Autor Tema: Predavanje o AO-73  (Posjeta: 3917 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2EY

• Full Member
Predavanje o AO-73
« : 03. Prosinac. 2013, 08:42:14 »

Danas, 03.12.2013. s početkom u 19:00 sati, u prostorijama ZARS-a, predavanje s temom „AO-73  – Novi satelit u orbiti“, održati će Željko, 9A2EY, član Radio klubaZagreb.
U predavanju će biti predstavljen novi satelit, izrađen zajedničkim snagama AMSAT-UK i AMSAT-NL. Satelit je lansiran prije 13 dana i pobudio je veliku pozornost ljubitelje satelitskih veza. U predavanju će biti prikazana struktura satelita, ljudi koji su sudjelovali u projektu, lansiranje (arhivske snimke), način rada i mogućnosti, te primjeri radijskih veza.
Za radioamatere koji neće moći nazočiti predavanju, prezentacija će biti  dostupna  za skidanje putem linka koji će biti naznačen na internetskim stranicama ZARS-a i HRS-a nakon predavanja.
Više detalja o satelitu može se pronaći na: http://funcube.org.uk/

Svi koje zanima ova tema i mogu doći - dobrodošli! Pozdrav & 73
Željko 9A2EY

Online 9A6NDD

• Sr. Member
Odg: Predavanje o AO-73
« Odgovori #1 : 04. Prosinac. 2013, 07:42:11 »
Željko je za sinoć priredio vrlo zanimljivo predavanje i bilo je ineterasantno i poučno poslušati i pogledati ga. Nažalost, auditorij nije bio velik. Ili ljude ne zanima tema ili je loše promovirano. Ja mislim da je ovo drugo, ali to nije bila Željkova briga i propust, nego propust organizatora. Valjda će u buduće biti bolje... ne vjerujem da puno ljudi posjećuje stranice ZARS-a, a to je koliko sam ja vidio do jučer bilo jedino mjesto gdje se moglo saznati za ovo predavanje. Ja osobno ne vjerujem da u milijunskom gradu nema više od 2-3 osobe koje bi došle na radioamatersko predavanje (bilo koje tematike) ako se za to predavanje zna... u tome me nitko ne može uvjeriti. Ali to nije problematika za ovaj forum... pa sorry za trolanje.
Hvala Željku na zanimljivom predavanju!

73 de 9a6ndd

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #2 : 04. Prosinac. 2013, 14:12:00 »
Komu to ne zanima,  :P problem je da  ste pre daleko  >:(, doći do Zagreba za jednu temu je apsurdno :'(.
U početku je bilo da se moglo to pratiti iz daleka ili od kuče  ;) preko video spota ali sada i to je izumrlo neznam zašto to je bilo jako interesantno :'(
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Online 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 04. Prosinac. 2013, 15:23:13 »
Ma naravno da nisam mislio da će netko, utorkom navečer, potegnuti 200-500 km radi jednoga predavanja... Ali ima dosta radioamatera u i oko Zagreba koji vjerojatno nisu znali za predavanje...
Što se tiće live prijenosa, to ne bi trebao biti problem jer bi se dalo riješiti preko skypa ili slično... i možda ubuduće sve posnimati pa jubitubi.. Ali to treba procijeniti organizator da li mu je u interesu ili ne.

73

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #4 : 04. Prosinac. 2013, 17:00:57 »
Mladići, ako ništa drugo, sad nam je manager ATV tata-mata ša se s njim može lako dogovoriti kako s tim na kraj?

Malo planiranja i koordinacije i eto veselja za sve, a Željko EY može sve odraditi i iz dnevnog boravka u papučama na leteće medvjediće ;D

Offline 9a6arp

• Full Member
Predavanje o AO-73
« Odgovori #5 : 04. Prosinac. 2013, 20:55:30 »
Neznam zašto se nije predavanje moglo pustiti uživo preko interneta, dovoljan je bio jedan telefonski poziv  unaprijed na vrijeme i viola..

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 04. Prosinac. 2013, 22:14:55 »
Slazem sa da to nije neki problem, zainteresiranih sigurno ima koji bi to pratili iz fotelje u svom domu preko streema.
Evo neka PIHRAB organizatori kazu koliko su imali live gledatelja i posjeta bez obzira sto je prijenos  malo stekao sto se tice download videa sa balona.
Zanimljivije je to gledati live nego naknadno..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #7 : 05. Prosinac. 2013, 08:27:38 »
Dobro jutro sateliteri (...ono, kao jazzeri),
Prvo sam jučer imao namjeru odgovoriti Tulliu, a vidim da ima još zainteresiranih. Tullio, ja sam često u Kufcima, pa se može u RK Poreč napraviti predavanje s ovom temom. Za tu mogućnost ću se javiti na vrijeme.
Organizator predavanja u prošli utorak bio je Zagrebački radioamaterski savez u sklopu akcije svaki mjesec jedna javna tema. Vjerojatno se mogao organizirati live video prijenos, iako je sve skupa bilo vremenski skučeno. Naime, lansiranje FunCube-1 satelita dogodilo se 21.11.2013., a predavanje je planirano samo 13 dana nakon toga. Da je bivša interkontinentalna balistička raketa klase Dnepr pala negdje u tundru, nebi bilo predavanja. Organizator predavanja možda je imao ove okolnosti na umu, pa nije poduzeo akciju za izravni prijenos.
Isto predavanje će uskoro biti održano u prostorma RK Zagreb, pa ću zamoliti Darka, 9A6ARP za pomoć oko izravnog web prijenosa. Nadam se da će Organizacijski odbor ZRF 2014 prihvatiti prijedlog da se ova tema nađe u popisu aktivnosti. Isto tako predlažem ili pozivam radio klubove čije članove zanima priča o ovom krasnom satelitskom projektu da se jave i da dogovorimo održavanje predavanja bilo gdje treba.
Vidimo se uskoro, pozdrav & 73
Željko 9A2EY

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #8 : 06. Prosinac. 2013, 07:11:07 »
E to se se zove dobra priprema,,  Željko što se tiće prijenosa Live preko interneta nebi trebalo biti problema samo te molim da mi se javi barem dan dva unaprijed da si mogu organizirati obaveze.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #9 : 06. Prosinac. 2013, 17:06:55 »
Bravo Zeljko, prava stvar! Jeli to uvod u Amsat-Croatia, slijedi Croatia Cub Sat1 ?
Decki iz Nase  modificirali su smart phone i od njega napravili Cub sat, nije tesko gotovo weekend project. Ambalaza od Coca Cole i pletace igle za antenne. Moze se zvati i furda-sat. Malo teze je za "pracku" ali i to je izvodljivo. To vec godinama rade studenti na Stanford university

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #10 : 09. Prosinac. 2013, 08:46:05 »
Hello Gorane, Hvala za komentar. Ima nas dosta aktivnih na satelitima, pa bi se možda skupila kritična masa za AMSAT-CRO. Za neki CroCube-1 mislim da nismo zreli, iako je jedna grupa u Vidulinima/Istra započela razmišljanje o tako nečem. Mehanička struktura i hardware za cubesat su tako standardizirani da se uz nešto EUR sve može riješiti. I lansiranje je rješivo u skupini s preostalih dvadesetak-tridesetak sličnih, ali netko ipak treba podmetnuti leđa HI.
Za sve koji žele pogledati PowerPoint prezentaciju predavanja o AO-73, može ju se pokupiti na slijedećem linku:
https://jumbo.iskon.hr/download/dcbce995-d624-4e43-806e-322b2a5568a7
Javite mi ako ne ide, jer se file može preuzeti 10 puta, pa ću ga poslati ponovo.
Pozdrav & 73
       Željko 9A2EY

Offline 9A6NVI

• Newbie
  • *
« Odgovori #11 : 09. Prosinac. 2013, 11:29:31 »
Željko,
evo da pomognem oko dijeljenja file-a, stavio sam ga na google drive a možda bi se i ubuduće tako mogao organizirati sadržaj:
https://googledrive.com/host/0B0ZIPVQ5BMjSYlM5bXAybjhOaGM/
Inače svi oni koji imaju email na domeni hamradio.hr imaju također i besplati google drive od 15GB sa kojeg se može dijeliti sadržaj svima ali također pojedini folderi mogu biti dijeljeni samo određenim osobama.
Za dodatne informacije stojim na raspolaganju.

73
Igor 9A6NVI

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #12 : 09. Prosinac. 2013, 13:05:48 »
Odlično predavanje Željko!
Evo , uz malo propagande pojavio se i novi 9A znak . Jučer sam odradio 9A1CAL    :)

Čujemo se !

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #13 : 09. Prosinac. 2013, 13:19:09 »
Igore, Puno hvala za odličnu ideju za razmjenu materijala na googleu. Usput sam primjetio dva ozbiljnija problema na samoj prezentaciji. Naime, sve je rađeno na xp operativnom sustavu, pa na visti ne čujem tonove (primjere veza na slajdovima 40, 41, 42, 45, 46 i 50). Usput na slajdu 42 zvuk sam povukao linkom na fajl, a nisam ga ubacio u prezentaciju. No, ovih dana će to biti korigirano da bude iskoristivo i cjelovito. Zato molim malo strpljenja. Pozdrav & 73! Željko 9A2EY

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #14 : 09. Prosinac. 2013, 15:28:30 »
Pozdrav svima,

Luci,

morao sam se pojaviti tek toliko da nebi ao-73 crknuo prije nego što 9a1cal sig prođe kroz njega, pošto sam testirao sve upotrebljive od ao6 iz 1972 pa na dalje. Radio sam uglavnom dx-ove, 9a2sb i 9a1z, hi...

Gorane,

Slažem se da "furda-sat" ima dosta (ja bi reko junk-sat), ali ao-73 ne sigurno ne spada u njih (molim te ispravi me ako sam krivo shvatio tvoj tekst). Ne ulazeći u tehnička rješenja, momentalno ima samo 3 upotrebljiva satelita sa  linearnim (invertiranim) transponderima, a to je starac ao7 (... i jedini pravi dx-sat), vo52 te nova ptica ao73, a o nečemu kao pokojni amsat phase 3 s molniya orbitom samo možemo sanjati.

Ostali sateliti s samo telemetrijom ili FM / digi repetitorom se svakako mogu ubrojiti u tu grupu. Na žalost slična je stvar i s balonima, od pretpotopnog DL artob / bartob do danas još nije bilo balona s upotrebljivom cw/ssb transponderom (u našem dometu, bar koliko ja znam). Radioamateri ipak žele prvenstveno raditi qso preko satelita.

73

***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122