Autor Tema: ?lanske diskusije  (Posjeta: 1094 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

s56a

• Gost
?lanske diskusije
« : 30. Siječanj. 2008, 21:18:30 »
PBand=Band used during the contest

Pogedao sam malo REG1TEST format i sa zaprepascenjem konstatovao, da se nigde ne registruje tocna frekvencija predaje i prijema nego samo BAND koji je izveden iz pocetne frekvencije!  Sada mi je jasnije protivljenje cross-band vezama 50/70 Mhz u 9A takmicenju.  UKV-jasi i dalje ostajete "brontosaurusi racunarstva"!  S53MV davno napravio 4 GHz merac frekvencije.  Ja sam jos 1984 godine belezio frekvenciju IC-735 u logu.  Cak i Cabrillo to zna registrirati...

LP MMM S56A, N1YU

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
?lanske diskusije
« Odgovori #1 : 30. Siječanj. 2008, 21:27:25 »
Mario,
I ta točna frekvencija u kontestima bi nam služila  čemu ????
Ne vidim razloga da se uopce koristi točna frekvencija.
U biti sto je tocna frekvencija, one se ne bi slagale u nasim qso ,ti bi imao jednu, a ja drugu, ne bi bile iste, i vjerovatno ni jedna ne bi bila tocna, lako je napraviti frekvencmetar ali treba biti tocan. Pa necemo valjda svi koristici Zeljkov s52zb satelite reference oscilator

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

s56a

• Gost
?lanske diskusije
« Odgovori #2 : 31. Siječanj. 2008, 01:06:57 »
9A4QV: I ta točna frekvencija u kontestima bi nam služila  čemu ?

Veoma koristan podatak kod unakrsnog proveravanja veza!  Takodjer se nadam, da ce vremenom UKV samo-spotiranje u takmicenjima nestati sa Balkana kao sto se to ne radi u Skandinaviji.  Ukoliko neko ima malo pomeren oscilator transvertera, to se lepo vidi kao fiksna greska u ocitavanju frekvencije bazne stanice.  Takodjer se nadam, da ce polako nestati transverteri sa uredjajima koji pokrivaju od KV do 70 cm i vise.  I smanjiti sirokopojasni shum TX...

LP MMM S56A

Offline AD6IW

• Hero Member
?lanske diskusije
« Odgovori #3 : 31. Siječanj. 2008, 03:55:26 »
Pozdrav Marjane,

Slazem se u vezi sa frekvencijom, pogotovo je vazno na mikrovalovima.
Sto se tice suma drago mi je da sam ja svoje odradio na "niskofrekventnim"
bandovima, mislim na V/UHF. Ne idem ispod GHz, vjera mi ne dozvoljava.
Salim se, zapravo nivo suma u proslih 15 godina se u prosjeku povecao za 20dB u
urbanim podrucjima.Najvise zahvaljuci PS-ima, odnosno njihovim switching PSU.
Pokusao sam EME na 2M ali je to sada samo za mazohiste.
Ovdje ne mogu koristiti niti 2.4GHz zbog 802-11, 2.4GHz zbog Wimax-a,
5.7.....

73 & GL
Goran AD6IW
Goran

s56a

• Gost
?lanske diskusije
« Odgovori #4 : 31. Siječanj. 2008, 09:51:22 »
Mi nismo Kalifornija ali S53MV je izmerio 3.000 Kelvina do 3 GHz u LJU sa 200K stanovnika!  EU, bre :-)

Juce sam citao ARRL test FT-950.  Odlican TX sa IMD3=-35dB ali sirokopojasni VCO shum ocajan.  Yaesu/Motorola nudi 20 dB manje shuma za duplu cenu kod FT-2000.  Sve vise pocinjem da postujem Orion...

LP MMM S56A