Autor Tema: Dual band yagi  (Posjeta: 8047 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
Dual band yagi
« : 19. Prosinac. 2014, 21:38:42 »
Ima li netko više info o ovoj 10+20 el. yagici http://www.ok5im.com/ant144432.htm ..mislim na mjere  ::)
Izgleda mi super za portable... ne treba nositi dvije  8) 
Naravno da je bolje kada su monoband, ali nekada nešto treba žrtvovati, a ne samo uvijek vlastita leđa ...

73

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
Odg: Dual band yagi
« Odgovori #1 : 19. Siječanj. 2015, 09:25:50 »
Možda sam postao pitanje u krivo vrijeme, pa su svi bili zaokupljeni drugim stvarima ;-)
I dalje mi se sviđa ovo rješenje (uz sve mane, meni je prednost jedna antena...) pa ako netko zna nešto o ovakoj anteni ili zna i hoće napraviti neki proračun...  :)
Na DK7ZB ima nešto, ali nema ovoliko elemenata  ??? ako ništa drugo, morati će biti s toliko elemenata za koliko ima "recept".

73 de 9a6ndd

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 19. Siječanj. 2015, 16:04:49 »
pogledaj malo na -radioscannerru- imaš 200++ stranica o sličnim antenama od RZ9CJ, istina nema broj elemenata koje ti tražiš ali ima 10+19

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 19. Siječanj. 2015, 16:44:02 »
E, hvala na ovome! Vidio sam to jednom davno, ali ruski mi je malo problem. Vidim da sada ima par fotki više s detaljima koji su me do sada patili ...  :)

73

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 19. Siječanj. 2015, 19:05:46 »
Citat:
imaš 200++ stranica o sličnim antenama od RZ9CJ, istina nema broj elemenata koje ti tražiš ali ima 10+19

:(    :'(

samo to mogu reci za 10+19

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #5 : 19. Siječanj. 2015, 19:41:22 »
:(    :'(

samo to mogu reci za 10+19

Pojasnjenje?
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 19. Siječanj. 2015, 20:24:58 »
Mene bi isto to zanimalo... znam da smo pričali prije da takve dual-band antene imaju neki problem, ali se ne sjećam dobro koji  ??? Meni treba antena za javiti se u kontestu... ne treba biti za EME i slično... 

73

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 19. Siječanj. 2015, 21:47:34 »
Specifikacije antene su na 2m jos koliko toliko prihvatljive i dijagram zracenja nije ni tako los ali 70cm je prava katastrofa kao sto
se moze videti sa prilozenih dijagrama zracenja dobijenih u NEC4.2

Na boomu duzine 5.2m sa mono band yagi na 144MHz dobija se vise gaina ali zbog kompromisa to nije moguce u ovom slucaju a
na 70cm na toj duzini booma mono band antena daje >18dBi gaina dok ova duo, sa 17 elemenata daje jedva 12.4dBi ( ??? ) a uz
to zraci na sve strane kao sto se moze videti ...

Problem kod 2m/70cm duo band antena je to sto je u pitanju 3. harmonik i 2m elementi uvek izuzetno jako uticu na rad antene
sto se odrazava na krajnji rezultat. Ja sam u vise navrata pokusao da dobijem bar malo bolji rezultat ali to prosto nije bilo moguce
i zato sam odustao od takve kombinacije jer bi me bilo sramota ovakvo sto objaviti.

Ovakva kompromisna antena bi jedino mogla biti upotrebljiva u vertikalnoj polarizaciji za otvaranje lokalnog repetitora i nista vise

Popa, YU7EF

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 20. Siječanj. 2015, 09:11:54 »
Hvala na iscrpnom opisu "problema"! Sada su i meni neke stvari jasnije... nadam se da je s onim kraćim DK7ZB verzijama situacija povoljnija... moram proučiti njegov web.
Ali padne mi na pamet jedna još ideja... kako stackirati dvije DK7ZB dual band yagice 5+8 elemenata :-). Nisam još vidio stack dualband yagica, osim na kamenim valovima...  :o

73

Offline S57WW

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #9 : 20. Siječanj. 2015, 09:41:29 »
Živijo

Popa je vse lepo povedal. 

2m+ 70cm na enem bumu je kompromis, ko nimaš prostora in rabiš anteno, da z toki-voki prideš malo bolje na lokalni repetitor.

Ena Monoband bo dala boljše rezultate, kot stakiranje Duoband.

Glede na zelo slab diagram bo stakiranje vse še poslabšalo in ne bo željenega rezultata.

Če imaš prostor za stakiranje potem imaš tudi prostor za dve posamezni anteni.

Daj eno dobro 2m anteno in višje nad njo še dobro 70 cm anteno.

Dve dobri anteni in čim krajši kabel od vsake antene do postaje in je zadeva OK.

73, Roman

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #10 : 20. Siječanj. 2015, 11:54:26 »
Ali padne mi na pamet jedna još ideja... kako stackirati dvije DK7ZB dual band yagice 5+8 elemenata :-). Nisam još vidio stack dualband yagica, osim na kamenim valovima...  :o

Svasta sam cua ali  ovo  :o , . .  sve mi se cini da neces ni vidit  ;) ,  stvarno ti  ja palo na pamet , . .jesi li ozljeden  ;D , . . .A sad , amo rec,  malo ozbiljnije , . .  Drago poslusaj  one koji se time bave duuugo vrimena  i zavboravi  ove  uratke osim ako neces  blebetat na FM-u  ?
Napravi 2 antenne  i problem rjesen . . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 20. Siječanj. 2015, 12:23:26 »
Citat:
nadam se da je s onim kraćim DK7ZB verzijama situacija povoljnija

Naprotiv, situacija je jos gora a to mozes zakljuciti na osnovu cinjenice da Martin nije smeo ni da stavi dijagrame zracenja mada je
kod svih dizajna to ucinio ... kod njegove antene dijagram je i bukvalno kao javorov list i antena zraci u tri pravca ... stavio je samo
dijagrame SWR koji bas nista ne govore o tome kakva je antena ...

Napravi dve pristojne mono band antene za oba opsega i stakiraj ih na ne manje od 50cm jednu od druge - imaces mnogo vise
pojacanja i bar mozes sa njima sta pametnog uraditi ...

Popa, YU7EF

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #12 : 20. Siječanj. 2015, 12:59:12 »

73

Drago
koja je poanta stakirati dualband antene ako su singleband u startu bolje?!
ušteda u kablu ili prostoru?
pa jednostavnije je onda staviti dobre singleband jednu iznad druge, a ako ti stvaraju 2 coaxa problem, stavi relay gore!
LP
K
Kreso

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #13 : 20. Siječanj. 2015, 18:04:39 »
Drago, dobro prouči sve odgovore. Nemoj se puno obazirati na to što je napisao yu7ef. Drži se jedne stvari kao pijan plota i nezna dalje. Kao što je s57ww napisao, dual band yagica je kompromis. Osim dijagrama zračenja moraš brinuti i o težini, volumenu, dužini, ruksaku koji imaš za portabl, dužini stupa itd itd. Na osnovi svega TI moraš odlučiti što ćeš nositi na leđima. TI ćeš se znojiti. Nitko od nas neće. TI moraš odlučiti što ćeš žrtvovati a da bi nešto drugo dobio. 

Moje je mišljenje da napraviš dvije monoband yagice. Ne uskopojasne, nego širokopojasne. Odbaci sve nacrte koji traže dimenziju u milimetar. Najbolja antena je ako fulaš centimetar dok ju radiš a ona je i dalje dobra. Nikad neznaš na što ćeš naići na portabl poziciji. Drveće, šumu. granje, kamenje. Ni stup na koji ćeš ih staviti neće biti 10 metara dugačak. Dvije monoband yagi, cca 70 cm jedna iznad druge. Pogledaj starog Rothamela. Sve što sam napravio iz njega meni je dobro radilo

73 Damir

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 20. Siječanj. 2015, 18:52:51 »
Citat:
Nemoj se puno obazirati na to što je napisao yu7ef. Drži se jedne stvari kao pijan plota i nezna dalje

Damire vrlo "korektan" i argumentima obrazlozen komentar ...  :-[

Uz to reporucujes mu da uradi upravo to isto sto sam i ja preporucio ... moj pijani plot nije u stanju da razume poentu
tvog posta osim da ima ociglednu zelju da mene omalovazi i uvredi - navikao sam na slicne komentare i zaista se cesto
pitam da li je uopste vredno pokusavati pomoci ljudima ...

Popa, YU7EF
« Zadnja izmjena: 20. Siječanj. 2015, 19:37:13 yu7ef »