Autor Tema: Magnetna antena  (Posjeta: 1812 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
Magnetna antena
« : 14. Siječanj. 2008, 13:15:43 »
Na koju duzinu da odrezem zraceci element magnetne antene, trenutno je dug oko 130cm, treba mi za auto (APRS traker). Vjerojatno netko ima iskustva, moze 5/8 ili 1/4, da ja sam ne mudrujem, zica je 3mm inox. Od kud se racuna duzina, dali od mjesta gdje je koaksijalni kabel spojen za antenu ili od mjesta gdje je vijak za podesavanje nagib antene?

Damir

Offline 9a2ri

• Full Member
Odg: Magnetna antena
« Odgovori #1 : 14. Siječanj. 2008, 17:52:49 »
Pozdrav Damire
Sada nisi bas dobro objasnio koju antenu imas, ako imas antenu obicnu bez ili sa trapovima.
Naibolje je ako imas obicnu vertikalku , spoi esvermetar i vidi kako ona zraci, dali imas puno povratnog RF onda probai prije je produziti sa dodavanje malo zice ne vise od 2 cm , ako se esveer pogorsa znaci da je pre duga. Skini onai komadic zice i pocinji je sracivati po 5 mm dok dobijes dobar esveer. Ako uspijes doci do skoro nule znaci da antena ti dobro zraci. Ako imas antenu sa trapovima znaci da je za vise bandova, tu koi put za dobiti dobar esveer treba sracivati koaksijalni kabel a mozese i skracivati vrh antene ali neces puno pobolsati situaciju jer je ona podesena sa trapovima koja ima.
Damire dobra ti zabava i dobar uspijeh
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a2fw

• Newbie
  • *
Odg: Magnetna antena
« Odgovori #2 : 14. Siječanj. 2008, 21:53:52 »
  73 Damire!
Za tu antenu sa magnetskim postoljem trebaš imati zavojnicu u podnožju, ako je 5/8.Štap će ti biti oko 120cm (skupa sa zavojnicom), ali to ovisi od slučaja do slučaja najbolje kako kolega reče postepeno uz SWR metar.Da ti je 1/4, štap bi bio kraći od 50cm a zavojnicu za kompenzaciju kapacitivne komponente koju imaš kod 5/8, ne trebaš.
 73, Nikola.