Autor Tema: Tep 2 m ?  (Posjeta: 19918 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline S59GS

• Sr. Member
Tep 2 m ?
« : 09. Siječanj. 2014, 14:59:17 »

Mada su šanse zaista minimalne,da se nešto čuje, nije to 6m ali za  koji i 2m eventualni pokušaj pogotovo onih koji imaju dobro lokaciju na obalama Sredozemskog mora i ostrva, ( tim ide najbolje TEP 6m )možda vredi kad pogledat.( u vreme otvaranja na 6m ).Španjolci su se nešto razpisali na tu temu,jer oni su u predjelu koji jim daje šansu ,da ,ako dođe eventualno do otvaranja Tep i na 2 m, da među prvima nešto čuju.
http://www.ure.es/foro/5-vhf-uhf/219693-tep-en-2-m.html
Tep rekord 2m
I4EAT     JN54VG      ZS3B     JG73        CW      TEP    1979-03-30   7784
Šteta što je ovaj 2m WEB SDR samo od 144.500-146.000 u Johanesburgu u J.Afričkoj Republiki.( možda se nađe još koji če pokrivat prvih 500 KHz CW,SSB ujedno i naše farove u EU )
http://zr6aic.giga.co.za:8901/
V51VHF –beacon- 24h a day qrv from JG82IE
NAMIBIAN AMATEUR RADIO LEAGUE
http://www.qrz.com/db/V51VHF
Inače u svijetu so moguči bolji pravci JA-VK , te Karibi –J Amerika, po nekim podacima je  bila  tu i koja veza več i na 432MHz.
73 GS

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: Tep 2 m ?
« Odgovori #1 : 09. Siječanj. 2014, 16:19:31 »
Mi smo malo sjeverno za ovu akciju, ali nikad se ne zna. Grci su to radili u nekoliko navrata, a ima i jedan SWL raport iz OK! Prošlo je od toga 30 godina, a trebalo bi dignuti neki dobar sistem, okrenuti dole i dežurati, dežurati...

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2 : 09. Siječanj. 2014, 17:09:01 »
Dobar veče !
Sjećam se toga kada je I4EAT napravio South Africu !
Tu su se poklopile neka stvari u atmosferi i okolici ? Bilo je još dosta pokušaja..to smo pratili u stranoj najviše Italijanskoj R.amaterskim časopisima !

1
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #3 : 09. Siječanj. 2014, 17:12:41 »
Evo qsl-ke !
Martin 9A3GE

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 09. Siječanj. 2014, 17:49:03 »
Molto bene Martinez , ono sa DIP metrom i tasterom ti je super.

Gogo, da  ovaj iz JN54 je tu  več blizu , danas  je toliko bolje  jer komunikacije puno pomažu ,tako da ne treba bit uvije na bandu  kao nekad, sam znaš kako je donji dio 2m banda danas prazan ali  kada  se nešto pojavi aktivnost poraste , zato je dobro izkoristit ove nove tehnologije, koje omugočavaju više . Grci su istočnije za koju prvu  indikaciju posle Italijani i na kraju zapad Sredozemlja.

OK1MBS    JO70SL      ZE2JV/B  KH52ME      CW      TEP    1982-02-26   7716  HRD ONLY!
73 GS

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #5 : 09. Siječanj. 2014, 18:14:38 »
Znam, znam, 9A4EW je napisao članak na tu temu za naš RADIO HRS prije koju godinu...

Uzbudljivo je to, a zamisli kako su oni dva to uradili bez DXrobota, clustera, chata i sličnih pomagala... to je bio amaterizam par excellance momci moji... Fausto je krasan lik inače...

