Autor Tema: Malo povijesti ...Quartz story  (Posjeta: 1189 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Malo povijesti ...Quartz story
« : 09. Travanj. 2015, 13:47:17 »
Neki dan mi je Tomica 9A5ALL poslao zanimljiv link na dokumentarac iz WW2   o kristalima.
Sam film je interesantan za sebe na više načina, od prikaza same proizvodnje , organizacije i kontrole kvalitete pa do toga da se objasni što je kristalni oscilator. Premda danas izgledaju drugačije u biti su isti.

Ono što je u cijeloj priči najzanimljivije je da sam se sjetio da zapravo IMAM takav kristal . Teško se već sjetiti od koga sam ga dobio, ali vrlo vjerojatno potječe iz srušenog US bombardera kraj Čakovca. Na njemu piše da je za BC669 što je military uređaj iz 1944.Možda se netko iz kluba sjeti detalja.

Naravno da sam ga morao rastaviti.. kristal kao onaj koji bruse u filmu, dvije metalne pločice koje pridržavaju kristal na kutovima i bakrene elektrode, opruga sve stišće   u sendvič.

Dakle film i sličice:
https://www.youtube.com/watch?v=b--FKHCFjOM&feature=youtu.be
« Zadnja izmjena: 09. Travanj. 2015, 14:10:07 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
Odg: Malo povijesti ...Quartz story
« Odgovori #1 : 09. Travanj. 2015, 14:15:35 »
Hi Luci,

Jeste da je malo drugačije kučište bilo za kvarčeve u čuvenom Contest 25, ali ove metalne pločice i kvarc između (tvoja slika br. 1) su potpuno isti... Sjećam ih se ko danas.

Ne upadaš u Bartob balon, Oscar 6 ili Oscar 7 uplink na dva metra, fali ti "malenkost" qrg na više... Uzmeš križni šrafciger, makneš metalne pločice, izvadiš kvarc i malo ga poliraš polir pastom za escajg. Nakon toga ga opereš u medicinskom benzinu i isprobaš... Ako si malo pretjerao u dizanju frekvencije, nema problema. Ponovo ga rastaviš, uzmeš grafitnu olovku i malo pošaraš po kvarcu... i eto ti par khz u plus, hi. Tako su pale prve veze iz YU2HDE via AO-6....

LP
Zvonko
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2 : 09. Travanj. 2015, 17:14:12 »
Naravno Zvonko, tako se nekad radilo : brusili su se kristali. Ja sam brusio čak one od Pupina, naravno koji prežive otvaranje konzerve.

Evo rezultata mjerenja dotičnog kristala. Radi normalno i dalje.. za kristale vrijedi što stariji to bolji! ;)
Luci, 9A1Z

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #3 : 09. Travanj. 2015, 18:22:54 »
Pozdrav od starog brusača kristala :-)
Naravno da sam ih brusio , a ako je trebalo više pomaknuti frekvenciju radio je fini vodobrusni papir :-(
Naaaaravno da bi se u žaru brušenja pretjeralo , čak malo više jer mi se nije dalo često čistiti i ponovo sastavljati qvartz. Ako  :-) ;-) :-o  bi se falilo i premašilo sa frekvencijom malo više B-)  rješenje je bila ne olovka već tinol povlačiti poput olovke . Radiiii provjereno.
O tempora , o mores :'(
73 od Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

9A4DB

• Gost
« Odgovori #4 : 09. Travanj. 2015, 19:42:39 »
Zgodno je vidjeti kakve su propagacije za ovakvu info...
http://www.helifor.eu/hrs/viewtopic.php?f=2&t=28#p951 04.03. sam stavio link na filmic  :) :) :)

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #5 : 12. Travanj. 2015, 06:01:56 »
Imam i ja jednog doma, direktno na nozicama zalemljen je kompletan sklop oscilatora.
Radi na 35xx.x.

73