Autor Tema: HRVATSKI PROLJETNI UKV KUP 2017.-II subregional  (Posjeta: 796 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a2sb

• Sr. Member
HRVATSKI PROLJETNI UKV KUP 2017.-II subregional
« : 06. Svibanj. 2017, 07:40:43 »
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: HRVATSKI PROLJETNI UKV KUP 2017.-II subregional
« Odgovori #1 : 08. Svibanj. 2017, 15:24:00 »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2 : 09. Svibanj. 2017, 14:53:08 »
Čestitam Adam.
Ja sam u subotu  probao  na 24G sa OE4WOG/p  koji je standardno do sada išao ali ovaj puta se nismo u opće čuli. Ili vlaga ili nešto od tehnike.  S51ZO i far regularni.  Viša sila osujetila rad u nedjelju.    1z
« Zadnja izmjena: 09. Svibanj. 2017, 17:26:46 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 09. Svibanj. 2017, 16:13:59 »
Luci hvala,

a iskustvo na tom bandu je jako bitno.
Tebi se desilo slijedeće:OE4WOG /p je vjerovatno bio u planinama na većoj nadmorskoj visini i vjerovatno iznad oblaka, a ti si bio ispod oblaka. Gušenje uslijed vlage/kiše/oblaka je veliko i ako si ga prije primao 57 po instrumentu može se desiti da ga uopće ne čuješ zbog gušenja.

Meni se desila slična stvar. U početku sam imo problema naći S55ZKP/b na 24 Ghz koji je nekih 32 km od Ucke i optička vidljivost. Kao šro možeš vidjeti na slici, ja sam bio iznad oblaka na 1400m a slavnik je na 1000m i signal je bio slabiji nego inače nekih 60-70dB. Taj signal mi je potreban da podesim goniometar i nišanske sprave :-)

Onda sam okrenuo na drugi beacon koji je udaljen 250km (I3CLZ/b) u Italiji i njegov signal je bio jači nego obaj sa Slavnika. Taj talijanski beacon nalazi se na 1700m ASL otprilike.

Na 24 sam napravio nekoliko QSO-a. Sa svim postajama koje su bile iznad 1400m QSO je išao glatko 59 kao što si i čuo, bez obzira na QRB od 200 ili 250km. napravio sam i vezu sa I3OPW koji je u okolici Venecije na razini mora. Taj qso je išao dosta teško jer je signal opet bio gušen sa oblacima ispod mene. I3OPW ima 16w i 90cm sa mogućnosti elevacije ali je bez obzira na takvu opremu njegov signal bio samo nekih 6-7dB iznad šuma.
24GHz je jako zanimljiv band i uvijek se nauču nešto novo....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz