Autor Tema: Novi super far HG1BTV  (Posjeta: 4030 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Novi super far HG1BTV
« : 21. Siječanj. 2015, 10:49:42 »
Upravo mi je Miši ( HG5NF) poslo podatke o novom faru na 50.480 MHz. Radi se o super faru jer koristi profesionalni antenski TV broadcast  toranj ! 33 stekirana dipola. Na žalost vertikalna polarizacija ( sjetite se onih 4. CH  vertiklanih elradica na krovovima uz mađarsku granicu).

Ako netko može biti naš uzor za postavljanje  mreže beacona onda su to sigurno naši HA susjedi.
Pletu oni mrežu svoju , pletu...

http://www.beaconspot.eu/beaconc.php?beaconcall=HG1BTV&bandmhz=50
http://www.ha1ya.hu/htmkepek/hg1btv_bcn.htm

Pozdrav!

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: Novi super far HG1BTV
« Odgovori #1 : 21. Siječanj. 2015, 11:23:50 »
Luci pozdrav,

HA boys su stvarno super po pitanju beacona, ali postavlja se pitanje cemu sluzi ovakab beacon ?

Evo malo matematike, koja ce nam otvoriti oci i zatvoriti usta od cudjenja na ovakav projekt.

Deklarirano je 500 W ERP !
To ti je isto kao da imas beacon sa 500w i vertikalnim dipolom.
Imati 500W beacon je nonsence, pogotovo na 50MHz.

Sto li ce reci sami HA operatori u blizini, imati 500W odasiljac koji 24h pjeva na bandu nije ugodno, ni za DX-ere ni za one koje prate beacone, jer ce im to samo smetati.

Vertikalna polarizacija !
Ako teoretski uzmemo da je razlika 20dB od horizontalne koju koristimo, postavlja se pitanje cemu to.
Benefit mogu imati samo stvarne DX postaje, ali sto je sa bliskim postajama ?
Madjarska je ravna ko tepsija  ;D
Nakon par sedmica ,skuziti ce da su si propucali vlastite noge.

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #2 : 21. Siječanj. 2015, 11:54:17 »
Pozdrav,

Nisam baš siguran za ovo o propucavanju...  Na 50 MHz lokalci i oni malo šire često emitiraju i kilovate horizontalno polariziranog ERP-a različitim smjerovima, pa i prema našoj stanici  (nema baš neki darmar u kontestima kao na 2m), tako da 500W ERP u vertikali baš i nije neka snaga. Osim toga, ipak se radi o QRG 50.480 i to u vertikalnoj polarizaciji.

Far bi se mogao pokazati jako dobar za testiranje MS, TEP, IONO, F propagacija gdje se polarizacija često  može i okrenuti pa bi gain došao do izražaja. U svakom slučaju bit će interesantan eksperiment kad se pojave DX raporti. Živi bili pa vidjeli...

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 21. Siječanj. 2015, 12:39:49 »
Danas več na puno otvoren 6 m Tep prema ZS  ( dipol za KV + 10 W   599 )  imaju dole u ZS info za far .

ZS6A           50480.0 HG1BTV/B     539                                1245 21 Jan   Hungary
« Zadnja izmjena: 21. Siječanj. 2015, 12:51:03 S59GS »
73 GS

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 21. Siječanj. 2015, 13:24:44 »
Nisam baš siguran za ovo o propucavanju...  Na 50 MHz lokalci i oni malo šire često emitiraju i kilovate horizontalno polariziranog ERP-a različitim smjerovima, pa i prema našoj stanici  (nema baš neki darmar u kontestima kao na 2m), tako da 500W ERP u vertikali baš i nije neka snaga.

Pa baš se i ne bi reklo da zakonske osnove za navedene kilowate postoje u okruženju..
http://www.secornwall.pwp.blueyonder.co.uk/licensing.pdf

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #5 : 21. Siječanj. 2015, 13:59:17 »
Kako ne! Pa već prva zemlja u okruženju s te liste Austrija  ima dozvoljeno 100W OUT a Italija čak 500W OUT! Jel tu problem doći do nekoliko KW ERP i bez pretjerano velikih antena?  Manje zemalja ima propisanu snagu u ERP (kao npr Njemačka - 25W ERP - koja ima i ograničen broj licenci). Među takve spada i Mađarska, koja ima 10W ERP, ali sumnjam da im ovaj beacon radi ilegalno, pretpostavljam da su dobili nekakvu dozvolu.

