Autor Tema: VHF Managers Handbook V8.00  (Posjeta: 1859 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2EY

• Full Member
VHF Managers Handbook V8.00
« : 31. Listopad. 2017, 09:38:52 »
Voditelj IARU R1 Odbora C5 Jacques, ON4AVJ dodao je sve izmjene i preporuke prihvaćene na IARU R1 Općoj skupštini, održanoj u Landshutu, Njemačka, u rujnu 2017. godine. Sve novo u tekstu, u odnosu na ranije izdanje, označeno je žutom bojom.
Novi VHF Managers Handbook V8.00 može se skinuti na slijedećem linku:
http://www.iaru-r1.org/index.php/vhfuhsshf/1737-vhf-manager-handbook-version-8-00
Pozdrav & 73
        Željko 9A2EY
« Zadnja izmjena: 02. Studeni. 2017, 09:16:49 9A2EY »

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: VHF Managers Handbook V8.00
« Odgovori #1 : 31. Listopad. 2017, 11:28:20 »
Tako je, dodana je i ona bedastoća gdje single op i multi op u LP kategoriji moraju raditi sa jednom antenom inicirana od predstavnika HRS-a koji niti nije nazočio navedenom odboru ali je uspio dati svoj prijedlog i glasati za njega.

Šta je snaga teleportacije....

Section SINGLE – LOW POWER: stations operated by a single operator, with no operational
assistance of another person during the contest, transmitting with less than 100 W PEP and using
single directional antenna (with only one radiating element - i.e. 9 element Yagi or 4 element loop)
for transmit and receive (144 MHz only).

Section MULTI – LOW POWER: stations operated by multiple operators transmitting with less
than 100 W PEP and using single directional antenna (with only one radiating element - i.e. 9
element Yagi or 4 element loop) for transmit and receive (144 MHz only).

Živjeli
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4CW

• Full Member
  • Member of 9A1CRS contest team
« Odgovori #2 : 31. Listopad. 2017, 12:24:43 »
Težak je život nas naivnih umjetnika,
mi slikamo a nitko ne kupuje.

https://www.youtube.com/watch?v=6ZDbD9LVeYE
https://vimeo.com/239618744

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 31. Listopad. 2017, 16:35:10 »
Tako je, dodana je i ona bedastoća gdje single op i multi op u LP kategoriji moraju raditi sa jednom antenom inicirana od predstavnika HRS-a koji niti nije nazočio navedenom odboru ali je uspio dati svoj prijedlog i glasati za njega.

Šta je snaga teleportacije....

Section SINGLE – LOW POWER: stations operated by a single operator, with no operational
assistance of another person during the contest, transmitting with less than 100 W PEP and using
single directional antenna (with only one radiating element - i.e. 9 element Yagi or 4 element loop)
for transmit and receive (144 MHz only).

Section MULTI – LOW POWER: stations operated by multiple operators transmitting with less
than 100 W PEP and using single directional antenna (with only one radiating element - i.e. 9
element Yagi or 4 element loop) for transmit and receive (144 MHz only).

Živjeli

Ček, znači ja sada u single kategoriji moram raditi, tj. smijem, sa samo jednom antenom?!?! Znači ne mogu imati 2x6el yagi sistem ili 4x4el?!?!?!
Bože me sačuvaj narodnih zastupnika! Za sljedeću konferenciju treba se organizirati i spriječiti poslanike da odu! Tko zna, sljedeći korak je možda ukidanje reflektora ili direktora na anteni, zabrana upotrebe rotatora, logiranje veza samo olovkom i papirom?!?!

:-X :-\ :'(

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #4 : 31. Listopad. 2017, 16:46:03 »
ja predlažem da predajnik ima kristal s jednom frekvencijom a prijemnik može imati kakav hoče
antena po mogučnošču bird 8141 ta ima usa certifikat....a pojačanje joj je u granicama cb pravilnika

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 31. Listopad. 2017, 18:13:20 »
Đuro, tebe onda ne smijemo  slati kao izaslanika, a ni kao oficira/časnika  ;D ...

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #6 : 31. Listopad. 2017, 18:40:07 »
pa kako je krenulo cebejaši su alfa i omega za radioamatere
netrebaju polagati ispit
nemaju ograničenja kod antene
nedjele se na jedan operator..više operatora
netrebaju plačati članarinu
ništa im netreba jer su cb radioamateri  za nas obične radioamatere
9a9c..običan radioamater.....nije cb elita

Offline 9A4CW

• Full Member
  • Member of 9A1CRS contest team
« Odgovori #7 : 31. Listopad. 2017, 19:41:02 »
Bit će tu još veselja.

