Autor Tema: 3dB  (Posjeta: 4018 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
3dB
« : 26. Rujan. 2013, 08:35:01 »
Pozdrav,

Koliko je u stvari 3dB? Obicno u kontestu radim sa 2 x 11el YU7EF koje se meni cine kao najbolji kompromis za rad odavde u contestima, JO65SN.. Treba malo vrtiti ali uglavnom, aktivnost se nalazi prema jugu, zapadna DL i PA odnosno istocna DL, OK, SP i glavnina je udaljena bar 500km... znaci trebalo bi imati bar dva smjera...

Kao samac, tesko je razmisljati o sistemima koje koristi 5P5T sa mnogo antena i sirokim lobom... Moja namjera je da eventualno, stavim umjesto 2 x 11el stack, 1 x 11el + 1 x 11el u glavnim pravcima aktivnosti, jedna rotary, jedna fixna...Pitanje, koliko cu izgubiti na prijemu, recimo ca 3dB a na predaji vise, jer se snaga dijeli na dva odnosno antene ce biti bar 3m vislje, hi...

TNX
Samir, 7s7v

Offline 9a1un

• Sr. Member
Odg: 3dB
« Odgovori #1 : 26. Rujan. 2013, 10:30:22 »
Upravo si otvorio Pandorinu kutiju.
Ako recimo gledas da je 3db pola s jednice onda je to naizgled zanemarivo.

Opet mene kao contest opa ako pitas koliko je to QSO u contestu =  puno.

Da li se radi o placebo efeketu? vjerovatno, ali ipak na kraju score je veci :)

73 UN

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2 : 26. Rujan. 2013, 16:33:25 »
Citat:
Pitanje, koliko cu izgubiti na prijemu, recimo ca 3dB a na predaji vise, jer se snaga dijeli na dva odnosno antene ce biti bar 3m vislje, hi...
" izgubiti" ces isto i na prijemu i na predaji, antena je bi-directional-vec dijelis snagu na dvije stakirane antene 3dB ne izgleda puno ali to je "samo" pola snage ili 50%. Prakticno 3dB je teoretski gain koji je neostvariv u praksi zbog dodatnih gubitaka. Stvarni gain je oko 2dB ili u linearnim jedinicama 1.584 kod stakiranja dvije antene.
Malo teorije nebi skodilo  :)
« Zadnja izmjena: 26. Rujan. 2013, 17:13:41 AD6IW »

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 26. Rujan. 2013, 18:19:42 »
Mislim da Samir nije mislio koliko ce izgubiti u db vec koliko na bandu 3db znaci

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #4 : 26. Rujan. 2013, 18:55:28 »
3dB je uvijek 50% ili faktor 2,, bez obzira sta racunas :'(
Ako vec mislis u S jedinicama sto je prilicno neprecizno
onda je to oko pola S jedinice,

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #5 : 26. Rujan. 2013, 18:57:17 »
Gorane znam da je 3dB teorija, lakse je bilo tako predociti pitanje i malo sam se pogresno izrazio na kraju, mislim da zbog podjele snage na dvije antene gubim jos vise na TX od samih 3dB, naravno da je gubitak jedne antene u odnosu na stack, isti i na prijemu i predaji... inace Davor je u pravu, mene interesuje kako ce to izgledati u praksi, tj u contestu...

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #6 : 26. Rujan. 2013, 19:14:56 »
Dok ne probaš - ne znaš.

Po meni - mnogo višpe dobiješ. Jer u jednom smjeru gubiš 3 dB, ali u drugom zbog dijagrama i dobiti antene dobijaš možda i 30 dB. Tako da signalom pokrivaš bar dostruki širi dio horizonta.
Svakako treba probati pa nam javi kako je bilo ;)

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #7 : 26. Rujan. 2013, 20:28:26 »
Ako ih stakira po vertikali, suzenje u horiz. ravnini nema, rotiranja ce biti jednako kao i sa samom antenom.

