Autor Tema: home CNC for uW  (Posjeta: 2680 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AD6IW

• Hero Member
home CNC for uW
« : 10. Rujan. 2015, 18:56:52 »
X band sspa, prototype

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
Odg: home CNC for uW
« Odgovori #1 : 10. Rujan. 2015, 19:17:33 »
vidim Gorane da ipak nisi uspio naći zadovoljavajuće majstore koji bi se zezali sa našim stvarima!?
odlično to izgleda
LP
K
Kreso

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2 : 11. Rujan. 2015, 05:26:46 »
Gorane super!
Ali jedna radnja nije dokumentirana: čišćenje površine aluminija. Kod mene čelična spužva i deterdžent ili ponekad mjedena kefica i alat za graviranje     ;)

1z
Luci, 9A1Z

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 11. Rujan. 2015, 05:49:22 »
Gorane super!
Ali jedna radnja nije dokumentirana: čišćenje površine aluminija. Kod mene čelična spužva i deterdžent ili ponekad mjedena kefica i alat za graviranje     ;)

1z

Ti možeš skoknut i sa biciklom, do Koprivnice ,tamo ima svega što ti srce poželi.
73 GS

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 11. Rujan. 2015, 07:17:55 »
GS molim više podataka o toj Koprivnici . Kaj se tamo radi ?

Zaboravio sam pitati Gorana. Prototip je sada za baciti    ;)  1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 11. Rujan. 2015, 08:21:00 »
GS molim više podataka o toj Koprivnici .
kad se male ruke udruže i slože,
odličan primjer djelovanja udruge, nije bazirana samo na uzimanju (novca kroz članarinu) nego članovima pruža razlog zašto bi bili članovi te udruge
s5tech
napravljeno preko 100 kompleta kao i 3d printera,

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 11. Rujan. 2015, 08:31:25 »
Gorane super!

1z

E kada bi na stroju imao sistem za odstranjivanje spene, onda ti ne bi trebala celicna spusva. Naime kod rotacije spene izgrebe se aluminij on da to izgleda ne bas profesionalno. Dodatkom sistema za skupljanje spene gotovi uradak ne treba dodatno "lickati"  8)

By the way, nice job!
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 11. Rujan. 2015, 09:50:11 »
Ponekad je više problem kod obrađivanja metalov tako i kod Al ( igla = na hrvatskom ? a i grebanje  )  jer nisu    optimalno izabrani pogoji odrezivanja uz  naostrenije oruđje  (neustrezno  orodje –frezarji…. ) te dosta bitno prave ugle orodja  za koji metal se obrađiva, oni pravi metalci , če več znati o čem je govora …….
( Prvomajska takođe  i iz Labina je bila Zakon svoje vreme…- the best…).
http://www.labin.info/2,79,epitaf-za-prvomajsku-rasa.aspx
73 GS

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #8 : 11. Rujan. 2015, 10:29:46 »
Hmm kad se samo sjetim , a stariji će tu znati za Čakovečki Metalac.
Moj prvi zadatak u toj firmi kao mladom inženjeru na prvom poslu   ( 1988 god. ) bila je primitivna CNC sa koračnim motorima .Zapravo je to bila motorizacija postojeće Metalčeve glodalice.   Program sam napisao u nekoj verziji BASIC-a za tada još mlade PC-e , a glodalica je prihvaćala standardne 2D DXF fileove. Interface je bio preko paralelnog porta PC-a. Mašina je bila izložena na Velesajmu ,ali proizvodnja nije zaživjela.  Metalac je imao druge  pouzdane strojeve no kraj je došao prije CNC revolucije. Da mi je sada neka od tih glodalica.... za uspomenu imam samo Al  uratke , eno ih stoje na regalu Sorry za nostalgiju.
 Ipak je ostalo malo osjećaja za mehaniku iz tog razdoblja.1z

Luci, 9A1Z

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 11. Rujan. 2015, 10:52:02 »
Luci , Metalac  Čakovec  kao i npr. Progres Zrenjanin ...su imali tada prejaku konkurencijo od Prvomajske,  jer je bila dosta kvalitetnija i snažnije, preciznija ( i po veličini ….). A Prvomajke se je moglo nači i u Njemačkoj, tako i to nešto govori.
73 GS

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #10 : 11. Rujan. 2015, 13:05:00 »
Da, i ja mislim da je Prvomajska tada bila No.1 sto se tehnologije tiče, u Yugi sigurno a i dalje. Ja sam proveo u navedenoj Prvomajska-Rasa kao praktikant 4 godine od 1986-1989 godine i prosao pa skoro sve procese u proizvodnji. Posla je bilo toliko da smo čak i mi praktikanti ostajali nakon 15:00 i bili plaćeni za posao koji smo radili.

NC i CNC tokarilice i strojevi su se najviše izvozili u Njemačku. Koristila se Siemens numerika, te doslovce "televizija u boji"  ;D. CNC tokarilice sa Z osi i revolver glavom bili su sasvim normalna stvar tih 80-tih godina. Ono sto danas rade 3D printeri iz ABS plastike Prvomajčani su izrađivali od zeljeza, čelika, aluminija, samo puno većih dimenzija. Programi su se učitavali u strojeve pomoću mikro kazeta, zatvarač za pušku mogao se izraditi u čas vremena......

Sjećam se robota na kojem sam i ja ostavio svoje ruke na kojem bi viljuškar dostavio palete sa otpiljcima i nakon određenog vremena vratio se po iste palete sa gotovim proizvodom. Taj je stroj tada bio predstavljen na sajmu u NJemačkoj i govorilo se o vrijednosti od milion i pol maraka. Na kraju je cijeli robot i stroj zavrsio neiskoristen kao i svi potencijali koje je Prvomajska imala.

tempi passati.....
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 11. Rujan. 2015, 20:09:32 »
Mi stariji znamo šta govorite. Ali mlađi bi, zbog embarga na infornacije, mogli pomisliti da to što pišete nije istina. Zato nemojte politiku u našu butigu da ne naj.....