Autor Tema: D4C-PJ4VHF = tropo QRB >4600 km!  (Posjeta: 8175 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
D4C-PJ4VHF = tropo QRB >4600 km!
« : 11. Svibanj. 2015, 18:35:45 »

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
Odg: D4C-PJ4VHF = tropo QRB >4600 km!
« Odgovori #2 : 12. Svibanj. 2015, 11:40:26 »
Hi Gogo,
bio si nepažljiv i propustio http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=1039.msg24466#msg24466

Citat:
To je dječja igra vs...
Nisam baš shvatio zašto bi 4686 km od PJ do D4 bilo dječja igra prema Goranovih 3773.6 km  (KH6HME/B BK29GO - AD6IW CM67VI 3773.6 km), bar na 2m ??  Istina, KH6 ima i 70cm beacon a na D4 ga nema, no kad ide, onda ide...

73's

P.S. Mali ispravak u 16:20 local - samo da ne bude zabune - ispravljam typo error (a ne volim ispravljati direktno post nakon toliko vremena, bolje da se sve vidi) Goranov www loc je bio CM87vi a ne CM67vi kao što je napisano - ali izračunat QRB je ispravan jer je računat s pravim WWWloc (CM87vi) , greška je nastala kod lošeg prekucavanja u hrvhf forum input box...
« Zadnja izmjena: 12. Svibanj. 2015, 15:29:38 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 12. Svibanj. 2015, 16:27:38 »
Kao sto si i rekao, poanta (moja) je bila na 70cm ali i 2m signal sa Hajwana  ;D je puno jaci nego ovaj D4C. Naravno tu treba uzeti u obzir i antene koja je kod US guys bila duzine metar i nesto , ako i toliko....

Mozda bitnije od svega toga je to da su ovo klasicni sea ducting signali prije nego tropo, ili sto kaze Gogo pravi tropo. Sta im to znaci pravi tropo??
Trebalo bi izracunati i vidjeti koliki je maksimalan trpopo qso moguc ako se uzme za cinjenica da je najvisa tocka koja se u praksi uzima u obzir 50.000 stopa visine kao podrucje od koje se reflektiraju signali u tzv. tropo propagaciji.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #4 : 12. Svibanj. 2015, 17:21:09 »
Tocno Adam, ovaj ducting je mnogo jaci i traje duze. Proslogodisnji ducting je trajao punih dest dana, i frekventno je visi.Do sada je radjeno sve do 5.7GHz.
Mislim da je na mojoj web stranici jos uvijek sound file od 1.3GHz KH6 beacon-a.
Interesantno je da ovaj ducting ide puno dalje (W1LP/mm) samo nema aktivnosti na pacifiku. Jos uvijek nije uradjena veza na 10GHz sto bi bilo daleko vise od sadasnjeg rekorda. Kod jaceg
ductnga
Hawaii se rade iz Kalifornije sa HT i rubber duck antenom.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #5 : 12. Svibanj. 2015, 17:36:43 »
Na link sam naletio kod OK2KKW, prema tome - ništa ja tu ne... :D

Negdje kod DF5Ai sam naletio na neke lude tropo veze s nekim RW1.../mm tamo oko zapadne afrike...ludnica, nema se šta reći... Meni samo nije jasno kako su takve veze moguće u sjevernoj i srednjo EU kad je prognoza ljubičasta, a kod nas na moru ni kad je crveno nema se šta uraditi... Nije toliko bitko čiji je veći, svi su dobri ;D  Signali mislim ::)

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #6 : 12. Svibanj. 2015, 18:05:21 »
https://www.youtube.com/watch?v=MZmBANS5ong&feature=youtu.be

MAMMA MIA...čisti tropo kažu...
Gledaj sine gledaj moj post...pod tropo an forumu !
D4C ima i 432MHz bcn za Vas info.
http://d4c.cc/?p=699
Zadnji info: D44TD is now active on 2m from HK86no. He is listening CW signals from EUROPE. turn the antennas to Caper Verde 144.300
73

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #7 : 12. Svibanj. 2015, 18:23:14 »
Slabo pratim tvoje postove čini se ;D a i puno drugih ovde...

