Autor Tema: Smetnje u Bjelovaru na 2m  (Posjeta: 1651 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
Odg: Smetnje u Bjelovaru na 2m
« Odgovori #15 : 23. Listopad. 2017, 15:14:24 »
Dozvolu da se na taj stup nije dao nitko, vlasnik radiodifuznog odašiljača ju je samoincijativno postavio. Zatražili smo od dotičnog vlasnika skidanje opreme sa našeg stupa međutim on se na to oglušuje i ne želi razgovarati ni usmeno ni pismeno.
Na silosu ima dovoljno mjesta da svoju opremu postavi daleko od naše ali mu se učinilo prikladno postaviti je na naš stupac jer time si je skratio trošak nabavke stupca, montiranje istog i sve ostalo, te je time uštedio znatnu količinu novca.
Preostaje jedino što kažeš, pošto je stupac zakonski naš, skinuti njegovu opremu i položiti je na beton bez oštećivanja i usput njegovu antenu okrenuti prema svemiru pa možda prvi uspije sa kontaktom sa izvanzemaljcima.
Šteta Adame što nam nisi bliže, da nam pomogneš, ti to riješiš tehnički za par minuta a duže bi trajalo čašćenje tebe, naravno na naše zadovoljstvo i sreću.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #16 : 23. Listopad. 2017, 17:00:04 »
...Navodno... radiodifuzni predajnik je kupljen u Italiji i navodno jako skup....

Pogresno, isporucen je i montiran od HR firme, i spada debelo u " nizu klasu"  te vrste opreme !

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #17 : 23. Listopad. 2017, 17:19:48 »
Hvala kolege na velikoj pomoći.
Upravo je sastavljena pritužba HAKOM-u sa svim saznanjima i sutra će biti poslano.
Inače, eto i prva informacija da se radi o nižoj klasi opreme a ne kako je nama objašnjeno "o najmodernijoj opremi, MADE IN ITALIA, vrhunskoj, snage 300W (u što sumljam... ima tu koji watt više)".
Shiranu ga hotoke

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #18 : 23. Listopad. 2017, 19:17:23 »
Dozvolu da se na taj stup nije dao nitko, vlasnik radiodifuznog odašiljača ju je samoincijativno postavio. Zatražili smo od dotičnog vlasnika skidanje opreme sa našeg stupa međutim on se na to oglušuje i ne želi razgovarati ni usmeno ni pismeno.
Na silosu ima dovoljno mjesta da svoju opremu postavi daleko od naše ali mu se učinilo prikladno postaviti je na naš stupac jer time si je skratio trošak nabavke stupca, montiranje istog i sve ostalo, te je time uštedio znatnu količinu novca.
Preostaje jedino što kažeš, pošto je stupac zakonski naš, skinuti njegovu opremu i položiti je na beton bez oštećivanja i usput njegovu antenu okrenuti prema svemiru pa možda prvi uspije sa kontaktom sa izvanzemaljcima.
Šteta Adame što nam nisi bliže, da nam pomogneš, ti to riješiš tehnički za par minuta a duže bi trajalo čašćenje tebe, naravno na naše zadovoljstvo i sreću.

A cuj, da sam bliže, toliko bi ga izbudalili da bi ugasio radio  ;D
Dobro si postupio što si napisao pritužbu na HAKOM gdje oni to službeno moraju zaprimiti pa navući za uši djelatnika koji se onako bahato ponaša.
Nemojte dirati opremu koja nije vaša bez obzira što je na vašem stupu, neka HAKOM izadje na teren i napise zapisnik. Ti samo mozes poslikati djelatnike HAKOMA kad budu na terenu i zatečeno stanje. Nakon toga im je manevarski prostor srezan.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #19 : 23. Listopad. 2017, 21:31:06 »
Hvala Adame za info, budem tako i napravio.
Nismo ništa njihovo dirali, znam za te zakonske odredbe. Neka to HAKOM izvidi i sredi. Bitno da ste svi pomogli oko informacija i to konkretnih sa kojima možemo dalje.
Javljati ću i dalje informacije vezane za ovaj problem, može uvijek u budućnosti nekome zatrebati.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 24. Listopad. 2017, 07:15:01 »
Neki kabel operateri, da bi osigurali što više korisnika za sebe, koristili su jednu brutalnu metodu:

pribadača u kabel koji vodi do antene, pa se skrati uz kabel i još malo ugura... i gotovo.

Ne kažem da je to legalno. Spada u ljute lijekove za ljute rane.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #21 : 24. Listopad. 2017, 09:09:02 »
Hvala kolege na velikoj pomoći.
... ne kako je nama objašnjeno "o najmodernijoj opremi, MADE IN ITALIA, vrhunskoj, snage 300W (u što sumljam... ima tu koji watt više)".

Cuj, svatko svoga konja hvali sto je sasvim logicno, oprema je " moderna " ali samo po dizajnu no to je manje bitno ovdje, da li je snaga 300 ili 600 ili 1KW to tebi malo znaci bitno je da je ispravna i da ne dize sum u bandu.