Osim toga i sam si rekao da je vertikalna polarizacija -20db teoretski s obzirom na horizontalnu - znači da 500W pada na 5W?? Naravno, u praksi to može biti i manje, ali svejedno razlika je velika. Pa čak i da je nema, što je 500W za ako je to par stotina KHz od frekvencije gdje radim, pa neka mi i odašiljač bude i u blizini ?

Sumnam da će se baš netko jako žalit na QRM. A ovi vertikalnih 500 W ERP OMNI stvarno mogu doći do punog izražaja kod DX stanica i iono prop kad se polarizacija može i zarotirati.

Uostalom, kao što sam rekao prije, sačekajmo malo da vidimo reakcije ljudi i iz okoline i daljine.

73
« Zadnja izmjena: 21. Siječanj. 2015, 14:18:03 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 21. Siječanj. 2015, 19:34:08 »
Mislim da nekog malkice jebe matematike, barem ako je to sistem koji se nalazi na tornju ?

Sastoji se od 8 katova duplinh panela od kojih svaka anetana samostalno ima cca 7.5 dB/d u idealnim uvijetima, posto se signal dijeli na 4-strane osnovni kat u najboljem slucaju moze imati cca 1 do 1.5 dB/d 

2 - kata = 4.5 dB/d
4 - kata = 7.5 db/d
8 - katova = 10.5 dB/d

DA sada ne idemo u to koliko su simetricni djelitelji, fazni kablovi, gubici na konektorima ,kojih  ima minimalno 64 komada,  itd..itd... prije bi se kladio da taj cijeli sustav zavrsava na nekih 7-do max 8.5 dB/d sto je daleko od 15 kako oni navode....

Ispravite me ako grijesim ....

73...

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #7 : 22. Siječanj. 2015, 08:04:42 »
Pozdrav!

Dečki stavite se u situaciju koja je u HA. Imaju stup koji ničem ne služi. Na dobroj je lokaciji i čak na anteni netreba ništa modificirati . I ja bi stavio beacon pa makar uz sva ograničenja koja ste naveli.
Oni ga zovu DX beacon i već se pokazuje da se probio do  TEP-a što drugim farovima iz okolice baš i ne uspijeva.  U ostalom ne treba zanemariti ni samu lokaciju i efektivnu visinu.
Već prije su neki od napuštenih  CH 4 odašiljača  u  EU bili pušteni u u rad kao beaconi i stvarno su postigli neke ODX-e.

Slijedeći korak :  kontest na 6m s TV tornjem ?  ; )
BTW možda nisu svi smjerovi uključeni ? ( pitam Mišija ako zna).

73s  de Luci

Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #8 : 22. Siječanj. 2015, 09:41:42 »
Luci,

U svakom slučaju radi se o izuzetnom faru i biti će kao što sam već napomenuo vrlo interesantno pratiti raporte od DX stanica. Mnogi standardni "mali" farovi jednostavno su preslabi da upozore na otvaranja koja zahtjevaju veće snage i kad su signali sitni. I nije istina da mi od toga nećemo imati koristi nego samo DX stanice, svi mi  možemo na dx-clusteru pratiti prijavu otvaranja.

Pošto nemam "pri ruci" 6 m stanicu, a far je 48 km udaljen od tebe, praktički "pod nosom" i u line-of-sight, ne bi bilo loše da čujemo tvoj report slušanja beacona pa da odmah demantiraš ili potvrdiš ovo o smetnjama i propucavanju po bandu...

73

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 22. Siječanj. 2015, 09:50:12 »
Ako je signal cist i ostar ne vidim razloga zasto ne bi imao i 100 KW erpa sve dok netko ima love da placa struju..u svakom slucaju barem ce biti lakse saznati tko ima bolji fron-end na stancii i vecu toleranciju na IP3.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #10 : 23. Siječanj. 2015, 13:33:35 »
Samo da nadopunim sa informacijom provjerenom od strane Mišija.

