Autor Tema: Tropo Alert 27-30.09  (Posjeta: 4858 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: Tropo Alert 27-30.09
« Odgovori #15 : 09. Listopad. 2014, 15:23:33 »
Slažem se, i vlaga je bitna ali relativna vlaga pada kad se digne temperatura, pa to što to navodiš dešava po definiciji... 

Aj..aj ...aj... mislim da tu nekaj ne stima...
Kako moze vlaga padati kada se dize temperatura???
Ako se dize temperatura onda se automatski povecava isparavanje i samim time povecava relativna vlaga. Zato sam i rekao da je smanjenje vlage anomalija kod povecanja temperature..

Dokaz tome je da su vecina mikrovalnih rekorda napravljena upravo za suha vremena i to zimi na velikim visinama. Dakle potrebna je niska temeperatura i niska vlaga. Alpe su idealno podrucje za takva ostvarenja, sto se kod nas i koristi. U Americi su u prednosti jer oni imaju vece razdaljine u Californiji gdje mogu primjenjivati tu praksu. Evo i AD6IW upravo koristi takve uvjete. Kod nas u Europi su takve udaljenosti iscrpljene, dakle ograniceni smo dometom u Alpama i mislim da je tu dostignut maximum.

Naravno, treba razlikovati prostiranje valova iznad i ispod 10GHz gdje assorpcija zraka i vodene pare nije ista, dapace, nize od 10ghz je zanemariva dok je iznad 10ghz jako bitna.

Slazem se da je dobar tutorijal Mike Willis pa evo nesto od njega:
http://www.mike-willis.com/Tutorial/refraction.htm

Usput, zasto su posta i vojne sluzbe nekada koristile upravo 7.5Ghz za linkove u bivsoj drzavi ??

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #16 : 09. Listopad. 2014, 16:03:07 »
Citat:
Aj..aj ...aj... mislim da tu nekaj ne stima...
Kako moze vlaga padati kada se dize temperatura???

Adame,

Osnove pučkoškolske fizike (ili srednješkolske, ovisno o školama u pojedinim krajevima u različitim godištima  - Boile-Mariottov zakon!). Zrak može primiti određenu količinu vodene pare, ovisno o temperaturi. Vrući zdrak može primiti više vodene pare nego hladniji. U fizici postoji pojam absolutne vlage u zraku i relativne. Kad temperatura zraka pada, relativna vlaga raste, dok ne dođe do 100% (relativnih). Nakon toga nastupa kondenzacija (rosište, ili popularni ham-radio izraz dew point). Kad temperatura raste, relativna vlaga pada (izražava se u postotcima), a absolutna vlaga ostaje ista (izraženo npr. u miligramima po metru kubnom). I ovo nema veze s nikakvim dodatnim isparavanjem, kao što ti sugeriraš. Jedan te isti zrak vertikalne struje guraju prema dolje i zagrijavaju ga, čime relativna vlaga pada... ali nećemo sad o tome u detalje, ispada previše off topic...

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #17 : 09. Listopad. 2014, 16:14:42 »
Dalmatinci antene na zapad, možda šta više čujete nego mi ?

http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

je , uzet cu godisnji  da ih sve povatam

Pusti alerti , teorije , predvidanja i nagadanja , Fizika & Kemija  pa  pomalo i gatanja  ::) , ali ode kod mene nikad nista  :o ?!
Neka  me isprave  ako sam u krivu  ali samo   kolege  iz  Juzne Dalmacie  ;) . . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #18 : 09. Listopad. 2014, 16:44:41 »
Adame,

Osnove pučkoškolske fizike (ili srednješkolske, ovisno o školama u pojedinim krajevima u različitim godištima  - Boile-Mariottov zakon!). Zrak može primiti određenu količinu vodene pare, ovisno o temperaturi. Vrući zdrak može primiti više vodene pare nego hladniji. U fizici postoji pojam absolutne vlage u zraku i relativne. Kad temperatura zraka pada, relativna vlaga raste, dok ne dođe do 100% (relativnih).

Kako onda osnove fizike objašnjavaju stvarna sondiranja:
http://www.ok2kkw.com/next/article_dubus_propag.pdf

stranica 9. i prvi dijagram na stranici 10. ?
Kako je moguće po osnovnoškolskoj fizici da je temperatura skoro pa kostantna a da je vlaga i relativna i apsolultna pala sa 72% na 6% ili sa 6.1 na 0.5 g/m3 u samo 280m visinske razlike ?

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #19 : 09. Listopad. 2014, 18:56:30 »
Fizika je samo jedna i njena pravila uvijek vrijede. Apsolutno sigurno stoji ono što sam napisao, a to je da s porastom temperature pada relativna vlaga (absolutna bez promjene, naravno). Post je prekratak da bi elaboriao u detalje što se sve može desiti u nekoj vremenskoj skali. Moja diskusija se odnosila prvenstveno na tvoju "Kako moze vlaga padati kada se dize temperatura???" izjavu.

S padom temperature raste relativna vlaga, i kad dostigne tzv. temperaturu rosišta (dew pt), odnosno 100% relativne vlage, a temperatura i dalje nastavi padati, nastupa kondenzacija, t.j. višak vodene pare se izlučuje iz atmosfere. Ako razmotrimo oba slučaja, mogući su slijedeći daljni scenariji tijekom nekog perioda vremena i daljne promjene temperature / okoline:

1. temperatura raste, relativna vlaga pada. Ukoliko ne postoji vodena porvšina u blizini ili neki drugi zasićeni sloj vodenom parom, relativna vlaga će biti niža nego prije porasta temperature (absolutna vlaga ostaje ista, tj. g/cm3).  To je najčešći scenario kod ducting iznad kopna. U suprotnom, relativna vlažnost može nakon nekog vremena opet dostići do 100%, a time naravno raste i absolutna vlaga (mogući scenario iznad morske površine).

2. temperatura pada, relativna vlaga raste, i kad dostigne 100% i nastupa kondenzacija (tada absolutna vlaga pada). Ako se nakon toga temperatura naglo digne, relativna i absolutna vlaga može biti daleko manja nego prije pod uvjetom da se nova dodatna vlaga ne može absorbirati iz okoline (mogući scenario iznad pustinje).

Ovo je fizika, a ostalo je meteorologija. Naravno da je moguće da različiti slojevi zraka na različitim visinama imaju različitu vlažnost bez obzira na temperaturu, ali to tada nije rezultat pada ili rasta temperature jedne te iste statične zračne mase, nego vjerojatno rezultat horizontalnih strujanja. Također je teoretski moguće da je prvo došlo do pada temperature (npr. tijekom noći) a zatim anticiklonalnog zagrijavanja sve do temperature okolnih slojeva (ali ne iznad njihove temperature, pa nema razlike na sounding diagramu). Vidio sam često slične sounding diagrame, ali ne i u "extended duct" situacijama o kojima sam pričao... Slične diskusije sam imao sa "profi" meteorolozima godinama unatrag, uglavnom smo došli do "verbalne" obrade istih situacija kao što i to navodiš, ali na žalost bez točnih uzroka...

73
« Zadnja izmjena: 09. Listopad. 2014, 19:23:10 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #20 : 09. Listopad. 2014, 19:07:11 »
Izvor za posljednji tropo duct alert je vjerojatno OK2KKW web site, tu sam ga vidi prije nego je UN objavio ovdje.

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #21 : 09. Listopad. 2014, 19:28:20 »
ok2kkw pogledam samo kad trazim rezultate nekog contesta.
Meteo mapa europe i prognoza za slijedeci dan je izgledala zanimljivo, polje visokog tlaka se sirilo od 
G prema kopnu, isto tako se na clusteru moglo naci par spotova G-DL, G-HB9 koji su pratili sirenje 
jake anticiklone, po iskustvu o ovom djelu godine kad se meteo i radio uvijeti  poklope uvijek imamo pojacani tropo. Bilo je samo pitanje do kud ce doci i kojim intenzitetom.

73 UN

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #22 : 09. Listopad. 2014, 19:58:15 »
Hi Davor,

Tako sam i pretpostavio, iskustvo i hunch dx-era. Zato sam ti i čestitao na prognozi!
Razveseli nas tako još koji puta...

Gl

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #23 : 28. Listopad. 2014, 15:04:23 »
Evo mjesec dana poslije (28.10.214) ponovo dobar tropo. Upravo se okreće prema našim (sjevernim) krajevima, G stanice u OE5, OE2, OE3 59+++. Momentalno nemam live info sa JN86DM jer sam na QRL, ali namjeravam uskoro QSY na lokaciju da provjerimo...

GD DX

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #24 : 28. Listopad. 2014, 16:51:21 »
Kolko vidim upravo ide najbolje na 1296. Ima dobrih prijava sve od 144 pa do 3cm . Ide u dva pravca. Od G prema SM i G prema SP  i F prema sjeveroistoku. Još rastu propagacije.
Gledan Hepburn i to bi po prilici bilo prema prognozi. Maksimum ovu večer, na žalost mi smo na rubu i moglo bi nam ići možda prema SP SM.
Sretno svima u dosegu ducta.

Čak sam i pogodio   ;)
Upravo stiglo sa clustera ( mada nije super daleka veza )
SP3IYM        144282.0 9A1CAL       JO82LJ<TR>JN86DM TNX

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #25 : 28. Listopad. 2014, 19:37:44 »
Luci.

Ništa za nas. G sig nisu prelazili Alpe. Poslije se W-E smjer okrenuo na N-S ali opet ništa dospjelo do JN86 (ovaj radjeni JO82 nije iz 9a1cal lokacije neka rijetkost).  Pitanje dal će sutra nešto biti  jer se conds mijenjaju malo predinamično za stabilne propagacije.