Autor Tema: Antenski power splitteri - 2m, 70cm, 23cm  (Posjeta: 4696 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a2ki

• Jr. Member
  • **
  • sve je upravo onako kako mi to napravimo da bude
Odg: Antenski power splitteri - 2m, 70cm, 23cm
« Odgovori #15 : 20. Rujan. 2016, 12:42:17 »
Tema interesantna.
Do sada sam bio samo korisnik i to uglavnom kupovnih i onih koje je napravio 9A4CW Dejan.
Ali evo neko moje iskustvo i trenutna zanimacija za 2x9el Yagi-Uda za 432MHz uparene:
 1. Kablovima za uparivanje koje sam napravio dijelom lemlenjem a dijelom spajanjem na konektore

2. Letva koju je napravio 9A4DF Marjan , upravo prije nekoliko dana i dao mi na korištenje ( nije još ispitana u radu - pravim priključne kablove...

Za sada slike:
« Zadnja izmjena: 20. Rujan. 2016, 12:54:48 9a2ki »

Offline 9a2ki

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #16 : 20. Rujan. 2016, 12:45:55 »
Evo letve ( nije stala )

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #17 : 20. Rujan. 2016, 16:25:38 »
Pokusaj izbjeci da kablovi ovako vise i da se nalaze u bliskom polju dipola, vuci ih uz boom do kraja antene i prilagodi ih uvijetima koje imas na stupu.

Offline 9a2ki

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #18 : 21. Rujan. 2016, 14:50:21 »
Nakon slika koje je objavio QV, malo sam razmišljao dali ovo pisati ili ne , ali jbga , ipak smo u globalu mi radio amateri, pa neka mi radio profesionalci ne zamjere.
1. 9a5td: pokušao sam napraviti što kraće kablove, tako da na taj način smanjim što više gubitke, 
Ali i tako je radilo poprilično bolje nego samo jedna Yagica 
2.evo i letva je ispobrana ( na prijemu ) i upravo koliko sam dobio sa kablovima u odnosu na jednu jagi  , toliko je bolji signal Mađarskog fara na 432.448+- sa letvom u odnosu na kablovski način: oko dvije podijele na instrumentu uređaja.
Sa letvom sam dobio i stabilnost na predaji od 430-434MHz, što odgovara po proračunu za 432MHz.
Autor letve je obećao izvršiti dodatna mjerenja , pa ću potom dati i sve podatke.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #19 : 21. Rujan. 2016, 18:17:08 »
Na web stranici yu1aw imate odličan članak na temu utjecaja kabela i bilo čega u bliskom polju yagi antena. Ukratko, obzirom da su tu već nosači antena i vertikalni stup, najbolje ih je vući uz njih da sjena bude što manja i da ne unose nered u dijagram, aka smanje gain.

Jednako tako, nije glupo kvadratnu cijev splittera postaviti vertikalno uz stup da ne kvari veselje.

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #20 : 22. Rujan. 2016, 20:38:11 »
Danas sam uhvatio malo vremena i navalio na 70cm cefku. Poceli smo sa 2m spliterom, no kako sam krivo otpilio vanjsku cijev (2x rezem i uvijek kratko), prebacio sam se na ove krace valne duljine  :)
Sad je malo prekasno za lemljenje i mjerenje, finisiranje ostaje za sutra nakon posla.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #21 : 23. Rujan. 2016, 07:21:18 »
U jednom od zadnjih DUBUS-a obrađena je ista tema: l/2 ( l/4)  power spliteri.
Osnovna ideja je da bez obzira na najbolju računicu postoje faktori koji razdešuju spliter.  Utjecaj konektora, netočnost izrade, nemogućnost nabavke cijevi potrebnih dimenzija.  Zbog toga se uvodi podešavanje istog na način da se  ugradi šaraf za podešavanje negdje na trećini splitera. Jednostavno navoj u vanjskoj cijevi , kontra matica i vijak. Podešavanjem je od standardnih -30 dB podešen spliter na cca -60 dB prilagođenja.

Drugim riječima dovođenje splitera na potrebnu frekvenciju. Naravno treba paziti na snagu i udaljenost šarafa od vrućeg dijela splitera! Dihtanje bojom ?
Napisat  ću kasnije točan broj Dubusa.

Poz.  9A1Z

P.S.  Tnx Zvonko , 9A6WW na posudbi literature!
Luci, 9A1Z

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #22 : 23. Rujan. 2016, 09:06:27 »

.... Podešavanjem je od standardnih -30 dB podešen spliter na cca -60 dB prilagođenja.

