Autor Tema: GPSDO  (Posjeta: 4499 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
GPSDO
« : 11. Kolovoz. 2013, 19:19:55 »
Prije mjesec dana dosao mi je iz Kine jedan Isotemp 134-10 OCXO. Tek sam ga danas spojio na napon da vidim jel u funkciji. Kad ono frekvencmetar divlja prve dvije minute... nakon toga stane na 9.999.998 Hz. Nakon jedno 20 minuta kad se pravo zahajco, frekvencmetar stao ukopan na 10.000.000 Hz. I to sve samo sa 14V napajanjem.
Naravno, OCXO nije spojen na GPS... pitanje se postavlja, dali ima smisla spajati na GPS?  ;D

GPS je vec nabavljen, nazalost nisam mogao kupiti popularni Jupiter GPS jer su nestali sa trzista.
Tako da umjesto PLL sistema u planu je GPSDO sa FLL-om.
Imate nekih iskustva? FLL vs. PLL?
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: GPSDO
« Odgovori #1 : 11. Kolovoz. 2013, 20:02:15 »
Naravno, OCXO nije spojen na GPS... pitanje se postavlja, dali ima smisla spajati na GPS?  ;D

Najprije se postavlja pitanje, koju referencu koristi taj counter kojeg koristis, da ne bi ispalo da je njegova referenca slabija od ove sto mjeris  ;D

Nakon toga se postavlja pitanje kolika tocnost frekvencije ti je potrebna?
U biti u koje svrhe zelis koristiti taj double OCXO.

Iz iskustva ti mogu reci da ti je za amatersku potrebu sasvim dostatan OCXO, ja na istog takvog koji mi je referenca za jedan mikrovalni pll oscilator imam spojem multiplier kojeg koristim kao referencu na 24048 kao lokalni beacon za kontrolu transvertera koji koristi YIG za L.O.
Zadnji qso-i na 24GHz sa postajama na cca 250km gdje smo dogovorili frekvenciju bili su tocni unutar stotinjak Hz a i qso sa 9A/AD6IW na 24 GHz je bio pogodjen bez problema.

Ako zelis raditi ozbiljnija mjerenja i koristiti GPSDO onda bi ti on trebao biti upaljen non stop, kroz cijelu godinu, dakle ne gasis ga uopce, onda ces dobiti nesto sto bi te moglo zadovoljiti....

Inace normalno je da mu treba 20-30 minuta da se stabilizira temperatura, nacrtaj si krivulju f/T da vidis kako se ponasa..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline YU5PD

• Newbie
  • *
« Odgovori #2 : 11. Kolovoz. 2013, 20:45:53 »
Pozdrav  , 5BS ako ti  treba pomoci   moguti nabaviti  dokumentaciju  oko  ove  skalamerije  :) sa  slike  tzv. Brojaca frekv  . Koristi se  u  u military  uredjajima  ili ti  u RTPS  400  povezani  sa predajnikom  RD 3 za  ocitavanje  radne  frekv.  inace  sto  se  tice  stabilnosti  trebamu  + - 1h  .da  se on sabere  HI  pa  koliko  toliko  da  ocitava  frekv.  

POZZ  .....YU5PD DRAGAN

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #3 : 11. Kolovoz. 2013, 20:46:22 »
GPSDO, Rb ili slicne naprave su overkill za vecinu ham radio aplikacija, samo nepotrebno komplicira i poskupljuje setup. Velika potrosnja struje za Rb, dugo aquisition time, posebna antena za GPS su samo par osnovnih nedostataka. Absolutna tocnost nema smisla ako se ne koristi i na drugoj strani linka. Sve sto trebas je oscilator sa dobrom short time stabilitty i faznim sumom, sto kvalitetan OCXO sasvim ispunjava. Vecina GPSDO referenci pati od loseg faznog suma, sto djelomicno vrijedi i za Rb. Ja koristim GPSDO i Rb samo da lokujem test equipment u lab-u, tako da su svi instrumenti u sink-u, i na tocnoj frekvenciji. To je u pincipu i osnovna primjena za ove reference. Za info na 80GHz koristimo Stratum 3 OCXO koji drzi frekvenciju stabilnu u par stotina Hz, bez driftinga. Ne treba zaboraviti sljedece: Nije genijalnost napraviti nesto komplicirano vec od kompliciranog napraviti nesto jednostavno.
« Zadnja izmjena: 11. Kolovoz. 2013, 21:02:17 AD6IW »

