Autor Tema: MARFI nikad ne spava  (Posjeta: 486 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
MARFI nikad ne spava
« : 18. Listopad. 2017, 10:53:18 »
Pozdrav!

Prosle subote okupilo se drustvo YU7QA, YU7BG, YT7CO i ja na c'test lokaciji u JN95SS, da uporedimo prijemne mogucnosti vise UHF uredjaja.

Na stolu su bili: TS-2000, IC-910H, TS-811S, FT-901DM/FTV-901 i TS-590/LT70S. TS-2000 je na samom ulazu imao LNA i BPF sa PGA-103. 

Antene su bile 2X27el 17m iznad zemlje, H2000 u prijemnoj grani i RG-217 u predajnoj grani. Na stubu LNA od AD6IW.

Slusali smo far S55ZRS udaljen 351km.

Svi uredjaji otprilike isto primaju udaljeni far, osim FT-901 koji je jedva nazirao signal. Najtisi pozadinski sum je imao TS-811 ali ujedno i najtisi koristan signal, tako da je S/N slican na svim uredjajima. Ipak subjektivno je najprijatnije na uvo. IC-910 takodje je odlicno primao signal, mozda najbolje.

Ono sto smo zapazili tokom testiranja da se signali na prijemnoj grani (sa LNA) ne razlikuju od signala na predajnoj grani (bez LNA). To je vec bio znak da nesto u sistemu ne valja.

Tokom takmicenja nedelju dana ranije primetio sam da su mi prijemne mogucnosti slabije nego prosle godine i da svakih 10-tak kHz cujem neke periodicne impulse, ali sam to pripisao losijim vremenskim uslovima i industriskim smetnjama. Rezultat je bio solidan tako da nisam ni posumnjao na LNA.

Nakon testiranja, spustili smo stub i odmah primetli da nesto "seta" u kutiji sa LNA. Nakon otvaranja odmah sam uocio da nedostaje jedan vijak u helikoidnom BP filteru iza LNA.

Bilo mi je zanimljivo da testiram koliki je njegov uticaj na karakteristike, pa sam  izmerio filter bez vijka. Ono sto se i osetilo tokom testiranja, pokazao je i instrument. Filter je ugusio kompletno pojacanje LNA i jos zbog loseg s11 verovatno ga oterao u oscilacije. Ovo drugo jos moram da proverim na SA.

Na kraju je ipak sve do moje greske, jer nisam lakiraio sarafice.

73 Voja/YU7C

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: MARFI nikad ne spava
« Odgovori #1 : 18. Listopad. 2017, 12:45:07 »
Pa dobro Voja, naštimaj taj filter kako spada...
Kakav ti je to S1.1?
 8)
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #2 : 18. Listopad. 2017, 13:33:25 »
Pa dobro Voja, naštimaj taj filter kako spada...
Kakav ti je to S1.1?
 8)
S1.1? gde to pise?

73 Voja/YU7C

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 18. Listopad. 2017, 14:00:57 »
Dobro, evo onda S11.  8)
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 18. Listopad. 2017, 14:16:23 »
Plavi.   8)  :)

73 Voja/YU7C

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 19. Listopad. 2017, 11:58:20 »
Gumeni udavi covjeka, mozda mu je to samo za RX pa se ne mora previse sekirati  :)