Beacon je OMNI dakle sve sekcije uključene.

Idem poslušati far na 4m antenu   ; )

73s Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #11 : 24. Siječanj. 2015, 10:06:30 »
Kad sam već dobio zadatak  ;)
evo kako beacon izgleda na bandu.

Da bi  informacija nešto vrijedila na drugoj slici je prijem standardnog HG beacona.

Prijemni set up:  4 m(!) 4 el  okrenuta tako da je najjači prijem,   LNA , SDR.

Dakle bez obzira na polarizacijsko rasprezanje  15 dB jači signal  na HG1BTV ( 50.480, JN86mn) u odnosu na HG1BVB  (50.006, JN87fi).

Luci, 9A1Z

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #12 : 24. Siječanj. 2015, 12:07:36 »
Pozdrav svima koji slušaju farove,a posebno koji se boje smetnji!
Ovaj far HG1BTV,koji mi je udaljen 160km, azimut 316 stupnjeva pratim od 1.11.2013, na 6el, jagi horizontalno pol. i nikada mi nije bio jači od 579.
Far HG1BVB,50.007 na JN87FI,udaljen 260km,azimut 323 st. , je uvijek jači nekoliko S jedinica.
Za BTV se navodi ERP i dobit antene iz čega se vidi da je osnovna predajna snaga oba fara ista cca 20W, jer BVB ima X-dipole i 20W (tako piše!).Prema tamo nemam ni drveta na 2km-ćisto ko suza!
Po meni sve normalno,ništa spektakularno,obzirom na polarizaciju,baš kako je naveo 4QV i 5TD...."izija vuk magare".
Možda će više pokazati u dobrim DX-propagacijama,a samo da se umanji doživljaj treba pogledati na navedenom beaconspots.eu da su negdje tamo po Afrikama,Azijama,Australijama pa i Jamerikama slušani i spotani čak i mini farovi tipa HG1BVB,9A0BHH,S55ZRS,OE3XAC.......a sjećam se u 90-ima,prošlog milenijuma i 9A1CAL/B.
Moja opaska "mjerenju":
Luci nisi naveo da ti je HG1BTV udaljen 52km,az=80st,a HG1BVB-98km,az=4st....

Nemam ništa protiv Mađara,ali više volim Mađaricu  :o

Gudlak Zlatko/sb
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #13 : 24. Siječanj. 2015, 14:17:48 »
.....,ništa spektakularno,obzirom na polarizaciju,baš kako je naveo 4QV i 5TD...."izija vuk magare"....

Mozda ce ovo sada zvucati " glupo" ali iz prakse znam da neki antenski sistemu jednostavno trebaju neku minimalnu kolicinu snage da "prodisu punim plucima"  Tu treba gurnuti unutra jedno 5KW pa onda skupljati reporte... :)

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #14 : 25. Siječanj. 2015, 16:28:47 »
Zlatko, hvala na raportu. 
Čuj, ja sam samo dao kako se kod mene čuje na škrake od 70  MHz. Mozda mi tu na 6m više prima sam koaks nego antena  ; ). To bi moglo objasniti ovu razliku. Istina da mi je ovaj beacon bliži i da sam u tom smjeru bolje otvoren. Sasvim moguće da ga i zbog toga bolje čujem. Ali  bitno je da nije prejaki.
Predlažem da tvoj raport bude "službeni".  ;). I  da izvadim  mjernu logaritamsku pa da probam H i V opet nemam jednaki horizont prema ova dva beacona.

Inače potpuno se slažem da bi bilo puno zabavnije kada bi bilo malo SFI-a pa da se band otvori.  9A1CAL beacon sa  svoja 2-3W na savinuti dipol   čuo se na jako dalekim mjestima...
Kad ide ide...kad se sve tako pogleda onda stavljenje beacona na ovo čudovište i nema previše rezona.

Za Mađarice nesmijem ništa kazat ...   8)

1Z

« Zadnja izmjena: 25. Siječanj. 2015, 16:42:31 9A1Z »
Luci, 9A1Z