Autor Tema: Yagi vs. panel  (Posjeta: 2635 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Yagi vs. panel
« : 11. Siječanj. 2014, 18:43:27 »
Danas lijep i suncan dan u Zagrebu, idealan za usporedbu tvornicke Wimo 67 elemenata long yagi duzine 5m protiv kolinearne panel antene (9A6ARP) na 23 centimetarskom opsegu. Usporedbu smo napravili zbog toga sto obje antene imaju podjednaki gain. Yagica po proizvodjacu garantira 20dBd dok panelka kaze 22dbd. Zbog mogucih konstrukcijskih propusta, panelka mozda ima 20dBd, ali nikad nije bila usporedjena sa jednom tvornickom antenom.
Prvo smo postavili jagicu i okrenuli je na maksimalni prijem fara S55ZRS udaljenog 79km i dobili smo najjaci signal oko 3 S jedinice. Zatim smo zamjenili antene i stavili panel antenu koju je napravio Darko 9A6ARP prije 13g i koja je podesena na 1250 MHz. Signal je bio oko 4 S jedinice sa istog fara.
Na prilozenom video moze se vidjeti razlika u toj jednoj S-jedinici. Snimka nazalost nije najbolje kvalitete jer nas je brzo uhvatio mrak. Zakljucak donesite sami. Zivjeli!

https://www.youtube.com/watch?v=MCc0VxaXTRw

PS. decibeli nisu bitni, bitna je razlika
« Zadnja izmjena: 11. Siječanj. 2014, 19:10:59 9A1X »
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: Yagi vs. panel
« Odgovori #1 : 11. Siječanj. 2014, 19:03:40 »
Ja sam zaključio da ne znate uplodati javni video na youtube...
Po rezultatima, to su neki "Japanski decibeli"....

Srecko, za jeftino a malo preciznije uspoređivanje antena, koristi ratiometriju, npr sa jednostavnim AD8302.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #2 : 11. Siječanj. 2014, 22:49:14 »
80km je malo previše, za takav test na toj frekvenciji.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #3 : 12. Siječanj. 2014, 03:23:59 »
Guy's, na zalost takvo poredjenje nije mjerodavno iz jednostavnog razloga sto ste mjerili peak signala na S metru, a ne absosutnu razliku nivoa signala dve antene. Ako jedna antena "dize" S metar do 4 jedinice moze znaciti da je temperatura te antene visa, ili side lobovi kupe vise termalnog shuma, a ne da je pojacanje te antene vece. Najprije treba naci referentni nivo svake antene bez signala,(base line) pa zatim ocitati razliku sa signalom. Ne treba zaboraviti da pola antene "vidi" ground noise, 290K. Treba uzeti u obzir samo absolutnu razliku, osnosno S + N / N. Mjerenje na vecim udaljenostima je nepouzdano zbog utjecaja propagacija, multipath-a i sl. Antene treba mjeriti u kontrolisanim uslovima, sto ne znaci da to ne mogu raditi amateri, samo je potreban odgovarajuci setup i sljediti test proceduru. Za mjerodavne rezultate potrebno je izvrsiti veci broj mjerenja pa uzeti prosjek.
« Zadnja izmjena: 12. Siječanj. 2014, 04:06:20 AD6IW »

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #4 : 12. Siječanj. 2014, 09:58:15 »
Primjetio sam da uvjek jedni te isti komentiraju negativno samo su njiovi testovi koje rade naj naj točniji,, gospodo draga, napravio sam panel antenu i nikada nisam znao koliko ima stvarno dobiti jer nisam imao nikad tvorničku 23 cm antenu ,, sad je došla na posodbu 67 elemtna vimo antena, po svim njenim tvorničkim dobitima a to je napisano da ima 20dbd, došli smo do zaključka da panelka ima nešto više dbd od jagice,, to je bila poanta,, sve vaše navedene mjere ne vrijede kada imate više antena na kontestu i sve spojene na antenski preklopnik ,, šta se radi ,,, bira se antena koja bolje čuje. Željeli vi to priznati ili ne ,,teorija je jedno praksa je drugo,, stoga mani te se sajnfikšena i priznajte si sami što smo i mi na mojoj terasi priznali mada sam bio na strani jagice,, jako sam sam se iznenadio.

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 12. Siječanj. 2014, 10:47:07 »
Svako ima pravo na svoje mišljenje i komentar. Više ljudi više zna. Moji odozdo kažu: više znaju čovik i magarac zajedno nego svaki posebno. Obvo treba shvatiti isključivo kao šalu. Dobro je kad ovdje diskutiramo i iznosimo svoja zapažanja i iskustva. Pritom svi dobivamo, pa i onda kad nismo u pravu. A evo i mog priloga diskusiji: glavna latica Yagi antene, u vertikalnom dijagramu, je uvijek pod kutem od par stupnjeva u odnosu na horizontalu. Taj kut jako ovisi o udaljenosti antene od zemlje a i o njenoj duljini. Uparene antene, naročito po vertikali, među koje spada panel antena, puno manje "pate" od tog problema. Takve antene, sa istom dobiti kao jedna Yagi antena, su efikasnije kod većeg QRB-a. Zato Adi ima pravo kad kaže da je razmak kod mjerenja bitan. Antene nije lako uspoređivati, puno je parametara koje treba uzeti u obzir, i zato treba biti oprezan kod donošenja zaključka.
« Zadnja izmjena: 12. Siječanj. 2014, 10:58:14 9A5AA »

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #6 : 12. Siječanj. 2014, 11:06:05 »
sve je ok,, smatrao sam da će ovaj test usporedbe donjeti puno kvalitetniju diskusiju na amaterskoj razini a otišlo u naučnu fantastiku,, evo ja sa svojm panelkom spremam doć kod bilo koga  da napravimo usporedni test ili da je isprobate na bilo koji način te da se sami uvjerite , ovako mi je glupo pisati jer sve oko mene nevjerne tome.

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #7 : 12. Siječanj. 2014, 12:15:00 »
Sada sam stvarno zbunjen. Ništa loše nisam hteo da kažem, a vjerujem, da ni Goranova namjera nije bila takva. Hteo sam samo da napomenem, da po opisu mjernog protokola rezultati sigurno ne pokazuju realno stanje (propagaciju nisam ni spominjao HI).
Ako čutim, onda imam osiječaj, da če svi amateri, koji nisu tehničari, ovaj rezultat uzeti "zdravo za gotovo" i nasrnuti na panele, koji su bolji za jednu S jedinicu :) .
Usporedbe antena se rade u koliko toliko kontroliranim uvijetima. Robi S53WW je predavao na tu temu i dao nešto dobrih savijeta, ali se sada ne sječam, dali je to dokumentirano ili ne.

NHF
Adi

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 12. Siječanj. 2014, 12:28:54 »
. Robi S53WW je predavao na tu temu i dao nešto dobrih savijeta, ali se sada ne sječam, dali je to dokumentirano ili ne.

Da, koga stvarno interesira neka potraži materijale sa RIS2005, a ima i materijala sa FER-a "Antenska mjerenja"

9A3IV

• Gost
« Odgovori #9 : 12. Siječanj. 2014, 14:24:24 »
Postoje dva načina uspoređivanja antena. Jedna je kad se snime horizontalni i vertikalni dijagrami i onda uspoređuje i komentira. Druga je kad se antene uspoređuju u praksi, na frekvenciji. Često antena koja je bolja teoretski nije bolja i u praksi. S obzirom da nemam ni doktorat ni magisterij iz antena mene samo zanima praksa. A ako je nešto bolje jednu S jedinicu onda je bolje jednu S jedinicu. Uz napomenu da oznake na S metru nisu bas razmaknute za 6 dB. Uz svo poštovanje na napomenu da nije baš točno uspoređivati antene pri prijemu signala sa velike udaljenosti na nju se baš i netreba puno obazirati. Pa mene kao amatera i zanimaju antene koje bolje rade na velikim udaljenostima nego na malim. Za male udaljenosti dobra mi je i pendrekica na vokcu.

Moje jedino iskustvo sa nekakvom "panelkom" bi bio dvostruki kvad na 2,4 GHz za WiFi. Bio sam jako zadovoljan s njom, a kad ju je zatrpao snijeg (pred koju godinu se i to znalo desiti) radila je i dalje dobro. 

73  Damir

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #10 : 12. Siječanj. 2014, 16:48:26 »
Te dve antene su se pokazale jako slicne na prijemu. Pustimo sad decibele i S-jedinice, koja je antena bolja ili losija za 0,5db. Na obje antene antene se cuo signal, sa ne tako velikom audibilnom razlikom. Svaka antena ima svoje prednosti i mane.
Mana yagice je sto je jako dugacka i nezgodna za rukovanje. Isto tako potrebna je velika preciznost da se toliki broj elemenata odreze na preciznu duzinu. I da ne kazem koliki prostor zauzima u autu prilikom transporta.
Panelka se stavi na straznji sic auta. Nedostatak panelke je nesto kompliciranija izvedba. Prednost - lakse manevriranje i montiranje na stup. Druga prednost panelke je sto je vertikalni kut nesto veci nego kod yagice i nije potrebno "ciljanje protivnika".
Obje antene na prijemu bez signala daju isti nivo suma.. od 0 do 1 S jedinice. Primjetio sam jedino kod jagice da ima dosta side lobova. To je moje amatersko opazanje.
EME enthusiast

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 12. Siječanj. 2014, 17:22:42 »
Citat:
Često antena koja je bolja teoretski nije bolja i u praksi.

Konstatacija kojoj je bilo kakav komentar suvisan ...   :-[

Pretpostavljam da je zasnovana na vrlo ozbiljnim i kvalitetnim merenjima 

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #12 : 12. Siječanj. 2014, 19:18:58 »
Citat:
Primjetio sam da uvjek jedni te isti komentiraju negativno samo su njiovi testovi koje rade naj naj točniji,,
Jesi se mozda pitao sta rade ti koji komentarisu "negativno"? "Negativci" se ne igraju testiranja nego zive od toga :) Vrlo lako se moze "pucati sebi u noge" kod mjerenja antena. Gain se ne moze estimirati na nacin na koji ste proveli test. Dapace mjerenje je vrlo zanimljivo. Sreckov posljednji post je sasvim primjeren sa izvrsenim testiranjem. Vlasnike antena takodje treba izbaciti iz testiranja, jer unose subjektivnu gresku :)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #13 : 12. Siječanj. 2014, 19:53:12 »
Odokativna metoda uz pomoć " štapa & kanapa " rules,
physics - sucks.

;D
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

9A3IV

• Gost
« Odgovori #14 : 12. Siječanj. 2014, 20:34:50 »
meni se često pokazalo da teoretski bolja antena nije bolja i u praksi. Nažalost, konstatacija nije izvedena na mjerenjima nego na hrpi napravljenih antena koje nisu radile kako je opisano. Šteta materjala, nije šteta vremena i iskustva

73 Damir