Autor Tema: Pravila naših natjecanja  (Posjeta: 3762 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
Pravila naših natjecanja
« : 15. Srpanj. 2014, 05:02:14 »
Nedavni Draganov post o EME vezama unutar conetsta ponukao me da preletim pravila koja stoje na našem webu.

Valja reći - šareno je ko na sajmu.

Onda sam zavirio i u rezultate 9A mikrovalca i vidio da su kod 9a5aa otpale 4 qso via moon.

Ali - niti u općim, niti u posebnim pravilima ne stoji kriterij po kojem bi te veze bile nevažeće :o Istina da ne vidim baš najbolje, ali...

Recimo kod IARU VHF lijepo stoji da se ne priznaju MS veze, veze preko pasivnih reflektora, aktivnih repetitora, ali kod UHF ostadoše samo aktivni repetitori.

S druge strane, aktivni repetitori nestali su kao kriterij i mnogih drugih natjecanja pa logikom da je dozvoljeno sve što nije zabranjeno, značilo bi da možemo postaviti contest repetitor, jer je FM (F3E) dozvoljena vrsta rada ;D     

Mislim da bi naš UKV manager trebao uzeti malo tu materiju u ruke i dovesti u red opća i posebna pravila - ona na koje može utjecati - da natjecatelji ne moraju baš svaki put uzimati bibliju u ruke prije nego se pomole...

A onda da se i dogovorimo pa da izbacimo onu arhaičnu formulaciju o pasivnim reflektorima, jer osim što je njih nemoguće identificirati, i atmosferski slojevi su neki pasivni reflektori pa se ne bi ni smjelo raditi u contestu :o

Moj je prijedlog da osnovni kriteriji budu pridržavanje band plana IARU R1, zakonske regulative i odabir vrste rada, a da se izrijekom zabrani samo rad preko satelita i repetitora te ostalih aktivnih reflektora ili translatora da se ne bi u međuvremenu okotio kakav novi.

A tehnike rada ostavimo operatorima, njihovo razvijanje i jest ono što nas kao amatere krasi i vuče naprijed. Danas smo već savladali RS, sve se više koristi i AS, u EME smo nekad prednjačili. Mislim da se ne treba plašiti poneke EME veze u natjecanju, ona samo strši u rubrici ODX, ali u osnovi ne donosi neki extra dobitak - dugo traje, prilično je neizvjesna itd. A postaja tog kalibra po mom sudu čak i manje ometa druge sudionike na bandu uslijed elevacije antene.

Naravno, takva veza mora zadovoljiti sve ostale uvjete iz pravila - RST, redni broj, lokator...

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
Odg: Pravila naših natjecanja
« Odgovori #1 : 15. Srpanj. 2014, 08:17:37 »
Šarenilo naših pravila nije odraz europske (čitaj IARU region 1) takmičarske prakse. Oduvijek su EME i MS bili izuzeti iz "običnih" takmičenja (naravno, postoje specijalizirani EME i MS contest-i). Zašto ? Pa EME se jednostavno ne uklapa u koncept vrednovanja veze prema QRB. MS "namjerne" veze nisu takogđer dozvoljeme, iako je u puno contest log-ova zavšila slučajna MS veza kad je burst bio dovoljno dugačak za razmjenu propisanih podataka. Moglo bi se diskultirati zašto je ES na 2m legalan (ako se potrefi u contestu) na 2m legalan, a MS nije...

Repetitori jednostavno ne spadaju u ono što promovira contest rad. Naravno da je FM dozvoljena vrsta rada, ali koliko vidim, niti FM više posebno ne honorira u tamičenjima jer je u većini njih FM kao posebna kategorija izbačen. Ono što nisi spomenuo su digitalije, koje također ne spadaju u takmičenje.

Ja sam za konzervativniji pristup i nisam za "legaliziranje" nekih načina rada koji su do sada bili zabranjeni. Mislim da je to pitanje svrhe takmičenja i koje vrijednosti takmičenjem želimo promovirati. Ono s čime se od navedenog slažem, jeste da bi se formulacija o pasivnim reflektorima stvarno trebala preispitati, ne samo zbog AS veza već i mikrovalnih veza gdje su reflektirani signali od zemaljskih prepreka nezaobilazna pojava. No ako se i provode neke promjene, u svakom slučaju to bi trebalo provesti na nivou IARU a ne lokalnom. Što bi značilo da mi imamo drugačija pravila nego ostatak regije a takmičenja se terminski podudaraju ?

