Autor Tema: 9A4QV-11 startao sa probnim radom  (Posjeta: 9357 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
9A4QV-11 startao sa probnim radom
« : 06. Studeni. 2007, 17:49:04 »
Pozdrav,

Danas je u popodnevnim satima experimentalno startao aprs digi 9A4QV-11.
Trenutno 4w i dva vertikalno stakirana zatvorena dipola, trebala bi biti dostatna za pokrivanje većeg dijela Istre, Rijeke, Kvarnera, pa negdje do Šibenika, naravno sjeverni sektor Jadranskog mora, sve do Italije.
Nakon početnog testiranja, podignuti će se izlazna snaga za cca 3-6dB ako bude potrebno.
Uz 9A0XPO-11 to je drugi hw ui digi podignut u 9A, nadam se da će nas slijediti i ostali.

Adam, 9a4qv
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
Odg: 9A4QV-11 startao sa probnim radom
« Odgovori #1 : 06. Studeni. 2007, 17:56:16 »
Tisucu puta hvala, ma mirakul, konpletna Italija sa otocoma, 143 ikone na karti u 19.00 sati, UFB, pozicija za bogove!!!!!!
Alkarski u sridu.
Eduard od Crikvenice 73
Bravisimo amigo mio!!

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 06. Studeni. 2007, 22:15:59 »
YES !

Tak se to radi, bas me zanima koliko ce na ovu moju stranu. 2m inace nije dolazilo bas rada sa te lokacije u mom smjeru, a sto se tice 4W mislim da je i vise nego treba. Posto sumnjam da ste se pentrali kroz ono trnje oko stupa di ste zakacili ant ?

73.....

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 06. Studeni. 2007, 22:31:02 »
Damire  ;D

Ono sto je izgledala rutinska operacija pretvorila se u sasvim nesto drugo, misterije, nesto slicno kao na vrhu Ucke.
Nesto se cudno gore desava, kad koristis gumenu antenu, sve radi ok, ali kad se spojis na vanjsku antenu ??? :o sve poludi,
intermodulacija na nekim dijelovima banda, smetnje na drugim dijelovima, izgleda da je i gore polje prejako, a nije ni cudo jer je onaj susjedni stup načičkan ko jelka.

Uglavnom stvar je rijesena, radi ok, a neces vjerovati Marko je raskrcio ono granje i popeo se nastup, za par dana otici cemo gore ocistiti one kucice a mislim da bih mogao i posjeci ono granje okolo, mislim da tijekom ljeta ono nije sigurno, moglo bi se i zapaliti  ;D.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 07. Studeni. 2007, 12:41:25 »
Evo kad smo se počeli šamarati Radiomobilom  ;D
Dakle, kad je već prije uzeto za R4 110 dBm kao neki realan limit, snaga 4w i antena 0dB.
Rijeka, Pula, istočna obala Istre su jako dobro pokriveni, što je bila i početna ideja.
Karta pokazuje da bi signal trebao biti dobar i u Zadru, ako ima koga neka potvrdi ili negira.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 07. Studeni. 2007, 13:20:16 »
Zaista inpresivno, e sto ti je digitalna informacija,
Zadrani forzza, takajte uredjaje.
Sada su na monitoru 127 postaja hi.
73 Eduard

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 07. Studeni. 2007, 16:14:45 »
Neka mu je sa srecom i dugim radom.
4W sasvim dovoljno.
Stalno se spominju smetnje slicna situacija iz mog prijasnjeg posla: poligon Slunj, frq 160 i nesto MHz, repetitor elting, slicne smetnje kao na Ucki u objektu niceg drugog osim HT aparature jedino sto smo mogli pokupiti svoje i otici na drugu lokaciju.

Damir

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 07. Studeni. 2007, 16:59:59 »
Odlicno radi, da kucnem udrvo.
Ljepo je procita 9A4QV umrezen sa repetitora na Siciliji, Korzici i Sardinia kao i centralna Italija da ne hvalim Sjever.
E sada bi trebalo animirati i nase boze ali kako???? kad se svadjaju oko presidenta.

ATV repetitor dela UFB. APRS dela UFB, Damir se seli za stalno na Ucku jer kad je on pored repetitora onda dela UFB, eto ipak se krece.
Damire kada ces krenuti okolo autom da te spiuniram ???
73 eduard

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #8 : 07. Studeni. 2007, 21:00:18 »
Bravo Adam
Drago mi je da si to stavio u pogon i da ide super .
Ja moram menjati uredjai jer mi jako sprica i pre sirok je, morat cu sa Damirom srediti koi TR40M vec sam pripremio jedan set di ce biti odmah unutra i TNC .
Decki samo napred ( svidja mi se ono panoramsko zracenje digipitera napravi to i za POREC ). Porec je na 60m nadmorske visine, 9W i ima kolinearnu 3 db, da vidimo sta ce izaci
Pozdrav 73
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 07. Studeni. 2007, 21:51:12 »
9a0xpo-11 i 9a4qv-11 se ne cuju medjusobno?
9a0bsv mi dolazi puno jace od digipitera, ovaj prvi mi je do kraja skale +60, a digi mi dodje na nekih +10
Edi sad kad je digipiter u funkciji i ja svoj traker mogu privesti kraju, bez njega neznam dali bi se mogao kamo spojiti jedno je iz kuce, a drugo iz mobila.

Damir

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #10 : 07. Studeni. 2007, 23:05:24 »
Pozdrav,

Damire sve štima, to je u redu da ti 9A0BVS dolazi +60 a 9A4QV-11 samo +10  ::)
Digi i beacon nisu na istoj lokaciji iz razloga što beacon smeta digiju i guši mu prijem ako su blizu. Stoga sam digi premjestio na Goli JN75BA cca 525 mASL nekih 2 km dalje i tu nema smetnji od beacona. Ta lokacija je relativno toliko zatvorenija prema tvojoj lokaciji. Ako se koristi antena postavljena na vrhu stupa, dolazi do smetnji i intermodulacije, jer tu ima i druge "skalamerije" linkova telemetrije etc. Iz tog razloga antena digija je spustena niže iz tog polja i izbjegnuti su problemi. Kako se koriste 2 vertikalno stakirana dipola koja imaju svoj nosač koji se ponaša kao reflektor, to ispada kao 2x 2el yagi V-pol i naravno reflektor je prema Rijeci , bolje reći u smjeru Učke a to je negdje baš tvoj smjer. Povrh toga i iza "reflektora" nalazi se i jos veci reflektor na koji je cijela antena montirana a to je rešetkasti stup cca 40x40cm. Evo iz tog razloga je signal nesto slabiji kod tebe ali dostatan. Trebalo je "izgubiti" jedan smjer i odabrao sam Učku jer ionako ona u smjeru Slovenije predstavlja sjenu. A i beacon ti ima 9W i puca na tebe  ;D

XPO i QV se ne vide, pretpostavljam iz razloga što je i Tulio morao žrtvovati jedan smjer, ne vjerujem da je antena na vrhu zvonika nego sa strane, vjerovatno sa morske (Talijanske) strane i onda smo u maloj sjeni (pretpostavka).
A inače sa te lokacije baš ne ide ni Porečka trojka a ni Porečki paket, nekih S3 do S5. Nasuprot tome Rovinj ide +40 sa 50mW. Konfiguracija terena prema Poreču nije povoljna a to se vidi i na slici pokrivanja.

Postoji jedna opcija da se postavi još jedan UI-digi, potreban je samo jedan TNC, ostalo je skoro pa riješeno (lokacija) i onda bi se oni vidjeli bez problema i taj bi treći pokrivao ako bi slučajno jedan od ova dva ispao iz rada. No o tome kad malo istestiramo trenutni setup.

