Autor Tema: Bodovanje za generalni plasman  (Posjeta: 8356 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4EW

• Sr. Member
Odg: Bodovanje za generalni plasman
« Odgovori #15 : 16. Srpanj. 2016, 20:38:42 »

Pretpostavka da bi netko tko nema veliku snagu i antene bio puno bolji su samo proizvod mašte onoga tko nema  ;D

Da potkrijepim to primjerima iz prakse, evo dosta je usporediti rezultate ekipa 9A0V, 9A4V i 9A1N.
Ako pogledamo da 9A0V radi sa 2x16el DL6WU i 800w i FT-225 naspram raznim Javornicima Kenwoodima, 8x11 stackovi itd onda vidimo da to nije presudno.

Na ukv and up je presudna lokacija za pojedini band. Naravno da ce 9A0V i 9A4V natući više DL/OK iako su im puno dalje nego meni samo zato jer je to takva lokacija. D

QV

Adame, nisi u pravu što se tiče opreme. Ona je itekako bitna. Mi sa krajnjeg istoka radimo praktički sa "bundeva" kako mi ovdje u Slavoniji zovemo lokacije koje su za par desetaka metara višlje od prosjeka koji ovdje iznosi oko 90m ASL. Mi i 9A0V koristimo otprilike isti setup po gainu. Do sada smo uspjeli dogurati do 200K i sada idemo na izgradnju jačeg antenskog sustava jer očito da još nismo upali u centar OK/DL aktivnosti. U biti osim nas iz ovih krajeva nitko nikada i nije radio sa ozbiljnijim sustavima, pa još ne znamo gdje nam je limit. Ako bi radili sa antenskim sustavima koje su dok su žarili i palili koristili 9A5Y ili 9A1CMS i postizali oko 300K, onda mislim da bi mi mogli doseći 250K.
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #16 : 16. Srpanj. 2016, 21:23:53 »
Hrvoje pozdrav,

mislim da vaš antenski sistem ima puno veći gain od 2x16el DL6WU koje koristi 9A0V. A i snaga koju vi prijavljujete je veća. Dakle to je vidljivo iz prijavljenih rezultata.

Što se tiče lokacije, vi imate super lokaciju, bez obzira na nadmorsku visinu. Pa vama je do OK i DL do JO60 sve ravno... vi radite lokatore j062 itd koje mi ovdje mozemo raditi samo Es  ;D

Pa meni je Ucka na 35km, Gorski kotar na 50km a Alpe i Slovenija da ne govorimo..

Kod vas je problem oprema. Ne moze se raditi ozbiljno ovakav kontest sa jednim uređajem. Za 300k bodova treba ti barem 4 antenska sistema i 4 pojačala, 3 postaje od kojih je jedna inband udaljena maksimalnih 500 metara i samo skuplja neodrađene.

Uz to ti trebaju i operatori koji će posluživati te tri postaje 24sata.

Preći 300k sa jednim sistemom je moguće ako se potrefe prilike, Es ili Aurora i to obično bude jednom u 10 godina.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #17 : 16. Srpanj. 2016, 23:50:24 »
Adame, malo si me zbunio s prvim postom jer si napisao neke stvari koje su kontradiktorne pa sam se zato javio. Ali sad mi je jasno o čemu si mislio. Slažem se s tobom oko izbora opreme i taktike. Da, to je dobitna kombinacija. Btw, mi koristimo samo jedan uređaj iz kojega emitiramo u 2 PA koja napajaju 2 antenska sustava. RX je odvojen od TX-a i na prijemu ručno preklapamo 2 antenska sistema. Što se tiče opreme kod nas i kod 9A0V, mi radimo već 10 godina sa 4x17el. F9FT kao glavnim ant. sistemom. Uz to, imamo i oko 80m coax kabela od PPS-a do ant. stupa. Zato sam i napisao da smo po gainu tu negdje jer oni imaju puno manje kabela. Jedino mi nisu jasni 9A1N dečki. Po mome taj sustav bi morao rasturati.
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #18 : 17. Srpanj. 2016, 09:22:29 »
Za 300k bodova treba ti barem 4 antenska sistema i 4 pojačala, 3 postaje od kojih je jedna inband udaljena maksimalnih 500 metara i samo skuplja neodrađene.

Uz to ti trebaju i operatori koji će posluživati te tri postaje 24sata.

Ovakav rad mora biti u multi kategoriji jer jedan operator tome ne može konkurirati.

