Autor Tema: Pravila naših natjecanja  (Posjeta: 3761 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a2vx

• Full Member
Odg: Pravila naših natjecanja
« Odgovori #15 : 16. Srpanj. 2014, 22:40:55 »
Gogo !
Ako si mislio na mene ( Zvone) onda moram reći da niti ujednom riječju nisam spominjao slanje logova.

Citat:
Zvonko,

I danas se svaki edi može poslati bilo kamo. Svaki će ga robot pregledati po postavkama koje su mu zadane i svo zlo u tome, ostavit će bodova koliko prizna i ako postoji klasifikacija za strance, eto te u plasmanu, Ima toga u YO, LZ, HA, kod nas nema, ali logova ima i vjerujem da ih je zanimljivo pogledati.

Naime moja je maksima: Ako radiš u kontestu jednu, deset ili tisuću veza, pošalji log organizatoru.
Kada već spominješ robote naših istočnjačkih susjeda, onda vidiš da, ako nema loga korespodenta, veza se poništava !!! - LZ kontesti.
.
Ja sam prvenstveno napisao neke svoje poglede na naše konteste koji bi trebali biti zanimljiviji.

Prvenstveno me "boli" naš 9A 50/70 kontest i ako već želiš, pogledaj broj kontestera prošle godine kao i ove, te ih usporedi sa nekim drugim 50 MHz kontestima ( Tu je slučajno došao IARU, pa od tuda toliko buke???) 2012 godine 23 + 4 logova, 2013. 17 + 2 loga, 2014. 13 na 50MHz + 3 na 70MHz
Moram reći da nemam ništa protiv datuma/ početka ljeta, ali nije usklađen sa drugim kontestima, pa nema interesa. Pogledaj komentare (" Morao sam moliti više puta da mi da broj veze " ??? )
Dakle nezainteresiranost je i u drugim DXCC entitetima za naš kontest, ne samo kod nas. A moraš priznati, nije to KV Kup Jadrana, pa da se samo mi javljamo jedni drugima, već međunarodni kontest.

Velika je priča započeta oko repetitora. Naravno da pasivne repetitore ne možeš izbjeć i tu se moraš složiti samnom htio to ili ne. Aktivni ionako ne smiju biti u propozicijama natjecanja jer to nije amaterski kontest već telefonski .

Za chat sam "nježno" odgovorio. Naravno da se love ODX preko chata, a nekom bližem mnogi niti ne žele odgovoriti iako ih nisu radili. Ovo govorim iz vlastitog iskustva, a ne "rekla - kazala". Neke sam u više kontesta zvao preko chata u više navrata da okrenu antenu prema meni, ali nill. Mjesecima ( activity ) nije želio čak niti uzvratiti pozdrav. Ali je pokušavao s DL i  vjerovatno - naravno odradio. Ah taj amaterizam?!
No svi smo mi ljudi, zar ne?
Dakle radi i uživaj u onom što Ti je drago. Kontesti se održavaju po nekim regulama i to je to.
Kako ih poboljšati, odgovorio sam prije. Javi se za managera, pa promijeni ono što ne ide po Tvom cijenjenom mišljenju.
Eto ništa osobno. To je samo moje mišljenje i odgovor na zanimljivu temu koja ne bi trebala spasti na međusobna prepucavanja, nego dati dobre, ako ne i odlične prijedloge našem sadašnjem manageru, pa da svi još više uživamo u kontestima.
Pozdrav!  Zvone 9a2vx

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #16 : 16. Srpanj. 2014, 23:03:11 »
U UKV takmičenjima ja ne bih previše "talasao", tu je stanje donekle OK, što se vidi po broju žalbi i broju diskvalifikacija. Stvar štima i propozicije nisu problem, veći problem su smetnje. Pogotovo ne bih dodavao neke "kategorije" koje se vežu uz "poštenje i iskrenost", dovoljno je pogledati borbe oko velike i male snage, "grupnog rada" i sl. Po meni je stanje OK, a ako je nešto dobro - ne popravljaj.

Za ilustraciju: HRSova KV natjecanja.  Takav džumbus nam ne treba.

Jedino što bi trebalo razmotriti je davanje raporta. Uvijek je 59, rijetko kad 55, stvarno besmislen podatak.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #17 : 16. Srpanj. 2014, 23:14:28 »
Za pomoć u razmišljanjima primjene interneta chata, mobitela itd....pročitajte ovo.
Srećom to ne piše u našim pravilima HI!