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #8 : 12. Svibanj. 2015, 19:58:51 »
Citat:
He is listening CW signals from EUROPE. turn the antennas to Caper Verde 144.300

Mala korekcija, Ducting ne radi preko kopna, vec preko vode. Kada dodje do kopna bude jako oslabljen. Kod jakog ducting-a ide inland ali ne daleko.

Zbog toga D4 radi stanice na atlanskoj strani CT,G,CN8,EA8, dakle kopnena EU sa 9A je mission impossible  :'( Preko kopna radi tropo, sto je uzgred predaleko za kopnenu EU.
« Zadnja izmjena: 12. Svibanj. 2015, 20:19:09 AD6IW »

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #9 : 12. Svibanj. 2015, 20:44:38 »
Goran , ima zanimljiv duct između EA5 , EA6 i  9A koju prebacuje  Italiju. Osobno sam radio sa 3 W EA5.
Ako se malo bolje pogleda uz slične uvjete u Sredozemlju Jadranu   i  Antlantiku , možemo prebaciti i Gibraltar i povezati  duct na oceanu.
Naravno da je ovakva propagacija daleko rijeđa i slabijih signala i sigurno frekventno selektivnija ali moglo bi ići.

Isto tako interesantan je i MS rekord  S5 prema EA8 koji je bio dio duct.

1z
Luci, 9A1Z

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #10 : 12. Svibanj. 2015, 21:06:48 »
Citat:
He is listening CW signals from EUROPE. turn the antennas to Caper Verde 144.300
Luci,
za to trebas imati konja, nije mi poznato da duct ide na L  :)
Duct radi na
principu waveguide, koji se formira izmedju povrsine okeana i inverznog sloja.
Znam za duct preko sredozemlja, i koliko mi je poznato najduza trasa je izmedju UT5JCW i EA8, na zalost no QSO only one way

http://www.ok2kkw.com/zajimavy_dx.htm
« Zadnja izmjena: 12. Svibanj. 2015, 21:21:44 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #11 : 12. Svibanj. 2015, 22:18:52 »
Goran , ima zanimljiv duct između EA5 , EA6 i  9A koju prebacuje  Italiju. Osobno sam radio sa 3 W EA5.
Ako se malo bolje pogleda uz slične uvjete u Sredozemlju Jadranu   i  Antlantiku , možemo prebaciti i Gibraltar i povezati  duct na oceanu.
Naravno da je ovakva propagacija daleko rijeđa i slabijih signala i sigurno frekventno selektivnija ali moglo bi ići.

Isto tako interesantan je i MS rekord  S5 prema EA8 koji je bio dio duct.

1z

Luci, treba razlikovati tropo scattering i tropo ducting. 9A prema EA6 i EA5 je klasičan tropo scattering kojeg sam i ja radio nekoliko puta kad sam imao 4x5 vertikalni stack. 9A1P i postaje oko Poreča redovito rade EA6 i susjede na 2m preko ljeta upravo tropo scatterom.

Tropo ducting je nesto sasvim drugo, i funkcionira kako je Goran i rekao. E sad zašto preko mora ide a preko kopna ne ide? iz jednostavnog razloga što se tropo ducting dešava zbog inverzije i to na visinima od 500 pa do 2000-3000 metara ASL. Kako na trasi postoje i planine koje su vise od ductinga onda se naravno taj ducting prekida. Ducting, pogotovo sea ducting nema istu visinu na svim morima, na Pacifiku je taj ducting nesto niži ako se ne varam dok je kod nas u Jadranu i Mediteranu najćešći ducting visine dvadesetak metara. Vjerovatno si cuo i priče iz prakse kako je netko sa mora odradio super veze a drugi sa planine i 1700m niti primirisao ductingu, upravo zbog visine na kojoj se ducting nalazi.

Već sam pisao o tome, svojevremeno sam proveo 3 godine u Libijskom moru, 200 km južnije od Lampeduse te sam tijekom ljetnih mjeseci redovito pratio sea ducting prema svim smjerovima na frekvencijama 120, 160 i 960 Mhz. Sea duct je nevjerovatno selektivan, recimo na 960Mhz je razlika od samo 3m nadmorske visine dovela do toga da se signal kompletno izgubi. Spustanjem samo 3 m niže, signal je bio maximalne jacine.

