Autor Tema: 23cm transverter UA3DJG  (Posjeta: 2241 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
23cm transverter UA3DJG
« : 29. Kolovoz. 2016, 20:51:05 »
Bok narode..

Zanima me da li je netko u skorije vrijeme pravio spomenuti transverter? Meni još nedostaje nešto sitnih pasivnih elemenata i pločica pa da uključim lemilicu i zgotovim ga. Poslije toga slijedi ugađanje i bilo bi zgodno ako bih imao nekoga od iskusnijih po tome planu na dohvat ruke, za svaki slučaj...

73!

Dubravko 9a5bdp

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: 23cm transverter UA3DJG
« Odgovori #1 : 29. Kolovoz. 2016, 21:14:04 »
A da staviš neku shemu, sliku ili nešto slično ?
Taj lik je poznat isto kao i ja, kao da si rekao, je li tko radio transverter od 9A4QV  ;D

Samo nemoj reći da je to onaj transverter sa mixerom HPF-505
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2 : 29. Kolovoz. 2016, 23:05:38 »
Bar veče !
Ima na netu !
Evo        linkhttp://mikrofale.iq24.pl/podglad_posta.asp?id_komentarza=735227
http://www.vhfdx.ru/apparatura/transverter_23cm_ua3djg_new
Evo šeme :
mARTIN
Martin 9A3GE

Offline S53K

• Jr. Member
  • **
  • TUNE FOR MAX SMOKE !
« Odgovori #3 : 29. Kolovoz. 2016, 23:26:07 »
Taj lik je poznat isto kao i ja, kao da si rekao, je li tko radio transverter od 9A4QV  ;D

oboje vas crtate sheme na ruke :)

ps. LNA u kutijici radi UFB ...
73 Simon S53K

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 29. Kolovoz. 2016, 23:48:57 »
Crta se na ruke iz prakticnih razloga. Sto se mene tice ja vise i ne crtam sheme, pogotovo za transvertere tipa bijeli luk & voda.

Ako je to stvarno taj transverter, evo par smjernica za razmisljanje:

- zasto koristiti mixer koji je deklariran da radi do 1 GHz na 1296MHz ? Ja prepostavljam da je Rujo to iscupao iz neke furde, ali mogao je i bolje cupati.
Predlazem koristenje drugog mixera, nekog koji pouzdano i sa malo gubitaka radi na 23cm. Barem je te telefonske GSM furde bilo na bacanje. U njoj ima odlicnih mixera za 23cm. Ako nemas, evo skinuti cu ja jednoga sa neke ploce cim malo zahladi jer koristim fen od 1000w za skidanje piture.

- zasto koristiti 28MHz za IF ? Za takve medjufrekvencije potrebni su kvalitetni filteri sto ovi helix sa dvije zavojnice definitivno nisu. Bolje je koristiti recimo 145 Mhz ili 146MHz za IF izbjegavati 144MHz.

- zasto koristiti 3 dual helix filtera koji imaju gusenje LO za IF od 28MHz od samo 10dB ? Uostalom ti filteri nisu bas ni jeftini a i treba ti network analizator ako ih zelih podesiti kako treba. Problem je sto su filteri dizajnirani za 1255MHz pa bi u biti trebalo filtere modificirati. Bez instrumenta je to traljav posao.
Rjesenje - ako bas hoces koristiti IF od 23cm onda koristiti SAW filter ili napraviti komad interdigitalnog filtera (5 stub) koji ce dobro filtrirati LO i produkte mijesanja. Naravno i tu treba neki instrument za podesiti filter.

Oscilator, sto o njemu reci, odakle da pocnem ili da ne pocinjem  ;D
Evo dosta za ovaj post... 8)
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 30. Kolovoz. 2016, 05:31:46 »
Mislio sam nešto klasičinije (iliti jednostavnije za početak). U prilogu je izvorni dokument. Već na prvi pogled ne čini se kao krik moderne tehnologije ali za prvi transverter na ovom bandu možda može proći. No kako pločicu još nisam napravio cijeli projekt je još podložan koncepcijskim izmjenama tako da ako netko ima ideju za nešto bolje ali ne odveć komplicirano u smislu ugađanja slobodno neka mi da prijedlog. Prolistao sam i na netu dostupne stare brojeve Dubusa i tamo se isto tako nađe zgodnih transvertera ali vjerojatno danas postoje bolja rješenja...

Umalo zaboravih, sviđa mi se koncept sa IF na 2m jer imam uređaj koji bih mogao dobro iskoristiti u tu svrhu.

73!

