Autor Tema: Smetnje u Bjelovaru na 2m  (Posjeta: 1649 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Smetnje u Bjelovaru na 2m
« : 19. Listopad. 2017, 12:00:11 »
Cuo sam nesto da neki FM difuzni stvara smetnje u Bjelovaru, zna li netko nesto vise o tome ?

Offline 9a9c

• Full Member
Odg: Smetnje u Bjelovaru na 2m
« Odgovori #1 : 19. Listopad. 2017, 21:39:08 »
pitaj Stipu  095 902 93 19
..........................................
9a9c

Offline 9a4ww

• Full Member
« Odgovori #2 : 20. Listopad. 2017, 17:58:00 »
Jedna difuzna postaja, postavila svoju antenu na stup ispod antene R0, (stup u vlasništvu radiokluba., na silosu u BJ..), i koristi predajnik od 300W koji smeta na ulazu repetitora.... repetitor konstantno u predaji pa je isključen do daljnjeg...

Koliko znam, rješavanje problema je u toku, čeka se dolazak HAKOM-a. To je info od prije mjesec dana...

Lp

Alen, 9A4WW
Alen, 9A4WW

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #3 : 20. Listopad. 2017, 20:42:01 »
Dosta sam upućen u problem jer sam sa kolegama radio i audio i video snimke smetnji i položaja novopostavljene antene.
Pokušali smo riješiti stvar sa vlasnikom dotične radio difuzne postaje, ne želi surađivati.
HAKOM-u su poslati svi dokazi koji upućuju na to da predajnik od naše nule je ispravan i da smetnju radi predajnik od radio difuzne postaje smješten 40-tak cm ispod naše antene na našem stupcu. Upitno je i to da je predajnik radio difuzne postaje 300W, biti će to malo više watti u igri.
Smetnje su inače nastale trenutno kad je postavljen predajnik radio difuzne postaje. Čak smo nosili u Zagreb naše uređaje na mjerenja i sve se pokazalo uredno i pravilno.
Sad ćemo poslati novi dopis HAKOM-u pa ćemo vidjeti da li budu reagirali.
Na početku smetnji su došli mjeriti iz HAKOM-a sa pendrek antenom... i utvrdili da je naša oprema stara i da sami sebi stvaramo smetnje  :o
Nadopuna: Kad radio difuzna postaja prestane sa emitiranjem, tokom noći, čudnovato ali smetnje trenutno nestanu i repetitor radi kako treba.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 21. Listopad. 2017, 06:59:57 »
A ipak treba priznati da na 40cm od 300W mora biti jako kvalitetan prijemnik
a i sve ispred njega.
Od "ispravnih" konektora (bez oksida), duplexera itd ..
Na kraju ćeš morati premjestiti antenu 5m iznad difuzne i sve pet !
 :)

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 21. Listopad. 2017, 11:05:14 »
A ipak treba priznati da na 40cm od 300W mora biti jako kvalitetan prijemnik
a i sve ispred njega. Od "ispravnih" konektora (bez oksida), duplexera itd ..
Na kraju ćeš morati premjestiti antenu 5m iznad difuzne i sve pet !
 :)

Nije tako crna situacija ako je repetitor dobar, dobri repetitori imaju BP filtere na ulazu prijemnika i prilicno veliki Q-faktor pa nosioc od 88-108 MHz ne moze stvarati problem. U takvim slucajevima postoji procedura koju treba postivati i hakom ce to odraditi korektno.

1. Prilikom postavljanja FM odasiljaca osoba koja radi montazu mora sastaviti zapisnik o montazi  opreme, dio tog zapisnika cini i izjava kojom odgovorna osoba tvrdi da oprema NE stvara smetnje u radu drugim korisnicima.

2. SVA telek.oprema koja se stavlja na trziste mora imati CE-certifikat kojim proizvodjac tvrdi da je oprema u skladu sa normama EN-xxxx Radio, EN-xxxx Safety, En-xxxx EMC, zapravo CE certifikat se izdaje na OSNOVU TEST REPORTA.

