Autor Tema: Psunj  (Posjeta: 377 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Psunj
« : 12. Listopad. 2018, 18:20:58 »
Kako sam imao priliku obici opremu HRS-a na Psunju koja vjerovatno nije duže kontrolirana, situacija je slijedeća:

2m repetitor radi, probao sam i testirao vezu i to radi. Nema smetnji na prijemu niti tragova intermodulacije. Subton potreban.

U ormaru od repetitora nalazi se dodatni filter (2 rezonatora sa priključnim kablovima) koji se ne koristi. Filter je kvalitetan pa ako je potrebno može se iskoristiti.
Duplexer (6 kanti) je također na repetitoru. Izlaz iz duplexera ide na diplexer na kojeg se spojen repetitor 70cm. Dakle 2m i 70cm dijele istu antenu i trasu coaxa.

70cm repetitor nisam testirao jer sam imao ručni uređaj koji je USA standard i ima 5 MHz shift ....

Iznad 2m repetitora nalazi se paket oprema koja je isključena. 2m stanica i čini mi se 70cm paket koji su spojeni preko jednog triplexera na zajedničku antenu. Razlog zašto ne radi može biti oštećeni kabel na eurokonektoru (vidljiv) je prekid kabela.
Pitanje je da li to netko koristi ili ima svrhu korištenja. Ako ima to se može dovesti u radno stanje ako nema, onda predlažite što sa tom opremom.

10GHz beacon...zadnju informaciju koju sam dobio od kolege koji je to krpao je bila da je u napajanju zamijenjen LM337 ili nesšto slično. uglavnom, trenutno stanje, ispravljač daje nekih 21 V ali beacon ne troši struju. Postoje dvije linije rg-213 koje su označene beacon 10GHz ali po ni jednoj beacon ne poteže struju.
Beacon je skinut i pogledati ću ga brzinski drugu sedmicu. Ako bude bio poreban kirurški zahvat i krpanje crijeva, onda to šaljem dobrovoljcu Mr. 9A2SB na saniranje  ;D.
Inače je antena bila postavljena na zapadnoj nozi stupa (5 platforma) sa koje je smjer Zagreb u redu ali smjer istok je u sjeni od stupa. Mislim da bi bolja opcija bila postavljanje beacona na južnu nogu ili sjevernu nogu gdje bi oba smjera istok/zapad bila vidljiva i jedan od dva smjera sjever ili jug ovisno na kojoj nozi se postavi.
mislim da bi južna noga bila bolja eventualno dignuti beacon na 7. platformu (treba komad coaxa) gdje bi pokrivanje bilo puno bolje.

Eto, to je situacija, pa sad izrazite želje kojima se možda može udovoljiti kod slijedećih posjeta tom objektu.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2B

• Jr. Member
  • **
Odg: Psunj
« Odgovori #1 : 12. Listopad. 2018, 23:22:45 »
APRS?
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #2 : 13. Listopad. 2018, 08:10:48 »
trebalo bi na repetitoru od 2m 145 787.5 isključiti opciju da neprekida u relacijama dok govoriš
9a9c

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 13. Listopad. 2018, 19:16:51 »
Sve se može napraviti, o tome će savez odlučiti. Ja nisam član saveza pa nemam nikakvu ingerenciju, samo svoju dobru volju pomoći radioamaterima ako se može.

APRS bi se realno mogao implementirati. Kažem da ne znam koja je svrha tok paketnog čvora na 2m na Psunju i koliko ima korisnika tog sustava. Realno gledajući, paket bi se mogao pustiti na 70cm a 2m paket zamijeniti APRS-om. Vjerovatno više poruka i date prođe APRS-om nego paketom...

Đuro, to što predlažeš je i meni Pero iz saveza napomenuo. Međutim postoji razlog zašto se repetitor isključi. Kad ne bi bilo na repetitoru brzih pistoljerosa i kad bi se nakon par relacija puštalo da repetitor "padne" onda do toga ne bi dolazilo.
Isto se ponaša naša četvorka na Učki i ljudi su se disciplinirali i znaju kako se koristi repetitor.
Sa druge strane, to ti je zaštita za repetitor...Nije Japanac glup..zna on šta treba napraviti  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2B

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 14. Listopad. 2018, 13:55:40 »
Dobar APRS na toj lokaciji bi mogao pokrivati kompletnu autocestu od Kutine do Broda...
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #5 : 14. Listopad. 2018, 18:18:35 »
to je bio nekad r8....išao je od Slovenije do Makedonije