Koja je prakticna razlika? Probaj. Moja iskustva kazu ovako:

Kreutz Yagi 9el.: prosjecno 6-7000 bodova
Oblong 9el.: prosjecno 8000 bodova
Oblong 9el., 3m visa pozicija: prosjecno 12000 bodova (ista visina kao jagica iz prvog primjera)
Oblong 9el., 6m visa pozicija: prosjecno 15000 bodova

Ili:

Vertikalka 3m duljine: cca 2-3000 bodova
Vertikalka 5m duljine: cca 5-6000 bodova (X510)

Razlike medju antenama su cca 3dB, prema specifikacijama.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 26. Rujan. 2013, 20:39:37 »
Samire, osim matematike u dB, moras racunati i na matematiku u $$.
Da bi optimalno iskoristio dva antenska sistema, onda moras napraviti i sistem za preklapanje koji ce imati slijedece funkcije:

TX jedan smjer
TX drugi smjer
TX oba smjera

RX jedan smjer
RX drugi smjer

Naravno, ako ne zelis potrositi hrskavicu na zglobu, onda se to mora odraditi utomatski preko releja a ne rucnom sklopkom.
Da bi izveo gore navedene funkcije biti ce ti potrebno minimalno 4 coaxialna releja za snagu koju imas i jedan spliter. Cijena = ?

Pretpostavimo da sa $$ nemas problema i da ti je Franklin blizi clan obitelji ostaje drugi problem:
Sa takvim sistemom ces smetati susjedima vise nego sa jednim sustavom upravo zbog dijagrama zracenja. Dakle emtirati ces u vise pravaca a slusati ces jedan, ili ako imas automatiku mozes i oba ali smetnje koje ces raditi susjedima ce biti vece nego sa jednim sistemom.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #9 : 26. Rujan. 2013, 21:11:38 »
TNX Adame,

igrom slucaja imam 6 koaksijalnih releja koji izdrzavaju 1KW na 1ghz sa 80dB gusenja, tako da je taj dio rijesen, splitter takodje imam...susjeda u principu nemam pa necu nikome ni smetati, hi...ako ti se da, hajd skiciraj sistem za preklapanje, vjerovatno ce i drugima biti na usluzi...

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #10 : 26. Rujan. 2013, 21:38:40 »
Evo Samire,

4 releja i jedan dijeljitelj pravde  ;D
Osim releja treba i logika za preklapanje, ali to ne bi trebao biti problem.
Zaboravio sam dodati, da antene obavezno moraju biti 2 elementne (inace to nece raditi  ;D)

Inace, mi na 47Ghz nemamo takvih problema  8)

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #11 : 27. Rujan. 2013, 08:19:20 »
TNX Adame  ;)

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #12 : 27. Rujan. 2013, 08:45:09 »
Evo Samire,

4 releja i jedan dijeljitelj pravde  ;D
Osim releja treba i logika za preklapanje, ali to ne bi trebao biti problem.
Zaboravio sam dodati, da antene obavezno moraju biti 2 elementne (inace to nece raditi  ;D)

Inace, mi na 47Ghz nemamo takvih problema  8)

pozz
QV
Mogao bi prikazati i logiku  :(
Sad par pitanja, koliko se ovo mijenja ako su u igri dva lineara, pod velikim upitnikom jer sa jednim imam veliki pad napona na lokaciji, ali cu probati i sa dva da vidim hoce li gazda odnosno mreza protestirati...Zatim, ako bi htio slati snagu u samo jedan sistem, pri upotrebi samo jednog PA...Pretpostavljam da pri upotrebi jednog lineara, kablovi od splittera do releja, odnosno od releja do antena moraju biti iste duzine dok kod upotrebe dva lineara, duzina kablova od linera do antena moze biti proizvoljna...

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #13 : 27. Rujan. 2013, 13:50:00 »
Logika ? Nema logike samo gas... prosurfaj na OK2KKW stranicama i trazi RX logiku za 3 systema. KLasika u CMOS tehnici... ja imam to u PICu ali nisam nikad probao kako radi.

73

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #14 : 27. Rujan. 2013, 18:55:38 »
Logika ? Nema logike samo gas... prosurfaj na OK2KKW stranicama i trazi RX logiku za 3 systema. KLasika u CMOS tehnici... ja imam to u PICu ali nisam nikad probao kako radi.

73
Garant i Adi ima sta reci... ;D