Indikativno je pitanje broj 27. u anketi.

Npr. tko je do sada radio u 9A Activity sa 2 antene 100W jednu reže, naravno.

A predstavnici iz saveza očito znaju što članovi misle, pa ne trebaju nikoga ništa pitati....

Pozdrav društvu, 9A4cw, Dejan
Težak je život nas naivnih umjetnika,
mi slikamo a nitko ne kupuje.

https://www.youtube.com/watch?v=6ZDbD9LVeYE
https://vimeo.com/239618744

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 31. Listopad. 2017, 20:59:36 »

[/quote]

Ček, znači ja sada u single kategoriji moram raditi, tj. smijem, sa samo jednom antenom?!?! Znači ne mogu imati 2x6el yagi sistem ili 4x4el?!?!?!
Bože me sačuvaj narodnih zastupnika! Za sljedeću konferenciju treba se organizirati i spriječiti poslanike da odu! Tko zna, sljedeći korak je možda ukidanje reflektora ili direktora na anteni, zabrana upotrebe rotatora, logiranje veza samo olovkom i papirom?!?!

:-X :-\ :'(
[/quote]

Drago, ne znam šta bih ti rekao.
Moje poznavanje elektromagnetike i antena očigledno nije na nivou znanja i poznavanja materije svih predstavnika saveza koji su nazočili radu komiteta i koji su jednoglasno podržali ovakve izmjene.

Jer logika a i statistika nalaže je da sam ja u krivu a ne navedenih 53 predstavnika koji su glasali i prihvatili ovaj prijedlog. Sad bi se moglo matematički izračunati koja je vjerovatnost da je njih 53 u krivu a samo ja jedan u pravu.

I sada ja sa svojim siromašnim znanjem elektromagnetike koristeći svoju malenu log-periodik antenu i 4W iz FT-817d neću više biti u single op low power kategoriji, nego ću morati prijaviti high power kategoriju, samo zato jer jedna log-per antena nije antenna koja ima "ONLY ONE RADIATING ELEMENT" !!!
Šta misliš koliko od 53  predstavnika zna koliko jedna log-per antenna ima zrečećih elemenata?

Prost...
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 01. Studeni. 2017, 06:23:01 »
Ovi skrbe da , če lakše iči u /P sa kračom antenom ( 9 el.  ) a ne sa kojom dužom, (17 el. ), svako zna kakvi su problemu sa dužim bumom, hi.

Simple rešenje .Ako ima ko npr. koju 13 el. antenu onda iz nje izbaci  4. + 6. + 8.+ 10 direktor i opet si  na 9 elemenata. Hi

Zamolite Popu
, on če van izdizajnirati posvem NOVU  antenu za tu kategoriju, i to če bit sad najbolji komercialni hit.
73 GS

Offline 9a2ki

• Jr. Member
  • **
  • sve je upravo onako kako mi to napravimo da bude
« Odgovori #10 : 01. Studeni. 2017, 07:36:56 »
http://www.iaru-r1.org/index.php/vhfuhsshf/1737-vhf-manager-handbook-version-8-00

Željko nisam uspio na linku koji si dao , ali na Southgate - u je ovj link i on prolazi...
NAJBOLJA STVAR JE SLIKA SA ANTENAMA ...

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 01. Studeni. 2017, 09:20:41 »
Tko je uopće 9A VHF manager?!?!
Iz Handbooka:
HRS Željko Pilat, 9A2R zeljko.pilat@ka.t-com.hr
Republic of Croatia e-mail(HRS): hrs@hztk.tel.hr

Adama, možda na sjednici nije nitko ni bio... nego su iz nekog birca oko 00:02 LT javili da se sa svime slažu ;-) a tada već nisu imali blage veze što je tko i zašto predložio... Nadam se da nije tako, ali tako mi izgleda... ostavljam mogučnost da sam u krivu i da je moje znanje ograničeno i krhko i da ne razumijem dovoljno materiju i problematiku...

A Dejan dobro kaže... koga briga što narod misli...