Citat:
IV. Assistance:
There are three types of QSO alerting assistance:
1.Passive is defined as any technology that provides call
sign and frequency information of potential new contacts to the operator, not initiated by
the entrant. It includes, but is not limited to: The DX Cluster, spotting nets, packet
and web clusters, Skimmer,
Reverse Beacon Network,
and the like.
Passive assistance is allowed for all categories. No self - spotting is allow.
2.Active
involves the direct initiation of QSO alerting information by, and with the direct participation of,
the entrant to benefit the entrant’s score. It
includes, but is not limited to, self - spotting or by stealth (such as asking other
stations to spot you).
Active QSO alerting assistance is permitted only by stations attempting digital EME or digital meteor
- scatter contacts. Stations calling CQ using such modes are limited to spotting call
sign, frequency, and sequence only.
Caution : To ensure strict compliance with these rules,
the adjudication process will include review of real - time and archived transcripts from websites
used to coordinate active alerting data during the contest period.
3 . Interactive includes any two - way conversation (or variation thereof)
between stations to effect a QSO. This includes use of the telephone, and website
posts providing information beyond
that of call sign, frequency, and sequence.
Interactive QSO alerting is prohibited for all categories
during the contest period .

Pozz  Zvone

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #18 : 17. Srpanj. 2014, 03:03:45 »
9A6WW = Zvonko
9A2VX = Zvone

:D

Zvone,, mogao si navesti i izvor ovih pravila, mirišu mi na CQWW, ali treba znati da nije to sve primjenjivo u copy paste stilu.

KV je jedna priča, a SHF/EHF posve druga, a izgradnjoj sve većih sistema i dvometarski  band nije više kao prije kad smo imali AM1011 pa su nas čuli iz svih pravaca.

A ovo prenemaganje sa selfspotting mi je bezveze...Čovjek se ne smije reklamirati. Pa onda prijaviš svaku vezu na svojoj frekvenciji i svima lijepo zahvališ...kao I4BME, recimo.

Ali proći će nas to ;)

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #19 : 17. Srpanj. 2014, 14:12:08 »
Citat:
A ovo prenemaganje sa selfspotting mi je bezveze...Čovjek se ne smije reklamirati. Pa onda prijaviš svaku vezu na svojoj frekvenciji i svima lijepo zahvališ...kao I4BME, recimo.

Pa i nije baš tako bez veze (a i bezazleno). Zahvaljivanje za vezu na clx može biti slanje roger koji druga strana nije primila preko banda. To je glavni razlog zašto je to u nekim kontestima izrijekom zabranjeno (ako se ne varam, u BCC MS i još nekim "običnim" kontestima).

Eh, a sad što se raporta 59 tiče (primjedba 9a1iw), jasno je definirana minimalna izmjena podataka da bi QSO bio važeći (ne samo u tamičenju). Ja sam lično protiv banaliziranja ovog podatka u kontestu samo zbog uštede na brzini i nečijeg komfora u vođenju loga, ali to je tako...  na žalost nitko nikom ne može zabraniti da (namjerno) neispravan raport...

73 Zvonko (neki me zovu i Zvone, ali da ne bude zabune, hi)
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #20 : 17. Srpanj. 2014, 16:16:36 »
Zahvaliti možeš i na bandu za vezu. na chatu, na clusteru...Smisao je jednak, medij drugačiji ;)

BCC MS je sve samo ne običan contest. U osnovi, sve je ipak u korepodentima, koga veseli veza preko nekoliko medija, OK, ali...mislim da se razumijemo.

MOžeš tako io mobitelom uzmijeniti brojeve i ostalo, ali...

Mislim da smo - skoro - sve rekli.

CU

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #21 : 17. Srpanj. 2014, 20:28:28 »
Rečeno je skoro sve ali ne sve i nikad neće biti kraja; - u vhf, uhf i shf takmičenjima se danas tolerira mnogo toga potpomognutog kompjuterskim dogovaranjem, možda jednog dana i sms bude OK, a potpuno normalne EME random veze gdje se izmijene svi parametri veza uključujući i kompletan lokator, su zasad tabu tema. Stvari se u svijetu mijenjaju, razvoj u elektronici je doveo do toga da EME vezu možeš održati na 23cm sa parabolom od 2,5m i 100 W PA, a na 3cm sa istom antenom i 15W PA. Hipotezski: EME veza sa nekim iz Evrope, uz nultu elevaciju je sasvim moguća a da toga operatori sa obje strane nisu svjesni i to će se u takmičenju priznati. I pored toga promjene nema, a homoseksualci se mogu međusobno ženiti, i ko je sad tu sada konzervativan - radioamateri koji su nekad prednjačili u napretku radiotehnike i vukli radiokomunikacije naprijed. Ne mislim polemizirati, ali hvala Gogi što je potakao diskusiju. Trebamo ići naprijed i plivati dalje, a ne brčkati se u bazenu, da ne kažem neku drugu možda neprimjerenu riječ.
« Zadnja izmjena: 17. Srpanj. 2014, 20:55:10 9A5AA »

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #22 : 18. Srpanj. 2014, 15:21:37 »
Ma nisam ja mislo na to pod "konzervativnijim" pristupom.  Mislio sam samo da u kontest pravilima treba biti reda i dogovora, te ne ishitreno spajati svari koje su možda inkompatibilne (npr EME i TR u "zemaljskom" kontestu - moje mišljenje, ali naravno, nije tu moja zadnja).