HP/LP kategorije ostaviti ili ne - možemo diskutirati. No usitnjavati do bola - to ne.
Jedine kategorije (i nagrade) koje treba formirati su one koje će stimulirati određene grupe operatora da se više aktiviraju i moraju biti barem simboličnog karaktera: YL i HAMLET. Sve ostalo je mlaćenje prazne slame, samo da bi svatko dobio nešto.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #19 : 17. Srpanj. 2016, 10:04:30 »
Ovo za YL i hamlete možda nije loša ideja, iako će se naći i oni koji drugačije misle. Sad kad smo ravnopravni nema smisla dijeliti nagrade po spolu, ženama se može svašta prigovorit, ali da ne znaju govorit - teško. Pravobraniteljica za starije osobe mogla bi nam prigovoriti što favoriziramo samo mlade...

Ja bi nagradio samo najboljeplasiranog bez obzira na spol u prvoj godini kad je dobio dozvolu. A ne da bude hamlet i rookie sa 70 godina koji se sjeio contesta poslije 50 godina rada na bandu...  Najbolje ništa nerazvodnjavati.

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #20 : 17. Srpanj. 2016, 15:41:24 »
Uopce me ne zanimaju kojekakvi pravobranitelji-ice i ostali politicki uhljebi.
Radioamaterstvo vapi za mladima, zenska populacija je jednako u deficitu i pozitivna diskriminacija je dobra stvar u ova 2 slucaja. Starce ne treba nagradjivati i stimulirati, svi smo (pre)stari.
Jedino me jos malo muci HP/LP podjela. U danasnje doba je tesko stimulirati ljude da rade sa velikim snagama, kad vecina operatora jedva da sakupi za postenu stanicu. Jos da ih se tjera na kupovinu 1kW pojacala za 1000+EUR, to je bezobrazno i krajnje destimulativno. Samogradnja ne lezi svima, a ni ona nije jeftina.
Opcije sa postocima su OK. Idemo na gornje bandove!  ;)

Samo, tko ce napraviti izmjene pravilnika?

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #21 : 18. Srpanj. 2016, 18:48:20 »
Borise, s mnogim se ne slažem jer te teorije ne "drže vodu" !
Citat:
Radioamaterstvo vapi za mladima, zenska populacija je jednako u deficitu i pozitivna diskriminacija je dobra stvar u ova 2 slucaja. Starce ne treba nagradjivati i stimulirati, svi smo (pre)stari.
U svim sportovima, pa tako i u radioamaterskim postoje razne kategorije: amaterske, profesionalne, dobne itd.
1. Koja je dobna granica mladi - stari? 24 godine? 18 god? Hm hm. Da li je to mladi operater do tri godine radioamaterskog staža?

2. Ako ja odberem - prema mojem mišljenju - sebi najbolju kategoriju zar neću biti stimuliran da se javim?
3. Ako me strpaš sa svima u "koš" ja definitivno neću biti u tom kontestu.
4. Ako se ti ne sjetiš odabrati sebi prilagođeniju kategoriju, da bi više uživao, zašto ograničavati to.

Tema je počela kao generalni plasman. Tu je normalno da se podijelimo na SO i MO jer MO pokrivaju više uređaja i nekoliko "sistema " po jednom bandu, a SO može raditi odjednom samo na jednom bandu !!!

Naravno da je normalnije generalni plasman odrediti prema postotku plasmana u svojim kategorijama, a ne rezultat pomnožen sa fiktivnim brojem koji je "odokativno" određen.
Što se tiče više kategorija svakako treba uvesti preporuku 6h kategorije. Nismo svi spartanci... Svakako treba biti LP i HP ako već ne i QRP.
Što time dobivate? Da više ljudi uživa, a tako će se i više ljudi javljati. Ionako su diplome PDF, pa što ako ima više kategorija. Ako vas muči kamo ćete s "drvom za prvo, drugo i treće mjesto?. Tu ja imam jedno mišljenje: ako je sponzor odlučio sponzrirati prvo mjesto, zašto to uskratiti onome koji je odabrao tu kategoriju, makar bio i jedini u toj kategoriji. On je to pošteno zaradio !!! A što se vi niste htjeli ili željeli prijaviti u tu kategoriju, nije vam on kriv. Ovako ga omalovažavate!

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #22 : 18. Srpanj. 2016, 18:55:16 »

.
Jedino me jos malo muci HP/LP podjela. U danasnje doba je tesko stimulirati ljude da rade sa velikim snagama, kad vecina operatora jedva da sakupi za postenu stanicu. Jos da ih se tjera na kupovinu 1kW pojacala za 1000+EUR, to je bezobrazno i krajnje destimulativno. Samogradnja ne lezi svima, a ni ona nije jeftina.
Opcije sa postocima su OK. Idemo na gornje bandove!  ;)

Samo, tko ce napraviti izmjene pravilnika?