3. Onaj tko uvozi i stavlja Radio i TT opremu na trziste DUZAN je dati na uvid ,( kada se to zatrazi ), OVJERENE TEST REPORTE za taj tip uredjaja ( Radio + Safety + EMC )

U pravilu takve dokumente imaju samo ozbiljni proizvodjaci i odgovorni uvoznici opreme dok se jeftinjava provlaci izdavanjem CE-certifikata na osnovu svojih radionickih-proizvodjackih mjerenja, sto je zapravo sviranje kur*u.  Certificiranje opreme u npr. AKREDITIRANOM NEMCO labarotoriju u Italiji kosta cca 12 000 Eura po tipu + cca 6 mjeseci pripreme dokumentacije.

Odgovornma osoba za taj repetitor treba zatraziti od Hakoma:

1. Uvid u zapisnik o postavljanju odasiljaca na silos, tamo se vidi tko je postavio, kada i za koga

2. Uvid u kopiju ovjerenih test reporta za odasiljac jer je uvoznik MORA imati i dati na uvid Hakomu, stavljanje opreme bez navedenih dokumenata na trziste povlaci MASNU KAZNU.

Sigurna sam da će sve biti brzo riješeno ako tako postupite...

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 21. Listopad. 2017, 17:13:56 »
Dosta sam upućen u problem jer sam sa kolegama radio i audio i video snimke smetnji i položaja novopostavljene antene.
Pokušali smo riješiti stvar sa vlasnikom dotične radio difuzne postaje, ne želi surađivati.
HAKOM-u su poslati svi dokazi koji upućuju na to da predajnik od naše nule je ispravan i da smetnju radi predajnik od radio difuzne postaje smješten 40-tak cm ispod naše antene na našem stupcu. Upitno je i to da je predajnik radio difuzne postaje 300W, biti će to malo više watti u igri.
Smetnje su inače nastale trenutno kad je postavljen predajnik radio difuzne postaje. Čak smo nosili u Zagreb naše uređaje na mjerenja i sve se pokazalo uredno i pravilno.
Sad ćemo poslati novi dopis HAKOM-u pa ćemo vidjeti da li budu reagirali.
Na početku smetnji su došli mjeriti iz HAKOM-a sa pendrek antenom... i utvrdili da je naša oprema stara i da sami sebi stvaramo smetnje  :o
Nadopuna: Kad radio difuzna postaja prestane sa emitiranjem, tokom noći, čudnovato ali smetnje trenutno nestanu i repetitor radi kako treba.

Žalosno je da ima i loših primjera rada HAKOM-a. Ovo je definitivno jedan od takvih primjera.
Bahato reći da imaš staru opremu i da sam sebi radiš smetnje je pristup: Ja, Bog i nitko više.
Pa neka stavi on onda svoj R&S najnoviji analizator 40cm od antene pa neka ga upali  ;D Mislim da mu se nebi ni butao loader, a uslučaju da startaju ti Windowsi na analizatoru, ulaz bi spalio ko šibicu...

Ovdje je potreban pristup: Ljutu travu na ljutu ranu !
Ti FM-aši vjerovatno imaju neki link za prijem. Ili reemitiraju neku UKV frekvenciju ili imaju mikrovalni link na 2.1GHz. Upaliti 18MHz analogni ATV signal snage 200W  na 2.3GHz (ima još ovih skinutih predajnika od telefonije u djiru) i antenu postaviti pored njihove.

U ovakvim situacijama svo što možemo napraviti je koristiti duplexere sa BP kantana na RX i TX grani i obavezno cirkulator na TX grani. Onda ovi glumci iz HAKOMA neće moći prigovarati oprremi koju koristimo.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 22. Listopad. 2017, 10:10:42 »
Gumeni, mislim da nije bas tako crno. Predpostavljam da je netko od Hakomovaca bio " onako uz put" jer gdje got sam ja bio sa njima na mjerenjima nisu se koristile nikakve pendrekice i improvizacije, vec je sve odradjeno vrlo detaljno i po PS-u.