Moje osobno misljenje je da to NIJE dobro, kade neki filter, ili bilo sto kroz cega ide RF prilagodis toliko OSTRO sam sebi stvoris problem zato jer vec minimalisticke varijacije materijala rezultiraju ogromnim promjenama prilagodjena. Naravno postoje materijali koji to trpe ali to nema vise veze sa amaterizmom, svako prilagodjene koje je od 20-23 dB u radnom podrucju je vise nego dovoljno za nase potrebe.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #23 : 23. Rujan. 2016, 10:37:34 »
A svašta....

Izmjeriti prilagođenje od 60dB.
Zamisli koju smjernost i ulazno prilagođenje imora imati direkcioni kupler koji to mjeri?
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #24 : 23. Rujan. 2016, 11:36:47 »
A svašta....

Izmjeriti prilagođenje od 60dB.
Zamisli koju smjernost i ulazno prilagođenje imora imati direkcioni kupler koji to mjeri?

Kazu Japanci >42dB, tako da se 60dB uklapa  ;D

73 Voja/YU7C

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #25 : 23. Rujan. 2016, 12:47:21 »
Voja, neće biti....
To ti je kao da bi sa brzinomjerom koji mjeri do 42km/h mjerio brzinu od 60km/h.
Da bi mogao izmjeriti prilagođenje od 60dB, direkcioni kupler mora imati ulazno prilagođenje i smjernost (directivity) od barem 60dB. U praksi bi to trebalo biti 10-20dB bolje od onoga što želiš mjeriti kako bi rezultati mjerenja bili točniji. To bi značilo direkcioni kupler koji ima directivity od 70 ili 80dB.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #26 : 23. Rujan. 2016, 13:55:14 »
Voja, neće biti....
To ti je kao da bi sa brzinomjerom koji mjeri do 42km/h mjerio brzinu od 60km/h.
Da bi mogao izmjeriti prilagođenje od 60dB, direkcioni kupler mora imati ulazno prilagođenje i smjernost (directivity) od barem 60dB. U praksi bi to trebalo biti 10-20dB bolje od onoga što želiš mjeriti kako bi rezultati mjerenja bili točniji. To bi značilo direkcioni kupler koji ima directivity od 70 ili 80dB.
Naravno Adame.

Uostalom i autor clanka u DUBUS-u se ogradio od rezultata boljih od 40dB.

73 Voja/YU7C

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #27 : 23. Rujan. 2016, 17:59:30 »
RL je samo jedna komponenta koja karakterise power splitter-e. Za amaterske
potrebe gdje je snaga relativno mala RL od -30dB je vise nego dovoljno. Kod izlazne snage od 1.5kW reflektira se 1.5W.
Vaznije performance splittera su phase and amplitude
balance, I Insertion loss, koji uzgred niko ne spominje ? "Dobri" pimjeri su sa feromagneticnim
(pocincanim) poklopcima sa strane splittera, kao I sa dodatnim sarafima za podesavanje RL  ??? Oba slucaja ce imati nezeljen utjecaj na insertion loss i phase and amplitude balance splittera
« Zadnja izmjena: 23. Rujan. 2016, 18:43:26 AD6IW »

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #28 : 23. Rujan. 2016, 19:37:39 »
...
"Dobri" pimjeri su sa feromagneticnim
(pocincanim) poklopcima sa strane splittera, kao I sa dodatnim sarafima za podesavanje RL  ??? Oba slucaja ce imati nezeljen utjecaj na insertion loss i phase and amplitude balance splittera
ovome treba dodati i naoko nebitan detalj

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #29 : 24. Rujan. 2016, 07:37:06 »
Slažem se dečki...zabrijali su sa onim brojkama...no ideja o podešavanju možda nije tako loša pogotovo ako se ne radi serija splitera.
Dubus 2/2016
1z
Možda samo da se posebno naglasi što je Goran rekao: osim prilagođenja tj . točnosti po frekvenciji bitna je i faza pa bi i podešavanje trebalo biti simetrično ako se radi o l/2 splitteru.
Ne samo mjesto podešavanja već i rezultat.
Isto tako ova diskusija je pokazala kako treba članke čitati kritički. ;)

« Zadnja izmjena: 24. Rujan. 2016, 10:35:38 9A1Z »
Luci, 9A1Z