Mislim da je meta promašena - nije u pitanju stimuliranje ili tjeranje nekog da radi velikom snagom protiv svojih uvjerenja ili iznad financijskih mogućnosti. Radi se jednostavno o razdvajanju krušaka i jabuka na opće prihvaćenoj razini i mislim da je to OK, kao i uvođenje 6h kategorije koja će sigurnu potaknuti nekog da se ozbiljno uključi bar u tih 6 sati, kad već nema vremena ili mogućnosti za svih 24.

Uostalom - ako nemaš para za kupiti ili znanja za napraviti, radi s onim što si možeš priuštiti kako ti i kad odgovara 8) Za takve je kategorija do 100W i svi sretni i debeli.

Za izmjenu pravilnika imamo mi svog čovjeka, a kako će te promjene svariti naš robot, to ćemo vidit u hodu :D

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #23 : 19. Srpanj. 2016, 16:10:00 »
Vidim da se ne čita dobro.

Napisao sam da se dvoumim između HP/LP ili jedne kategorije za sve. To je samo nastavak na tezu koju je iznio 4QV. O tome diskutiram. Gomilanje brda kategorija za nas 15 je čista glupost. Najbolji primjer je "Rover" kategorija, koja je izumrla i prije no što je zaživjela. 6h mi je u tom rangu.

Bitna stvar je da postoje lokalna natjecanja, koja mogu udovoljiti onima koji su zeljni kategorija (i nagrada). Problem nastaje sto klubovi nemaju para, pa je tih natjecanja svake godine sve manje. Treba pogledati i u tom pravcu.

Cvrsto ostajem kod pozitivne diskriminacije prema zenama i mladima, a i prema pocetnicima (hvala VX). Sve njih definitivno treba smisleno nagraditi i nagradama potaknuti da rade vise i u sto vecem broju.
Govorimo o podmladjivanju clanstva, valja raditi u tom pravcu i u takmicenjima, pa im dajmo kategorije koje zasluzuju.

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #24 : 19. Srpanj. 2016, 17:00:23 »
Dobro se čita ono što si napisao - o tjeranju ljudi bez love da rade HP, a nemaju za linearce. Možda da se pokušaš jasnije izraziti?

I dalje sam za ukidanje bilo kakve diskriminacije, makar i pozitivne.  Osim toga - utrpao bi HP i LP u istu vreću da smanjiš kategorije, a onda ih povećavaš na temelju godina života, sadržaja donjeg rublja ili nekog svog kriterija po izboru :o.

Ne rade ljudi u contestima jer su željni nagrada, nego zato jer ih to veseli i zašto kroz razuman izbor kategorija ne potaknuti neke od njih koji nemaju love za pojačala, niti oba dana vikenda za full-time contest da u okviru svojih i ograničenja iskažu svoje sposobnosti i tehnički nivo? YL nisu hendikepirane u nikojem pogledu i ne vidim zašto im treba posebna kategorija, osim da bi neka od njih dobila kakvo priznanje na temelju spola? Nije ovo bacanje diska...

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #25 : 19. Srpanj. 2016, 22:19:03 »
E, moj Borise:
Citat:
Gomilanje brda kategorija za nas 15 je čista glupost. Najbolji primjer je "Rover" kategorija, koja je izumrla i prije no što je zaživjela. 6h mi je u tom rangu.
Gledaj to ovako taksativno da ti bude jasnije:
1. Ti radiš stupove i antene izvan svog stalnog QTH. Super!
2. Ja ne mogu raditi nego samo iz portabla ako se želim javiti . Ako radim iz balkona ( kao u većini UKV i skoro svim KV kontestima, onda mogu samo podijeliti bodove ( jer nema šanse za nešto više)
Ako idem u brda, onda moram birati kad nije kiša, iako je u planinama skoro uvijek oblaka s rosom pa dodjem sav mokar. A treba i tegliti 6-7 km u brdo na leđima.
3. Pitanje: ZAŠTO?
3.A. odgovor: DA BI TEBI PODIJELIO NEKOLIKO BODOVA pa da ti osvojiš nagradu, a ja figu, jer se sa 5W ne mogu nositi s tvojom antenom i tvojim (kilo)vatima.
4. A zašto to radim? DA TI NE BI IMAO SAMO PET SUDIONIKA: a neću ih sada nabrojiti.
5. Gdje je moja satisfakcija? : Ma ne da sam zaslužio ja nagradu u nepostojećuj kategoriji, već bi mi ti i takvi koji zagovaraju jednu kategoriju trebali podići spomenik!!!
Ajd jesi li shvatio sada zašto trba više kategorija?
AKO NISI AJ ĆAO!
Uostalom danas mi je došlo pismo iz NL za amblemom nizozemske zastavice i grba nihovog saveza sa pismom zahvale što sam im poslao log. Nije3 bitno mjesto.
Pismo ih je koštalo 1,1 Euro, naravno i malo volje. Oni su znali da sam htio sudjelovati u njihovom kontestu i tako mi zahvalili, bez pehara, "drva s natpisima " itd.  Ameri mi svakle godine pošalju papirnato nekoliko diploma A neš ti love. Ti mi ne daš da osvojim doma niti PDF diplomu?