Ako se dobro sjećam, bitna je i dobra sunčeva aktivnost i još par sitnica, a evo iz qsl karte se vidi da  ZS3B nije imao neku silnu opremu, u biti mi nije jasno zašto je to dole uopće i dizao kad nema 9A activity-a ;D

I kako su se uopće namirisali??? Mislim da je bio onda neki ZS far na 2m i slično...
« Zadnja izmjena: 13. Siječanj. 2014, 13:29:14 9a6c »

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #6 : 09. Siječanj. 2014, 18:19:45 »
EEEEEEEE ..sada sam se sjetio.....bio far u Durbanu ili Johanesburgu o 1KW sa četiri antene u pravcu Sjevera ?
Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #7 : 09. Siječanj. 2014, 18:54:04 »
je je... 4 x 16 KLM za 2m...mislim u ZS6, Durban je previše južno...lludnica, zamisli taj entuzijazam - stavit takav far za EU!!!

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #8 : 09. Siječanj. 2014, 20:07:35 »
Pozdrav ovisnicima o Suncu!

2m TEP je u ovom ciklusu teško za predvidjeti. Jednostavno je premalo SFI-a. Svi znamo kako je izgledao 6m band  u prošlom ciklusu sa F2 prema istoku , jugu , sjeveru i zapadu , a sada tu i tamo TEP.
Gajili smo nade za TEP barem na 4m. Koliko pratim bilo je samo 4 dokumentirane veze ovaj ciklus , najdalje do I5.  :-\

Drugo je Amerika, tamo je magnetski pol nagnut prema jugu i sve je drugačije. Magnetski ekvator je u puno povoljnijoj poziciji u odnosu na korespodente u sjevernoj i južnoj Americi.
Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #9 : 10. Siječanj. 2014, 15:59:31 »
Pozdrav svima,

Lijepa tema, jedini tip propagacija na 2m koji nikad nisam čuo a kamoli radio... i san svih da će to jednog dana barem čuti.

Ima dvije bitno drugačije vrste TEP. Jedno je poslijepodnevni tep koji koriste amateri od 28 do 70 Mhz, a drugo večernji TEP preko kojeg ljudi rade na 144 pa čak i na 432. Mehanizmi nastanka za te dvije vrste TEP su bitno različiti. Za TEP večernje vrste su odgovorni tzv. ionosfperic bubbles, dosta se teoretizira o metodama detekcije i predviđanja bubbles (koga interesira neka malo prosurfa).

TEP večernje vrste omogućava 2m QSO od 3000 do 8000 km (neki vele 6000, a ovo na dalje su proširene propagacije preko drugih tipova propagacija (ES).  Osim QRB, uvjet je da su stanice na otprilike istoj daljini od magnetskog ekvatora i da kut qso-path na magnetsku N-S liniju ne prelazi 15 stupnjeva.

Nije sigurno na SFU ima značajan utjecaj na pojavu Evening-TEP. Ono što se sigurno zna je da se E-TEP uglavnom pojavljuje u blizu ekvinicija (2 do 3 mj  te 9 do 11 mj), i to gotovo isključivo 1 do 3 sata nakon zalaska sunca (ovo vjerojatno objašnjava i kut od +- 15 stupnjeva), što je i vidljivo iz dxcluster-a kada Azija radi Oceaniju ili npr. stanice iz Kariba rade PY.  Kod ovih potonjih, možda ima i utjecaj tzv. brazilska atlanska geomagnetsa anomalija koja zbog oslabljenog zemaljskog magetizma na tom području podiže scatter područje u visinu.

Bilo je jedno doba u prošlosti kad je TEP na 2m iz EU bio jako čest (iz I0, pa čak i I4, te i SV prema ZS), čak i s malim snagama ili FM modulacijom, no to se ne podudara sa max SFU, tako da uzrok ostaje nepoznat. SSB je problematičan osim kod jakih signala zbog priličnog doppler flutter-a. Zašto u novije vrijeme (čitaj: zadnje desetljeće ili više) nema 2m TEP QSO EU - Afrika, ostaje misterija.

Prije nekoliko godina slušao sam IV3GBO snimku ZS stanice u beacon modu (John mi ju je pustio preko banda, ne znam da li ima na iternetu), ne sjećam se točno godine od kad je, ali to je jedna od kronološki zadnjih snimaka kad je TEP na 2m došao tako sjeverno.

