina ništa, ako prijeđemo u pozitivne dB tada govorimo o predpojačanju prijemnog signala. Da nebi netko pogrešno shvatio ovi minus decibeli nisu GAIN antene.

Pozz

Offline 9A5CZI

• Newbie
  • *
« Odgovori #36 : 30. Rujan. 2019, 14:10:43 »
Evo male analize antene Loop 12el 9A6DDA. Ovdje se vidi rezultat LOGMAG što bi bilo nešto kao logaritmi i decibeli, rezultat za ovu antenu je -22,18dB a radi usporedbe mjerio sam antenu za baofeng koja pokazuje -1,6dB. Teorija kaže da što je više decibela u minusu to je manje "gušenje" u anteni odnosno drugim riječuma snagu koju ste poslali u antenu imati će manje gubitaka i više će se izračiti tj  više biti iskorišteno kod loop nego kod 1/4 antene. Teorija kaže kada bi bilo 0,00dB onda antena nebi zračina ništa, ako prijeđemo u pozitivne dB tada govorimo o predpojačanju prijemnog signala. Da nebi netko pogrešno shvatio ovi minus decibeli nisu GAIN antene.

Pozz

To je zapravo "Return loss" koji je u direktnoj korelaciji s SWR-om. Što je return loss dublje u minusu, bolji je swr. Nama amaterima je SWR nekako bliži, ali ljudima koji projektiraju sustave zgodno je da imaju što više parametra sustava u decibelima jer im  to znatno olakšava proračune.
Vidim da ti antena rezonira na pravom mjestu... To je u svemu ovome najbitnije :)

Offline 9a5ay

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #37 : 30. Rujan. 2019, 14:50:41 »
Mislim da je bolje reći da su minus decibeli ogledalo kvalitete antene da izrači što više snage koja joj je poslana iz uređaja. Evo još jedna analiza Lopp 12el 9A6DDA, vidi se da je impedancija 56,2 ohm na frekvenciji koja je navedena. SWR dobijemo tako što dobivenu impedanciju podijelimo sa 50 ohm jer nam uređaji rade na 50ohm, to bi bilo SWR=56,2:50=1,12. Dok kod antene 1/4 za baofeng impedancija je 50ohm tako da je SWR 1, međutim ona je i dalje slabija bez obzira što je return los "0". Tako da mislim da je bolje LOGMAG -dB shvatiti kao pokazatelj kvalitete antene u smislu iskorištenja dobivenih watta od rig-a.

9a5ay, Damir

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #38 : 30. Rujan. 2019, 16:47:54 »
Citat:
A
To je zapravo "Return loss" koji je u direktnoj korelaciji s SWR-om. Što je return loss dublje u minusu
To je zapravo reflection coefficient in dB, ili Gamma. Sto je return loss VECI bolje je prilagodjenje, nema minusa, ili negativni dB   ???. Kad vec imate VNA bilo bi dobro da naucite malo teorije  :)

« Zadnja izmjena: 30. Rujan. 2019, 23:22:25 AD6IW »

Offline 9A5CZI

• Newbie
  • *
« Odgovori #39 : 30. Rujan. 2019, 17:39:24 »
Minus ispred dB označava gušenje odnosno engleski "loss". Zar sam nešto krivo rekao?
Iz return loss-a se može direktno izračunati SWR kao i iz SWR-a return loss.
Stvar je praktičnosti što će tko koristiti od toga dvoje.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #40 : 30. Rujan. 2019, 18:34:53 »
Citat:
Minus ispred dB označava gušenje odnosno engleski "loss
"little knowledge is dangerous thing" engleski   :)
« Zadnja izmjena: 01. Listopad. 2019, 00:55:44 AD6IW »

9A3IV

• Gost
« Odgovori #41 : 01. Listopad. 2019, 06:34:53 »
Ako ću pogriješiti u objašnjenju neka me se ispravi. Znači da nešto krivo shvaćam.

Što više i duže mjerim swr, antene i impedanciju, sve manje i manje mi je jasno. Postavljam si pitanja a ne nalazim odgovor. Prihvaćam mjerenja i krivulje jer ako svi rade na isti način rezultati su usporedivi bez obzira što meni nije jasno zašto se tako mjeri.

