Autor Tema: IC-2725 Majstorije  (Posjeta: 2296 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
IC-2725 Majstorije
« : 04. Kolovoz. 2016, 12:11:05 »
Kolega iz RI 3WAG mi je dao prije cca 2 tjedna na popravak jedan 2725, prema opisu znao sam sto sljedi jer se na tim stanicama ponavlja uvijek ista prica po pitanju finala i drivera, nisam je niti otvarao do danas dok mi nije stigao materijal, i naravno nakon otvaranja imam sto i vidjeti...!!!

Molio bih sve one koji NE ZNAJU sto rade da se ostave corava posla ili da pitaju nekog koji nesto zna pa mozda i nesto nauce, BEZ ALATA nema zanata a pogotovu ne ovim plocama gdje se elementi skidaju uz simetricno grijanje....Nakon ovoga niti imam volje a ni zelje da zavrsim necije sranje !!!

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
Odg: IC-2725 Majstorije
« Odgovori #1 : 05. Kolovoz. 2016, 09:28:58 »
Pozdrav.
S obzirom da sam elektronicar po struci mogu reci da je definitivno koristen najblaze receno neprikladan alat.
U danasnje doba je popravak puno zahtjevniji i potrebna je mirna ruka.
Ovo je sada definitivno sranje jer je doslovce sve skureno.
A nije trebalo biti.

Savijet mali,dodajte friski lem na dio koji se odlemljuje i i pumpicom otklonite lem, manje se griju plocica,vodovi i svi okolni elementi.

73 Hristo

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #2 : 05. Kolovoz. 2016, 10:54:35 »
To je trik star koliko i moderna civilizacija. Sokira me koliko ljudi to ne zna. Trivijalno, ali...
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 05. Kolovoz. 2016, 18:37:09 »
Dalo bi se to srediti samo će trebati izgubiti daleko više vremena na sanaciju pločice a za to treba imati volje.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 06. Kolovoz. 2016, 20:55:17 »
.... i pumpicom otklonite lem, manje se griju plocica,vodovi i svi okolni elementi.
73 Hristo

Bok Hristo, 

Hvala na trudu oko informacija  :)

Cisto informativno pitanje, da li si ikada skidao sa PCB-a SK3075 ili slican ? Ako nisi moras probati to zadovoljstvo, pogotovu npr u Icomu 746pro.....

Dok oslobodis ploce svih flatova, konektora, sarafica dobijes ospice, naravano iskrvaris od muke i kada sve sastavis shvatis da od mogucih 50 ili 100W ti imas 5W ili 0.5W....

Korisnici ne shvacaju da presucivanjem onoga sto se stvarno dogodilo sa uredjajem naprave toliko nepotrebnih probema...no valjda to tako mora biti...

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #5 : 06. Kolovoz. 2016, 23:25:06 »
Ja sam mislio da je Kenwood sranje sa svojim filterima, no Icom je konstrukcijski 10x gori. Samo me strah novih modela, sta su tek u njima ufekalili da svojim servisima namaknu posla...

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 07. Kolovoz. 2016, 12:12:21 »
Stvari su yapravo dobro postavljene, kod novih uredjaja servis stavi cijelu novu plocu i ne gubi vrijeme na detekcije sastavljanje i rastavljanje jer je to jako skupo. Ploce sa kvarovima se daju na stol nekom crncu ili malom zutom koji radi za 10 U$ na dan da promjeni elemente po nekom statistickom uzorku i kraj.

Sa diskretnim elementima se nesto dalo i napraviti no danas kada plocu moras izvaditi iz uredjaja lemiti po njoj i vratiti je nazad da bi mogao testirati - ZABORAVI. 

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #7 : 08. Kolovoz. 2016, 13:19:05 »
Sve je to OK, no kad se napravi banalna konstrukcijska greska, samo da stvar crkne, to onda nije OK i nije dobro poslozeno. Znas i zam za probleme s drajvanjem izlaza i sa osvjetljenjem displeja na 7400 i cijeloj porodici tih stanica. To je bezobrazno, ako cemo biti blagi u izrazavanju.

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A3TA

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 : 08. Kolovoz. 2016, 15:55:16 »
Boris, kak nije dobro posloženo? posloženo je idealno...

da ti je netko u trenutku kupovine TS-2000 rekao: radit će ti fino 5 godina i onda ti bude crklo dijelova za 100 kn... pa će ti opet raditi fino...

pa svatko bi trgovca i servisera izljubio i još nosio janjetine kolko god mogu pojest...

i reklo jedinu istinu, u dobar, stvarno dobar...

isto za IC-7400...

samo kaj Damiru i meni dođu uređaji u koje osim tih sto kuna treba i sto radnih sati... jer bi netko (3TY?) htio učiti... a meni nikako ne da naučiti njegov posal... eee treba za to škole...

imam za primjer jedan klupski 7400... kojem su njih nekoliko samo malo probali riješit problem trimerima... svaki za sebe još samo malo... i ide još malo...  i to na serijskom broju gdje je to Icom dobro riješio... pa smo se mrzili svi... i ja.. i mi... i oni...

a popravak u stvarnom vremenu traži max. 20 min... jedan mali simpatični SMD... ili nekoliko mjeseci kad dođe predpodešen... jer mi bude muka svaki put kad ga pogledam... nitko sretan... a zapravo je sve idealno...

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #9 : 08. Kolovoz. 2016, 18:12:21 »
.... i pumpicom otklonite lem, manje se griju plocica,vodovi i svi okolni elementi.
73 Hristo

Bok Hristo,

Hvala na trudu oko informacija  :)

Cisto informativno pitanje, da li si ikada skidao sa PCB-a SK3075 ili slican ? Ako nisi moras probati to zadovoljstvo, pogotovu npr u Icomu 746pro.....

Dok oslobodis ploce svih flatova, konektora, sarafica dobijes ospice, naravano iskrvaris od muke i kada sve sastavis shvatis da od mogucih 50 ili 100W ti imas 5W ili 0.5W....

Korisnici ne shvacaju da presucivanjem onoga sto se stvarno dogodilo sa uredjajem naprave toliko nepotrebnih probema...no valjda to tako mora biti...

Damire,

Znam ja kakvo je to sranje.

Radio amateri su po definiciji ljudi koji vole ćaćkati po tehnici,i po elektronici.

Zato sam ja i napisao tu vrlo jednostavnu stvar koju ljudi u biti i ne znaju.

Nisam ja htio nista i nikoga omalovazavati .

Rekao sam da je to sada sranje jer je vidljivo da je sve skureno.Da se popraviti ali.

Icomovu  problematiku znam raskopaj popravi poslozi.
Imam nesto iskustva sa kenwoodom.

Uistinu život me odveo u vode frekventnih pretvaraca tako da u zadnjih godina na poslu moram vrijeme provoditi sa Lencom,Danfosom...

U hobiu me trenutno zanimaju pretvaraci .

Meni je najlijepse bilo popravljati televizore.
Mijesta kao u prici.Ali to je bilo.

73 Hristo

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 09. Kolovoz. 2016, 08:54:55 »

...Uistinu život me odveo u vode frekventnih pretvaraca tako da u zadnjih godina na poslu moram vrijeme provoditi sa Lencom,Danfosom...

Ovaj dio me strasno zanima upravo iz razloga da vidim jesu li postali normalni proizvodjaci ili su i dalje " piz*e" u tom podrucju, zasto pitam:

Negdje 90h imao sam "dobar poslic" na vidiku gdje je trebalo popraviti jedan AlanBradley-v frekventni regulator od cca 20-30KW , IGBT u vertikalnom nizu, pinovi povezani cvrstom bakrenom sabirnicom, glodane pozicije na hladnjaku tako da si prisliljen staviti isti tip feta i fizicki i elektricki...Cijena popravka je bila manje bitna, pokrila bi put avionom u USA ako treba ici po elemente i ostalo bi jos dva puta toliko.... Sve se rijesilo do momenta isporuke fetova, doslo se cak do proizvodjaca i tu je  STOP.

IGBT-i dostupni na slobodnom trzistu imali su zamjenjene kontakte u odnosu na ove u pretvaracu, ( naravno glavne oznake su iste ali onih par slova i brojeva iza znace jako puno u nekim slucajevima) Tj. ovo sto smo mi trebali je SAMO namjenjeno AB-u i NE SMIJU ih prodati nikom drugom osim AB-u  :-(

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #11 : 09. Kolovoz. 2016, 18:13:49 »
I dalje su......

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #12 : 10. Kolovoz. 2016, 08:00:40 »
I dalje su......

Bome jesu.

Sve se danas radi da se oteža popravak.

Ali se i sve više vide štednja i jeftina riješenja koja uzrokuju kvar frekventnog upravljaća.

Iako, realno rečeno, ipak izdrže više od 5godina.

73 Hristo

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #13 : 29. Listopad. 2016, 13:16:07 »
Ako se netko odluci za popravak ovakvog kvara neka ima na umu sto ga ceka sa donje strane stampe. Definitivno se mora vaditi cijela ploca van kucista i PRVO skinuti onu HRGU od hladila, koja djeluje bezezleno no ako je budete ignorirali posljedice ce biti vjerovano gore nego ovdje, i pretjeranim grijanjem RASLOJIT ce se PCB.

Komad hladnjaka nije mali jer mu je dodirna povrsina komplet na PCB-u + BRADAVICE preko kojih se hladi ono malo RF govno. Znaci naglo i brzo grijanje te skidanje sa PCB-a...

Definitivno nezahvalan rad, pogotovu ako jos X stvari ceka u reuu !

Dodao sam jos dvije slikice da se vidi o sto je sa donje strane tog PCB-a, sada jos ostaje da vidimo ima je li sav bjeli dim pobjegao iz kutije...

- Na srecu nije pobjegao sav bijeli dim pa kanta RADI..

145.000 MHz / 44W
430.000 MHz / 25W

Majstor koji se prvi igrao izgubio je metalni stit koji ide preko drivera i finalnog tranzistora sto se debelo ocituje na UHF podrucju ...