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #2 : 15. Srpanj. 2014, 11:17:43 »
Mislim da razlikovanje naših pravila u odnosu na okolna ne bi značilo ništa posebno, a ona već i jesu različita pa se Zemlja i dalje vrti na istu stranu,
A i Mjesec je ipak samo jedan pasivni reflektor.

Dogovorena MS veza i veza dogovorena preko KST chata...u čemu je razlika? Ili 144.390 gdje se dogovaraju  3 cm veze?

RS odbijanac od nekog oblaka koji nije na liniji dviju postaja...kad to preneseš u svemir dobiješ isto.

Avioni, meteori, sateliti... koliko nas je uradilo vezu a da nije bilo n isvjesno kako... sad bar znamo.

Konzervativizam je OK, a nadam se da ni ja nisam previše liberalan.

Naravno da repetitorima nema mjesta u contestu, ali onda to treba i decidirano napisati, jer se ništa ne podrazumijeva i tu se otvara prostor za različita, proizvoljna i zbunjujuća tumačenja.

Ni sam IARU tu nije iznimka, samo kad pogledaš razlike u VHF i UHF contestu.

Segregiranje manjina nekako mi nije IN, pa makar se radilo i o EME populaciji, a sva sreća da od svojim mana i ograničenja ne pravim univerzalne zakone.

Uostalom, kome se čini da je EME karika koja mu nedostaje, lijpo si složoi EME setup i pridruži općem veselju 8)

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #3 : 15. Srpanj. 2014, 16:34:10 »
E pa sad, ako je tako kao što kažes, onda su sve propagacije osim line-of-sight qso neki reflektor ili refraktor (što se svodi na isto). Pod pojmom pasivni reflektor u, kako i sam kažeš, pomalo arhaičnim pravilima se podrazumjevao man-made reflektor napravljen u svrhu skretanja radio signala (naprimjer, i naša pošta je instalirala metalne ploče po čukama za svoje linkove). Slažem sa da danas niti takve objekte ne bi trebalo isključivati kao legalno stredstvo veze u kontestu.

Mislim da se MS ban više odnosi na način održavanja MS veze nego na propagacije. Nitko ne briše iz log-a MS vezu napravljenu na standarni način kao i sve ostale TR veze. Zamisili da u kontestu svake npr. parne minute vičem "roger roger roger..." i tako koji sat-dva (sa kilovat-dva).

EME ima svoje konteste i jednostavno se ne može uklopiti u QRB scoring (npr. VK je cca 15000 km), a niti u pravila obavezne izmjene podataka za QSO. Nije to segregacija, ja sam radim i u EME i zemaljskim kontestima, svaki u svoje vrijeme i drugom tehnikom.

Različita pravila su konfuzija. Ne bi bilo ni svjetskog prvenstva u nogometu da svaka zemlja ima drugačija nogometna pravila. Stoga bih ja ipak radije ovu problematiku prepustio IARU, naravno ne braneći nikome da sugerira promjene.

A ON4KST je posebna tema. Mnoga ozbiljna takmičenja dozvoljavaju samo pasivnu upotrebu dx-cluster, te je prema tome i chat zabranjen. Uzevši u obzir sve pros i cons chata na microvave, ako se mene pita, ja bih ga u kontestima ukinuo. A da ne govorimo na nižim frekvencijama.... Veze po dogovoru (skedovi) su ispravne veze, pa zašto ne zamoliti nekog da preklopi band. Uostalom, ipak si ga prvo morao pronaći na nekom bandu da to možeš učiniti. Možda tu u principu i nije nekla velika razlika u dogovoru preko chat-a, ali preko chata se daje i roger, tnx, 73, pse try again, samo još fali redni broj, na žalost,  malo tko se drži pravila da je od momenta početka sked-a pa do zavšetka (obostrani R) je svaka komunikacija preko chat-a zabranjena.

73
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj. 2014, 16:52:25 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #4 : 15. Srpanj. 2014, 17:01:32 »
Naravno, odrađivati vezu preko chata nije OKi tu smo suglasni, ali aj ga ipak doživljavam samo kao jedno suvremeno pomagalo za dogovaranje veze. Jer, nemaju svi ljudi taj band koji tebe zanim, a i ti moraš raditi na više njih da bi dovabio potencijalne korespodente...

Dok sam se je opako bavio MS radom, pisali smo pisma duga za skedove i čekali odgovore mjesecima, pravili zasjede na 14.345, danas imaš e mail i shat kao alternative...Isto kao i CW, od pješaka, preko elektronca do računala.

