Autor Tema: Novi izvor smetnji: beskontaktni punjači mobitela  (Posjeta: 3406 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: Novi izvor smetnji: beskontaktni punjači mobitela
« Odgovori #15 : 16. Veljača. 2017, 11:15:49 »
Adam , evo javljam se sa Balkana ali ipak
 sjeverni Balkan molim!  ;)
Naravno da sam se malo zainteresirao i pregledao web prostranstva i znam kako su napravljeni profi coupleri.  Ideja je bila ponavljanje gradiva i  nešto naučiti.      A čak nije ni ispalo tako loše! Zapravo vrlo dobro jer je već i to dovoljno za informativni pregled antena.   Jedino sad moram napraviti još jedan manji za više frekvencije.    Nije me briga kako se mjenja coupling sa frekvencijom kad se to može kompenzirati sa kalibracijom. Bitnija mi je dinamika tj. direktivnost sprežnika da mogu zaviriti u  što bolja  prilagođenja  do -30  40 dB . No to nije jednostavan zadatak za sprežnik pogotovo ako je želja da je i širokopojasan.    Linije su projektirane za 50 oma, a  nazubljeni dio sam kopirao od nekih projekata . Tu sam se kopiranjem nadao zadržati stvar pod kontrolom.   Da li  možeš izmjeriti neki od svojih sprežnika da vidim kako se ponaša?

Dolje imam još par prijedloga izgleda couplera koje sam htio izgraditi i njihovom usporedbom nešto naučiti o dizajnu istog.Ovaj izmjereni je ver B. Može netko i probati ako ga zadovoljava karakteristika kao u prilogu ispred. Samo isprintajte  zrcalno da vam teskt ispadne kako spada   , a ne kao meni naopačke  :P . No za rad sprežnika nema veze.        Jučer  sam  već i sa ovom jeftinom tehnikom   uspio  vidjeti  osnovnu razliku između mjerenja prilagođenja  sa spektralcem i   vektor analizatorom.  Sa spektralcom  mi se sviđa da je  sve real time zbog brzine sweepa.  tj. fino se vidi dopler   kada sa rukom idem ispred antene ili je to utjecaj okoline?  Sve u svemu   cool , daje dojam živog mjerenja! 
Što se tiče predloženih dizajna bilo bi  korisno kada bi mogli spekulirati kako bi svaki od ovih predloženih dizajna radio u odnosu na izgrađeni ver. B.  1z
« Zadnja izmjena: 16. Veljača. 2017, 12:00:50 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #16 : 16. Veljača. 2017, 16:04:26 »
Luci, evo jednog direkcionog couplera kojeg tu i tamo znam koristiti.
Kako imam HP-8714B onda do 3GHz imam čime mjeriti bez da koristim coupler.

Kad sam ja nadobudan poslao mail Nardi i upitao ih za specifikacije couplera kojeg posjedujem, dobio sam slijedeći odgovor:

Adam

Please provide your company name and location .
Did you come across this part as a spare item in your lab, or do you have a system installed that is using it …

Since it’s a special part , likely for a military application originally, I cannot send you a spec likely, but I may be able to give you the basic operation parameters…

Please advise.

Tako, da ti ne mogu dati podatke, vidiš kako su ti coupleri jednostavna stvar  8)
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #17 : 16. Veljača. 2017, 19:50:30 »
Uf , kud sam ja to zalutao  :)
Adam , bilo bi nepošteno reći da nisi u potpunosti u pravu.  No dođu godine kada je put zanimljiviji od cilja HI! Hvala na uputama i komentarima  uz takvu pomoć je krivulja učenja jako brza!  Pogotovo dio o  točnosti mjerenja u odnosu na direktivnost.
 Ali mogao bi izmjeriti ovaj svoj  sprežnik ( mora da radi ko Singerica )   sa svojim VNA barem do 3G , valjda to nije toliko tajno onda  ili?  Imaš možda dva?   :o   Poz. 1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #18 : 16. Veljača. 2017, 20:36:58 »
Ajmeee, kakav konjina sam.. napisao post pa greškom izbrisao.
Ukratko, ovaj moj je širokopojasan ali je loš directivity, samo nekih 15dB preko cijelog područja. Ne možeš jare i pare. Poslali su mi dečki iz Narde na kraju balade, podatke za ekvivalent ovom mom coupleru.

