Autor Tema: Tesla memorijal 2014  (Posjeta: 6249 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
Tesla memorijal 2014
« : 29. Lipanj. 2014, 18:27:26 »
Evo, kad neće niko, ja ću ;D

Planira se, protekli IARU 6m nije me ubio u pojam...pa tako i naredni vikend izlazim na brdo iznad sela, ovaj put na 432 MHz, setup je više nego skroman, TS811+HL90 i 2x19 yu1qt oblong, ali dobra je veza s internetom pa ćemo tu bacit nekoliko parangala i pokušat navuć nekog da zagrize. Praksa iz lanjskog IARU UHF je pokazala da je tako palo 3/4 veza iz kuće na selu, ovaj put možda koji % manje, jer imam bolji pogled prema Italiji. Doguram li do 100 veza, jako ću se umislit, ali sumnjam da će se to dogoditi :D Mssim, ono prvo :o

Loc je standardno JN73WS, operator vrhunski pa vjerujem da za vezu neće bit problema ::)

CU TM!

9A0R - JN73WS
« Zadnja izmjena: 05. Srpanj. 2014, 11:35:26 9a6c »

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: Tesla memorijal 2014
« Odgovori #1 : 07. Srpanj. 2014, 06:04:11 »
Sebi pišem, sebi odgovaram...

NIsam bogznašto očekivao na 70 cm iz Jn73WS uz scega 70W out, ali ovo je ipak...dizaster, majke mi...ne zbog teknike, sve je radilo, ali prilike...kad pogledam šta su radili naši S5 susjedi, pitam s ejesmo li s iste planete.

Prije contesta na bandu - nula. Prva veza IQ1KW od 698 km, druga OL9W 659, treći HA6W skoro 600 km...Italije nema, ne ide ni klasika od 300 km...krenulo tek oko 176 utc, ali jadno...

Uz dosta napora i pomoć ON4KST, ipak složeno 67 qso, uz 6 sati pauze po noći i 3 na kraju...Za divno čudo, rađena dva DL, UR7D, SN7L OK i OM kilavo, HA malo i ništa.

Pokazalo se vrlo korisnim znati raspored letova iznad EU :D Naravno, to vrijedi za DR9A koji jepao bez problema unatoč 794 km udaljenosti...

Vjerojatno se kod njihm kao u kod S59DEM pokazalo koliko vrijedi sustavno ulagati u dobro izbalansiranu tehniku i operatorski napredovati u svim smjerovima...a valjda i pozicija nešto pomaže ::)

Sad slijedi višednevni oporavak, masaža i fizioterapija...24 h u FIAT TEMPRI nisu baš poticajno okruženje za ljude mog kalibra :P

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #2 : 07. Srpanj. 2014, 07:21:47 »
Još da nije bilo toliko smetnji u subotu, bilo bi bolje.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 07. Srpanj. 2014, 07:27:06 »
Gorane, ulagao sam i ulažem u tehniku na svim bandovima od 23cm do 1,5cm. Priznalo u takmičenjima prirodni RS i umjetni AS valjda će uskoro i SS, ali najprirodniji EME ništa, valjda zbog snage, a ono tropo se radi sa par kW. Nema veze gušti su gušti, pa i ono kad Mujo skače sa ormara na glavu umjesto na Fatu.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #4 : 07. Srpanj. 2014, 10:13:18 »
Pa nastranu Mujo i njegovi gušti, ali nisam ni u općim ni u posebnim pravilima za Teslu našao ograničenje glede reflektirajućih površina? Prije je čak i pisalo da ne igraju pasivni reflektori ni repetitori, sad je sve otpalo pa su izgleda i repetitori postali OK ;D

A ko mre ove gušte platit ::)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #5 : 07. Srpanj. 2014, 10:47:17 »
Što reći, koju poluku posr...   ;D