OK, ali za moj ukus ako ljudi uspiju preko EME razmijeniti sve elemente potrebne da bi se veza uklopila u pravila, zašto ne?

Meni ne bi smetalo da stalno vičeš RRR po bandu ;D  Svi ionako nešto viču po cijeli dan i to kad i kako im padne na pamet, prema tome, svejedno je 8)

Jasno da su te MS veze u contestima uglavnom random i treba puno sreće da ih se kompletira, ne bih rekao da bi ugovaranje bilo produktivno u okvirima CW i SSB.

To ti je sve stvar shvaćanja i principa - najprije što je to pasivni reflektor, a onda i dogovaranje. Sve je s vremenom evoluiralo pa i to. S vremenom će na red doći i refleksije od kojekakve svemirske krame koja se vrti ok Zemlje, a za koju i ne znamo. A vrag zna koliko smo beza uradili s kojekakvim refleksijama, a da ih nismo bili ni svjesno, jer kad ide, nije važno kako ide.

Po meni b itrebalo izrijekom zabraniti ono što ne želimo, ali u tome biti konzistentan, jer po mom sudu, nema tog pravila po kojem su EME veze zabranjene u microwave contestu. Jasno to je propust organizatora, ali za to nije kriv sudionik u natjecanju.

Ali to će ionako naš manager sve dovesti u red s vremenom.

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #5 : 15. Srpanj. 2014, 17:09:13 »
Gogo,

Izgleda da se u principu slažemo.

Apsolutno se slažem s tobom da bi trebalo izrijekom u propozicijama zabraniti ono što ne želimo, jer inače može doći do problema.

Naglasak moje diskusije je da bi ipak trebalo opća pravila takmičenja mijenjati na nekoj od IARU komisija (na nivou preporuke, oni ne mogu donositi naredbe - a za iaru konteste pravila su jasna), šarenilo lokalnih pravila također vodi u probleme.

Sve diskusije prije toga su otvorene, hi...

Pozdrav
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj. 2014, 17:27:47 9a6ww »

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #6 : 15. Srpanj. 2014, 18:17:55 »
"Mnoga ozbiljna takmičenja dozvoljavaju samo pasivnu upotrebu dx-cluster, te je prema tome i chat zabranjen. Uzevši u obzir sve pros i cons chata na microvave, ako se mene pita, ja bih ga u kontestima ukinuo. Mnoga ozbiljna takmičenja dozvoljavaju samo pasivnu upotrebu dx-cluster, te je prema tome i chat zabranjen. Uzevši u obzir sve pros i cons chata na microvave, ako se mene pita, ja bih ga u kontestima ukinuo."

Vidim ja da sit gladnom ne vjeruje :-o
 Valjda kad su stanice na mikrovalovima u centru ili blizu centra aktivnosti chat ne treba baš , ali za bolji rezultat ga se koristi. Međutim kad si vragu iza nogu ili dalje od toga ,sumljam da bi se baš netko npr na 10GHz ili slično potrudio ili barem upprno slušao u tom pravcu.
Ni ja baš nisam neki ljubitelj naročito iz neuvjetog portabla,naravno ne mislim na predmontirani setup sa klimom i limunadom iz frižidera.............
Ipak postoje razlike :-) a kad si gladan baš i ne biraš B-)
73 Mike  odozdal ;-)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #7 : 15. Srpanj. 2014, 18:35:00 »
Hi Mike,

Spomenuo sam neku razliku izmedju microwave contest chat uporabe i nižih frekvencija, bez upuštanja u detalje. Naravno da je razlika između 2m "cq beaming west" i 3cm nišanjenja u stupanj. Znam da tu apel "antene put doli" nije dovoljan... Nije da sit gladnom ne vjeruje, nego ovca vuku ne vjeruje. Naglasak je bio na tome kako se chat ne smije koristiti.

Ovo je dobra tema za raspravu koja bi mogla izaći iz teme pravila takmičenja...

Pozdrav iz Međimurja!
P.S. mi na jn86dm nema šanse da imamo limunadu u frižideru....  
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj. 2014, 18:53:02 9a6ww »

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 15. Srpanj. 2014, 20:10:49 »
Postoji interesna skupina koju interesiraju takmičenja iznad 30 MHz,
postoji menađer za bandove iznad 30 MHz,
postoje ljudi koji idu (dvojica) na skup u Varnu.
Sastavite primjedbe proslijedite ljudima koji idu u Varnu neka iznesu problematiku, prodiskutiraju, opravdaju dnevnice, neka ne budu samo dizači ruku neka nešto i pokrenu da se vidi kako u ostatku članica razmišljaju.

O čemu ce se raspravljati u okviru radne grupe C5 u Varni

To sa pasivnim reflektorima može biti interesantno, prvo bi trebalo raščistiti dali se to odnosi samo na umjetne tvorevine(namijenski građene jer i zgrada je umjetna tvorevina) ili bi tu spadale i prirodne tvorevine (brda, oblaci).

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #9 : 15. Srpanj. 2014, 21:37:26 »
Diskusija je interesantna, ali sve je već odavno napravljeno.
1. ON4xxx.org nije naša izmišljotina nego poznatih članova EU organizacije, koji to godinama koriste.
2. Ako želite odraditi OK/OL, navodit će vas u minute kada je to optimalno
3. Kategorija ASSIST, koja ugodno postoji na KV, trebala bi i na UKV.
4. Neke uobičajene "izmišljotine" svijeta neki tek sada otkrivaju, pa su se raspisali o njima kao "svjetskom čudu" ili o otkriću kojeg jedino mi ne koristimo.
 5. Da nema pasivnih repetitora kao "Učka", kao Velebitska ploča, Cres itd, mi iz Rijeke ne bi mogli odraditi nikoga jer smo u "loncu" dok se ne popnemo na brda.
6. Naravno je da je MS i EME rad zabranjem na kontestima koji nisu MS EME itd kontesti.
7. Uopće ne pričamo o tome kako se 5 postaja javilo na 9A 50 / 70 MHz kontestu i da je profulano vrijeme kontesta, o čemu sam pisao prošle i pretprošle godine. Nije usklađen niti sa IARU 50 MHz kontestom, niti sa S5 aktivity, a bome interes je mali i u 9A a kamo li izvan 9A. Treba žurno pomaknuti taj kontest ili na raniji nadnevak ili uskladiti sa WW VHF kontestom koji nam dolazi u srpnju!!! Kako sam o0 tome već više puta pisao mislim da nailazim na "zid šutnje" a mnogi zainteresirani bi "pritjerali managera da se to uskladi ili s IARU ili sa WW VHF kontestom.
8. Možda i ima propusta u VHF/UHF propozticijama, ali imamo sreću da i Iaru REG I organizira kontest u istom periodu sa sličnim ili istim propozicijama, pa ako nešto nije zabranjeno u tim kontest propozicijama, onda je dozvoljeno.
9. Naravno da ima odstupanja, ali u tim slučajevima imate i diskvalifikacije. npr. Nemamo "rover" kategorije, pa ako promijenite lokator, diskvalificirani ste. Čak i lijepo piše da vam svi uređaji moraju biti unutar 500m, pa ako radite iz dvije lokacije i koristite isti pozz, onda ste se diskvalificirali.

Zaključak: Ja baš ne vidim nekih problema oko propozicije, jer se držim onog ("Njemačkog") pravila.
Radi onako kako piše, a ne onako što bi se moglo naslutiti između radaka. Ako piše QRP = 5W, onda nemoj raditi sa 100W !!!
Pozdrav svima   9a2vx  Zvone

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #10 : 15. Srpanj. 2014, 21:42:48 »
Dodatak: Ako izbacimo one "zalutale iz 144 MHz, točni podatci bi bili da smo organizirali 24 satno natjecanje na 50 MHz za 6 SO članova i 2 Mo, tre jednog SO i jednog MO na  70 MHZ. Vjerujem da bi bilo bar dvostruko više natjecatelja da se nadnevak pomaknuo u vrijeme drugi natjecanja na tim badovima ( bandu).
Naime u IARU su poslali logove 14 SO i 12 MO pa vi sami zaključite.

Hvala na pažnji!!!!

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #11 : 16. Srpanj. 2014, 02:29:06 »
Propagacije nisu bile milostive na 6m zadnjih par godina kad su contesti u pitanju, ali valja reči da je u terminu 50/70 contesta field day u velikom broju zemalja Europe i nije to loš termin - vidi IV3KKW kalendar, tu je ranijih godina bio HLJK na tom bandu. Šteta jedino da se IARU 6 pomaknuo, jer je prvi vikend bio puno berićetniji od ovog trećeg, ali tako je.

Da s evrnem na pravila - ne bih baš po svaku cijenu inzistirao na unificiranosti, različitost je po meni dobra stvar, inače bi stalno radio u jednom te istom contestu. Svaki organizator ima svoje motive pa zašto ne?