Ja sam kupio na e-bay ovaj komad željeza koji radi po specifikacijama.
Cijena sitnica.

http://www.ebay.com/itm/20dB-coupler-N-female-type-cavity-directional-800-2500MHz-frequency-/301573319287?hash=item46372baa77:g:200AAOSw7aBVEhTu
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #19 : 17. Veljača. 2017, 10:17:53 »
Stvarno ima  izbora po prihvatljivoj cijeni.  Zapravo ima uređaja za cijenu samih konektora !

Vjerojatno naručujem nešto od toga.
Tnx i pozdrav!

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 17. Veljača. 2017, 18:38:49 »
Kod Adama ti je sve minijaturno  ;)

Evo jednog jos manjeg.....

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #21 : 19. Veljača. 2017, 11:44:44 »
To je komad hardware-a!   Rodhe Schwarz k tome.  Kak se barata sa tom spravom?

1z

Luci, 9A1Z

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #22 : 21. Veljača. 2017, 08:44:00 »
To je komad hardware-a!   Rodhe Schwarz k tome.  Kak se barata sa tom spravom?
1z

DA je komad i jeste, a baratas ovisno o tome sto mjeris, od uzorkovanja signala, pa na dalje, vidis da sonde mozes rotirati, dizati spustati itd... problem svih tih spravica je sto bi se trebale koristiti sto je moguce vise, no svakim danom mi skupa oprema postaje sve kvalitetniji hardverski sakupljac prasine ...

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #23 : 22. Veljača. 2017, 08:48:48 »
Mi koji imamo minijaturne, mi smo dobri tehničari  ;D ;D
Evo jedne minijature, za one koji se pentraju po stupovima SA koji radi od 9 kHz do 110 GHz.
Anritsu - mali ali pali...
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1AR

• Newbie
  • *
« Odgovori #24 : 22. Veljača. 2017, 11:51:25 »
Je fakat je mali.... nemreš ga ni vidit na slici  ;D.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #25 : 23. Veljača. 2017, 07:08:15 »
Mala dopuna teme o sprežnicima. Od predviđenih verzija sa gornje slike odmah sam odjetkao sa verzijom B i verziju D. Prekjučer sam istu testirao:

Verzija D sprežnika  je  slijedećih karakteristika:
 50-1000 MHz   , sprega -17 dB +- 2 dB ,   direktivnost  između 25 i 30 dB.
Dakle bolji od verzije B ali za niže frekvencije.
 Materijal za izradu, Donit FR4 1,5mm.  Pozdrav  1z
Luci, 9A1Z

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #26 : 23. Veljača. 2017, 10:00:33 »
Luci,

sa microstrip couplerom, tesko da ces ostvariti zeljene parametre. Problem je da phase velocity u even/odd modu propagira razlicito, zbog air/dialectric kombinacije.Ovo
ima utjecaj na direktivnost couplera. Ako zelis dobar coupler onda ga trebas  napraviti u strip-line, gdje su vodovi u istom dialektrickom okruzenju. FR4 je definitivno los izbor za konstrukciju kvalitetnog coupler-a. Ako imas tocne mjere couplera, mozes ih lako simulirati - omiljeno gradivo studenata  :) 

« Zadnja izmjena: 23. Veljača. 2017, 10:11:54 AD6IW »

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #27 : 24. Veljača. 2017, 06:57:22 »
Jutro  Gorane.
Hvala  na smjernicama. Ova igra se i pretvorila u neku vrstu školske vježbe.    Poslužilo je za uposredbu  mjerenja refleksije pomoću VNA i SA  u frekvnecijskom području koji imaju oba uređaja.
 Kao pribor za  sam SA u nabavi je  bridge.   U današnje vrijeme bez simulacije je suludo ići nešto takvo raditi , ali jednostavno u to područje još nisam ušao.     Poz    1z.
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #28 : 26. Veljača. 2017, 10:02:38 »
Hvala Goran!
 Sada imam reference plot jednog profi uređaja. Jako dobro  ujednačen coupling  u ogromnom rasponu.

Ostalo sam dužan    detaljnije podatke o coupler-u  tip D.
Drži se dobro do 1.6G  sa direktivnošću većom od 25dB. No coupling se  mjenja u širokim granicama dok je oko 1G -14dB. Radi utjecaja okoline za ozbiljniju primjenu mora ići u kutiju. 1z
« Zadnja izmjena: 26. Veljača. 2017, 10:36:11 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #29 : 01. Ožujak. 2017, 10:44:32 »
Tebi barem nije dosadno ovih dana koliko vidimo.... samo daj..

Nego, jesi mjerenja radio sa attenuatorima u liniji ili si uredjaj kalibrirao samo sa kablovima koje koristis pri mjerenju ?