Autor Tema: Opterećenje TV rotatora  (Posjeta: 940 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
Opterećenje TV rotatora
« : 09. Rujan. 2013, 08:51:43 »
Želio bih na TV rotator tipa AR303 (nosivost 50 kg) postaviti mali vertikali stack od 2x6 el za 2m na razmaku od 220 cm, a s antenama dužine 2m. Procjena je da bi ukupna masa antenskog sustava s kabelima iznosila oko 4 kg.

Zanima me ima li kakvih iskustava u korištenju nečeg sličnog, jer moje iskustvo s EF210 koja je duga 540 cm kazuje da tako duga antena prilično opterećuje rotator pri bočnim udarima vjetra i s vremenom plastični zupčanici popuste i rotator postane neupotrebljiv.

Nekako mi se čini da bi kraće antene, pa makar dvije, moment sile bio manji i opterećenje rotatora manje, uz dodatnu pogodnost šireg bočnog snopa i priblično jednak dobitak u oba slučaja.

HELP?

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
Odg: Opterećenje TV rotatora
« Odgovori #1 : 09. Rujan. 2013, 09:12:43 »
Mi smo dva puta probali rotirati antene za 2M/70CM na 6 metara boomu i rotator je za to neupotrebljiv, uvijek zašteka... u ovom su metalni zupčanici, ali kada puhne jači vjetar, nekako to iskoči i preskaće i neće da se rotira kako treba... možda je to grješka ovoga rotatora, a možda boljka cijele serije, ne znam.
S nekim oberlagerom bi možda bila bolja situacija... 
2x6 možda bi i išlo, jer kako kažeš, momement bi bio manji... 

Nisam baš pomogao  :P

73

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #2 : 10. Rujan. 2013, 15:10:29 »
Želio bih na TV rotator tipa AR303 (nosivost 50 kg) postaviti mali vertikali stack od 2x6 el za 2m na razmaku od 220 cm, a s antenama dužine 2m. Procjena je da bi ukupna masa antenskog sustava s kabelima iznosila oko 4 kg.

Zanima me ima li kakvih iskustava u korištenju nečeg sličnog, jer moje iskustvo s EF210 koja je duga 540 cm kazuje da tako duga antena prilično opterećuje rotator pri bočnim udarima vjetra i s vremenom plastični zupčanici popuste i rotator postane neupotrebljiv.

HELP?

Evo ako ja mogu  bar malo pomoc  dragome susjedu  ;).

Ovaj omiljeni  ;D rotor koristin XX godina , doduse s laganin i ne dugim antennama.Radi za 5 iako ne uljeva bas neko povjerenje.Do sada nikavih  kvarova osim  "pasajica" koje  je pojela ruzina  i  one manzetne koja se  raspala od UV zracenja  >:( !

Sta se tice stack-a , . . . prije desetak godina ima sam 2X7 el. DL6WU  na horizontalnome  stack-u , .. razmak skoro 3m  a cijevi i ona kolina za spajanje  se bile vodovodne  ???.
Bilo je sve to skupa   dosta  tesko (neznam koliko - nisan miria)  ali  je problem rjesen ( u BOBIS-a ;D tako da je stavljen lezaj  koji  je sluzia samo da  cijeli , amo rec sistem, neide  ljevo-desno i  da ne pati rotor - lezaj nije bia rastertni!
To je sve skupa  vrtilo dobre 4g.  bez ikakvih kvarova , . . posli su apetiti  narasli   ;) pa je sistem skinut.
Eto , nadam se  da sam te bar malo ohrabria  !

U prilogu slika  , nije bas  najbolja  ali je napravljena prije digitalnog doba . . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #3 : 10. Rujan. 2013, 16:45:20 »
Evo nešto komkreptno...

Ako je rotator preživio ovaj vrtuljak, onda će i ovo moje od al cijevi i puno manje mase.

Da se ne patin svaki put s dizanjen i spuštanjen ako me uvati volja.

TNX

:-* :-* :-*

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 10. Rujan. 2013, 18:21:50 »
Gogo , moj Stolle vrti 70 cm helikoidu od cca 80 cm ( ali i djelomično pun reflektor A4 velilčine) i pola Tonne ( cca 3m )  i ništa mu ne smeta. Doduše kod mene se antene mogu okrenuti kako vjetru paše.  Težina je prilična jer je nosiva cijev tanka ali pocinčana željezna cijev cca 3 kg. Više me zeza kontrolna kutija koja šteka u povratku s istoka pa moram skroz na jug.. pa gore  itd. 
Pomirio sam se s time ali za ovakav rotator je poželjno da se antene vide kao što ih ja vidim kroz prozor jer inače nisam siguran kud sam okrenut   ;D

1z
« Zadnja izmjena: 10. Rujan. 2013, 18:45:43 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4vm

• Full Member
« Odgovori #5 : 10. Rujan. 2013, 22:06:17 »
Pozdrav.
Na tv rotatoru imam dvostruki delta loop  dužine 3,80 metara neznam ni sam koliko godina.Za velikog nevremena 1999.god.kada je vjetar skidao krovove sa kuća delta loop i rotator su  preživjeli.
Na isto takvom rotatoru imam 2.elementa quad za 28 MHz još više godina i sve radi bezprijekorno.Isti rotator i 5.el.yagi za 50 MHz prema DK7ZB opet sve radi bez problema.Donedavno sam imao na Stole-u 4x21 el.F9FT za 432 MHz doduše s kočnicom koja je bila aktivirana kada antene nisu bile u upotrebi i to je radilo dobro i bez problema.Istina ovdje nisu takvi vjetrovi česti.
73 de 9a4vm-Vlado