Autor Tema: Small-satellite technology & the ITU Radio Regulations  (Posjeta: 889 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

9A4DB

• Gost
Small-satellite technology & the ITU Radio Regulations
« : 14. Ožujak. 2015, 19:21:32 »
Koga zanima ->Small-satellite technology and experience in application of the ITU Radio Regulations
http://www.itu.int/en/ITU-R/space/workshops/2015-prague-small-sat/Pages/agenda.aspx
Sa Workshopa u Pragu  ;)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: Small-satellite technology & the ITU Radio Regulations
« Odgovori #1 : 16. Ožujak. 2015, 14:59:33 »
Hrpa zanimljivih prezentacija i novih dostupnih informacija.
Znaci sredstava ima, mogućnosti ima, samo treba raditi. E sad da je "pametnih" škola i klubova pa da organiziraju gradnju takvih "igračaka" možda bi i mi jednom poslali nešto u orbitu, kao naši susjedi iz S5.

Zanimljivo je da da ESA trazi gotove satelite na S ili E/W bandu i oni ih šalju u orbitu u njihovom trošku. Pored toga ako se koriste vlastita financijska sredstva učestvuju u financiranju takvih projekata.

Evo svi su se počeli gurati na E-band, čak je i kod nas HAKOM počeo izdavati dozvole po ubrzanom postupku ali je sada nastao problem da je skuplja koncesija nego oprema za E-band (70-80Ghz). Naravno 4G jednostavno guta BW i trenutni linkovi to ne mogu podrzati ako nisu zakaceni na optiku. Jedini spas je E-band. Naši susjedi iz S5 već odavno rade na takvom projektu.

Oprema je postala sve dostupnija, tako da čitam, Fraunhofer ima module sa izlaznom snagom većom od 500mW i LNA sa NF manjim od 1.5dB i to sirokopojasno od 70 do 80 GHz.

Mi smo se uhljebili kod Qatarsata i nagrebali dva transpondera samo da se jos dogovorimo na kojem mikrovalnom bandu će raditi.... Po meni S/X band rules, ipak je 100W sa TWT na X bandu za kojeg ne mporas platiti blagodat koje ne vjerujem da ćemo imati tako uskoro.

Na kraju me veseli da vidim neke firme i prezentacije koje su koristile i moju pamet i tehniku u svemu tome ako ništa drugo barem za ground segment.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2 : 16. Ožujak. 2015, 17:13:10 »
I ja svakako preporučam pročitati i možda i nešto naučiti. Evo za mali qube sat dovoljno je i nekoliko 10x kilo dolara.
Nevjerojatno je da kolege HAM-ovi u OK mogu osnovati space firmu i da  od toga žive.
Super!
Ima i dosta općenitih informacija no kao amateri mi smo upetljani u to iz dva razloga: jer osiguravamo bazu stacionarnih stanica i što je puno lakše licencirati frekvenciju. To da su to kvazi amaterski sateliti ne treba ni naglašavati ( čast iznimkama) . Trend će biti sve više satelita ( logaritamski rast izdavanja licenci za 70 cm - prošle godine 89 ili tako nešto , prije par godina 10. Sateliti će se morati moći deorbitirati po naredbi , korištenje nižih orbita , watch dog za isključenje predajnika ako satelit krepa itd...Ostaje i dalje pitanje kada ćemo mi amateri dobiti novi pravi satelite: linearni transponder, orbita oko 1200 km ili više, rad na baterije ( tj. u eklipsi)  , SHF band .. ima još želja. Cubesat poplavu doživaljavam kao  slično doživljeno preljevanje znanja iz radio amaterstva u WiFi bežične mreže. Zna se tko je bio najaktivniji u tome.Amateri naravno!NIšta loše ali da se malo od toga i vrati u amaterske vode.
Naprijed naši balonaši i budući lanseri ciglica. Pa nebumo valjda zadnji na svijetu?
1z
Luci, 9A1Z

9A4DB

• Gost
« Odgovori #3 : 16. Ožujak. 2015, 22:16:48 »
Ajde ovako ekipa,
vi fino složite cube sat, može i twin size,a ja se pobrinem da bude na manifestu....