Autor Tema: Homemade spectrum analyzer  (Posjeta: 5428 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Homemade spectrum analyzer
« : 18. Kolovoz. 2015, 20:10:16 »
Pozdrav,

evo dovrsavaju se neke sitnice na homemade Matjazevom spektralacu do 1700 MHz.
Evo jedan sneak peek na promatrane GSM signale sa RBW 4 MHz i span 50 MHz
https://www.youtube.com/watch?v=LQW4XZQhuZQ
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: Homemade spectrum analyzer
« Odgovori #1 : 01. Rujan. 2015, 21:34:33 »
Molio bih one koji imaju kristalne filtere od 10,7 MHz sa fotografije neka mi se jave. Potrebni su mi kristali za zavrsetak kristalnog filtera u spektralnom analizatoru.
Obicni kristali od 10,7 MHz nisu dobri, potrebni su kristali iz kristalnog filtera. Unaprijed se zahvaljujem!
http://lea.hamradio.si/~s53mv/spectana/sa.html
EME enthusiast

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 29. Rujan. 2015, 18:53:20 »
Takav filter možeš naći u starom RUP-12

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #3 : 29. Rujan. 2015, 21:59:34 »
Zahvaljujem Živanu YU1KY i Draganu 9A5AA na pomoci. Kristali su na svom mjestu. Sad slijedi stimanje kristalnog filtera. Uskoro i ostale slike kompletnog spektralca.
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #4 : 08. Listopad. 2015, 09:34:06 »
Radovi se polako blize kraju, ozicenje je napravljeno komplet, jos samo zalemiti par koaksa, montirati jedan preklopnik, N konektor i istjunirati interdigitalni filter na 2,1 GHz. Evo par slikica. Nastavak slijedi.
EME enthusiast

Offline 9A5HZ

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 08. Listopad. 2015, 20:48:01 »
Bravo majstore!!!!
Pošalji dimenzije i kako bi želio da izgleda naljepnica na prednjoj ploči, napravim pošaljem gratis za majstora  ;D
Pozdrav 
73 de Zlatko
73 de 9A5HZ  Zlatko

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #6 : 05. Prosinac. 2015, 23:53:18 »
Nastavak sage o spektralnom analizatoru. Podesen LC filter (oko puta pi). Jedino frku radi kristalni filter, koji nikako da propusti signal. Moram skinuti komplet kutijicu i pogledati mozda negdje postoji prekid voda ili zalemljeni naopako tranzistori. Za sada imam 4MHz, 700kHz i 150kHz rezoluciju.
Spektralac ide do 1700 MHz. Testiran tako da sam spojio kristalni oscilator od 40 MHz (kockica) i sa malim komadicem zice priblizio anteni koja je spojena u spektralac. Izbrojao sam do 42-og harmonika.
Evo i mali video i neki primljeni signali sa 30cm zice.
https://www.youtube.com/watch?v=NS4TJpd23_c
EME enthusiast

Offline 9A5HZ

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 06. Prosinac. 2015, 08:14:21 »
Super! A naljepnica hi........čega za isporuku

Zlatko 9A5HZ 73
73 de 9A5HZ  Zlatko

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #8 : 07. Prosinac. 2015, 07:04:31 »
Jako lijepo... pogledao i filmić. Analogna tehnika je analogna tehnika.
1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #9 : 08. Prosinac. 2015, 11:29:41 »
Ovo je jedan skolski primjer analizatora spektra. Cista analogna tehnika, jednostavna i razumljiva svima. Matjazove konstrukcije su ciste kao suza. Sklop ili radi ili neradi, ako neradi onda je greska u lemljenju odnosno u samoj konstrukciji.
Jedino mi zadaje probleme kristalni filter. Uspio sam ga naterati da propusti signal ali samo 50kHz RBW.
20kHz i 10kHz nema razlike u propusnoj sirini (ista je kao 50kHz) samo sto je amplituda manja (nastaje gusenje). Najvjerojatnije nisu dobri kristali... bez ideje sam.
Hvala Zeljku 9A2EY na tehnickoj podrsci i Predragu 9A5IP na aluminijskom profilu za interdigitalni filter.
EME enthusiast

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #10 : 08. Prosinac. 2015, 11:43:13 »
Pozdrav iz sunčanog Splita !
U kristalnom FM filteru imaš različitih kristala jer je ( kod starijih ) za 50 kHz trebalo to postići , a noviji za 25 kHz su opet drukčiji. Tebi trebaju kristali iste frekvencije , a to znači da ti ih treba više komada filtera za komplet :-)
Puno pozdrava 
Mike  ;)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #11 : 08. Prosinac. 2015, 18:05:38 »
Tesko da ces ga natjerati da radi kako treba bez da izmjeris svaki kristal sa VNA i sa tim parameterima dizajniras filter. Kristali se jako razlikuju, cak I oni sa istog
batch-a. U principu cemu ce ti uzi propusni opseg od 50 KHz ?. Sumljam da ces mjeriti phase noise sa tim SA ?
« Zadnja izmjena: 08. Prosinac. 2015, 18:15:03 AD6IW »

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #12 : 08. Prosinac. 2015, 19:29:17 »
Koliko se sječam, trebala su dva kristalna filtera, da sam dobio četiri puta po četiri jednake kristale, koje sam onda ugradio u Matjažev kristalni filter. Kod podešavanja se je trebalo tačno držati Matjaževe procedure, tako da sam podesio jedan po jedan kristal u filteru.
Kristale sam izabrao pomoču sklopa oscilatora, ubacio kristal po kristal i jednostavno merio frekvenciju, flomastrom onda to pisao na njih i tako dobio pare.

73, Janko

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #13 : 09. Prosinac. 2015, 08:11:44 »
Pozdrav decki,

na kraju sam uspio naci vise filtera istog tipa i sve sam ih kanibalizirao nebi li dosao do istih kristala. U nekim kritalnim filterima istih tipova nisam nasao iste kristale, cak su bili i izgledom drugaciji i na razlicitim frekvencijama. Na kraju sam ipak uspio pronaci 4 komada koja su frekvencijom blizu. Tri kristala su u 50Hz od 10.690 MHz dok je cetvrti odstupao oko 200Hz od ova tri. Ne vjerujem da je to lose. Ili ipak...
Mozda necu koristiti uzi bandwidth, ali ipak me kopka zasto to ne radi kako treba.
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #14 : 04. Siječanj. 2016, 18:13:07 »
Kristalni filter u spektralcu kojeg sam napravio ne radi kako treba zbog PIN dioda. Stavljene su pogresne PIN diode. Bandwidth filtera ovisi o impedanciji PIN dioda. U originalu ide BA596, kako je ona cista egzotika ja sam stavio BA592, ne gledajuci karakteristike dioda. Naravno BA592 ima prenisku impedanciju.
Impedancija treba biti oko 2.5koma pri 10uA struje. Najslicnija PIN dioda po karakteristikama  koju sam pronasao je BAR15-1, jedino je drugacije kuciste (dupla dioda zajednicka katoda).

73
EME enthusiast