SWR je odnos maksimuma i minimuma struje ili napona na prijenosnom vodu. Ako je svuda napon ili struja jednak, odnos je 1. Mi obicno pricamo o impedancama. Ispadne na isto. Ako su impedance jednake, swr je 1. Što se impedance više razlikuju, swr će biti veći od 1. Treba primjetiti da swr nemože biti nula, čak ni manji od 1.

Kad snaga dođe na impedancu koja ne odgovara onoj iz koje izlazi, dio snage ce se odbiti, reflektirati. Što se impedance više razlikuju, to će se više snage odbiti. Odnos te dvije snage možemo izraziti u decibelima. Kako se nemože odbiti više snage nego što je došlo, najgori slučaj je kad se odbija ista snaga. Onda je odnos 0dB. Ako se odbija manje, onda je odnos minus nešto dB. Što se snage manje odbija, taj odnos je sve dublje u minusu.

Antena sa -20dB ima manji swr od antene sa -10dB. 

Ja više volim krivulju swr od povratnog slabljenja. Povratno slabljenje je logaritamski odnos i on "maskira" velika neprilagođenje. Krivulje su pliće.

Uh, puno teksta za jednostavnu stvar.

73 Damir
« Zadnja izmjena: 01. Listopad. 2019, 14:34:03 9A3IV »

9A3IV

• Gost
« Odgovori #42 : 01. Listopad. 2019, 07:37:49 »
SWR metar mjeri napon. To je u kontradikciji sa onim što sam prije napisao da je teško mjeriti napon. Stvar je u tome što swr metar mjeri napon na mjestu gdje je prikljucen a ne minimum i maksimum. Zato se, narocito na vhf i uhf može desiti da se swr mijenja ovisno o dužini kabela između swr metra i uređaja.

SWR ili povratno slabljenje nema veze sa mogućnošću antene da zrači snagu. Antena nema izbora nego izračiti snagu koja joj je privedena, bez obzira na swr. Ali kako ne živimo u idealnom svijetu u kome nema gubitaka nego u realnom, veći swr znači veće gubitke pa ostaje manje snage za antenu da je izrači.

U radio-amateru iz 1974 godine se može pročitati izvrstan članak o vezama preko mjeseca. U njemu se priča i o swr-u, gubicima u kabelu, frekvenciji, sve potkrepljeno formulama i primjerima. Imam negdje pdf, pa kad ga nađem, postam ga ovdje.

Članak sam pročitao prije 45 godina. Otad se ništa nije promijenilo. Hrpe stvari oko kojih se "krvimo" na forumu, su već odavno riješene, znaju se. Samo se treba naći stručnjak koji to razumije a ne hrpa "stručnjaka".

Ja bi volio kad bi se našao neki stručnjak da ukratko objasni podatke koje mi daje vna. Ne razumijem ih sve. A šteta da ga koristim samo za crtanje swr.

73 Damir

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #43 : 01. Listopad. 2019, 15:33:50 »
Damir, postoji gomila literature za VNA i network teorije na internetu, You tube, itd.
Mozes naci sve odgovore na tu temu. VNA je kompleksan mjerni uredjaj a mjerenje VSWR je marginalno obzirom na njegove  mogucnosti.
Potpunim razumjevanjem ovog instrumenta i mjernih procedura, ovaj instrument pruza izvanredne mogucnosti.  73

ad6iw
« Zadnja izmjena: 04. Listopad. 2019, 15:27:04 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #44 : 01. Listopad. 2019, 22:43:40 »
Svasta se ovdje moze "nauciti" ;D
Topla je voda vec izmisljena, samo treba procitati uputstvo kako upaliti bojler...

Prije nego krenete paliti bojler htio bi vam skrenuti paznju na terminologiju kako bi mogli ispravno usvojiti odredjena znanja.

Kao prvo, RL je pozitivan broj za pasivne komponente. Dakle, nema RL od -20dB, ne postoji! Nemojte baratati takvim budalastinama. RL moze biti negativan kod aktivnih komponenti, ali to je vec nezeljena pojava (nestabilno stanje).

S11 vec moze biti negativan...a to se vidi i na instrumentu kojeg posjedujete. Na shieldu pise s11 a ne RL. Zato na displeju i imamo negativnu vrijednost.

Mada su RL i s11 brojcano iste vrijednosti, drukcije se prikazuju.

Najbolja stvar ovog instrumentica je da kako je jeftin, mnogi ce ga kupiti pa ce silom prilika morati i nauciti neke osnove kako radi vna i sta mjeri.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz