Autor Tema: EME 2014 LNA measurements  (Posjeta: 1463 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AD6IW

• Hero Member

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
Odg: EME 2014 LNA measurements
« Odgovori #1 : 16. Rujan. 2014, 21:53:56 »
Sta mu to fizicki dodje negaitivan NF?  ::)

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2 : 16. Rujan. 2014, 23:37:27 »
Citat:
Sta mu to fizicki dodje negaitivan NF?  ::)
Reflection coefficient, S11 > 1, odosno
realna komponenta > 1 (Gamma) uzrokuje da LNA oscilira, sto instrument interpretira kao negativni NF.
Ulazno kolo ima gain umjesto loss.
 U principu to bi znacilo da je NF na izlazu LNA nizi NF nego na ulazu, sto prakticno nije moguce  F= S/N_ratio_in / S/N_ratio_out. Unconditional stable LNA podrazumjeva da su Mu i Rollet factor
K >1  mu na svim
frekvencijama. Return loss  << 3-6dB tesko da zadovoljava ovaj kriterij, takodje ovisno o S21 i S12. Svi navedeni LNA sa "pozitivnim" reflection coeff. (pogresan sign, trebalo bi biti negativan predznak jer Gamma > 1 daje negativan rezultat u dB) uslovno su stabilni, ukratko skloni oscilacijama.
« Zadnja izmjena: 17. Rujan. 2014, 07:30:18 AD6IW »

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #3 : 17. Rujan. 2014, 07:13:00 »
Ne samo u anteni nego i na instrumentu. Sumne glave bi trebale imati RL bolji od -30 -40dB, zar ne?

Mi radioamateri se i dalje "palimo" na zlatne antene i kojekakva cudesa  ;D

Zanimljivo da niko (ukljucijuci i mene) kada objavi rezultate merenja ne navede i mogucu gresku u merenju koja kod NF < 0.5 nije bas zanemarljiva.

Posto se radi o merenje ekstermno malih signala uticaj drugih elektricnih uredjaja je takodje prisutan. Prijatelj mi kaze da svaki put kada mu se ukljuci A/C primeti razliku u merenju.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 17. Rujan. 2014, 09:25:22 »
Kako je na pocetku liste navedeno da su se u obzir za mjerenja uzimala samo obezuslovno stabilna pojacala, znaci ona koja ne osciliraju, onda je vodje vjerovatno rijec o gresci u mjerenju. Dosta da se netko priblizi od gledatelja sa mobiteom u dzepu a tko danas nema mobitel i evo greske u mjerenju.

Zato se ozbiljna mjerenja i vrse u posebnim faradejevim kavezima da bi se smanjio utjecaj sto je god vise moguce.
Osim toga, mislim da sam davno stavio ovdje na web jedan clanak koji pokazuje kolike su netocnosti (mislim da se to ispravno sad kaze(kolebanja u mjerenjima)  kod mjerenja i to kod najkvalitetnijih instituta na svijetu.

http://www.med.ira.inaf.it/Noise/No...al_Repot.pdf

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #5 : 17. Rujan. 2014, 11:51:39 »
Adame, omaknuo ti se title linka (skraćen sa 3 točkice) umjesto linka, i ne radi... evo puni link je:

http://www.med.ira.inaf.it/Noise/Noi_Sou_Comp_Final_Repot.pdf

... da ne lutaju oni koje interesira.

Pozdrav
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #6 : 17. Rujan. 2014, 18:04:46 »
Citat:
Kako je na pocetku liste navedeno da su se u obzir za mjerenja uzimala samo obezuslovno stabilna pojacala, znaci ona koja ne osciliraju, onda je vodje vjerovatno rijec o gresci u mjerenju.
Svi LNA sa starijom generacijom GaAs FET tipa MGF, NE sa niskim NF-om su uslovno stabilni ispod 2-3GHz.
Stabilnost je zrtvovana zbog niskog NF.
Umjesto netocnog navoda da su svi LNA bezuslovno stabilni trebalo bi pisati da LNA ne osciliraju na 50 Ohms. LNA sa "pozitivnim RL"  ne ispunjavaju zahtjeve bezuslovne stabilnosti. Mjerenje NF sa gain @ noise analizatorom nije dovoljno da bi se karakterizirao LNA, potrebno je napraviti vise mjerenja uz pomoc drugih instrumenta, uglavnom VNA. Osim toga NF nije najvazniji factor za LNA,  IP3 je isto tako vazan u danasnjim okruzenju polutiranim sa RF-om, ali ovo vec spade u drugi topic. Mjerenje NF cini amatere "happy" bolje je ne kvariti zabavu. :)
« Zadnja izmjena: 18. Rujan. 2014, 05:59:36 AD6IW »