Istina je da je danas moguće na nekim bandovima napraviti EME vezu bez namjere da bude mooonbounce, sa TR zero elevacijom. Tehnika uvijek ide napred fantastičnim koracima, i je išla od kad su otkriveni radiovalovi - od predajnika s iskrištem i koherera, pa tih čuda što ih imamo danas, i to uz vrlo značajan doprinos radioamatera.

Uglavnom smo se svi složili da su kontest pravila stvar diskusije, ali i dogovora i konvencija (inače ništa od promjena),

Ali molim da razgraničimo contest pravila od osnovnih pravila što je to QSO (izvan takmičenja kao i u takmičenju), neke diskusije pod ovim topic zadiru ozbiljno i u ovu temu, a neke stvari su previše važne da bi ostale nedorečene (da ne bude zabune, Dragane, tu absolutno ne mislim na tvoj post). Pojednostavljeno, dvostrana Veza je obostrana razmjena pozivnih znakova, raporta, i potvrda istih (na QSL karti smo nekada pisali "confirm 2 way QSO on ... ). Ostali podaci su opcionalni, kontest pravila obično zahtjevaju više, a metode raporta variraju ovisno o tehnici rada. I vjerujem dok je radioamaterstva uvijek tako ostati.

Osim tehnike koju radioamateri koriste u vezi, razvoj pomoćnih sretstava koje imamo na raspolaganju također ide naprijed. Tu prvenstveno mislim da kompjuterske programe i internet. I daleko od toga da imam nešto protiv toga, uostalom to je moja provefesija. Komunikacija na daljinu je divna stvar (takoreći radioamateri su je izmislili), ali ako je internet metoda komunikacije koja je najbitnija uradit QSO, onda je radioamaterstvo najbolje ukinuti kao prilično glupav i nepotreban hobi. Da ne bude zabune - kao što Mike kaže, oduvijek se na slabašno napučenim bandovima koristio dogovor za vezu (sked). To nije problem, sked je neminovna stvar ne samo na SHF, već i na 2m nekim običnim danom bez aktivnosti (moram iskreno priznati da mi je puno draža random veza, ali ako ne ide...).

No opet moram napomenuti nešto vrlo bitno (kao i prethodno navedena pravila što je to QSO), a to je da od momenta kad smo dogovorili i započeli sked, nema razgovora drugim stredstvima osim na odabranoj QRG! Tek kad izmjenimo obostrani R, možemo se zahvaliti za vezu i prodiskultirati interesantne momente sked-a. I naravno, "abort" poruka je isto tako legalna ukoliko odustajemo do pokušaja nakon nekog vremena. Svakodnevna praksa govori da danas radioamateri MS veze upisuju u log uz prikično "na široko" razgovore tijekom veze, te eventualno primjen 1 ping (ali ne nužno).

Jednostavno, napredak tehnike nije opravdanje za prevaru (koje možda mnogi nisu niti svijesni), postoje elementarna pravila koja se ne smiju kršiti dok ih ne ukinemo. A ako ih ukinemo, onda bacimo radio uređaje u smeće i pređimo svi na twitter burstove.

Na žalost, presedani se danas događaju na "mala vrata" gotovo legalno. WSJT program i deep search pretraživanje EME baze podataka omogućuje identifikaciju pozivnog znaka iako on u potpunosti nije primljen. Razmjena podataka postaje trivialna pa se možemo pitati čemu uopće služi. Programu se vjeruje čak i kao piše gluposti, pa sam vidio slučajeve kad nestane komunikacije sa RX program će uredno primiti roger za kraj veze. "Ispravne" veze s nepostojećim pozivnim znakom nisu rijetkost. Svatko od vas može pokušati WSJT dvostrani qso s beacon-om, i vjerujte mi, u dobrom djelu pokušaja dobit ćete od raport i roger od radio-fara. U kontestima je normalno da je RS isključivo 59 (naročito na KV, tamo je takoreći drugi raport zabranjem ako ne želiš ispasti idiot - a onda poslije moli 5 puta gromoglasnu stanicu da ti ponovi podatke koje nisi primio).

