Autor Tema: Testiram far 24 GHz  (Posjeta: 2122 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
Testiram far 24 GHz
« : 17. Travanj. 2016, 16:37:32 »
Pozdrav vsem,

na lokaciji JN86AO sem testno postavil far za 24 GHz, natančneje 24.048044 GHz moči 180 mW. Papagaj sicer oddaja drugi lokator, kamor bo far po testiranju tudi romal. Če ima kdo možnost poslušati bi prosil za test in kratek raport.

73, Janko

Offline S59GS

• Sr. Member
Odg: Testiram far 24 GHz
« Odgovori #1 : 17. Travanj. 2016, 20:43:40 »
Janko pozdravljen, verjetno ima papagaj lokator od Kuma JN76MC ( na Kumu se ga bo dlje slišalo, ker ime Dolina že  pove dovolj - saj veš kaj....... ) , itak ga boste tam v tvoji okolici še dovolj dobro slišali , če bi bil na prej omenjenemu lokatorju, 73 – GL-S55ZMS.
73 GS

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2 : 19. Travanj. 2016, 09:57:57 »
Super!

Far u blizini.  Malo sam knap sa QRL-om ali u slijedećih par dana idem gore da ga čujem
. Poz. 9A1Z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #3 : 23. Travanj. 2016, 13:17:56 »
Jučer između dvije košnje trave ( ipak je travanj  :) ) uspio sam oslušnuti novi 24GHz beacon.
Beacon se čuje odlično. Signal je toliko jak da se zapravo čuje 360 stupnjeva. Čujne su refleksije od okolnih zgrada.
U pravom smjeru signal je 59+40 dB u kuckanju do +60. Mikro lokacija fara nije mi točno poznata pa je udaljenost izračunata iz JN86ao i JN86el00 tg  i iznosi oko 28 km.  S ove lokacije imam LOS prema beaconu taman je rupa između okolnih brda.
Nekoliko slika u prilogu kao i link na mali video.
Hvala ekipi za postavljanje fara , biti će jako bitan za podizanje aktivnosti i test RS prema okolnim zemljama. Barem sada mogu ponijeti transverter i biti siguran da ću nešto čuti!
Poz 9a1z
Video :https://youtu.be/miQWMuI9uR0  Svakako ovdje treba spomenuti prijatelja Ernija čije su donacije i beacon i dijelovi mog transvertera. Hvala Ernie!
« Zadnja izmjena: 24. Travanj. 2016, 10:56:03 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 24. Travanj. 2016, 10:28:50 »
I još jedna slika.
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #5 : 05. Svibanj. 2016, 13:44:44 »
Kad već testiramo farove..

ili mikrovalni turizam.
Jučer sam uspio ponijeti na poslovni put  prema Rijeci i opremu za 24GHz.  Ideja je bila provjeriti far 9A0BKU . No uskoro se akcija pretvorila u mnogo više. Adam je svojom vrhunskom NNNI spremnošću odjurio na Skitaču  i odradili smo super vezu: Skitača<>Vrata Jadrana ( benzinska na Riječkoj zaobilaznici). Udaljenost je 44 km i LOS preko mora ( karta trase niže) . Sve u svemu, gromoglasni signali  na obje strane pa se veza ubrzo pretvorila u ugodno časkanje na bandu. Na žalost, nismo se čuli preko oblaka što bi bila moja prva RS veza na 24GHz ali i ovako sam vrlo zadovoljan ekspedicijom i mojim prvim dolaskom na more u radio safari. Far na Učki radi, ali kuca ERR  no signal je dobar. Kasnije kada sam podigao elevaciju i do kraja skale. Po mojem umjeravanju  transvertera frekvencija  bi mogla biti 24048.050 MHz. U signalu ima primjese refleksija ili RS od oblaka iza Učke.  Na povratku stajem i na rezervnoj lokaciji, benzinskoj na južnom portalu tunela Tuhobić. Adame i tu bi bilo dobro. Vrlo dobar pogled prema Skitači preko Cresa koji se ovdje nadvisuje ( trasa 53 km). Evo ,ovaj izlet je možda i najbolji  uvod u kontest idućeg tjedna. Sve nas je više na 24 i postaje zanimljivo.  Adame još jednom hvala na vezi i čujemo se!Tko zna , možda se nađemo u nekom oblaku. 73s   Luci , 1z

Link na video https://youtu.be/RIUMHozEado ( veza 9A4QV 9A1Z/P)   i na kratki video kako se prima u Rijeci 9A0BKU https://youtu.be/Zhu-5PBHJVA
« Zadnja izmjena: 05. Svibanj. 2016, 14:03:11 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 05. Svibanj. 2016, 17:08:27 »
Luci pozdrav,

to je bio dobar test. Na prvom videu možeš uočiti kišu na par mjesta kako pada i to je razlog zbog kojeg si čuo 9A0BKU na 24048.050 sa RS tonom. I kod mene je dolazio tako, ali puno slabije jer je pozicija beacona takva (na OiV objektu) da je u mom smjer na putu i radarska instalacija sa antenom, poštanski objekat sa stupom , vrh Učke i kula na vrhu a i nešto više km udaljenosti. Imam negdje video pa ti možda kasnije uplodam čisto za usporedbu.
Beacon kuca ERR jer se zablesavio PIC16F84A, pojava koja se dešava kod velikih atmosferskih pražnjenja na učki koja nisu rijetka. Osim toga EM polje je strahovito jako, tako da je moguće da i RF upada kroz koaxialni kabel koji koristimo za napajanje beacona (RG-213). Treba restartati beacon, fizički uključiti i isključiti. Čekati da nestane struja je skoro pa nemoguće jer je beacon spojen na sustav napajanja u nuždi. Može ga zaustaviti samo nuklearna explozija  8)

https://www.youtube.com/watch?v=JTeha-dpOMs
https://www.youtube.com/watch?v=YK9xOZzZ0vA
https://www.youtube.com/watch?v=ebKK-n555_Y

Druga dva filmića su lošije kvalitete jer samo morao koristiti onaj prvi telefon da te nađem sa SDR-om nakon što si ostao bez baterije.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #7 : 05. Svibanj. 2016, 19:57:48 »
Adam , baš se zgodno čuti i na drugom kraju veze  :)
Čak i vidjeti na SDR-u  HI!
Odlično snimljen video serijal!
Malo je čudno zvučalo kada mi je počela rikavati baterija :o Sva sreća da sam ponio dvije. Iz videa je vidljivo da je onaj RS point meni bio iza Učke. Ništa, probati ćemo ponovo, možda i na veći QRB!

Puno pozdrava i čujemo se. 1z
Luci, 9A1Z