Subota, dan krenuo OK, doletio 6PSM, podesili i izmjerili opremu na 10ghz, sve dejstvuje...
Pa smo malo zasjeli za stol.....
Pa smo se sjetili da bi mogli mozda i na lokaciju jer danas je contest..
Dosli na lokaciju nekih sat vremena nakon pocetka, naravno ono što je trebalo odraditi RS-om smo propustili. Cuo sam zadnjih desetak minuta RS-a ali dozvati OL9W i OK2C na 3cm je ravno uspjehu dozivanja Sj.Koreje na KV, pile up ogroman na žrtve.
6PSM napušta bojno polje i vraća se u RI kako bi live testirali opremu na 3cm (ide to i bez antene, samo sa prijelazom WG/SMA) na 50 km QRB.
Onda ja moram napustiti bojno polje jer je obljetnica proslava mature....
Ujutro sam navio mobitel, ali noge su teške, glava daje impulse nogama ali lokalni QRM u komunikacijama...
Nekako se dovučem na lokaciju, postavim oružje za 24 i 10 GHz i 144.390 2el yagi i igra moze poceti.
Nova žrtva I3OPW je na nišanu, dogovaramo sve ali vidim nešto da moj FT-817d ne sluša, poludio je, a i 10ghz ide traljavo. Otkrio sam izvor problema ali za istog rijesiti potrebna je brusilica (by 9A3GE).
Naime, uslijed kvara na komercijalnom 100MHz predajniku, postavljen je zamjenski KW. A taj ne da šprica, nego ubija.... katastrofa, ima ga svugdje, pa i na 2m gdje ulazi i po napajanju i zablesavi opremu.
Primičem se antenskom stupu i rješavam situaciju....

Sve u svemu, nekoliko pokusaja sa talijanskim posatajama na 24GHz nije urodilo plodom, na 10 Ghz only tropo ide dobro i to je sve sto se da odraditi, nekih 15 qso...
Na 24Ghz qso sa Silvanom 6PSM, to ide, mada ne jako kao obicno jer su prilike dosta lose, visoka vlaga i temperatura i gusenje je primjetno.
Evo kako to zvuci: http://youtu.be/nOspvIV6Y-Q
Po prvi put smo koristi 9A0BKU za referencu, napičimo se na qrg od beacona i onda samo usmjerimo antene, odmah skinemo s liste problem točne frekvencije i traženja po bandu  8)

U međuvremenu skupljaju se oblaci, neki tragovi RS-a ali još je rano....
Naravno nije rano za telefonski poziv gostiju koji su me primorali da ostavim sve na okaciji i opet napustim bojno polje, vozim se sutom prema kuci i #$%&=?* jer oblak je postao ogroman, tako da sam propustio i zadnja 3 sata kontesta i sve sta je bilo oko tog oblaka...

I tako je prošao  i ovaj Tesla memorijal.....

Propagacije preko mora su bile čudne, evo što je napisao susjed iz južne Italije:

Come è andato il contest da voi ?
Qui la propagazione è andata in vacanza sabato mattina : all'alba,alle 5 ,qui a Brindisi arrivavano un bel pò di beacon con segnali molto robusti,tra cui
9A0BVS in 2 mt oltre S9,iz3dwv/b a 9+40,in 432 iq3zb 9+40,a 1296899 lo stesso beacon a S9+...sono andato a lavorare contento,8 ore "assente da lavoro",la mia mente già immaginava un log pieno di "dx"...
Martedì,allo IAC ho fatto tanti qso,tutti oltre i 700 Km,anche Fabio F5VKV ha fatto qso con il tacco d'Italia,quindi ero sicurissimo di replicare ma per 24 ore.
Ho lasciato tutto acceso,dalle 5 ,per stabilizzare al meglio oscillatori e LNA.
Al ritorno,un veloce pranzo,bacetti,euri,divertitevi, e mando moglie e figli al mare.Fà molto caldo,accendo il condizionatore ,stacco il telefono,mi metto in radio ,l'smeter è a fondo scala,avevo lasciato a 144300,alzo il volume e trovo Mike SV8GKE che chiama e mi satura tutto,devo toglire il Noise Blanker altrimenti clippa e non riesco a capire cosa dice : la mia antenna è di coda,ci separano 313 km di mare .Ci scambiamo i saluti,mi dice "Gilberto,very strong signal,9+60" senza neanche girare le antenne.Ottimo,almeno credo.
Ma dopo i saluti,l'amara sorpresa...tutti i beacon sono spariti!
Azzz... e sia, riappariranno sicuramente prima del tramonto,come spesso accade ma.........a che ora?!? A notte fonda! Alle 3 di notte sono ancora in radio e 9A0BVS è magicamente salito a S9 nel giro di mezz'ora.Gli altri,in 432 e 1296 sono ricevibili S3/5,l'adriatico si stà aprendo...Commento con Nico IZ7FLS e vado subito a nanna così domenica mattina "recuperiamo" ma... la giornata è bella e la propagazione và a (l) mare...
Il mio dx i1rjp a 969 Km e un dx in SSB mancato o quasi,non sono sicuro che il nr seriale sia quello giusto,quindi non l'ho messo a log,DK0A ,1172 km,un bel dx.Peccato.
Qui le mie "mappe":
http://www.opencontest.org/edi/edim...063414000000

http://www.opencontest.org/edi/edim...063859000000

http://www.opencontest.org/edi/edim...063931000000

73
Gilberto IK7LMX

Ajde barem netko da vidi korist od našeg beacona  8)
Inače evidentno je da je S59DEM odradio 180 Talijana i 43 YU postaje.... stvari se mijenjaju polako ....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #6 : 07. Srpanj. 2014, 11:30:52 »
A šta reći... Robi i društvo bi mogli počet s prodajom karat za one koji bi htjeli in live pratiti kako se to radi, s tim da onima koji misle da je dovoljno napaliti kW daju gratis ulaz...

Po meni su propagacije odlično pratile Hepburn prognostičke karte, sve kako je tamo pisalo. Prvi dan ništa preko Jadrana, prema jugu nekako, u nedjelju jug odlično, ali s malo stanica, a preko jadrana nekako... meni su I7 dolazili na re antene i nisam ih trebao loviti kao ni Ik7LMX svog Grka...

Prosjek kod mene 389 km, a za svaku vezu dušu je trebalo ispustiti. Imam ih više preko 700 km, nego ispod 200 pa se ti misli...

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #7 : 07. Srpanj. 2014, 23:29:30 »
 Zbunilo  me sve ovo  skupa , . . .Tesla , Memorijal  ??? , . .. pa neko  to zove -  9A   Ljetni kup -  ::) Da sam bia upucen  i ja bi podili koji punat , ali . . ,
Nekad  su  se vrtili  baneri  i  ode  i  tamo (hamradio.hr) koji su  najavljivali tu "krunu godisnjeg UKV  natjecanja". O postovima da i ne pricam.
Menader-i su  u onda  znali  svoj posao  i potaknit potencijalne contestase   ;).
Danas  se,  sve mi se cini , Manager   bavi  vaganjem limarije ( citaj nepreuzetih pehara ) i  lobiranjem  za jedinstveni 9A SUB-TON , . . . a i  ovi Cont.su i onako svake godine u manje/vise isto vrime pa cemu onda  pametovat ?

Da nije smjesno bilo  bi  za  :'( . . .

73 PJT

= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #8 : 08. Srpanj. 2014, 07:37:15 »
A koga si ti čuo od vrhuške HRSa da se takmiči, ako izuzmemo Željka koji je prilično aktivan po tom pitanju? Dakle, sve je jasno.  8)
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #9 : 08. Srpanj. 2014, 08:06:25 »
U čemu je problem dječaci?

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #10 : 08. Srpanj. 2014, 08:58:10 »
Dječače manageru,

Problema naravno uvijek ima, ali ovo je tema o Tesla memorijalu.

