Autor Tema: Najjači Flare 24. ciklusa  (Posjeta: 2130 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a1un

• Sr. Member
Najjači Flare 24. ciklusa
« : 09. Kolovoz. 2011, 10:34:08 »
Prije sat vremena dogodio se najjači flare ovog novog solarnog ciklusa jačine X6.9

Bljesak je izbio iz grupe pjega 11263.
Pošto je grupa bila na samom rubu vidljivog solarnog diska, eventualni CME ne ide direktno prema Zemlji.
Lijepo je viditi da se sunce budi i da je živo, možda ipak nismo tako nesretni da doživimo produženi minimum.

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
Odg: Najjači Flare 24. ciklusa
« Odgovori #1 : 09. Kolovoz. 2011, 12:32:42 »
Prije sat vremena dogodio se najjači flare ovog novog solarnog ciklusa jačine X6.9

Bljesak je izbio iz grupe pjega 11263.
Pošto je grupa bila na samom rubu vidljivog solarnog diska, eventualni CME ne ide direktno prema Zemlji.

Nemoj da ispadne da iopak ide prema Zemlji, a mi nismo na vrijeme pobjegli u sume i u zbjegove! :-)
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #2 : 06. Rujan. 2011, 07:52:12 »
Pozdrav Davor,

Od 7. rujna uvečer te 8. rujna se isplati biti na standby. Mid-latitude AU je moguća. 6. rujna u 01:50 UTC region 11083, pozicioniran gotovo u centru sunčevog diska, je proizveo M5.3/1B  flare. Prema STEREO i LASCO images CME je usmjeren prema Zemlji i vrlo je brz.  Nije baš jajjači flare 24. ciklusa (kao što je naslov teme), ali iz mojeg iskustva u ciklusu 23 ovakvi flare-ovi su proizvodili aurore upotrebljive na 2m u 9A.

Naravno, oće'l bit AU ili neće ovisi o još puno drugih faktora... AU prognoza je točnija kao negativna prognoza nego kao afirmativna prognoza, t.j. možemo sa velikom sigurnošću kazati kada aurore neće biti (kad nema solarne aktivnosti), a kad se desi nešto kao ovo, jedino što se može prognozirati jeste da je aurora moguća ali naravno, ne i sigurna.

CUL Zvonko

***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 06. Rujan. 2011, 08:01:29 »
Alo majstore, vidio sam i nadam se da bi moglo doci nesto :)
Cujemo se na bandu

73 UN

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #4 : 07. Rujan. 2011, 11:36:02 »
Haj Davor,

Nažalost izgleda da od ovog CME neće biti neke velike koristi, prognoze više nisu tako dobre kao što su bile u prvom momentu. Ali, možda popravi stvar X2 flare od jučer u 22.20 iz iste centralno pozicionirane spot grupe.

Jučer prije ovog novog flare  malo sam pogledao i proanalizirao  dostupne podatke (to nisam radio već 10 godina, dobro je da se malo podsjetim, moglo bi mi uskoro trebati).

Prema GOES X-ray flux instrumentima M5 flare je bio u 01.50Z  nakon kojeg par sati kasnije slijedi jedan C9 flare. Između ova dva event-a GOES plot ima prekid, može biti zbog blackout GOES senzora zbog proton event-a izazvanog M5 flare, no u unatoč tome mislim se ne radi o kontinuiranom event-u već dva zasebna događaja.

Prema SOHO EIT slikama source M5 flare je spot grupa 11283 , dok se bljesak od C9 flare ne vidi na kasnijim EIT slikama (vidim danas te slike više nisu dostupne a još ih nema u arhivi).

Do sada sve super, no kad sam išao pogledati SOHO C3 slike, iznenađenje. Očekivao sam jasan FULL HALO CME oblak, no umjesto toga se u 2.30Z pojavljuje se slabašan CME usmjeren prama sjeveroistočnom limbu solarnog diska. Oko 06Z oblak se naglo intenzivira, tako da se vjerojantno ne radi o nastavku istog oblaka već o CME koji je izazvao C9 flare. Na C3 image je sada vidljiv parcijalni halo, ali opet sa glavninom izbačene mase prema sjeveroistočnim solarnom limbu.  Source C9 flare je nepoznat pošto ga nema na EIT images, može biti i neka spot grupa koja je već odrotirala na nevidljivu stranu solarnog diska, naravno da u tom slučaju nema šansi da je CME geoefektivan. Čak i ako se radi o grupi 11283 i dio izbačene mase strefi Zemlju, možemo čekivati samo minorni poremećaj.