73

Offline 9A2B

• Full Member
« Odgovori #12 : 02. Studeni. 2017, 06:45:32 »
Koga uopce briga tko je menazder... Tko god da je bio, nije napravio nista. Nece ni ovaj sadasnji. U biti, ovaj sadasnji je otisao korak dalje, ovaj radi i stetu!  8)

Ostaju nam 2 opcije:

1. Bojkotirati natjecanja u koja se ubace ova maloumna pravila

2. Raditi kao i do sada i prijavljivati kategorije kao i do sada

Zna se sta je kategorija velike, a sta male snage i tu nemamo o cemu diskutirati. Koliko neki sistem ima zracecih elemenata je cista budalastina i treba ju ignorirati.

Cilj je uvijek bio teziti boljem, imati bolje antene, bolje prijemnike, bolje tehnike rada. Ovoje cista budalastina i nariktaljka, netko se sjetio fore da mu prijatelj moze osvojiti nagradu po sistemu "leba bez motike" i sad imamo smijuriju u pravilima.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #13 : 02. Studeni. 2017, 13:02:28 »
Poštovani ljubitelji UKV-a!
Unatrag mjesec dana intenzivno se komentira jedan dokument/preporuka (LA17_C5_Rec_16) usvojen na nedavno održanoj Općoj Skupštini IARU Regije 1. Provlače se dva pitanja:
1. Uloga HRS-a u procesu njegovog usvajanja
2. Implikacija dokumenta na natjecateljsku scenu u Hrvatskoj
Idemo redom:
1. Statut IARU Regije 1 (http://www.iaru-r1.org/index.php/about-iaru-r1/region-1-constitution) jasno definira proceduru za dokumente o kojima će se raspravljati na Općoj skupštini.
1.1 Članice IARU Regije 1 dostavljaju svoje ideje, prijedloge, razmišljanja na obrascu kojeg je propisao Izvršni odbor IARU R1. Tako ZRS, između ostalih, podnosi dokumente LA17_C5_44 i LA_C5_45 autora Roberta Vilhara, S53WW.
1.2 Svi pristigli dokumenti stavljaju se na IARU R1 web stranicu i dostupni su svima za analizu i pripremu. Nitko u 9A nije imao mišljenje ili primjedbu o bilo kom dokumentu, pa tako ni o Robijevim dokumentima.
1.3 Na sastanku Odbora C5 raspravlja se o svim pristiglim dokumentima koji tretiraju radioamatersku djelatnost iznad 30 MHz, pa tako i o dva Robijeva dokumenta. Kroz raspravu se dokumenti modificiraju, a o konačnom tekstu obavlja se glasovanje unutar Odbora C5.
1.4 Konačni tekst, usvojen glasovanjem na Odboru C5, više nije "Robijev tekst" ili "Robijev dokument", već to postaje Preporuka Odbora C5 i ima naziv LA17_C5_Rec_16.
1.5 Preporuka LA17_C5_Rec_16 dolazi na razmatranje i glasovanje na završnu plenarnu sjednicu Opće Skupštine IARU R1.
1.6 Da bi se na završnoj plenarnoj sjednici Opće Skupštine IARU R1 o njemu glasovalo, jedna od članica formalno mora za to biti predlagatelj, a jedna članica mora to poduprijeti. U konkretnom slučaju HRS je bio predlagatelj, a PZK podupiratelj.
1.7 Pristupilo se glasovanju, a rezultat je bio: 53 glasa ZA, 0 glasova protiv, 0 glasova suzdržanih. Time dokument i njegove odredbe postaju izvršne i ulaze u pravila.
Što je učinio HRS (ili izaslanik HRS-a)? Predložio je da se na završnoj plenarnoj sjednici glasuje o dokumentu LA17_C5_Rec_16. Da to nije učinio HRS, to bi učinila bio koja nazočna članica.
Ako se bilo kojem članu HRS-a ne sviđa postojeća procedura, može za iduću Opću skupštinu IARU Regije 1 (Novi Sad, Srbija, rujan 2020. godine) pripremiti dokument i pokrenuti inicijativu za promjenu Statuta.

