Autor Tema: 9A0DSK Cepeliš RU664 DMR/Analogni  (Posjeta: 1663 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NVI

• Newbie
  • *
9A0DSK Cepeliš RU664 DMR/Analogni
« : 11. Prosinac. 2016, 23:24:48 »
U rad je pušten novi hibridni digitalno/analogni repetitor u DMR standardu, te koliko mi je poznato ovo je prvi amaterski u tom standardu u 9A.
DMR mreža na koju je spojen je BrandMeister https://brandmeister.network/.

Repetitor se zapravo sastoji od Yaesu DR-1X repetitora fiksiranog u FM only modu sa vanjskim MMDVM  kontrolerom i softwareom.
Ovo je logički prikaz:

Frekvencija: 438.250Mhz -7.6
Za DMR pristup se koristi ColorCode 1 , TalkGrupa 219 (HR wide) je static na slotu1 .
Za Analogni pristup podton RX i TX je 173.8
Identifikacija ide CW bez podtona.

U prilogu je proračunato područje pokrivanja koje se jednostavno importira u Google Earth.

Offline 9A6NVI

• Newbie
  • *
Odg: 9A0DSK Cepeliš RU664 DMR/Analogni
« Odgovori #1 : 11. Prosinac. 2016, 23:32:30 »
Par slika prilikom puštanja u rad.

Offline 9A6NVI

• Newbie
  • *
« Odgovori #2 : 11. Prosinac. 2016, 23:43:50 »
Mrežne detalje o repetitoru te "last heard" listu možete vidjeti na
https://brandmeister.network/?page=repeater&id=219001

dok live stream je uvijek dostupan na
http://hose.brandmeister.network/219/

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 12. Prosinac. 2016, 09:57:26 »
Bravo majstori,
evo nije sve ni na penzićima ostalo  ;D
enejblani su i D-star, C4FM ili samo Analog/DMR ?

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A6NVI

• Newbie
  • *
« Odgovori #4 : 12. Prosinac. 2016, 11:18:02 »
Trenutno samo Analog i DMR jer nemamo C4FM ni D-star stanica za testiranje.
Ako će biti zainteresiranih za konfiguraciju i testiranje mogu se i ta dva sistema upaliti.
Konfiguracija i podešavanje ide preko mreže i nije potreban odlazak na 'brdo' pa to dosta pojednostavljuje cijelu stvar.

U izradi je i drugi DMR repetitor koji bi trebao bolje pokriti Zagreb i okolicu no o tome više detalja kasnije.

Namjera je prvenstveno popularizirati DMR digitalni način rada (uz MMDVM i drugi sistemi mogu biti podržani), a stanice su cjenovno dostupnije od drugih.

Za primjer MD380 DMR stanica je 90€ dok se cijene Yaesu ili Icoma kreću oko 400€.
Ok, fer je reći da MD380 je single band dok su ove druge dual band, da Yaesu ili Icom imaju bolji RF dizajn i sl. no na kraju dana i MD380 je u potpunosti iskoristiva kao i razni Baofengi na analogiji.

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 12. Prosinac. 2016, 16:09:39 »
Jel taj equipment dosao iz Njemacke ?   preko  DB7MJ   Peter Ess 

Offline 9A6NVI

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 13. Prosinac. 2016, 08:44:28 »
Priča s repetitorom je počela negdje oko 6.mj. ove godine.
Kako trenutno radim blizu Aachena onda sam primjetio da ekipa
https://www.afu.rwth-aachen.de/news/161-mmdvm-repeater-fuer-db0wa-in-19-zoll-einschub.
radi novi tip repetitora te sam krenuo prikupljati potrebne dijelove da i mi napravimo jedan takav jer mi se DMR učinio zanimljiv.
Par slika prilikom posjete DB0SDA su ovdje http://www.rks.hr/posjeta-db0sda-amateurfunk-gruppe-der-rwth-aachen.
Prva verzija repetitora je trebala biti napravljena od dvije mobilne Motorola stanice koje sam nabavio u
https://shop.funk24.net/gebrauchtb-ware/funktechnik/390/motorola-radius-gm1200-70cm-mobilfunkgeraet-ohne-sendezeitbegrenzung?c=7.

Sljedećih mjeseci je ekipa 9A7IZX, 9A3ARJ, 9A6NBC, 9A6KCG i 9A6NVI pomalo slagala repetitor.
Zapravo je sve bilo spremno da 'takav' repetitor ide na postavljanje kad se ukazala prilika da za 540€ s dostavom u HR nabavimo Yaesu DR-1X što smo na kraju i napravili.
Duplekser je 'made in China' za cca 100$ ali radi ok.

Ovime naravno priča nije gotova, plan je napraviti što više uputa na hrvatskom da i drugi naprave isto te se uključe u mrežu DMR repetitora (D-star i C4FM također mogući za one koji to žele).

U nastavku još malo slika... :)

Offline 9A6NVI

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 13. Prosinac. 2016, 08:45:28 »
i još malo slika..

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 13. Prosinac. 2016, 17:15:22 »
Čestitke ekipi! Ipak se nešto kotrlja prema naprijed i u 9A! Zadnjih dana nekoliko zanimljivi vijesti  :D

73 de 9a6ndd

Offline 9A3DZK

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 : 19. Prosinac. 2016, 08:51:41 »
Bravo ekipa, svaka čast!

Znači taj Yaesu repetitor se može "natjerati" da radi ne samo c4fm nego i Dstar, i DMR(to je Mototrbo je li tako)? To je uz ovu dodatnu opremu(Raspberry, Arduino...) ili sam po sebi?

Ako bude dovoljno volje i inicijative (i sredstava), možda vas pokušamo kopirati u Splitu.
To i je pogotovo zanimljivo ako je moguće da repetitor pokrije praktički sve postojeće digitalne sustave ako sam dobro razumio(Motorola, Yaesu, Icom)
Pozdrav
9a3dzk

Offline 9A6NVI

• Newbie
  • *
« Odgovori #10 : 19. Prosinac. 2016, 20:34:52 »
Cijeli MMDVM sistem je zamišljen da može koristiti bilo koju stanicu koja ima 9600 paket port ili iz koje se takav signal može dobiti modifikacijom ili sl.
Mi smo u ovom slučaju iskoristiti Yaesu repetitor jer je bio zgodan komplet ali zapravo prva verzija repetitora (koja je u potpunosti bila funkcionalna) je koristila dvije Motorola stanice, GM340 za prijem i GM1200 za predaju.
Ostatak opreme je bio u potpunosti isti, Arduino kao modem i Raspberry koji usb serijskim portom komunicira s modemom i kontrolira ga i veže preko interneta na ostale mreže.
Lista provjerenih uređaja koji se mogu iskoristiti za MMDVM se može pronaći na https://bm.pd0zry.nl/index.php/Homebrew/MMDVM

S obzirom da je prvi M od MMDVM (Multi) on radi na način da detektira vrstu dolazne modulacije (C4FM, DSTAR, DMR/Mototrbo, P25) te se automatski prebacuje u taj način rada.
Analogni način rada nije dio MMDVM-a i taj dio se po potrebi treba realizirati izvan MMDVM modema (kao u slučaju Yaesu DR-1X gdje sami repetitor odrađuje analogiju a MMDVM preuzme kontrolu ako detektira digitalni signal).
Na Raspberry-u se svaki sistem rada odvojeno podešava a već postoji dosta gotovih image-a u kojima je software već instaliran te ga samo treba podesiti.

Što se tiče sredstava mislim da je apsolutni minimum za komplet dvije stanice, antena, duplekser/kineski, arduino i raspberry negdje oko 400€ no same cijene mogu dosta varirati zbog izabranih komponenti.

Svi zainteresirani se mogu javiti na email 9a6nvi (at) hamradio.hr oko bilo kakve pomoći ili razmjene iskustva.

Igor 9a6nvi