A sada o ovom novom X2 flare od 06.09. u 22.20 iz iste spot grupe. CME je vidljiv na SOHO C3 images 07.09. nakon 05Z i vrlo sporo expandira, širok je ali većina je opet usmjerena prema sjeveroistočnom limbu solarnog diska. Izvjesno je da će dio ovog oblaka pogoditi Zemlju, ali intenzitet poremećaja je teško prognozirati. Prvo, velik dio izbačene mase je izvan puta Zemlje, a drugo, CME prilično spor, što će rezultirati manjom brzinom solarno vjetra kod impacta, a time će i magnetski poremećaj biti manji. Iako spaceweather site-ovi prognoziraju impact 09.09. u drugoj polovici dana, po mojem je vjerojatnije da će to biti 10.09.

Iz ova dva primjera se lijepo vidi kako je Sunce puno iznenađenja, niti flare pozicioniran u centru sunčevog diska nije garancija CME usmjerenog direktno na Zemlju.

U međuvremenu očekujem da će biti i korekcija prognoza na spaceweather site-ovima kada stručnjaci proanaliziraju STEREO-A i STEREO-B podatke Ovi novi sateliti su super stvar koja nije postojala za vrijeme ciklusa 23 i otvaraju nove mogućnosti za praćenje smjera CME i njegove brzine. Vjerojatno će biti objavljena i animirana prognoza trajektorije CME do Zemlje. Iako se do sada ova metoda nije baš pokazala najtočnijom, algoritmi su još u razvoju, ali će sigurno biti usavršena tokom vremena i od nje se očekuju značajno poboljšanje točnosti prognoze u skoroj budućnosti.

Eto toliko, o šansama, ali iznenađenja kod AU su uvijek moguća, i dobra i loša. Ja ću u svakom slučaju prati što se događa na ACE satelitu, pa ako što bude imam vremena doći do lokacije. Nadajmo se da će u momentu i nakon impacta IMF Bz otklon biti negativan...

CUL
« Zadnja izmjena: 07. Rujan. 2011, 12:34:08 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 07. Rujan. 2011, 11:50:33 »
Oj,

Dok si ovo pisao baš sam te stvari gledao hi
U prvom momentu sam se ponadao da ce x2 cme kanibalizirati prijašnje evente ali kad se
pogleda ništa izgleda od svega toga. Prvi cme ce nas vjerovatno fulati i proci "sjeverno" cak
nas po meni nece ni okrznuti jer se ne radi o full halo nego nekakv ostar izbacaj "sjeveroistocno"
X2 cme je iznimno spor i djeluje mi slabašan, bilo je u prošlom ciklusu puno jačih CME na flareovima
C klase. Neznam ako se sjecas kad su se zaredali c2, c5 i m1 flareovi svi sa jakim CME prema nama,
nije bilo predvidjeno ništa spektakularno a došlo je do ik0bzy :)

Po meni za sad još uvijek ne bude ništa pametnog za nas.

Na east limbu se okrece prema nama dosta velika pjega 11289 za sad jos nisu dali info o intermixing polarities pa cemo vidit, mozda bude jos koji zanimljiv flare / cme

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #6 : 07. Rujan. 2011, 12:19:28 »
Haj,

Za grupu 11289 još nema "oficijelnih" analiza jer se na SDO HMI Magnetogram image ne može precizno pogledati magnetski polaritet intermix pošto je tek urotirala u vidljivi sunčevi disk pa se vidi pod relativno malim kutem. No već i sada je vidljivo da su razgraničenja vrlo oštra. Također, "naša" grupa 11283, iako je ovim zadnjim X flare-om izgubila dio potencijala, još uvijek ima vrlo izraženu umbra/penumbra sa oštirm intermix polaritetom na sjevernoj strani penumbre tako da su flare-ovi M i X klase još uvijek mogući.

Ne brini ako u narednih par dana neće biti ništa, sunce se definitivno probudilo, sve je više pjega pozicioniranih blizu solarnog ekvatora  i prije ili kasnije bit će AU i kod nas.

73
« Zadnja izmjena: 07. Rujan. 2011, 12:39:49 9a6ww »

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #7 : 08. Rujan. 2011, 11:53:32 »
Dobra je bila prognoza za grupu 11283 u prethodnom postu,  X1.8 at 22:38 UTC 07.09.2011 samo opet "u ništa". Nema "sride", pa čak ni "u dva"... ova grupa kao da malo zanaša u desno, sve ode NW. No tko zna, možda ovih par uzastopnih flare zadnjih dana zajednički malo uzdrma magnetosferu.