Mislim da je u EU glavni problem što ne postoji aktivnost na aftričkoj strani, što kod sjev. amerika / južna amerika te azija / oceanija nije slučaj. Da postoji aktivnost, možda bi pao i koji QSO. Možda se i u tome krije misterija zašto je u prošlosti bilo više QSO za ZS. Jeste da nije bilo interneta, ali bili su beaconi, a i radile su telefonske veze kad je trebalo ugovoriti sked. Nekad je postojao beacon V51VHF, pojma nemam da li radi i danas.

Za one koji vole testirati, dobra je indikacija kad je večernji ES na 6 m vrlo jak, tad su šanse za 2m QSO veće, pa se može dogovoriti sked sa onih par ZS stanica na 6 koje imaju i uređaje na 2m. I sam sam par puta u prijašnjim godinama za vrijeme izuzetno dobrog večernjeg TEP "žicao" neke ZS-ove da emitiraju u beacon modu na 2, ali zainteresiranost s druge nije bila prevelika - desetak minuta txsanja a onda idemo natrag na 6, gdje se ima što raditi, hi...

73
« Zadnja izmjena: 10. Siječanj. 2014, 16:13:34 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #10 : 10. Siječanj. 2014, 18:22:39 »
Javio mi se MAtej OK1TEH i zamolio da postavim dva linka u vezi ove teme pa evo:

http://www.ok2kkw.com/tep.htm
http://www.ok2kkw.com/next/tep1963.htm

Uživajte

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #11 : 11. Siječanj. 2014, 09:30:11 »
Stvarno dobro štivo.. sve na jednom mjestu. Već više puta čitao i stalno je interesantno.
S obzirom na manjak stanica predlažem da razmotrimo druge načine : da li je moguće predvidjeti , koristiti TEP za  rad preko satelita koji često dolaze s juga preko ekvatora. Ima neki članak o scincilaciji signala VHFsatelita ( što je obično kod satelita  efekt ekvatorijalnog pojasa ionizacije) ,  dodam link kad nađem. ( I na Yubitoju snimka )

http://www.youtube.com/watch?v=YuHTt_Vl7j0

Poslušajte drugi dio videa.

1z

« Zadnja izmjena: 11. Siječanj. 2014, 17:34:43 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #12 : 11. Siječanj. 2014, 14:14:51 »
TEC mape (googlaj),
2m TEP = HiGH SFI for long period.

BtW bilo je dosta proba zadnje dvije godine i na 2m no nista od toga nije islo... SV > ZS6... 70MHz je bio Max... na 2m nije bilo ducta preko balončića.

Doppler se javlja uglavno zbog multipath-a, bilo je i vecernjih stabilnih signala na 6m bez doplera.
73

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #13 : 11. Siječanj. 2014, 15:52:47 »
4.01.2014 u subotu prije pocetka kontesta 07.28  na 144.280 MHZ  Pozivao je CQ... D55AC...odmah sam mu odgovorio sa obostranim raportom 59/59 njegov locator je HK76MV....6798 km.....cekam QSL card!!!!
 Kod mene antena 16el.  25w dobar stari FT/225 RD.

73 Eduard

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #14 : 11. Siječanj. 2014, 17:05:23 »
Čestitam , ovo zvuči fantastično. No to je standardni tropo region prema EA8 i dalje i upravo u to vrijeme bilo je spotova na tropo na 144 i 432 između EA8 i CT. Da li netko može potvrditi?

Malo kasnije dodano:

Hmm, veli Zvonko  6WW da  teško je sebe ispravljati: ja sam se malo zaletio s tropo teorijom.  No tu se ipak malo nešto čudno događa. Liberija na 2m,  ujutro, na taj datum  59 / 59 ssb!  To je nešto novo.

1z
« Zadnja izmjena: 11. Siječanj. 2014, 17:24:56 9A1Z »
Luci, 9A1Z