KOORDINATORI: Što više kategorija to će više ljudi sudjelovati jer će se osjećati ugodnije. NPR: Bilo jje opravdanih prijedloga iz Kvarnerskog zaljeva ( Hrvatskog Primorja ) da se napravi kategorija fiksnih postaja iz adrese stanovanja, a ne iz portabla. Vi mnogi ( uostalom kao ponekad i ja ) odete u  dobre lokacije i odradite u jednom aktivitiju što oni naprave u šest - sedam perioda. Gdje je tu jednakost?

6. Pričalo se o sistemima stupova antena uređaja itd. Neka , slažem se da je to u svakom slučaju lijepo. Ti isti se zalažu za jednu kategoriju!!! Pa kako će se natjecati u istom rangu s onima koji imaju pet do deset ljudi i koji pokrivaju istovremeno više bandova, kada pojedinac može raditi jedan band ozbiljno, a ostali su onako samo da se poajvi na njima...

Borise mijenjaj taktiku i svoje poglede na više kategorija. Neka bude jedamn čovjek u kategoriji za koju misli da će najbolje odraditi. Tako ćeš ga privući, bez obzira bio on tek u pelenama, prvo razredu osnovne škole ili pred penzijom kao ja.
Pozdrav svima,  Zvone
P.S. Ah da nas petnaest? Pa bit će nas i manje. Kao što vidiš, ja sam "jedva " zadovoljio plasman u ACTIVITY, jer sam slučajno radio tri dijela.
U Zadnjem ( šestom periodu) nisam htio raditi, već samo u Alpe Adria UHF, Kako nisam mogao uploadati samo u to natjecanje , prisilili su me da imam bodove i u Activity. Dakle i ja odlazim i iz tih tvojih petnaest.... Pitaj se zašto?

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #26 : 19. Srpanj. 2016, 22:25:09 »
vidikako drugi rade...

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #27 : 20. Srpanj. 2016, 03:15:53 »
Od bodovanja smo prešli na kategorije...možda bi gazda mogao odvojiti ovaj dio diskusije u novu temu?

Za Zvonu bi mogli ustanovit posebnu kategoriju i za nagradu davat kabanicu :D  Ovo s fix/port podjelom staro je koliko i pojava SO/MO na UKV bandovima, ali se nije održalo. U prvom CW VHF 2m natjecanju tamo 1981 čini mi se koje je organizirao SRH (nw HRS) zadržali smo takvu podjelu, ali nije dala rezultat. Uostalom, pametni su registrirali stalnu lokaciju na vrhu brda i prije toga - bilo je dosta primjera u Sloveniji.  Ponašanje Nizozemaca samo je mali dobar primjer kako se vodi jedno natjecanje, ali mi do toga nismo još došli.

PS - spomenuto VHF CW natjecanje ostalo je zapamćeno po tome što je u pravilima objavljen datum i sat podjele nagrada, što se nije ni prije ni poslije nikad dogodilo, hehehe.

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #28 : 20. Srpanj. 2016, 07:26:54 »
Gogo, nije nova tema! Prošitaj to ovako: Ovo je srž borbe za postotke da li na dvije, tri  ili četiri decimale, svejedno.
Citat:
Od bodovanja smo prešli na kategorije...možda bi gazda mogao odvojiti ovaj dio diskusije u novu temu?
Tema je Generalni plasman u super kupovima, UHF&SHF natjecanjima itd.
Postotak čega, ako imaš jednu kategoriju s neodvojenim SO i MO kao štio je bilo na Alpe Adria UHF/SHF, jer su bili svrstani SO i MO u jednu generalnu listu....
Od tuda se razvio dodatak da bi trebalo i više kategorija koje bi dale bolje pozicije za neke amatere, a prisililti druge snagatore da se još bolje angažiraju.
Uzmi primjer: Jedan radi s dva ili čak tri sustava u tri smjera i ti radiš s jednom antenom i 50W On napravi 250 000 bodova, a ti sretan i zadovoljan napraviš 25000 ( Ajme koji rekord za tu snagu). Tvoj trud se boduje samo s 10% od njegovog.
Ako ste u realno različitim kategorijama, onda ćeš ti dobiti za svoj trud 80% ili čak i više bodova, a što je opravdano i nije elitizam. Generalno jedna lista koja bi bila realnija slika i bilo bi daleko više radioamatera.
dakle o tim kategorijama se priča...

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #29 : 20. Srpanj. 2016, 07:30:21 »
O ovome: