Autor Tema: RST u contest-u  (Posjeta: 875 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline yu1la

• Newbie
  • *
RST u contest-u
« : 01. Kolovoz. 2016, 19:13:05 »
Pozdrav svima...

Vec neko vreme se na HF contest forumima vodi polemika o tome koja je svrha raporta 59(9) u contestima...
Preovladjuje misljenje da je to ( bar sto se tice cw-a ) vrsta pripreme za operatora da primi serial nr, ili zone nr ili nesto drugo.Slazem se, to je veoma prakticna stvar na HF-u.Razlika je sto tamo niko, nikada nije dao raport 55(9)...
Ono sto se desava u VHF/UHF/SHF contestima je da ima operatora koji u takmicenju daju raport 51(9), 55(9) ili neki drugi, a ne 59(9), pa zatim serijski broj i lokator.
Ja zaista ne znam koja je svrha tog 55(9) raporta osim da stanica dobije "Bad qso" ako je logirala 59(9)...
Ako pogledate izgubljene poene od velikog broja stanica, bar 40% njih je izgubilo poene zbog nekog 55(9) raporta...

Cemu to...??

Ivan, YU1LA

Offline 9a9c

• Full Member
Odg: RST u contest-u
« Odgovori #1 : 01. Kolovoz. 2016, 20:15:34 »
pozdrav Ivane .neznam čemu to , ja nikad nisam dao na 144mhz manji raport od 59-9 , iako su meni dosta puta davali 559 , pozdtav 9a9c Đuro

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 01. Kolovoz. 2016, 20:32:50 »
Ivane,

svrha toga je upravo to sto si naveo ali ne na taj nacin nego slijedeci:
Meni se desilo u nekoliko navrata da sam primio 559 i tako upisao u log ali je korespodent koji mi je dao 559 upisao 599 i naravno ide penalizacija za mene.
Eto, to ti je svrha masiranja sa 559 ili 59s itd.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline S53K

• Jr. Member
  • **
  • TUNE FOR MAX SMOKE !
« Odgovori #3 : 01. Kolovoz. 2016, 22:37:46 »
pozz,

nikad više nikome 59S ...  :o

Problem nastaje kad se kuca CW rucno i pise log na papir i  kasnije doma u PC... Lako se desi, popravit RST u ctest programu... Kad ide ctest log iz masine greške su manje, a ipak se desi, jer moraš rucno stavit S umjesto 9...isto sa mode, CW, SSB, ... s toga napisao sam gore ....

GL!

Simon
« Zadnja izmjena: 02. Kolovoz. 2016, 14:42:51 S53K »
73 Simon, S53K / 9A8AW

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #4 : 02. Kolovoz. 2016, 00:39:23 »
Istina da je RST gnjavaža, ali mora ostati, jer bez razmjene tog raporta po Ustavu  veza ne važi. Na onima koji ga šalju je da ga ispravno uvedu u log, kao i na onima koji ga primaju. Ali istina, ako hoćeš nekog zaribat u kontestu, samo upišeš krivi predani RST i spasa mu nema. Dok ne izmisle neku robotiku da umjesto nas radi sve te conteste, izgleda da ćemo morati po starinski :-[