Autor Tema: Rain scatter sezona 2013  (Posjeta: 3011 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: Rain scatter sezona 2013
« Odgovori #15 : 23. Lipanj. 2013, 10:39:33 »
Sve to lijepo izgleda na karti u praksi je malo slozenija situacija.
Kako sam bio nekoliko puta u obje drzave onda ti je situacija slijedeca:

Gibraltar jos i nekako, otkad je otvoren onaj vrh stijene za posjetioce  gdje Englezoti imaju svoju stanicu za nadzor pomorskog prometa. lokacija je ufb za ovakav (tropo) poduhvat, medjutim netko mora ici u Gibraltar, sad je to malo ostvarivije otkad su u EA dobili prava na koristenje mikrovalnih bandova.

U Izraelu je malo slozenija situacija, te osim da netko to odradi od lokalaca, ostale opcije su komplicirane.
Svojevremeno je tamo neki lokalac prodavao dobar transverter za 10GHz i kako je cijena bila dosta visoka za taj komad opreme koji je bio sastavljen od profi modula,moguce je da i nije prodan taj 10ghz transverter u Izraelu pa bi to mogla biti opcija.

Sto se tice onih tropo hepburn mapa, mogu reci da su 90% tocne jer sam se bavio propagacijama po mediteranu od 2003 do 2006 redovito, svaki dan na par frekventnih podrucja kad sam boravio u Libijskom teritorijalnom moru 200 km ispod Lampeduze / Pantelerije.

Za takve stvari, bitan je juzni vjetar koji dolazi iz pustinje i ako je moguce sto mirnije more.
Sea duct onda ide ko po zici ali samo na odredjenim visinama.
Visine su tako selektivne da recimo na 900 Mhz promjena visine sa recimo 20 metara or razine mora na 23 moze uzrokovati totalan gubitak signala, dakle sa 59+20 na NIL
Isto tako na nizu visinu.

Kad sam se bazio tim istrazivanjima, mislim da visine sea ductinga nisu iste za sva podrucja, da se za California - Hawai spominje nekih 12-13 metara a za mediteran 20 (ili obratno)...

kod Hawai je problem sto je njihov beacon 3cm na brdu i vjerovatno se nece cuti u Californiji na 3cm sea ductingom jer je previsoko treba ga spustiti na razinu mora. To je pozicija sa koje ako se uradi svjetski rekord na 3cm ne postoji druga na svijetu gdje bi se ditanca mogla povecati.

Blizih primjera ima i kod nas gdje je IV3GBO postavio beacon na IH9 na 2m koji se redovito slusao propagacijom preko Jadrana iz podrucja Udine i Venezija.

Iz Venecije preko ljeta redovito slusaju SV beacon na 23cm takdjer preko Jadrana...

Zanimljiv je i moj video uradak na 2m gdje se vidi i cuje kako ide prema Grckoj po istoj toj ruti preko Jadrana i to sa 2.5w i kodicem antene...
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #16 : 23. Lipanj. 2013, 11:42:11 »
Pa eto, sve smo se dogovorili, Luci neka ode u ZB2, ti lipo odi u 4X, a ja ću na IG9 kao sudac na mreži ;D

Kad bi to uspilo, najmanje bi bilo bitno čiji je pozivni znak...osim toga vidim po AA logovima 4X/DK7CM na 2m pa možda može i na 0,03?

I meni se čini da su prognostičke karte OK, iako Split nije baš raj u kojem bi čovjek mogao imati predstavu o prostiranjima, ali pokazala se neka korelacija i po danima i po smjerovima.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #17 : 23. Lipanj. 2013, 14:55:33 »
Eto , sad smo povezali sve teme iz topica!

Do sada sam radio na 3cm samo  u jednom ductu i to je stvarno odličan doživljaj. Do odlaska na predlo
žene lokacije ( ZB mi se jako sviđa Gogo! Ako ništa drugo da vidim majmune na onoj stijeni)  nadam se da će se pojaviti i koji kopneni da steknemo iskustva. Pogotovo ovo s visinom . Namjerno sam rekao da se mogu stavit  noge  u more da istaknem da ne treba biti izvan područja ducta. Ono što me zanima je da li postoji korelacija između optičkih fenomena (npr. prelamanje silute kopne )  i mikrovalnog ducta tj. da li se optički može odrediti potrebna visina.

1z

Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #18 : 24. Lipanj. 2013, 16:29:27 »
Pozdrav Gogo, Adam, Luci i svi ostali,

I4XCC ima scatter-e uglavnom prema DL, OE i OK koje je iz Splita nemoguće dobacit. Prema meni daleko manje, ja sam ga radio puno više puta TR nego RS. Gogo, ne zazivaj RS na jadranu u turističkoj sezoni, hi! Za utjehu, 3cm odx rekord će uvijek biti TR a ne RS.

Tropo morski duct kod mene ne postoji... A Hepburn karte su točne, ali ne uvijek i prognoze.  Već sam ga par puta ulovio kako prognoze retrogradno mijenja prema dx-clusteru, imam i spremljene takve slučajeve na computeru, npr. karta s prognozom za sutra i datirana sutrašnjim datumom, a onda dan poslije ili dva dana poslije, ta ista karta (i dalje datiranu datumom prije 1-2 dana, na istom linku, isti mouse click ko dan prije, hi) sa značajnim promjenama. I tako prognoza ispada točna ako gledaš arhivu. Nije to uvijek, dosta puta pogodi, naročito iznad mora, nad kopnom zna fulat, ali se čovjek u tišini ispravi.

Pozdrav

73
« Zadnja izmjena: 24. Lipanj. 2013, 16:46:14 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #19 : 12. Kolovoz. 2013, 08:27:48 »
Kažu da oluja ne poznaje granice... ili nije tako ?

Sličica od 9.08. 17.45 UTC, radar Bilogora. Zaustavili je carinici.

***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #20 : 19. Prosinac. 2013, 07:14:02 »
Jučer je došla QSL-ka za ovogodišnju ODX vezu sa SP5QAT, Piotr iz Waršave...Evo prilike da se malo pohvalim ;)

P.S. Magla se razišla , ništa od tropo veza , nisam baš previše ni imao vremena.

Pozdrav svim mikrovalcima.

1z
Luci, 9A1Z