Autor Tema: 3dB  (Posjeta: 4016 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: 3dB
« Odgovori #15 : 28. Rujan. 2013, 17:41:03 »
Sve se da rijesiti, i dva lineara u ovome sistemu, samo bojim se da ce ti broj releja trebati biti dvoznamenkasti  ;D
Ako sa jednim linearom imas vec problema sa padom napona, ne vidim cemu forsirati sa dva lineara, niti jedan ti nece raditi dobro na kraju price.
Pogledao sam slike one havarije koju si imao, kad malo pogledam koji ti pravci trebaju tebi bi najednostavnije rijesenje bilo dignuti stack 8x3 elementa yagi fixno u jednom smjeru i ti si svoj problem okretanja antena rijesio.
Jedan linear na cijeli sistem i gotova prica.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #16 : 28. Rujan. 2013, 19:54:15 »
8  yagica, nema teorije nema se visine...prva antena mora biti bar 6m od zemlje da bi izisao iznad obliznjeg zbunja a i to je premalo prema istocnoj DL, SP jer imam proplanak koji se blago uzdize...za zapadnu DL, PA (odnosno negdje od 180 stepeni pa do 270) 6m je sasvim dovoljno da antene budu iznad zemlje...za MMC planiram 4 x 6el pa cemo vidjeti hoce li vrijeme dozvoliti...

ovako je izgledalo u Julu, za Teslu kad mi je linear probio... http://www.qsl.net/7/7s7v//4x6L_YU7EF_144MHz_2m_boom/New%206L%20YU7EF%20144MHz,%202m%20boom/

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #17 : 28. Rujan. 2013, 21:19:10 »
Dobro, mozda bi 8 antena bilo malo previsoko, ali mislim da bi 6x3 elementa imalo istu visinu kai ova 4x6elementa koje si dignuo.
Stacking izmedju 3 el je manji nego izmedju 6 el yagica.
A najbitnije je to da ti je horizontalni kut puno siri.
Kako nemas problema sa susjedima i smetnjama, onda mozes imati siroku antenu na prijemu.
Na predaji neces morati okretati antenu...

izracunaj si malo koliki bi titrebao biti vertikalni stack u ovisnosti o anteni koju koristis ili koju mislis koristiti.
3 el yagice mogu biti jako lagane i jednostavno napravljene...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #18 : 30. Rujan. 2013, 19:21:45 »
Malo diskusije oko 3dB na prijemu. ( TX je prijem na drugoj strani  ;)

Na uho se čuje poboljšanje od oko 0.5 dB na CW.  1dB je često razlika između čujnog, ali nerazumljivog i razumljivog.

Ipak kod normalnih veza često je QSB veći od 3dB pa se desi da signal dođe sasvim lijepo i onda svi vele briga me za  tih 3 dB, ali pitajte našeg Martina GE-a  (i ostale mjesečare) što bi dao za  3dB razlike S/N za rad preko EME  ! ( ujedno pitanje za  Martina da li je razmišljao o reflektorskoj anteni ( npr. žičana parabola za 23cm?)
Supaharnim tehničkim riječnikom više vremena i prostora u kojem je signal iskoristiv i to je siguran i sasvim izračunljiv dobitak pogotovo   za male singnale ili ZA SIGNALE NA PRAGU  šuma ( bio prirodan ili smetnja).

1Z

Luci, 9A1Z

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #19 : 10. Listopad. 2013, 23:54:33 »
Ima.
Samire, saberi sve svoje logove (a i one od drugih sa tih lokatora). Pogledaj statistiku po smjerovima.
Pokrij dva najjača loba sa antenama i ne brini za ta 3 teoretska dB. Da se još jednom ponovim: Ne gubiš ništa jer kada propagacija varira, biti če to puno više od ta teoretska 3dB a nitko nema pojma, u kom trenutku če biti, u kom smjeru i za koliko dB.
A Davor neka tera placebo dalje :). Ja sam bio drugi (first looser) u EU u IARU VHF sa 3 x po jednom 16L antenom.

A ti:
TX na obje, a RX switch ANT1 ANT2.
I još jedan plus je. Ako padne jedna, nečeš otiči kuči i tešiti se rakijom usred kontesta :)

Bottom line: Ako bi ja birao 2x11 ili 11+11, izabrao bi ovo drugo, pa svaka u svom smjeru.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #20 : 11. Listopad. 2013, 07:32:32 »
Adi,

Šta nije bila i jedna pretpotopna AM1011 u igri :o?

Mislim da ovdje kao i na KV više donosi drugi smjer nego tih 3 dB (ako...) u jednom, a lakše je i dizati single antene od stackova, osobito, ako si solo igrač.

Inače, to loser drugo mjesto je vjerojatno najbolji SO plasman na 2m od 1991 naovamo. Nisam siguran je li YU4CF/4 s Kozare osamdesetih stigao blizu...

Samir i ja smo rakiju za utješnu nagradu već spremili, isprobali i to za sada jedino funkcionira ;D Valjda će i linearci pa da vidimo da li za iduću godinu pravit još jedan linearac ili pojačat proizvodnju orahovice :D

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #21 : 11. Listopad. 2013, 10:30:00 »
Mislim da ovdje kao i na KV više donosi drugi smjer nego tih 3 dB (ako...) u jednom, a lakše je i dizati single antene od stackova, osobito, ako si solo igrač.

Nema tu nikakav AKO, treba jasno reci da tih 3dB nema ni u teoriji a kamoli u praksi, pa da ljudi vise ne pitaju isto.
Dakle stakiranjem dviju antena ne moze se dobiti dodatno pojacanje od 3dB!

Ima jedan stari Njemac koji je to davno pojasnio, ako znate Njemacki onda vam mogu staviti clanak, ako ne znate onda najprije u skolu.

QV
« Zadnja izmjena: 11. Listopad. 2013, 11:29:07 9a4qv »
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #22 : 11. Listopad. 2013, 13:57:35 »
Ako se dobro sjećam, ovo sam preveo za RADIO AMATER još kad sam bio mali, ali se ne sjećam toga da nema dodatnog gaina od stakiranja, inače ga vjerojatno nitko ne bi radio ili je čovječanstvo u zabludi?

Sjećam se da udvostručenje booma donosi 2.35 dB u odnosu na početnu dužinu antene, ali da nema dodatnog gaina od stakiranja - toga ne baš...

PS - jasno je da prilike na opsegu nisu nikad 100% stabilne pa se precizna mjerenja dobiti antene najbolje odrade u sobi bez odjeka, ali unatoč tome bih rekao da je antena s većom  dobiti u prednosti nad onom drugom.

jer bi po toj minimalističkoj logici mogli EME raditi i s dipolom - a jasno je tko je rodonačelnik te teorije užasa, isti se već u nekoliko navrata deklarirao s dva elementa u pojedinim 2m contestima i sve ni se čini da mu je kao GHz freaku jedini cilj da unese razdor, nemir i totalnu apatiju u ionako decibelima izluđenu ham populaciju.

NHF...

:-*
« Zadnja izmjena: 11. Listopad. 2013, 14:11:41 9a6c »

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #23 : 11. Listopad. 2013, 14:03:46 »
Ima tu svakakvih odgovora, većina su više-manje u pravu.

Jedini upotrebljivi odgovor na postavljeno pitanje je dao Luci, lijepo je opisao kako to izgleda na "uhometar" i s tim se slažem. Kad sam imao 2 x f9ft na 2m, radio sam eme 3-4 stanice cw, kad smo to udvostručili broj atnena,  neposredno nakon toga radio sam ih dvadesetak. Kako ćemo dodatni gain ostvariti, to je drugo pitanje.

I tu je kraj priče o teoriji i praksi (info samo za one koji inzistiraju na preciznosti: dvostruki gain je 3,0102999566 db a ne 3 db ako to nekom nešto znači - naravno da se toliko ne može postići u teoriji ili praksi udvostučivanjem antena).

Kao što veli Luci, ako je dodatni gain razlika da signal koji je bio ispod šuma postane signal iznad nivoa šuma, onda razlika je nebo i zemlja, ma bez ozbira kako gain malen bio. Ili signala ima ili nema. Naravno da je druga logika za weak sig ljubitelje i one koji deru u kontestima.

73

« Zadnja izmjena: 11. Listopad. 2013, 14:24:45 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #24 : 11. Listopad. 2013, 21:18:05 »
Dvije antene jedna iznad druge teško, nikako do 3, jedna pored druge moguće, teoretski.

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #25 : 12. Listopad. 2013, 07:41:12 »
Samir je pitao o takmičenjima iliti zemaljskim vezama i nije spomijao EME.
Mjesec je uvijek samo u jednom smijeru, pa piliti gain prema njemu nije loše.
Da je pitao za EME, odgovor bi bio drukčiji.

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #26 : 12. Listopad. 2013, 19:50:19 »
Definitivno, za iducu sezonu ce biti jos jedan Frick doduse taj ce biti fixan a ovaj sto sada imam ce se rotirati...

Sada dok je zima treba fino sklopiti kutiju sa relejima i automatiku za preklapanje (Adame jel moze automatika za onaj tvoj crtez?)...U MMC-u je plan raditi sa 4x6el yu7ef, sa 2m boom-om i vidjeti kako to radi u odnosu na 2x11el yu7ef koje sam ranije koristio... Citajuci ovaj free DUBUS, cini mi se da G0KSC spominje da je malo bolje smanjiti razmak u stacku da bi uticaj zemlje bio manji, manje suma...

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #27 : 12. Listopad. 2013, 20:19:16 »
...- a jasno je tko je rodonačelnik te teorije užasa, isti se već u nekoliko navrata deklarirao s dva elementa u pojedinim 2m contestima i sve ni se čini da mu je kao GHz freaku jedini cilj da unese razdor, nemir i totalnu apatiju u ionako decibelima izluđenu ham populaciju. NHF... :-*
Evo, antena za Adama...http://dg7ybn.de/144MHz/144_2elem.htm

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #28 : 13. Listopad. 2013, 07:16:52 »
Puno je to gaina...