Dubravko
« Zadnja izmjena: 30. Kolovoz. 2016, 05:43:24 9a5bdp »

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #6 : 30. Kolovoz. 2016, 09:08:58 »
Zanimljivo je vidjeti rukom pisanu i crtanu dokumentaciju. Nekako art! Ali to zapravo i niije transverter već modul transvertera. Potrebno je napraviti PTT i RF  preklapanje, izvor RX TX napona, ulazni atenuator za IF TX i sl. Ostalo je već napisao  Adam.  Prijedlog: noviji projekt sa kupnjom originalne pločice gdje je sve što se može riješeno u mikrostripu.   1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 30. Kolovoz. 2016, 09:16:35 »
Zanimljivo kako treba pokopati odmah covjeka koji se zeli aktivirati na bandu i ubiti svaku volju u njemu.
Za neke normalne potrebe ovaj xvert ce zadovoljiti prosjecnog radiamatera koji ce se javiti u par contesta godisnje na 23cm

Onda se zalimo da nema aktivnosti... pff

73 UN

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 : 30. Kolovoz. 2016, 09:20:08 »
Pogledajte ljudi da nemate negdje u tehničkoj biblioteci doma dokumentaciju kakvog starog ili novog transvertera za ovaj band, prihvaćam sve ideje koje su prokušane u praksi.
Zahvaljujem...

73!

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #9 : 30. Kolovoz. 2016, 09:45:11 »
Davore, promasio si ceo fudbal....
Upravo suprotno, ideja je da se covjek pojavi na bandu sto prije. Sa ovakvim transverterom garantiram ti da se nece pojaviti na bandu nikada. Treba odabrati gradnje koje su izvedive. Ova gradnja je jako tesko izvediva. Ako si pogledao shemu, kao sto nisi, mozes vidjeti da se koristi hrpa BFR-96s tranzistora. Naci danas kvalitetni BFR-96s tranzistor je jednak dobitku na lotu. Zadnji batch koji sam kupio je bio tako dobar da im je pojacanje bilo jednako jedinici. Koliko in toliko out. Debugiranje takvog problema u ovom transverteru dovelo bi do toga da bi projekt uz pocetni entuzijazam zavrsio u furdi...

Treba odabrati projekte koje mozes lagano napraviti uz sto je moguce manje podesavanja, najbolje no tune - plug n pray sa dostupnim kvalitetnim a jeftinim dijelovima.

Za one koji pocinju treba nesto sto ce 100% proraditi i moci ce napraviti QSO i sa osnovnom PCB bez preklapanja, releja itd.

Danas je nazalost samo jedna takva gradnja a to je ona od w1ghz.  Takav se transverter da napraviti za 50 Eura, zabava zagarantirana.  nadogradnjom transvertera moze se dobiti kasnije kvalitetan uredjaj.
http://w1ghz.org/MBT/multiband.htm

Ovakvu gradnju mozes kontrolirati sa jednim AVO metrom i jednim power detectorom napravljenim sa diodom.
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 30. Kolovoz. 2016, 09:55:47 »
Casni sude nisam kriv,

BTW javite se ovaj vikend na 2m :) trebali bi dobaciti do svih vas
Ovaj put u lovu i nadi na 500k pts

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #11 : 30. Kolovoz. 2016, 09:59:42 »
Sve je to lijepo,ali meni nije, pokretač teme 9A5BDP,uopće jasan!!!!
Na raznoraznim bjelosvjetskim forumima piše kako radi EME projekte.od LNA,HPPA za EME na GHz,iskamči prahistorijski transverter sa lampama za 2304MHz (povučen iz muzeja da bi se njemu poklonio) od OK1AIY......bla,bla,bla.
I onda opet po 605 puta skreće pažnju na sebe i svoje "planove "za aktivirati neki band.
Jutro!!!!!!!Avanti kukumari!
Gudlak
površni radio-hobista ( i bivši CB-ejaš....ne CB-radioamater!) :o
Zlatko iz Čepina,Slavonija....25 km od Dalja (BDP qth)
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #12 : 30. Kolovoz. 2016, 10:26:57 »
No krenimo nekim redom...

Istina, u prošlosti sam koječega pokušavao, uglavnom skupiti dovoljno informacija da se krene sa nekim projektom na mikrovalu ali kako je količina slobodnog vremena i manjak sofisticiranog instrumentarija obično određivala koliko će se toga napraviti ostadoh na portabl kratkom valu. Transverter za 13cm je preuzet u takvom stanju da ga nitko od amatera nije htio dostaviti od OK1AIY u Hrvatsku, taj uređaj stvarno pripada u muzej tehnološke baštine i biti će mi drago ako ga ikada uz svesrdnu pomoć autorovu uspijem dovesti u funkcionalno stanje. To je dragulj uardi-sam radioamaterske konstrukcije ali je bio jako loše skladišten i podosta izmjenjen i modificiran u odnosu za izvorno stanje.

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #13 : 30. Kolovoz. 2016, 12:43:22 »
Dobar dan !
Vrućina a ?
Dubravko.... pogledaj ovo...prije par godina....http://www.hrvhf.net/forum/index.php?topic=864.0.....
te ovo....http://www.n5dux.com/ham/files/pdf/index.php.....i za sve ostale...tu je RIZNICA svega i svačega ?
I idi na stranicu Paula W1GHZ ...sreo ga u Treviso !!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 30. Kolovoz. 2016, 15:57:52 »
Glasam za Adamov prijedlog.
Na nagovor Mike 2WA i uz njegovu dobavu PCB-a,  te Adamovu 4QV donaciju oscilatora, napravio sam takav transverter i radi sasvim ok.