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #4 : 11. Kolovoz. 2013, 21:57:58 »
Naravno da je upitna tocnost ovog frekvencmetra sa kojim vrsim mjerenje frekvencije OCXO-a. Ne vjerujem da puno odstupa, vidjet cemo koliko krivo mjeri kad zalokam OCXO na 10 MHz. A koliko tocnost frekvncije mi je potrebna? Pa dovoljno velika da mi transverter ne bjezi i do 2,5 kHz na 1296 MHz, koliko sam primjetio da je otsetao ovo ljeto. Ali OK to su bili ekstremni uvjeti, po zimi ce biti najvjerojatnije puno stabilniji.

Gorane, odustao sam od Rb, kao prvo zbog cijene.. drugo: upitan zivotni vijek lampe. Ok ima ih i jeftinjih, ali je upitan njihov rad. Isto tako mana GPSDO-a je kao sto je Adam rekao, sto mora biti ukljucen cijelo vrijeme ili bar 3 sata da dodje na onu tocnost kao Rb u 15 minuta. Sto je tu je, za sad sam jeftino prosao sa GPS i OCXO, pa bi volio to i sloziti, a koristio bi ga jos i za jos jedan frekvencmetar kao referencu.

Sto se tice faznog suma, gledam u datasheet od Isotemp-a i pise sljedece:
@ 10 Hz < -105 dBc
@ 100 Hz < -125 dBc
@ 1 kHz < -140 dBc
Dali mozemo reci da ima dobar fazni sum? Vidio sam kod drugih OCXO-a da su vrijednosti jos i vece. Dakle znam da ima i boljih.

Dragane, YU5PD hvala za info. Cujemo se preko privatne poruke.

P.S. nakon 3 sata rada frekvencija sad seta izmedju 10.000.001 i 10.000.002 Hz
ostavljam ga da radi do jutra.
EME enthusiast

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #5 : 11. Kolovoz. 2013, 22:19:05 »
Srecko, mjerenje stabilnosti sa counterom na taj nacin nema nikakvog smisla osim psiholoskog efekata. Mjerenje stabilnosti oscilatora se radi uz pomoc Allann Variance statisticke metode. Postoji dosta free software na net-u, ali za to trebas bolji counter, sa veoma brzim samplranjem do 1 milion sapmles per second. Dali je dobar taj fazni sum, ovisi o tvojoj aplikaciji. Za info, radio sam na razvoju Mini T GPSDO od Trimble Navigation, karakterizirao oscilatore, optimizirao fazni sum, itd...

http://www.youtube.com/watch?v=AIyoWAFo9X0

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #6 : 11. Kolovoz. 2013, 22:33:22 »
Kod mene je Trimble Resolution T GPS. Transverter DB6NT 3 generacija, koristio bi ga za EME rad. Ne preostaje mi nista nego da spojim taj OCXO preko atenuatora na transverter i vidim dali ce se sum podici...
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #7 : 11. Kolovoz. 2013, 23:03:27 »
Srecko, nebu to tako ferceralo, mislim na to sto ces cuti na uho razliku kad spojis 10 Mhz OCXO ili interni 96MHz L.O.  ;D
Mislim da se ne trebas opterecivati sa time, ionako ne mozes nista poboljsati jer nemas cime ni izmjeriti....
Spoji 10 Mhz kojih imas i gotovo....