Glede chatiranja u contestu - to je najmanji problem, jer ON4KST chat ima jednu zgodnu kontrolnu funkciju pa možeš lijepo čitati sve što je ne tko napisao tokom contest vikenda. Uostalom, zar nije tako prije koju godinu 9A5Y izgubio vezu s EA u ožujku? Manager je bio 9A4FW, ako se ne varam. Zaigraju se ljudi, dogodi se, zaleti se ruka na ENTERU i svo zlo u tome.

Ono što je po meni bitno je prilagođavanje novim oblicima komunikacija na bandu i van njega i promatranje širokokutnim objektivom u koji stane i ono što nas osobno ili trenutno baš i ne zanima, ali nekog veseli. U svjetlu nedavno donesenog zakona - manjina dobija, ali većina ne gubi ;D
Bez konotacija molim ;)

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #12 : 16. Srpanj. 2014, 06:29:27 »
Citat:
ne bih baš po svaku cijenu inzistirao na unificiranosti, različitost je po meni dobra stvar

Naravno. Neki su kontesti interesantni baš zbog nekih specifičnosti. Ali ako su u EU regionalni kontesti istovremeno, sigurno ne bi bilo dobro da budu toliko različiti da ne bi mogao poslati log na adrese više organizatora. Ne bi bilo lijepo da osim upload na 9A robot ne mogu poslati log u S5 ili negdje drugdje.

Nije toliko bitno kako se obračunava score na kojem bandu, množitelji, itd., ali je bitno da veza vrijedi i u jednom i drugom kontestu. t.j. da su ipak propozicije kompatibilne u tom pogledu.

I na kraju, IARU kontesti imaju svoja pravila kakva jesu i njih se moraju svi pridržavati. Osim ako se ne radi o nekim izdvojenim "egzotičnim" takmičenjima, IARU pravila bi trebala biti više manje baza za lokalna pravila. Prema tome, ako nešto ne valja, potrudimo se to promjeniti na nivou IARU.

73

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #13 : 16. Srpanj. 2014, 07:10:59 »
citat 9a2vx
Citat:
. npr. Nemamo "rover" kategorije

ZRS predlaže VHF and up Contest Rules update gdje bi se rover brisao iz IARU propozicija:

The current rule also introduces new section ROVER. Automatic contest log evaluation
is made extremely complicated by inclusion of logs from ROVER section entrants.
As the automatic contest log software (i.e. contest robots) are mostly written
and maintained by hams on voluntary basis it is not fair to pose such a large amount
of new code development on them.
It is thus proposed to either:

a. remove the ROVER section from the rules

b. contest logs for ROVER stations are removed from automatic log adjudication
process; points for a contacts between ROVER and non-ROVER stations in the log
of a non-ROVER station are set to 0 except for the first log entry with the ROVER
station (widely used contest robot software would treat such contacts as duplicate
and would only count points for the first log entry with the ROVER station – so no
impact on robot SW functionality is imposed by adding this note to the existing
ROVER section)

Isitna je da je mijenjati contest robot programe problem, ali generalno computer program ne bi smio biti razlog da se propozicije zacementiraju kakve jesu, nariočito ako se mogu poboljšati.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #14 : 16. Srpanj. 2014, 09:21:25 »
Zvonko,

I danas se svaki edi može poslati bilo kamo. Svaki će ga robot pregledati po postavkama koje su mu zadane i svo zlo u tome, ostavit će bodova koliko prizna i ako postoji klasifikacija za strance, eto te u plasmanu, Ima toga u YO, LZ, HA, kod nas nema, ali logova ima i vjerujem da ih je zanimljivo pogledati.

Što se tiče IARU contesta, oni i ijesu unificirani, tu nema odstupanja na lokalnom nivou, odnosno, ako ih ima, onda ih IARU robot ne prizna ukoliko se ne slažu s njim.

Sve ostalo je stvar dogovora, a po meni - što šarenije, to bolje.

Recimo, FD Sicilia daje duple bodove za vezu s IT9 postajama i tako potiče IT9 da se pojave (lani preko 25 logova), ali i sve ostale da im daju malo više važnosti i po svemu to postaje odličan contest i prilika za dxiranje.

Ima i drugih primjera koliko te volja.

Ono što je po meni bitno jest ono s čim smo počeli - dovesti u sklad naša pravila i ispraviti očite nedostatke, a onda dalje.

S IARU ili bez njega, nebitno.