Autor Tema: PRVI EME-aš  (Posjeta: 1459 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5AA

• Sr. Member
PRVI EME-aš
« : 15. Listopad. 2013, 19:16:33 »
Fotografiju prvog radioamatera i to EME-aša iskopao sam u muzeju pračovjeka u Krapini. Antena mu nije baš nešto - vertikalna, ali početak je početak.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: PRVI EME-aš
« Odgovori #1 : 16. Listopad. 2013, 12:53:46 »
Uvek je zanimljivo saznati nešto novo o Mesecu (svemiru uopšte)

1. Ono što mi vidimo sa Zemlje, a čini nam se kao ljudsko lice, u stvari je bezbroj uvala koje su ispunjene tamnim stenama od bazalta, kaže NASA.

2. Dosad je 12 osoba prošetalo Mesecom. Prvi je bio Nil Armstrong 1969. godine. Od ostalih treba istaći Baza Aldrina (drugi čovek koji je stupio na Mesečevo tlo) i  Alana Bina iz Apola 12 (u toj misiji munja je pogodila dva puta raketu nakon lansiranja, uz privremeni nestanak energije).

3. Mesec se zagreva i hladi više od Zemlje. Može se zagrejati do oko 130 stepeni Celzijusa i ohladiti se do -175 stepeni Celzijusa. Budući da Mesec nema vazduh oko sebe, skloniji je takvim temperaturnim ekstremima.

4. Mesečev obilazak oko Zemlje traje otprilike mesec dana. Potpuni "krug" traje 27 dana, ali još dva dana (ukupno 29,5 dana) traje prelazak od jednog mladog meseca do sledećeg.

5. Svaki puni mesec ima drugačiji naziv. Najpoznatiji su Žetveni mesec u septembru, u junu je Ružin mesec, u avgustu Crveni mesec, a u julu Gromoviti puni mesec, budući da su tokom ovog meseca najsnažnije oluje.

6. Premda na Mesecu postoji More tišine, tamo nema pravog mora. Ova zabluda je došla od Galilea, prvog naučnika koji je proučavao noćno nebo teleskopom. Iako je njegova pretpostavka kasnije dokazana kao neistinita, taj naziv se i kasnije zadržao.

7. Mesec ipak ima gravitaciju. Budući da Mesec ima manju masu, to znači da ima jednu šestinu Zemljine gravitacije na svojoj površini.

8. Zabluda je da je Mesec savršenog okruglog oblika. On je zapravo jajolik, a prema NASI veći kraj je usmeren prema Zemlji.

9. Mesec nikad ne postaje veći na horizontu – to je optička iluzija.

10. Na Mesecu ima leda, a prema NASI, on potiče od kometa.
Martin 9A3GE

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #2 : 16. Listopad. 2013, 17:10:57 »
Martine,

Ovo je najčitljiviji post kojeg si ikad poslao.  Ima nove redove! A i rečenica ima točku.

Šteta što je copy/paste.

"Bez zamere", kak bi v Međimurju rekli, volio bih čitati tvoje postove, vjerujem da u interesantni, ali ne ide...
Blok slova bez točke i novog reda jednostavno moj unutarnji procesor ne može pretvoriti u misao.

Još jednom, bez ljutnje molim, nisam mislio ništa loše,  veselilo bi me da u tekstu lupiš koji puta enter pa da ga i ja mogu pročitati.

Best 73 i gl in eme
« Zadnja izmjena: 16. Listopad. 2013, 17:25:51 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #3 : 16. Listopad. 2013, 18:11:40 »
 Bas  suprotno ,

nije ovo onaj  Martin  kad  je  sve napisano  ka u citanki za 3 razred osnovne ;D.

Uviik kontra   ;) http://www.youtube.com/watch?v=-YjFmTf3MY4

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 16. Listopad. 2013, 18:19:11 »
Meni takodjer vise odgovara stil pisanja "Biljeznica Robija K."
Ali kako svi nismo isti i nemamo isti zeludac, prihvacam sva misljenja i gledista na temu..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #5 : 17. Listopad. 2013, 07:50:40 »
Ma nije u pitanju sadržaj, cijenim osobni stil pisanja Martina kao i svih drugih... stvar je u formi, treba mi 3 minute da razdjelim tekst na neke cjeline da ga mogu pročitati. Možda to nekima ide brže.

Nadam se da me Martin nije krivo shvatio, stvarno mi je problem čitati takav blok teksta. Nije ovo niti kritika... napisao sam što mislim, bez loših namjera.

Pozdrav
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122