Moj mali savjet je da pregledaš Opća pravila UKV natjecanja i pravila za pojedne conteste i sve uskladiš, pročistiš i tome slično.

Pa onda recimo malo animacije, vizuelne i tekstualne, ne bi li se još netko uključio u contest.

Naravno, sve ovo je nepotrebno, ako je sve u savršenom redu, dječače dragi.

;)

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #11 : 08. Srpanj. 2014, 09:14:05 »
dječaće
ovo je tesla memorijal tema stoga da imaš za reč imaš , ništa konkretno nisi predložio niti ukazao na nešto što bi poboljšalo situaciju,, uostalom stalno dižeš prašinu oko nepotrebnih stvari i buntovnik si bez razloga,, ako mi imaš nešto za reć vrlo rado dolazim u split jer sam Vam jako blizu,, ustalom malo poradite na međuljudskim odnosima i manite se teorije zavjere. Ako želiš biti ukv menager vrlo rado ti prepuštam svoje mjesto jer vidim da to bolje radiš od mene.
hvala na kritikama i drugi puta..

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #12 : 08. Srpanj. 2014, 13:30:31 »
 :P :P :P

Majstore, da sam se htio kandidirati, to bih i uradi kad je trebalo, ali ne zanima me.

Da bi čuo što mislim, ne trebaš dolaziti u Split, možemo i ovako.

Znam dobro što je Tesla Memorija ili HLJK, odavno, ali ti bi kao manager trebao malo poraditi na sebi. lijepo sam ti napisao što bi trebalo uraditi, ali očito nisi uhvatio ideju vodilju pa da pojasnim:

- pročitaj pravila natjecanja za koja si nadležan
- usaglasi opća i poseban pravila
- dokaži da si UKV manager potpisom ispod pravila
- ne mijenjaj pravila u hodu i ne zbunjuj natjecatelje

I nemoj mi glumiti uvrijeđenu frajlicu i nuditi mi svoje krpice i bebe . Htio si biti manager, pa onda i budi, ali ne samo da bi se tako zvao. Uradi nešto. Jasno mi je da ti osobno natjecanja možda nisu u fokusu i da ti više leži tehnička komponenta hobija i to je OK, ali ne smiješ svoju aktivnost mjeriti vlastitim metrom. Natjecateljski duh u HRS vrlo je živ i drži  ovaj hobi na +30MHz poprilično iznad vode, tvoj bi posao bio da taj nivo i održiš i podržiš (ispravi me ako griješim), ali ima tu još posla za koji ti kao manager sigurno znaš, inače se ne bi javljao na tu funkciju.

Ako ti nije jasno na što mislim, samo reci.

Inače, bio sam UKV manager u HRS davno pa nema smisla da se ponavljam, možda i prije nego si uradio svoju prvu vezu, tek za tvoju informaciju.

I ne moraš ovo shvaćati kao kritiku isključivo, prije kao putokaz i dobronamjerno prebacivanje.

Možeš otvoriti drugu temu i malo mi pojasniti koje su to nepotrebne stvari i o kojoj prašini se radi, da ne bismo obeshrabrivali sudionike Tesla memorijala.

Tako, dječačiću moj dragi.
« Zadnja izmjena: 09. Srpanj. 2014, 16:05:25 9a6c »

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #13 : 08. Srpanj. 2014, 13:48:23 »
Molim mail od odgovornog operatora ili nekoga iz ekipe 9A1CMS, trebam im proslijediti mail od UR7D!

LP
K
Kreso

Offline 9A8A

• Newbie
  • *
« Odgovori #14 : 08. Srpanj. 2014, 14:10:01 »
A koga si ti čuo od vrhuške HRSa da se takmiči, ako izuzmemo Željka koji je prilično aktivan po tom pitanju? Dakle, sve je jasno.  8)

Boris, ovo bas i ne odgovara istini....?

73
Mark, 9A8A