Autor Tema: Jedna Gi7b na 70cm  (Posjeta: 1999 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3mr

• Full Member
Jedna Gi7b na 70cm
« : 17. Siječanj. 2008, 13:31:22 »
Svojedobno sam napravio pojačalo sa jednom GI7b za 70cm po shemi koju je objavio Dragan YU1AW na svojoj stranici. Međutim, zbog neobičnog spleta okolnosti, ispravno pojačalo sam proglasio neispravnim te ga dezintegrirao uz prigodne misli upućene projektantu (sri Dragane :-). Uzrok krivom sagledavanju stvari je bio MFJ SWR metar koji je pokazivao samo 30% stvarne snage te srebreno eloksirani aluminij koji izgleda kao obični aluminij...a ne vodi struju. Tj, malo vodi, malo ne vodi, ovisno kako se vijak namjesti u rupi :-).

Palo mi je na pamet da napravim PA poput ovoga:

http://pc1t.asserduikers.nl/images/2m-gs35b/2mpa-12.jpg

naravno, sa Gi7b, na 70cm i da širina anodnog rezonatora bude tolika da se može nataknuti na hladilo od cijevi i da ujedno služi kao chimney. Pošao sam od toga da je anodni krug odsječak koaksijalnog voda čija XL treba kompenzirati Xc cijevi, izračunao karakterističnu impedanciju takvoga voda i potrebnu dužinu....međutim...neće radi..

Očito sam nagdje pogriješio...Dragane pomagaj..kako izračunati ovakav anodni krug?

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
Odg: Jedna Gi7b na 70cm
« Odgovori #1 : 17. Siječanj. 2008, 20:34:47 »
Računa se na isti način kao i sa kalemom samo što se induktivnost ne postiže kalemom nego odsečkom voda odredjene impedanse koja se može arbitrarno izabrati ali iz odredjenog optimalnog opsega impedansi koji odredjuje Xc cevi. Induktivnost zavisi od konfiguracije kola, ali i od parazitnih kapacitivnosti kraja voda prema zidu kutije.
Ne znam napamet formule, ali ta konfiguracija kola se obično koristi kod izlaznih VHF tranzistora: od kolektora (ovde anode) ide kalem (ovde koaksijalni vod) pa potom prema masi tuning kondenzator, a prema anteni coupling kondenzator. Prepoznaješ verovatno izlazno kolo koje ja koristim u mojim "lazy builder" pojačavačima snage! Hi!
Ako mi na mejl pošalješ sve relevantne dimenzije mogu ti izračunati.
Inače takvo izvodjenje nema nekih izrazitih prednosti u odnosu na recimo strip line osim zgodnog načina hladjenja.
Kontakt radijatora sa bakarnom cevkom je važno da bude dobar.

Pozdrav Dragan
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #2 : 18. Siječanj. 2008, 20:51:41 »
Hladilo Gi7b je 65mm, ako na njega stavimo cijev načinjenu od 0.5 mm  Cu lima onda je promjer te cijevi 66mm. Unutrašnji promjer anodnog prostora je 130mm, kvadratnog je presjeka.

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #3 : 19. Siječanj. 2008, 11:49:08 »
Rolando,

Ako je ceo radijator u bakarnoj cevi i poravnat sa krajem cevi, onda je ukupna dužina cevi 170 mm. Kapacitet kondenzatora za tuning, prema masi, je 2.7 pF a prema anteni je 1.3 pF. Pošto ne znam kakva ti je kutija i koliko ima od kraja bakarne cevi do zida, efekte kraja sam računao tako što sam pretpostavio da je oko 50 mm od zida i da je stavljen teflonski dimnjak kao što je na slici koju si bio poslao.
Uz pobudu od oko 15W i Ua oko 2.5 kV dobiju se rezultati kao na dijagramima.

Pozdrav, Dragan YU1AW
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)