Sa teorijom se ne trebas opterecivati ali ako bas ako zelis stivo prije spavanja mozes malo procitati koji se tu problemi desavaju:
http://tf.nist.gov/general/pdf/2220.pdf

Inace nisam do sada gledao kako je slozen taj X-verter ali vidim da se i kod njega prodaju dB..... (naljepnica sve trpi)
sasvim slucajno sam vidio kako se kod te g3 verzije hvali sa high level IP3 ring mixer od +25dBm a da bi odmah malo nize na blok shemi isao u taj isti mixer sa samo +17dbm iz L.O.

kako bi rekli u mojem kraju carta canta

Dakle, samo ti to upogoni i sve pet..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #8 : 11. Kolovoz. 2013, 23:07:17 »
T Resolution nije dizajniran za tu namjenu, ima visok fazni sum. Moj savjet, stavi dobar OCXO i zaboravi GPSDO, Rb

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #9 : 11. Kolovoz. 2013, 23:22:10 »
OK Adame, evo prije spavanja skinuo sam ovaj PDF, necu ga procitati u jednoj noci, to ce biti visenocna zanimacija haha. Ako je razlika na uho necujna onda cu to spojiti i gotovo. Evo drzim shemu od transvertera u rukama i pise da je ADE-17H mikser u njemu, za IP3 datasheet kaze da je +25dB sa LO +17dBm (znaci E faktor mixera je 0,8).. no isto toliko nebitno, jer ce 99 posto mojih veza biti na EME.
Gorane, nije mi jasno kako moze fazni sum GPS-a utjecati na fazni sum 10 MHz signala? Molio bi te da malo pojasnis. Znaci, koristio bi 1 pps signal iz GPS-a za lokovanje OCXO-a. (blok shema u prilogu)
« Zadnja izmjena: 12. Kolovoz. 2013, 00:17:25 9A5BS »
EME enthusiast

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 11. Kolovoz. 2013, 23:30:56 »
Pozdrav  , 5BS ako ti  treba pomoci   moguti nabaviti  dokumentaciju  oko  ove  skalamerije  :) sa  slike  tzv. Brojaca frekv  . Koristi se  u  u military  uredjajima  ili ti  u RTPS  400  povezani  sa predajnikom  RD 3 za  ocitavanje  radne  frekv.  inace  sto  se  tice  stabilnosti  trebamu  + - 1h  .da  se on sabere  HI  pa  koliko  toliko  da  ocitava  frekv. 

POZZ  .....YU5PD DRAGAN

Mene zanima shema, imam jedan takav koji čudno radi, tj. ne radi.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #11 : 28. Kolovoz. 2013, 19:34:48 »
Uspio nabaviti GPS modul sa 10 kHz output signalom.. Jupiter-T TU60-D120, ali nazalost nemogu primiti nikakve podatke sa njega (NMEA). Napravio sam TTL <>RS232 sa MAX232. Pin 8 sa GPS modula sam spojio na pin 11 od MAX232. Izlaz iz MAX232 sa pina 14 spojio sam na DB9 konektor na pin 2 (i ground). Nazlost nista ne primam.
Jeli moguce da je GPS modul neispravan ili radi nekim drugim protokolom pa se treba softwerski prepodesiti? U attachmentu je manual GPS-a.
EME enthusiast

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #12 : 28. Kolovoz. 2013, 20:12:14 »
Evo, kako sam ja to napravio, ali sam imao drugi tip Jupiter prijemnika. Možda ti ipak koristi..

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #13 : 28. Kolovoz. 2013, 20:21:07 »
Janko, hvala na brzom odgovoru. Na ovom tvom Jupiteru protokol se moze hardverski podesiti, spajanjem odredjenog pina na masu. Ovaj moj to nema, pa se bojim da je na nekom drugom protokolu, ali to ne uspijevam nikako odgonetnuti, kako uci u njega.
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #14 : 28. Kolovoz. 2013, 20:34:30 »
Janko, cemu sluzi onaj signal od 1pps sto ide sa pina 19 GPS-a na serial port?
EME enthusiast