Sea duct na poziciji gdje sam ja bio radio je na "sklopku" i u opkladama sam se najeo i napio puno puta na racun ekipe. Naime tih godina funkcionirao je još uvijek analogni modilni telefon Etacs na 900 mhz. Tijekom godine, trebalo je imato antenu veceg pojacanja da di se logirao na baznu postaju koja je udaljena 200km. Tijekom ljeta, čim bi zapuhao južni vjetar, proradio bi sea ducting. Južni vjetar bi donio vrući pustinjski zrak iznad relativno hladnijeg zraka koji je iznad morske površine. Temperatura mora koja je oko 27 stupnjeva ljeti zagrijava i zrak iznad njega. Pustinjski zrak je temperature i preko 50 stupnjeva. lagana inverzija i stvara se ducting preko mora.
Cim se smjer vjetra okrene, ducting nestaje. I to tako godinama....

Istu stvar primjetio sam u kontaktu sa postajama iz Francuske koje bez problema konektiraju 7X2 postaje na 2m u istim uvjetima.

Mediteran je dosta kompliciran za sea duct jer obala nije ravna vec dosta razvedena, tako da za prebaciti cijeli mediteran u smjeru istok - zapad treba puhati juzni vjetar po cijeloj sjevernoj africkoj obali. Takvi uvjeti su jako rijetko po cijelo trasi istovremeno.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #12 : 13. Svibanj. 2015, 04:36:13 »
Smajo da te čovik ne pozna još bi ti i povjerova ;) Mislim da onaj mali dio Italije isto Ducta dijelomicno dio tropo scater signala prema EA3,EA5,EA6, razlika je samo u koje doba dana ide prema odredjenoj zoni. Recimo EA3 - radi vise puta dnevno, ujutro navecer, Ea5 path radi skoro pa uvijek navecer, EA6 path je uvijek najbolji popodne. Znaci razlicite dobe dana, razlicite vrste propagacije? Pusa U Labin svevišnjemu sad i propa forenzičaru... Kaj je je ha?

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #13 : 13. Svibanj. 2015, 07:50:17 »
Napokon sam u novom home qth postavio antenu, sinoc 
EB5EA +1400km oko 55
EB3DYS 59
EA6SA 52

par komada IT9 kasno navecer u lokalnom chatu 59

bio je navodno i 9H1GB qrv ali nisam uspio uloviti ga ili nije islo

73 UN

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #14 : 14. Svibanj. 2015, 20:12:19 »
Da tema je zanimljiva i neiscrpna. 
Na zalost nismo na moru pa nam iskljucivi sea duct nije dovoljan. No postoji duct i iznad kopna samo je između slojeva razlicite  gustoće zraka. Tropo koji smo radili je bio duct. U duct možeš upasti ako si  u njegovoj visini ili u nekokvoj dobroj geometriji za upad u kraj ducta .  Nekad je tu visina prednost nekad mana kao što je tu spomenuto.  Dobro se sjećam kako smo gledali sve žive I  UHF stanice na TV-u  ( U Čakovcu JN86fj). Signali su bili vrlo jaki. Inverzija je bila na nekolilo  tisuća metara po tome smo mi bili negdje na rubu i upadali negdje iznad hirizonta u duct. Onda se nakon par dana inverzija nekeko povezala s propagacijom iznad mora. Isti visinski duct ili sea duct + malo viši duct  ili tako nešto.Definitivno se slažem da to nije bio jedan sea duct već više tipova tropoa. Jačina signala i pojavnost stanica između krajnjih točaka to dokazuje.Na žalost mi nismo na obali mora pa da koristimo auto cestu.
Na to sam i mislio kada sam prizivao propagacije koje se možda mogu povezati  iznad Mediterana i Atlantika malo manje na L   više na I ali preko kopna. 

Osim toga tko nam je kriv da je  Zemlja okrugla pa nam za DX treba raznih pomagala.  ;)
 Pozdrav   1z
« Zadnja izmjena: 14. Svibanj. 2015, 20:27:42 9A1Z »
Luci, 9A1Z