Ispravi me ako imam pogresne informacije:

- Gazda silosa je dao dozvolu vlasniku dif. opreme da se montira na " Vas " stup

- dio konteksta je zvucao u stilu " radio amateri ionako nista ne placaju pa cemo ih otjerati "

Nisam bio osobno prisutan tim razgovorima ali mi je tako preneseno, e sada uzmi to sa rezervom ali opet nemoj zanemariti i istinitost.

Sretno

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #22 : 24. Listopad. 2017, 09:15:37 »
Neki kabel operateri, da bi osigurali što više korisnika za sebe, koristili su jednu brutalnu metodu:
pribadača u kabel koji vodi do antene, pa se skrati uz kabel i još malo ugura... i gotovo.
Ne kažem da je to legalno. Spada u ljute lijekove za ljute rane.

Eh sada ne znam sto da ti kazem na ovo. Zamisli da si ti vlasnik opreme, netko ti napravi ovakvu psinu i zoves npr. mene jer imas problem. To nase "druzenje" te kosta npr 500-700 Eur za otklanjanje kvara i recimo da ti jos izgori oprema posto se igrom slucaja lucno izbijanje poklopi u rezonantnom dijelu i zastita ga ne prepozna.  

Nisam siguran da bi razumno reagirao na takve posljedice i vrlo vjerovatno bi napravio jos vecu glupost prema nekom za koga sumnjas da je bio " kreativac " 

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #23 : 24. Listopad. 2017, 13:41:06 »
Sa vlasnikom silosa imamo zbilja korektne odnose, a i sklopljen pisani dugogodisnji ugovor.
Vlasnik je sigurno i s njima sklopio ugovor. Ali... definitivno nije dopustio ni usmeno ni pismeno da se stavi na nas stup. Oni su to samoincijativno napravili jer je na nasem stupu bilo dovoljno mjesta pa onda da ne postavljaju novi stup, usteda svake kune je u pitanju, bilo im je to idealno rjesenje. Inace, to je novi vlasnik silosa i da nas je htio otjerati mogao je to vrlo jednostavno i zakonski utemeljeno, reci nam da je on novi vlasnik i da pokupimo opremu u roku sekunde i nestanemo sa silosa (tako nam je grad napravio dok je rusio stari prostor gdje nam je bilo sjediste kluba, preko dana su nam sve izbacili na livadu i tko god je prolazio mogao je uzeti sto je htio, nismo imali ugovor o najmu i zakonski su bili u pravu), a on je napravio upravo suprotno potpisavsi cak i ugovor sa nama da nam dopusta koristenje prostora i elektricne energije, znaci sa njegove strane i vise nego korektno.
Inace, na silosu je desetine antena raznoraznih sluzbi i nitko nikome ne smeta vec godinama, svatko ima svoj stup, a sad evo pojavi se samo jedna nova antena i predajnik i odmah smetnje. E sad, dali samo mi imamo smetnje ili jos i netko drugi u to nisam za sada upucen.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #24 : 24. Listopad. 2017, 17:19:28 »
9A9Y, puno mi je uvjerljivija ta Vasa verzija price nego ona koju sam napisao. Znam da prijasnji vlasnik bio pokojni Bubi i kao sa papirima i ugovorima je vise nego ocekivan... :)

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #25 : 24. Listopad. 2017, 20:14:16 »
Nisam osobno poznavao prijašnjeg vlasnika tako da ne mogu reći ništa konkretno o tome. Znam jedino siguran podatak da nam u to vrijeme nije bio dopušten prilaz našim antenama i uređajima, uvjetovalo se da plaćamo neki iznos godišnje ili mjesečno za korištenje prostora i znam sigurno da smo čak dobijali i ultimatume da sve pokupimo sa silosa. Nismo imali sa prijašnjim vlasnikom nikakav pisani ugovor.
Ali eto i prijašnji vlasnik nikad nije ni pokušavao fizički ukloniti naše antene i opremu niti je isključivao repetitor, što je je, treba biti pošten i reći to da nismo imali prekid u radu niti se išta diralo.
Sa sadašnjim vlasnikom smo stalno u kontaktu, susretljiv je, imamo pristup kad god želimo i čak je pomogao na taj način da njegov radnik koji radi na održavanju elektrike u silosu pomaže kada treba recimo uključiti ili isključiti naše uređaje (pokušali smo stavljati filtere i još kojekakve eksperimente ali nismo mogli ništa postići, jednostavno predaja je stalno uključena zbog smetnji).
Uglavnom, sada ćemo vidjeti kako će teći stvari kada se HAKOM uključi u taj problem.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #26 : 25. Listopad. 2017, 09:17:38 »
Držimo fige, no ima tu još jedan detalj koji se vrlo često zaboravlja, ako se pravilnik nije mjenjao , a to je da Hakom pruža " zaštitu " korisnika spektra do - 90 dBm, a nama svima treba cca 115-120-130 dBm ako hoćemo dobar repetitor.

- Napomeni Hakomu da ponesu sa sobom podesivi BP filter za područje od 130-174 MHz jer bez toga ne moraju niti ići na lokaciju !!!