Bitan dio ove price je da NAJPRIJE nas repetitor bude potpuno LEGALAN sa vazecom dozvolom, ugovorm o najmu za objekat, i da smo sigurni kako radi 100% ispravno. 

100% ispravan rad rep. u radionickim uvijetima NE znaci 100% ispravan rad na lokaciji toga treba biti svjestan kada se pokrece neki postupak.

Nepisana pravila za svaki objekat su vrlo jednostavna, onaj tko zadnji dolazi MORA platiti svu opremu i radove potrebne da vec postojeci korisnici mogu normalno koristiti svoju opremu, u ovom slucaju Korak br.1 ce biti postavljanje  BP filtera za difuzni odasiljac , koliko se sjecam ta serija dize White-Noise sve do 200 Mhz  a Korak-2 instalacija potrebnih filtera za repetitor, naravno o trosku vlasnika difuznog TX-a.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 22. Listopad. 2017, 11:25:57 »
....aj pali....!!
 ;D ;D
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2B

• Full Member
« Odgovori #9 : 22. Listopad. 2017, 13:03:15 »
Jedna difuzna postaja, postavila svoju antenu na stup ispod antene R0, (stup u vlasništvu radiokluba., na silosu u BJ..)

Kako netko moze postaviti nesto na stup u vlasnistvu RK? Moze li pojasnjenje ovog fenomena? Kao da netko dodje k meni doma i postavi mi u dvoriste nekakvu svoju skalameriju. Moze, ako mu dam svoj prostor u najam. Da nije to slucaj?
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 22. Listopad. 2017, 16:57:08 »
Kako netko moze postaviti nesto na stup u vlasnistvu RK? Moze li pojasnjenje ovog fenomena? Kao da netko dodje k meni doma i postavi mi u dvoriste nekakvu svoju skalameriju. Moze, ako mu dam svoj prostor u najam. Da nije to slucaj?

Nisam upućen u sve detalje, no u pravilu na svim tim silosima su stupove obično puno prije postavili neki kombinati, Hepovi, Elektre, no ako je ovaj postavljen od strane radio amatera onda svaka čast.

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #11 : 22. Listopad. 2017, 17:55:16 »
Stup je zbilja postavljen od strane RK "Nikola Tesla" Bjelovar jos davno, prije 25 ili vise godina.
Imamo sklopljen ugovor sa vlasnikom silosa, repetitor je uvijek bio prijavljen HAKOM-u itd.
Je, mjerenje vrseno sa pendrekucom sa zemlje, nije se penjalo na silos i nije se ni mogao dobiti uvid kako je postavljena antena radiodifuzne stanice.
4QV, u pravu si glede reemitiranja. Stanica samo sa tog silosa reemitira program.
Navodno... radiodifuzni predajnik je kupljen u Italiji i navodno jako skup. Tu sam malo skeptican znajuci neke stvari (npr. stanica zivi od Zelje i pozdravi i Mali oglasnici).
Djelatnik HAKOM-a je taj put bio u zurbi.
Inace do sada sam sa HAKOM-om uvijek imao izuzetno pozitivna iskustva u osobnim problemima, bar 6 puta. Izuzetno su bili ozbiljni, brzi i susretljivi.
Nadam se da ce se ovo uskoro rijesiti jer traje skoro vec godinu dana.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A2B

• Full Member
« Odgovori #12 : 22. Listopad. 2017, 20:29:51 »
OK, tko je vlasnik stupa na kraju? Tko je dao lokaciju u najam?

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #13 : 22. Listopad. 2017, 22:35:14 »
Napisao sam, vlasnik stupa je RK "Nikola Tesla", lokaciju je dao u najam vlasnik silosa, imamo pisani ugovor.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A2B

• Full Member
« Odgovori #14 : 23. Listopad. 2017, 09:11:14 »
Pa tko je onda dao dozvolu da se na taj stup montira radiodifuzija? Ako je tamo postavljena bez dozvole, neka klub zatraži njeno skidanje ili neka ju  skine sam.

73 de 9A2B - Boris