2.  U zadnje vrijeme u razgovoru s nekolicinom natjecatelja razumio sam njihovu demotivaciju za rad u natjecanjima, jer kažu da ne mogu konkurirati izvrsnim antenskim sustavima kakve su izgradili Zvonko, 9A2AE i Vlatko, 9A9R (da ne spominjem neke sustave u DL). Ovakvu demotivaciju na širem planu sigurno je uočio i Robi, S53WW, kroz izvrnu statističku analizu IARU R1 VHF natjecanja unatrag niza godina. Logično je potražiti načine da se takav trend zaustavi, a mišljenja sam da će uvođenjem dviju novih kategorija: SO low power i MO low power to i uspjeti, barem za IARU R1 VHF. U koje natjecanje se uvode nove natjecateljske kategorije? Uvode se u IARU R1 VHF natjecanje (144 MHz, prvi vikend u rujnu). Zar to nije jasno iz svih predočenih dokumenata? čemu srdžba, ljutnja, brušenje pila za rezanje antenskih sustava, bojkotiranja, i slične akcije? Sva naša UKV natjecanja, SVA, ostaju s pravilima kakva su bila do sada. JEDNO, i jedino natjecanje kojemu se mijenjaju pravila je IARU R1 VHF. Jedino što će UKV manager Petar, 9A6A u dogovoru s Krešom, 9A2HM i Miljenkom, 9A2MI, trebati dodati dvije rečenice u pravila i dvije «rubrike» na contest robotu, i to, ponavljam, SAMO za IARU R1 VHF. Onaj tko će raditi u IARU R1 VHF natjecanju i poslati natjecateljski dnevnik, biti će svrstan u odgovarajuću kategoriju shodno podacima iz zbirnog lista.
Ako Boris 9A2B bude radio s radijskim uređajem snage 100W i antenskim sustavom 16X16 elemenata, neće biti u kategoriji SO LP, ali će zato s takvim sustavom napraviti lijepih veza. Zato Boris aluminij, pila, vijci i idemo.
Dejane, 9A4CW ako sudjeluješ u 9A Activity nemoj rezati drugu antenu. Uvođenjem promjena u IARU R1 VHF natjecanje, pravila za Activity se NE mijenjaju.
Drago, 9A6NDD u svim mogućim UKV natjecanjima, pa tako i u IARU R1 VHF, smiješ raditi s antenama kakvim god hoćeš (i možeš). Nitko, ali nitko te ne ograničava u izboru oblika i dobitka antenskog sustava. Ako šalješ natjecateljski dnevnik za IARU R1 VHF natjecanje naprosto ćeš biti svrstan u kategoriju koja odgovara tvom izboru.
Adame, 9A4QV teoretizirati o elektromagnetici se može beskrajno, ali mi probaj pokazati jednog odlikaša koji u IARU R1 VHF natjecanju koristi log periodik antenu. Pripremi dokument za iduću IARU R1 Opću skupštinu gdje ćeš predložiti odgovarajuću log periodik kategoriju. Ups, ti nisi član HRS-a, pa to neće ići.
Od mog prvog sudjelovanja u IARU R1 natjecanju u rujnu 1966. protekla je 51 godina. U tom razdoblju bilo je nekoliko bitnih promjena pravila i moram priznati da su me promjene uvijek motivirale i da sam ih vidio u pozitivnom svjetlu, kao i u ovom slučaju.
Naročito hvala Alexu, IV3KKW, autoru ideje za kategoriju 6H i Robiju, S53WW autoru ideje za kategoriju SO LP i MO LP za njihov napor u promicanju boljih pravila zadnjih godina.
Svakako se čujemo u IARU R1 VHF natjecanju 2018. godine pod novim pravilima i u 9A Activity (i pridruženim natjecanjima), HRS zimskom, proljetnom, ljetnom kupu, IARU R1 50/70, Alpi Adria UHF, Alpi Adria VHF, IARU mikrovalnom, IARU R1 UHF, Marconi memorijalu sve s postojećim, neizmijenjenim pravilima.

73 de Željko 9A2EY

Offline s53ww

• Newbie
  • *
« Odgovori #14 : 02. Studeni. 2017, 14:33:19 »
Željko, hvala!

Vsi ste spregledali stavek pod naslovom drugega poglavja:

RULES IARU R1 50/70 MHZ, 145 MHZ AND UHF/µW CONTESTS
This part will change begin 2018, the Contest Working Group is working on new contest rules.

Objava, ki se tice tekmovalnih pravil v novem VHF MGR HBK je zgolj proceduralne narave (to so bile pač sprejete spremembe na konferenci) in dejansko ne regulira ničesar, saj so se vsa tri IARU tekmovanja v letu 2017 že končala, pravila za leto 2018 pa bodo objavljena do konca tega leta (in rezultati ankete bodo vplivali na spremembe).

73 de Robi/s53ww