Čak i kad ta nova pomoćna sredsva koristimo na potpuno legalan način, i to često ima negativne posljedice. Na VHF bandovima upotreba ON4KST chat dovela je do drastičnog pada aktivnosti izvan kontesta. Naime, više nitko ne zove CQ da testira propagacije, ili, još banalnije, da vidi jel uoće netko sluša. Ispravno, jer ne sluša nitko - svi su QAP only na chat-u. Jel to uvijek iz potrebe ili stoga što postajemo ON4KST ovisnici ?

Možebitni zaključak je da nije problem u razvoju tehnike i alatu, nego kako se alat koristi i njegove zloupotrebe (ne ubija puška, već onaj koji je drži). Možda je problem da previše stvari u našem hobiju ovisi o našim principima (da ne kažem poštenju) ?

Izvinjenje zbog dugačkog teksta, možda i djelomično i off topic pri kraju...

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #23 : 18. Srpanj. 2014, 15:49:08 »
Je i niej off topic...

Meni se nekako čini da svekoliki razvoj pomoćnih kanala komunikacija ubija onu osnovnu misteriju rada na opsegu i previše se ide na sigurno. Upisivanje veze u log po svaku cijenu ima za posljedicu srozavanja kriterija (aka ham spirit) i općenito radioamaterske izvrsnosti.

Po meni je osnovna razlika amaterskih i profesionalnih komunikacija prije svega u tome što naša veza ne mora uspjeti uvijek i pod svaku cijenu, jer smo za njeno ostvarenje odgovorni samo sebi samima, za razliku do profića koji to moraju prodati i naplatiti.

S druge strane, kojekakve rang liste i višak samoljublja vrlo često u nama potiču neprimjereno ponašanje.

Ne velim da oboje treba ukinuti ili srozati na nulu, to nas s jedne strane vuše naprijed, ali s druge strane ponekad budi u nama one loše strane.

Mislim da nije produktivno u startu razmatrati problem u kontekstu varanja, a osobno bih sva moguća sredstva i pomagala koristio da iz što manje pokušaja ostvarim vezu, tj ja, a ne da mi laptop iscrta što sam sve "primio" i na kraju čestita ;D.

Svaku od ovih stvari možemo razmotriti iz različitih kuteva, pa i simpatičnmi DX robot koji uzbunjuje ljubitelje E Sporadika daje prednost onima koji ga koriste u odnosu na one koji metodom sučajnog uzorka upale postaju ili ljubitelja 24/7 dežurstava uz mrke poglede boljih polovica željnih razgovora :-*

Pa da skratim, palac dolje za repetitore i satelite i sve ostale aktivne prijenosnike signala, a sve tehnike i dodatna pomagala YESSS!

Konačno, to je i demokratično, svima je dostupno i svatko može, ako hoće, jednako kao i naučiti CW pa povećati i broj veza i QRB...

Samo je pitanje volje.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #24 : 18. Srpanj. 2014, 19:47:30 »
E sad kad ste se ispucali da ja pitam što to imate protiv satelita  ?

Provokacija naravno... ;)

Zapravo vrlo zanimljiva diskusija.. evo ja sam  proslavio nedavno 10 godina na microwave i prošao rover i druge  pokretne i nepokretne tehnike microwave rada. Evo imam  tu negdje na PC-u direktrorij  3cm i PDA tj. što sve ide na  PDA  (tj. to bi danas bilo nešto kao tablet ) da bi bio adekvatno opremljen na SHF.Bilo je tu svačega i  još egzotičnoga u to doba.   I zbilja povremeno bez pomagala ne ide.  Ako ništa drugo da vidiš ima li neki oblak tamo negdje pa tek onda na chat.  Mislim da je sve to stvar principa i držanja. Ima hamova koji se jako lijepo drže načelnog QSY sa chata-a  i  nema ni slovca dok se veza ne zabetonira . Ima i drugih  koji komentiraju daj malo ovo daj malo ono. I sam ponekad budem navučen na tako nešto.  Ipak najviše volim kad je potrebno startati samo kontest log.  Puno je bolji pile up na bandu nego na chatu!
A ako se mene pita, dozvoliti EME veze u kontestu. Ima razloga više,  ali da ne duljim jedno veliko DA.
Treba težiti zvijezdama (figurativno Mjesecu).
Zlatko (3AQ) zna da  mi svoju pasivnu refleksiju za 3cm imamo već dugo. (Gledam u log preko 30 veza na 3cm , dakle skoro u svakom kontestu, TNX Zlatko! ). Tko nam je kriv da uvijek promašimo direktni pravac   :P

Puno pozdrava  svim mikrovalcima, mjesečarima, meteoričarima  i svima ostalima gori , doli , lijevo i desno.  Dok nas  ima dogovorit ćemo se ..

1z
« Zadnja izmjena: 18. Srpanj. 2014, 19:56:14 9A1Z »
Luci, 9A1Z