Tulio, malo sam gledao po kartama, ako je tvoj Digi na zvoniku, onda je to ispod 60 m ASL, ali ja sam napravio kartu po podacima koje si mi ti dao. Zvonik je na nekih 6m ASL i on je visok 30m?

Eto, uzivajte
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #11 : 08. Studeni. 2007, 11:30:34 »
Pozdrav drustvo
Da bas tako Adam, antena PORECa je bocno od zvonika i gleda prema sjever i sjeverozapad tako da je sjena bas u tvom pravcu. Inace ako Damir postavi jedan na Zbevnicu a Mladen iz Pule postavi jedan digi na Puljsku zonu Istra ce biti pokrivena 100%. Inace nije bitno da se oni medjusobno cuju bitno je da pokrijemo dobro nase podruce a podaci ce se razmjenjivati sa susijednim digie tako da uvijek ce se siriti jos vise.
Karta PORECa je super i zahvaljujem u napred.
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #12 : 08. Studeni. 2007, 12:00:38 »
Ciao,
Tulio daj mi reci za visinu, je li ona 60m ili niže?
Inače radio sam ti analizu spajanja OE8XDR-11 na 9A0XPO-11 i to je normalna stvar kod malo boljih propagacija. Udaljenost je samo 152.8 km a OE8XDR-11 se nalazi u JN66UO na preko 2100 mASL i dolazi ti sada u normalnim uslovima 52 do 53. Inače ovi proračuni su rađeni sa dosta rezerve tako da ima nekih 10 db na koje se jos moze racunati, ali kako nije sve idealno (pozicija antena i ostalo) ovo je recimo realan pokazatelj, šta se sigurno pokriva.
I mi čekamo da prepravimo TR-40 da ide onda on gore na lokaciju , za sada je TH-26  ;D u funkciji, uostalom kao sto je i 5TD rekao, 4w su i više nego dovoljna, probaj smanjiti snagu na svojem, ali sumnjam da ćeš šta postići što se tiše širine signala.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #13 : 08. Studeni. 2007, 14:13:25 »
Cao Adam
Inace ako bas zelis tocnu visinu je 63 m nadmorske visine mjerena sa GPS   mijereno na licu mjesta
Te dane su dosta dobra i prostiraranja na 2 m pa se cuju  i jako dalekih signala, a za OE8XDR ta stanica od prvog dana je dolazila dosta dobro,  sam cak vidio neki njemac koi je ulazio direktno iz njemacke sa trekerom, sada koju snagu je koristio to neznam.
Ja sam stavio jednu moju staru stanicu koja je i dosta razmrdana i vidim da sprica, cak tu kod kuce ga cujem na kanalu od R4. Ja iam 3 komada TR40M koje mislim preprviti, a ima i par komada IRETOVIH ali te su sa kristalima i frekvenca je 149 Mhz ali sada traziti i kristale se  ne isplati,  zato cu koristiti kutije od selektivnog poziva za staviti unutra TNC i nosac za medjusobno povezivanje tako da ce biti sve u jednom sklopu i sve medjisubno kablirano, samo napajanje i antenu i sve je spremno
Za snagu i ja mislim da ne treba preci preko 7 W bitno je da ima dobar prijemnik i da cuje trekere koje ide sa malom snagom.
« Zadnja izmjena: 09. Studeni. 2007, 07:42:02 9a2ri »
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 08. Studeni. 2007, 14:31:17 »
Ciao Tulio evo ovog momenta na monitoru vidim 9a0xpo-11 naravno na 2 merta.
OE5KBO-9 VIA OE6XSR-11 VIA 9A0XPO-11 VIA 9A4QV-11 DO MENE VA CRIKVENICI
73 EVIVA APRE!!!
Eduard od Crikvenice gleda u monitor crno bjeli tipa KONTENJER zelene boje.